Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
goku_1607

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από goku_1607 » 07 Μαρ 2010 20:25

Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα να ρωτήσω περίπου πόσο κοστολογείται μια σελίδα, και τα κρητήρια με τα οποία δικαιολογεί κανείς το κόστος της;

starfish

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από starfish » 07 Μαρ 2010 23:13

όσο και μια μερίδα φαγητό επίσης...

goku_1607

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από goku_1607 » 08 Μαρ 2010 00:29

ΟΚ.
Πάνω - Κάτω για μια μέτρια σελίδα, σε php κώδικα γραμμένη χωρίς e-shop, καθαρά διαφήμιση μιας εταιρείας.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimsis » 08 Μαρ 2010 01:20

Κοστολόγησε βάση του χρόνου σε εργατοώρες που πιστεύεις πως θα έκανε μια έμπειρη ομάδα για το τελικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από korgr » 08 Μαρ 2010 10:11

Για το συγκεκριμενο παραδειγμα που εφερες, 1000 εως 2000 ευρω αναλογα την ποιοτητα του αποτελεσματος που θα παραχθει και αναλογα το cms που θα χρησιμοποιηθει! Αν θελει να παρουσιασει (οχι να πουλαει) και τα προϊοντα αναλυτικα, τοτε υπολογιζεις και ενα κοστος που εξαρταται απο την ποσοτητα τους και το ποσο αναλυτικη θα γινει η παρουσιαση τους. Εννοω πως το data entry ειναι κατοπιν συμφωνιας αν δεν βαλει το υλικο μονος του ο πελατης.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από gaucho » 08 Μαρ 2010 12:56

τουλάχιστον 800 ευρω ,με προκαταβολή τουλαχιστον 30% .

goku_1607

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από goku_1607 » 08 Μαρ 2010 13:02

Ευχαριστώ πολύ! (Και τους τρείς σας)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Μαρ 2010 18:26

Την βάζεις μέσα σε μια σακούλα χάρτινη, μαζί με πατάτες κρεμίδια κτλ, και βλέπεις πόσα κιλά είναι...

Έ, γύρω στα 150 - 300ε είναι οι τιμές τώρα ποια, εάν βρεις ποίο ακριβή να ξέρεις σε κλέβουν...

και μην ακούσεις αυτούς που σπουδάσαν και διαβάσαν χρόνια και χρεώνουν πολύ... αυτοί δεν είναι μπακάλιδες για να βγάζουν τεφτεράκια και να υπολογίζουν τις πατάτες και τα κρεμύδια.

goku_1607

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από goku_1607 » 10 Μαρ 2010 20:35

Basilakis έγραψε:Την βάζεις μέσα σε μια σακούλα χάρτινη, μαζί με πατάτες κρεμίδια κτλ, και βλέπεις πόσα κιλά είναι...

Έ, γύρω στα 150 - 300ε είναι οι τιμές τώρα ποια, εάν βρεις ποίο ακριβή να ξέρεις σε κλέβουν...

και μην ακούσεις αυτούς που σπουδάσαν και διαβάσαν χρόνια και χρεώνουν πολύ... αυτοί δεν είναι μπακάλιδες για να βγάζουν τεφτεράκια και να υπολογίζουν τις πατάτες και τα κρεμύδια.
Βασικά εγώ θέλω να κοστολογίσω, όχι να μου κοστολογήσει κάποιος άλλος...

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από Banavas » 10 Μαρ 2010 22:42

Δύσκολο θέμα η κοστολόγηση για πνευματική εργασία.

Φιλε μου Δημήτρη και η κοστολόγηση με εργατοώρες είναι υποκειμενική αφού απλά μεταθέτεις το πόσο να χρεώσω το site στο πόσο να χρεώσω την ώρα. Επιπλέον θα πρέπει να κρατάς και το πόσο δούλεψες για αυτό το site. H τιμή είναι πολύ δύσκολο να περάσει στον πελάτη σαν άγνωστος Χ επί Υ ώρες που θα εξαρτηθεί από το πόσο γρήγορος θα είμαι.
Ο πελάτης δικαιούται να ξέρει μια τιμή εκ των προτέρων ή τουλάχιστον μια περίπου τιμή για συγκεκριμένα πράγματα.

Η δική μου άποψη ταυτίζεται με αυτή του korg με έμφαση όμως στο οτι το αποτέλεσμα πρέπει να είναι ανάλογο. (όπως αναφέρει και ο korg)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από dimsis » 10 Μαρ 2010 23:55

Συμφωνώ Banavas. Παραείναι δύσκολη κιόλας. Σαν μια διαδεδομένη μέθοδο την πρότεινα την κοστολόγηση βάση εργατοωρών. Υπάρχουν άλλωστε και πάμπολλες εφαρμογές που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά, να χρονομετρούν τις ώρες εργασίας που δουλεύει κανείς με ένα έργο (project).

Για να δώσεις στον πελάτη τιμή εκ των προτέρων θα πρέπει να υπολογίσεις πόσες ώρες θα φας να βγάλεις και το έργο, πράγμα που ούτως ή άλλως πρέπει να γίνει στο περίπου όποια μέθοδο κοστολόγησης και να ακολουθήσεις, έτσι δεν είναι;
Άσε που για να βγάλεις τιμή και ώρες θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου κορυφαία ανάλυση από το πελάτη, πράγμα σπάνιο, έως αδύνατο :)

Όλες οι μέθοδοι έχουν και τα υπέρ και τα κατά τους αλλά όπως και να'χει στην τελική δεν μπορείς να δουλέψεις και 50 ώρες ένα έργο και να ζητήσεις 300 ευρώ εκτός και αν είσαι Ινδός ή σε κυνηγάει το ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, εφορία, ΔΕΚΟ , ο νοικιάρης κλπ ή έχεις άλλους προσωπικούς λόγους.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από Banavas » 11 Μαρ 2010 08:38

Βλέπεις; ακόμα και ο Ινδός έχει την ταρίφα του :D

Νομίζω οτι η χρέωση με ώρες είναι τελείως άχρηστη άσχετα αν στο "ζύγιασμα" της δουλειάς υπολογίζεις πόσες ώρες θα σου φάει.
Εγώ θέτω ως δεδομένο οτι θα πρέπει να πεις σαφή τιμή στον πελάτη εκ των πρωτέρων. Επομένως η μέτρηση ωρών μετά είναι περιτή. Αν πέσεις λίγο έξω στον υπολογισμό το διορθώνεις την επόμενη φορά. Αν πέσεις πολύ έξω στον υπολογισμό επαναδιαπραγματεύσαι την τιμή από μηδενική βάση.

Για να μην λέω λόγια του αέρα θα σας περιγράψω πως ακριβώς δουλεύω εγώ και ενδεχομένως να βοηθήσει μερικούς νέους στο πως να χρεώνουν τον πελάτη.

Με γνώμονα την εξυπηρέτηση του πελάτη, (θα ξανάρθει σίγουρα αν μείνει ευχαριστημένος και θα φέρει και τους φίλους του) αλλά και το δικό μου συμφέρον ακολουθώ την παρακάτω τακτική:
1. ΔΕΝ υπογράφω κανένα συμβόλαιο!!!. Αν ο πελάτης δεν αρέσει την δουλειά μου, δεν θα φτάσουμε στα δικαστήρια για να του αποσπάσω χρήματα. Από την άλλη δεν έχω και εγώ δεσμευση και όποτε υπάρχουν νέες απαιτήσεις στην πορεία (αρκετά συχνό φαινόμενο) θέτω την τιμή σε νέα διαπραγμάτευση.
2. Δίνω εγγύηση ικανοποίησης του πελάτη. Αν δεν του αρέσει όλη η δουλειά δεν την αγοράζει και δεν πληρώνει τίποτα. Εδώ βασίζομαι στο ότι θα αφήσω ικανοποιημένο τον πελάτη και δεν θα πάει χαμένη η δουλειά μου. (Δεν έχει συμβεί ποτέ έως τώρα) Πραγματικά δεν λυπάμαι να πετάξω την δουλειά μου αν δεν ικανοποιεί τον πελάτη. Στην πραγματικότητα δεν την πετάω λειτουργεί σαν τα tepmlates την τροποποιώ για κάποιον άλλο πελάτη.
3. Δεν λυπάμαι να κάνω δουλειά (που μπορεί να πάει χαμένη) ως δείγμα. Επειδή προέρχομαι από την γραφιστική ο χειρότερος μου εχθρός ήταν (και είναι) η σύγκριση τιμών χωρίς συγκριση του προϊόντος (δηλαδή του αποτελέσματος που θα πάρει). Επομένως θυσιάζω εργασία για να πάρει γεύση ο πελάτης του τι θα αγοράσει, με την προοπτική να μείνει ευχαριστημένος αν όχι ενθουσιασμένος και να διευκολυνθεί η απόφαση για την ανάθεση.
4. Ερχομαι και στην ουσία της κοστολόγησης. Μετά από χρόνια δουλειάς έχω αποκτήσει αρκετή εμπειρία ώστε να κρίνω από την συζήτηση τις ανάγκες του πελάτη και να τον κατατάξω στην κατηγορία του site που χρειάζεται (συνήθως ο ίδιος δεν γνωρίζει, ή προσπαθεί να εκμαιεύσει τι περισσότερα θα μπορούσε να κάνει με την σελίδα του). Στη συνέχεια του δείχνω παρεμφερή site που έχω κατασκευάσει και "ζυγίζω" τις διαφορές που θα χρειαστούν. Οπότε του δείχνω τί περίπου θα πάρει σε τί τιμή.
5. Επιπλέον χρησιμοποιώ και την "μέθοδο του Ινδού" ώστε να μην αφήσουμε τίποτε να πέσει κάτω. Έχω φτιάξει ένα δικό μου CMSακι για λόου μπάτζετ δουλειές. Θέλει ο πελάτης φτηνό site σεδυό μέρες έχει στην κατοχή του μια πλήρη δυναμική ιστοσελίδα με συγκεκριμένα όμως χαρακτηριστικά που καλύπτουν βασικές ανάγκες ενός site.

Μέχρι σήμερα η μέθοδός μου δεν με έχει απογοητεύσει. Έχω κάνει και παραπάνω δουλειά λόγω λάθους στην εκτίμηση αλλά τελικά αυτό συνεισφέρει στην ευχαρίστηση του πελάτη που μου δίνει και νέα δουλειά και μου στέλνει και τους γνωστούς του.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από korgr » 11 Μαρ 2010 09:31

@Banavas
Απο τις λιγες φορες που διαβαζω ενα post αλλου μελους και νομιζω πως το εγραψα εγω!
Ακριβως ετσι δουλευω και εγω και δεν εχω πεσει εξω...

Apostolis_38

Κοστολόγηση Ιστοσελίδας

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Μαρ 2010 14:03

Banavas έγραψε: Αν δεν του αρέσει όλη η δουλειά δεν την αγοράζει και δεν πληρώνει τίποτα.

Πραγματικά δεν λυπάμαι να πετάξω την δουλειά μου αν δεν ικανοποιεί τον πελάτη. Στην πραγματικότητα δεν την πετάω λειτουργεί σαν τα tepmlates την τροποποιώ για κάποιον άλλο πελάτη.
Συμφωνώ 100%

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης