Web Designe . WebsiteBuilt.Κατασκευη ιστοσελιδων με Ποιοτητα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

dapo01

Δημοσίευση από dapo01 » 10 Μαρ 2010 20:58

φίλε dimsis όλα αυτά που λες είναι απόλυτα σωστά.............
ιδιαίτερα στην τύχη . χριαζετε πολλή σήμερα που τα μεγάλα portal.εμαφανιζονται το ένα μετά το άλλο .υπάρχει δηλαδή μεγάλη ανταγωνιστικότητα.
--------------------------------------------------------------
όταν λες με ποια προγράμματα τι εννοείς . γιατί μου απάντησε ο sermac.
εκτός css html και όλων αυτών. χρησιμοποίησαν και κάποια ιδιαίτερα προγράμματα
αν ξέρεις πεσμου με ενδιαφέρει..........

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Μαρ 2010 21:14

Όπως σου έγραψα ήδη, το μήνυμα του sermac πρέπει να σε καλύπτει.

Άλλο σε ρώτησα. Για ποιο λόγο σε ενδιαφέρει να μάθεις ποια προγράμματα χρησιμοποιήθηκαν;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Μαρ 2010 21:20

βασικά θέλω να πιστεύω πως έχουν και κάποια δικά τους λογισμικά για να ελέγχουν περιεχόμενο κτλ, τα οποία ίσως είναι και software based ( για παράδειγμα, για τον ad manager του facebook )

dapo01

Δημοσίευση από dapo01 » 10 Μαρ 2010 21:42

απάντηση στον dimsis
αλλά να πω πρώτα ότι ο basilakis έχει δίκιο πρέπει να χρησιμοποιούν και δικες τους εφαρμογές άγνωστες γενικά.
anyway . θέλω να πω ότι ασχολούμαι με το σχέδιο πολλά χρόνια ηλεκτρονικό και στο χαρτί
ερασιτεχνικά .αλλά άδω και καιρό . θα ήθελα να φτιάξω ένα φόρουμ. το οποίο θα ασχοληθεί
με παιχνίδια γενικά και σχέδιο γενικά .έψαξα και την ψάχνω γενικά πολλή πριν κάνω κάτι και ψάχνοντας διαπίστωσα α)απατεωνιά και λαμογια .πχ .κάποιος δεν μου είπε ότι το forum που ήθελε να μου πουλήσει ήταν έτοιμο vbulletin.και μου εζήταγε 2000euro.εβαλα ένα φίλο να πάρει τον ίδιο, τηλέφωνο ,λέγοντας του ότι ξέρει ότι το forum το συγκεκριμένο που ζητεί είναι έτοιμο και απλά θα του το βάλει σε domain και host μιλάμε για το ίδιο forum ακριβώς που θα αγόραζα και εγώ vbulletin.και ίδιο σχέδιο. και του ζήτησε ..... 700euro.......aisxosssssssssssssss..μόνο
για το ακριβώς ίδιο προϊόν που σε μένα είπε 2000euro και του υποσχέθηκε και τσάμπα τις μικρομετατροπες που ήθελε υποτίθεται ο φίλος μου .
από τότε και μετά κατάλαβα για τι λαμογια μιλάμε και έγινα προσεκτικός μέχρι αηδίας
αργότερα να δείτε τι έγινε με τα λαμογιοhost και λαμογιοdomain.
αλλά anyway.διαβαστε αυτό πείτε μου γνώμες και θα σας πω και αλλά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Μαρ 2010 23:21

Αυτό πάντως που μας γράφεις τώρα δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την ερώτηση που σου έκανα δυο φορές, αλλά αφού θέλεις γνώμη, ορίστε.
Από την στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος στον χώρο μας ότι θέλει ο καθένας πουλάει και σε ότι τιμή πιστεύει ότι μπορεί να πουλήσει.

Αν του ζήτησες μια απλή ξερή εγκατάσταση ενός forum χωρίς τίποτε άλλο δηλαδή ούτε hosting, ούτε domain, ούτε template δικό σου, ούτε μικρομετατροπές όπως ο φίλος σου , ούτε ασφαλώς custom forum που θα το έφτιαχνε ειδικά για εσένα από το μηδέν και δεν θα χρησιμοποιούσε κάτι έτοιμο, τότε συμφωνώ πως τα 2.000 που σου είπε ήταν πολλά.
Κανονικά στη συζήτηση που κάνατε καλό θα ήταν να σε ενημερώσει και ποιο script θα χρησιμοποιήσει εφόσον θα πήγαινε σε κάτι έτοιμο.

Από εκεί και πέρα έχω διαβάσει και έχω ακούσει πολλά τρελά από διάφορους όπου μέσα στην ασχετοσύνη τους νομίζουν πως τα πάντα είναι δωρεάν ή εύκολα να γίνουν και τελικά καταλήγουν να ζητάνε παπάδες και περιμένουν να ακούσουν τις εξευτελιστικές τιμές που βλέπουμε αυξητικά να διαφημίζονται από εδώ και από εκεί και τελικά όταν ακούνε καμιά κανονική τιμή βγάζουν το εύκολο συμπέρασμα ότι πάνε τους ξεγελάσουν ή ότι πέσανε σε απατεώνες.
Και η φάση είναι πως πολλές φορές αυτοί οι ίδιοι οι πελάτες που έκριναν τους άλλους ως απατεώνα, αποφασίζουν να ασχοληθούν μόνοι τους με το αντικείμενο θεωρώντας το εύκολο και όταν μάθουν 5-10 πραγματάκια είναι πολλές φορές επίσης οι ίδιοι που θα βγουν και θα προσπαθήσουν να πουλήσουν π.χ. με 2.000 ένα vbulletin ...

dapo01

Δημοσίευση από dapo01 » 11 Μαρ 2010 21:24

Ενδιαφέρων τα άρθρα σου billiaswhs .ευχαριστώ.
----------------------------------------------------------------------------------------
Φίλε dimsis.σου απάντησα στην ερώτηση που μου έκανες σου είπα
Ενδιαφέρομαι γενικά για όλα αυτά γιατί θέλω να αγοράσω η στην τελική να
Φτιάξω μονός μου ένα forum σχετικά με παιχνίδια και σχέδιο
Θα αγοράσω στην αρχή ένα forum αλλά αργότερα θα πάω σε κάποια σχολή
Να μάθω όσα πρέπει για να μπορώ να φτιάξω μόνος μου ένα απλό πορταλ
Και ένα απλό forum .αλλά να είναι όμορφο λειτουργικό και ας είναι απλό.
Και τέλος ένας φίλος προγραμματιστής .μου είπε ότι δεν πρέπει να σου πάρουν
Πάνω από 1000euro σε έτοιμο forum.vbulletin με host και domain όλα μέσα στην
Τιμή αυτή. Και όντος βρήκα ένα καλό παληκαρη ο οποίος έχει και site(διαφήμιση) κατασκευαστής της αγοράς με γνωστό site υπάρχει και στο google.και θα μου πάρει 1000 euro για το vbulletin που παρεμπίπτοντος είναι καταπληκτικό στα forum. Για έτοιμο μιλάμε .
----------------------------------------------------------------------------------
Και τέλος εγώ δεν ζητώ παπάδες ξέρω ότι το καλό πληρώνετε.
Αλλά όταν βλέπεις ότι το απίστευτο forum(vbulletin)που είναι κάτι παραπάνω από παπάδες και σε ομορφιά και λειτουργικότητα στο δίνει η ιδία η εταιρία 400euro και στο βάζει με άλλα 150 σε host και domain το παίρνω έτοιμο από την ίδια την vbulletin με host και domain με μόνο 650euro τιμές επίσημες καταγεγραμμένες στο επίσημο site της vbulletin.
Απλά δεν ήθελα να μπλέξω με κάρτες τραπέζης και τηλεφωνά στο εξωτερικό.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Μαρ 2010 22:53

dapo01 έγραψε:Αλλά όταν βλέπεις ότι το απίστευτο forum(vbulletin)που είναι κάτι παραπάνω από παπάδες και σε ομορφιά και λειτουργικότητα στο δίνει η ιδία η εταιρία 400euro και στο βάζει με άλλα 150 σε host και domain το παίρνω έτοιμο από την ίδια την vbulletin με host και domain με μόνο 650euro τιμές επίσημες καταγεγραμμένες στο επίσημο site της vbulletin.
Απλά δεν ήθελα να μπλέξω με κάρτες τραπέζης και τηλεφωνά στο εξωτερικό.
Μπορείς να βάλεις ένα link με τις επίσημες καταγεγραμμένες τιμές της εταιρίας στις οποίες αναφέρεσαι?

Ρωτώ γιατί αυτά που εγώ γνωρίζω, δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφεις.

dapo01

Δημοσίευση από dapo01 » 11 Μαρ 2010 23:16

vBulletin Configurable Pack
Μέσω του νέου ηλεκτρονικού καταστήματος της ,,,,,,,,,, έχετε την δυνατότητα να παραγγείλετε online το φόρουμ σας, καθώς και να ορίσετε εσείς τα στοιχεία της εγκατάστασης του.

Ξεκινήστε το vBulletin forum σας μόνο από 100 ευρώ !

δειτε αυτο τωρα και θα μαζεψω τα link αργοτερα

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Μαρ 2010 23:20

Μας δουλεύεις ρε φίλε? Τι να δούμε, αυτά που βγάζεις απ' το μυαλό σου?

Άσε μην κουράζεσαι... Το επίσημο site είναι του vbulletin είναι αυτό

http://www.vbulletin.com

Έχει και μια θυγατρική στη Γερμανία, αν σου κάνει καλύτερα (γιατί είναι πιο ακριβή)

http://www.vbulletin.de

Για δείξε μου το 400 το 150 και το 650...

dapo01

Δημοσίευση από dapo01 » 11 Μαρ 2010 23:28

Εικόνα
[/img]

δειτε τι δινουν οι ανθρωποι και σε τι τιμες.
ολα αυτα δεν ξεπερνουν τα 1000euro

αυτο το γραφει μεσα στη σελιδα που εδωσες εσυ $495 που ειδες το λαθος στις τιμες που σου αναγραφω και σου εβαλα και εικονα απο το ελληνικο συνεργατη.τι αλλο ψαχνεις?

* Indefinite software license
* Includes Forums, Blogs, and CMS modules
* Free updates for this version
* Discounts for next version upgrades
* Free forum and ticket support
* Total value: $495

Bulk PricingInfo

τι ενοεις τρια πουλακια καθονται ....διαβαζουμε τις ιδιες τιμες με διαφορετικο αποτελεσμα?
δεν νομιζω τι δεν καταλαβες?

*
-----------------------------------------------------------------------------------------
αυτο εδω που βλεπετε ειναι το τελικο ετοιμο με host. και adminpanel .domain. (forum)
απο το επισημο site της vbulletin που ειδες το λαθος στις τιμες που σου αναφερα δε καταλαβα
Grand Total: $605.00
* Accept License I agree to the licensing terms, which are available for review HERE

αυτο βγαζει στο τελος της πλατφορμας της παραγελιας που κανεις . ολο το forum.ετοιμο
με το κλειδι στο χερι που λενε . βαλε αλλα 400euro το δικο σου host και domain
συνολο περιπου 1000 euro
που ειναι το λαθος?
και μαλλον δεν διαβασες και την εικονα που σου ανεβασα.
* Use Credit Card
* Pay with Paypal
* Pay by Wire Transfer

Grand Total: $605.00
* Accept License I agree to the licensing terms, which are available for review HERE
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dapo01 την 11 Μαρ 2010 23:55, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Μαρ 2010 23:31

Τρία πουλάκια κάθονται...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Μαρ 2010 23:36

nbc έγραψε:Τρία πουλάκια κάθονται...
και σε κουτσούλισαν.

Να προσέχουμε πως κρίνουμε υπηρεσίες που άλλοι βγάζουν το ψωμί τους και τις κάνουν ΤΙΜΙΑ.

Νομίζεις πως όλα αυτά που περιγράφουν είναι εύκολα;

Το vbulletin είναι ένα αρκετά σύνθετο σύστημα. Εσύ νομίζεις πως κάθεσαι πατάς 2 κουμπάκια και τελείωσες; Δεν ελέγχεις τα plugins που πέρασες; Την εγκατάσταση; Optimization SQL, πέρασμα δεδομένων, έλεγχοι tests κτλ...

Δεν σε νοιάζει αν αυτός έμαθε να πατάει 2 κουμπιά ( ή έφτιαξε εφαρμογές για να πατάει 2 κουμπιά ). Έχει σπουδάσει, έχει διαβάσει για να καταφέρει να πουλάει κάποιες υπηρεσίες, ΠΟΙΟΤΙΚΑ.

Αλλά μάθαμε όλοι να κοστολογούμε όσο ναναι...

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Μαρ 2010 23:44

Έχω την εντύπωση πως παρανόησες...

Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο γεγονός ότι ο dapo01 ανέφερε ανυπόστατα ότι η εταιρία κατασκευάστρια του vbulletin forum το χρεώνει 400 ευρώ (δεν ισχύει), και ότι χρεώνει 150 ευρώ hosting και domain (ουδέποτε ασχολήθηκε με αυτά) και ότι οι τιμές αυτές αναγράφονται στο επίσημο site.

Ουδέποτε αναφέρθηκα σε κοστολόγηση και ουδέποτε έχω δώσει δικαίωμα να πιστεύεις αυτά που έγραψες για μένα. Ως εκ τούτου, θεωρώ πρέπουσα μια συγγνώμη εκ μέρους σου.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Μαρ 2010 23:51

Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις το post. Δεν μιλάει για την εταιρία που βγάζει το vBulletin, αλλά για μία άλλη εταιρία.

Εξού λοιπόν και εσύ έγραψες λάθος, αφού αναφέρεσαι σε άλλα πράγματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες