ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gypas
Επικοινωνία:

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Δημοσίευση από gypas » 09 Ιούλ 2003 22:23

Συνέθεσα έναν Pentium 4 2.66 GHz, με mainboard MSI 648 Max-F(v1.0), μνήμη 256MB DDR-333MHz, κάρτα γραφικών TNT2(32MB) και DVD Sony 16x. Όποτε επιχειρώ να "τρέξω" μια ταινία DVD στον υπολογιστή μου(με το πρόγραμμα WinDVD v3.1) εμφανίζεται στην οθόνη μου ένα μύνημα που λέει ότι το WinDVD εκτέλεσε μια εσφαλμένη λειτουργεία και θα τερματιστεί. Στον παλιό μου υπολογιστή Celeron 466 MHz, μνήμη 128ΜΒ SDRAM-100MHz με την ίδια κάρτα γραφικών και το ίδιο DVD οι ταινίες παίζουν κανονικά. Φταίει η κάρτα γραφικών; Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
pasaridis

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Δημοσίευση από pasaridis » 09 Ιούλ 2003 23:32

egw pisteuw pws den ftaei to hardware ( ektos se periptwsi pou i karta grafikwn sou einai polli xalia etsi wste to p4 na min tin blepei kanonika )malon twra pou to 3anaskeftomai auto einai . An i karta sou einai 32MB tote sigoura xriazete ena diaforetiko ari8mo volt apo ton opio einai sxediasmenes na dinoun oi mitrikes gia p4. Auto simenei pws sini8ws kati apo ta 2 ( mitriki - karta grafikwn ) kegete .... Esi eisai tixeros logika.... kai sou parousiazei mono problimata . Opote proteinw allagi tis kartas gia mellontiki apofigi megaliterwn problimatwn . An pali den isxiei auto tote se kamia periptwsi den mporei na ftaiei to hardware malon ta win sou den 8a douleuoun kala me to winDVD . i alla3e programa i kane 3ana egkatastasi to idio i alla3e litourgiko ( reccommended :kaloe: ) Auta eixa na sou pw blepeis krineis ti einai swsto kai prateis analoga :) . Elpizw na se boi8isa file gypas .

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Δημοσίευση από Enigma » 10 Ιούλ 2003 01:58

Μου φαίνεται απίθανο που στο παλιό σου PC τα DVD παίζανε χωρίς πρόβλημα ... Αλλά για να το λες ...
Πάντως η VGA σου είναι αρκετά παλιά ...

Λογικά τα Software DVD Players αξιοποιούν την VGA κυρίως για την αναπαραγωγή ...
Φαίνεται κάτι να μην συνεργάζεται σωστά ...

Πάντως μιάς και έκανες τέτοια αναβάθμηση μια νέα VGA επιβάλεται πιστεύω μιας και έχεις TNT2 ...

Και η έκδοση του WinDVD είναι παλιά...

Τι λειτουργικό έβαλες τώρα ? Service Packs - DirectX ok ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Δημοσίευση από Nkapa » 10 Ιούλ 2003 14:12

Γιατί δε δοκιμάζεις το Power DVD για μένα είναι κορυφή.

Άβαταρ μέλους
larry

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Δημοσίευση από larry » 30 Ιούλ 2003 15:27

Τα Windows που έχεις είναι αυθεντικά ή αντιγραφή? Αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έκανα το εξής: Είχα τα Windows 98 έκδοση B (αντιγραφή). Εκανα format το σκληρό δίσκο :crybaby: και πέρασα τα αυθεντικά Win 98 έκδοση A. Από τότε το DVD παίζει άψογα και μαζί μ'αυτό έχουν λυθεί και πολλά άλλα προβλήματα που αντιμετώπιζε ο Η/Υ. 8) Είμαι 100% σίγουρος ότι δε φταίει καθόλου το hardware που έχεις.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ DVD

Δημοσίευση από Nkapa » 30 Ιούλ 2003 16:59

Το να βάλεις Win98 A' Edition και να βγάλεις τα B' Edition μου φαίνεται αρκετά κουφό. Φυσικά παίζει να είχε πρόβλημα το CD που είχες κάνει την εγκατάσταση. Η δευτερη έκδοση των 98 είναι σαφέστατα καλύτερη από τη πρώτη. Κάτι άλλο πιστευω πως έφταιγε ίσως κάποιο software ίσως κάποιος driver ίσως αυτό που προανέφερα. Για καινούρια μηχανήματα XP Pro και τίποτε άλλο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης