Aγορα καλης φωτογραφικης μηχανης για HDR

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 08 Μαρ 2010 02:34

Xαιρετω,

λοιπον ενδιαφερομαι να αγορασω μια καλη φωτογραφικη μηχανη. Δεν εχω την παραμικρη ιδεα... Ουτε καν τι μαρκες υπαρχουν.
Θελω να μπορω να τραβηξω HDR images αρα να μπορει να τραβηξει γρηγορα πολλαπλα exposures .
Επισης θελω να μπορω να τραβαω και πανοραμικες και απ'οτι καταλλαβα θα χρειαστω καποιο φακο 8mm απο λιγο που το εψαξα.
Το budget μου ειναι μεχρι 2000 E μαζι με φακο δλδ.

Αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα του ημουν ευγνωμων.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Μαρ 2010 03:12

αν τα τσιμπήσεις από εξωτερικό μπορείς να πάρεις τη Canon 7D (8 fps) με τον sigma 8mm fisheye στα 2000€

Ειδάλλως μπορείς να πάρεις τη 7d από εδώ με το samyang 8mm που είναι τελείως manual [αλλά σε αυτά τα εστιακά μήκη δε σε νοιάζει ιδιαίτερα] από το ebay. Θα σου βγει ~1700-1800€, αλλά για τα ~1400 μπορείς να έχεις δόσεις και να πάρεις και απόδειξη για το υπουργείο

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 08 Μαρ 2010 09:26

thanks deninho.

Aπ'οτι καταλαβα δεν μου κανει ο 8mm επειδη η 7d δεν ειναι fullframe και δεν θα μου δωσει full circular εικονα αλλα κομμενη.

Γνωριζεις αν αυτος ο φακος μπαινει πανω στην 7d η αν χρειαζεται τιποτα adaptor?
http://www.sigmaphoto.com/shop/45mm-f28 ... heye-sigma

Το HSM τι ειναι ?
αυτος λογικα πρεπει να βγαζει full circular και στην 7d ε?

θα τα παρω απο Ελλαδα και τα δυο και ας βγει λιγο παραπανω. Ειναι πολλα λεφτα για να ρισκαρω με εξωτερικο.

Ξερεις αν η 7D εχει καποιο αυτοματοποιημενο συστημα ωστε να τραβηξει ας πουμε 10 pics με διαφορετικα exposures η το κανεις χερατα?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Μαρ 2010 12:43

HDR μπορείς να κάνεις και με μία φωτογραφία φτάνει να την έχεις σε RAW..

σχεδόν όλες, αν όχι όλες οι DSLR, μπορούν να πάρουν μέχρι 3 ( 0, +0..3,-0..3)

HSM (Hyper-Sonic Motor) ensures a quiet & high-speed auto focus
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Μαρ 2010 18:54

όπως είπε ο Γιάννης, και ήταν κάτι που ξέχασα να αναφέρω, HDR μπορείς να δημιουργήσεις με ένα οποιοδήποτε αρχείο RAW. Ορισμένες φορές ίσως να σε παιδέψει λίγο, αλλά στο 90% των περιπτώσεων θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Εδώ εγώ έχω βγάλει HDR από 1 jpg :P

όντως η εικόνα δε θα είναι μέσα σε κύκλο. Αν θες FF, όμως, τα 2000 σε φτάνουν δε σε φτάνουν για το σώμα μόνο :P

Ο φακός που έδειξες κάνει για την 7D, αρκεί να τον πάρεις σε έκδοση για Canon, αλλά δεν κάνει για τις Full Frame (αναφέρει DC, κι όχι DG)

Δε γνωρίζω αν βγάζει αυτήν την εικόνα που θες. Δεν κατάφερα να βρω και δείγματα αυτού του φακού

Το AEB (Auto Exposure Bracketing) υποστηρίζει μέχρι 3 φωτογραφίες. Και εφόσον τραβάς σε RAW (δε θες να τραβάς απ'ευθείας σε jpeg), δε σου χρειάζονται παραπάνω :)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 08 Μαρ 2010 23:50

Eυχαριστω και τους δυο σας για τις συμβουλες. Δεν το ηξερα αυτο το RAW. Καλη φαση φαινεται !

Για FF δεν παω με καμια παναγια... Πανακριβες.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 18 Μαρ 2010 00:04

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δεν χρειάζεσαι και την φωτογραφική για HDR, αρκεί μία απλή DSLR (όσο απλή μπορεί νά 'ναι μία DSLR). :wink:

Επίσης, επειδή αναφέρθηκες σε πανοραμικές... Αν πρόκειται για τοπία, συνήθως γίνεται χρήση τηλεφακού (στα 200mm π.χ.) και στη συνέχεια ένωση 10+ φωτογραφιών σε μία για καλύτερη ποιότητα. :wink:

Επιπλέον, τα 8mm έχουν αρκετά μεγάλο οπτικό πεδίο. Θα μπορούσες να κοιτάξεις και τον Sigma 10-22mm (βλ. http://www.sigmaphoto.com/shop/10-20mm- ... -hsm-sigma) και υπάρχει και φθηνότερος με f/4 - f/5.6 (βλ. http://www.sigmaphoto.com/shop/10-20mm- ... -hsm-sigma) για να έχεις περισσότερες επιλογές όσον αφορά στο εστιακό μήκος. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες