Πως βρισκω drivers οποιουδηποτε υπολογιστη μεσω internet..

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
waxark

Δημοσίευση από waxark » 08 Μαρ 2010 14:20

Γεια σας...ψαχνω πολυ καιρο να μαθω πως τα βρισκουν και δεν εχω καταφερει πολλα...βασικα εχω βρει μερικες φορες αλλα απο τυχη....και επιδει ειμαι νεος στο forum...και ειδα οτι το forum σας ειναι "γαματο"..ειπα να σας ρωτησω........πως γινεται...να βρω drivers για οποιο pc θελω? λενε οτι πρεπει να μπεις στην σελιδα...της μητρηκης...και να τα βρεις...εχω μπει αλλα τιποτα...πρεπει να γνωριζω μοντελα και ολα αυτα....βασικα εγω τωρα εχω ενα laptop toshiba..που εχει vista και θελω να περασω xp.....και δεν μπορω να βρω τα drivers...αν μπορει κανεις να με βοηθησει για το laptop...αλλα και γενικα..πως να βρισκω..για ολα τα pc.. :)

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 08 Μαρ 2010 16:26

Δεν υπάρχει ο μαγικός τρόπος τον οποίον αναζητάς...

- Για τα laptops, θα πρέπει να μπεις στο site του κατασκευαστή και με βάση το συγκεκριμένο μοντέλο να ψάξεις τη σελίδα support. Αν δεν βρεις τίποτα τότε δεν υπάρχει και το ξεχνάς. Δεν υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές για όλα τα μοντέλα τη δυνατότητα downgrade. Γενικώς, η υπόθεση laptop είναι δύσκολη όσον αφορά την αλλαγή OS, εφόσον αυτή δεν υποστηρίζεται ευθέως από τον κατασκευαστή. Αν είσαι τολμηρός και κατέχεις το αντικείμενο μπορείς να δοκιμάσεις, αρκεί να γνωρίζεις πως το πιθανότερο είναι να καταλήξεις με τα μισά devices unknown και το laptop σου να υπολειτουργεί.

- Για τα desktops, τα πράγματα είναι απλούστερα. Εφόσον αυτό που ζητάς αφορά BIOS ή chipset, πρέπει να μπεις στη σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής, γνωρίζοντας το ακριβές μοντέλο μέχρι και το revision, στοιχεία γραμμένα στο motherboard. Αν αφορά περιφερειακό, τότε απευθύνεσαι στον κατασκευαστή του περιφερειακού.

waxark

Δημοσίευση από waxark » 08 Μαρ 2010 17:02

εγω για τα laptop. ειχα δει ενα παιδι...που ειχε κανει format ενα laptop και μετα με ενα προγραμμα driver genius..τα ειχε ξανα βαλει...δοκιμασα και εγω να το κανω...αλλα δεν καταφερνα τιποτα..... :(.........αλλα και μεσα απο την σελιδα...δεν ξερω το μοντελο..του λαπτοπ....και ουτε ξερω που να το βρω....

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 08 Μαρ 2010 17:11

Αν το γυρίσεις ανάποδα, θα δεις ένα καρτελάκι με όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

waxark

Δημοσίευση από waxark » 08 Μαρ 2010 17:32

να αυτο ειναι.. http://www.skroutz.gr/s/66664/Toshiba-S ... 0-1MO.html .αλλα δεν βρισκω το μοντελο στην σελιδα.... http://www.csd.toshiba.com/cgi-bin/tais ... p/home.jsp........ :(

waxark

Δημοσίευση από waxark » 08 Μαρ 2010 21:48

thaks φιλε.....ειδες ομως υπαρχουν... πριν ειπες...οτι τα laptop ειναι δυσκολο....η ειναι συγκεκριμενα αυτα? :question:

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 08 Μαρ 2010 21:52

απλά πρέπει να διαλέξεις Europe πριν ψάξεις για τους drivers. στο link που σου έδωσα είσαι στην Ευρώπη και ναι βρήκα το laptop σου εκεί. Όλες η εταιρείες που κατασκευάζουν υπολογιστές, έχουν διαφορετικά μοντέλα για διαφορετικές χώρες. Οπότε πάντα πρέπει να διαλέγεις την χώρα πρώτα, πριν ψάξεις για το μοντέλο

waxark

Δημοσίευση από waxark » 08 Μαρ 2010 21:56

κατσε γιατι μπεδρευτικα....εδω ειναι παρα πολα drivers και εγω διαλεξα ελλαδα οχι ευρωπη....τι ακριβως πρεπει να κανω....ωστε να βαλω xp....και να ειναι ολα οπως και στα vista...ηχος lan webcam blouetooth και ολα αυτα?

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 08 Μαρ 2010 22:29

Ελλάδα ή Ευρώπη είναι το ίδιο. Καθώς είναι η ίδια διανομή. Διάλεξε το μοντέλο του laptop και μετά θα σου δώσει την επιλογή να διαλέξεις λειτουργικό και drivers

waxark

Δημοσίευση από waxark » 08 Μαρ 2010 22:40

ναι...ναι τωρα καταλαβα....διαλεγεις...συστημα...(Xp) και μετα ποιο driver θες να κατεβασεις...lan driver sound driver και τα λοιπα......χιλια ευχαριστω μεχρι εδω.....τωρα...το ιδιο θα κανω σε οποιοδηποτε laptop?...δηλαδη αν το λαπτοπ ειναι viewsonic (η οποιαδηποτε αλλη μαρκα) θα μπαινω στην σελιδα θα δινω μοντελο και στοιχεια....και θα κατεβαζω τα drivers? και στα desktops...θα μπαινω...στην σελιδα της μητρηκης? για παραδειγμα αν ειναι asus (η οποιαδηποτε αλλη) θα μπαινω στην σελιδα asus?..... :question: :question: :question: ..... "και αν ειναι σωστα αυτα...γιατι να μην μπαινω...στην σελιδα της μητρηκης του λαπτοπ?...απαντησε μου αν μπορεις γιατι σε αλλα forum μου τα μασανε...μονο σε αυτο....ειδα οτι ελλησα καπιες αποριες...και εμαθα περισσοτερα.. :)

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 09 Μαρ 2010 01:46

Εφόσον είναι laptop θα πηγαίνεις στο site της αντίστοιχης εταιρείας. Τουλάχιστον η DELL που τυχαίνει και γνωρίζω, μπορεί να αναγνωρίσει αυτόματα το μοντέλο του laptop και να κατεβάσεις τουσ drivers. Δεν ξέρω αν άλλες εταιρείες έχουν κάτι τέτοιο

Στα desktop είναι λίγο διαφορετικά. Έχεις 2 ενδεχόμενα.
1. Εάν είναι από κάποια μεγάλη εταιρεία του χώρου π.χ. HP, DELL, συνήθως θα βρείς τα πάντα στο site της εταιρείας. Εαν αυτο δεν είναι εφικτό τότε πας στην δεύτερη επιλογή
2. Πρέπει να πας στο site της κατασκευάστριας εταιρείας της κάθε συσκευής του PC, και να κατεβάσεις τους drivers.

Δεν μπορείς να βρεις τους drivers μόνο με βάση την μητρική. Είναι απλά μία από της συσκευές - όχι όλο το PC.

Υπόψην, ότι WIN XP, Vista και 7 έχουν μεγάλο αριθμό από διαθέσιμους drivers, οπότε πολλοί μπορεί να εκγασταθούν αυτόματα κατα την εγκατάσταση των windows. Χωρίς όμως αυτό να είναι απαραίτητο.

waxark

Δημοσίευση από waxark » 09 Μαρ 2010 02:03

ναι...αλλα οι desktops...δεν εχουν μαρκα.....οπως τα laptop......εγω το pc μου το desktop..το εχω συναρμολογισει μονος μου..(εχω παρει δηλαδη ενα κουτι και αρχισα να βαζω μεσα οτι θελω...μητρηκη ραμ και τα λοιπα..)....δεν εχει καμια μαρκα το pc μου το desktop..μονο asus που ειναι η μητρηκη.....και πριν που κοιταξα στην σελιδα asus να δω..(εδωσα και το μοντελο της μητρηκης)..τα βρηκα τα drivers μου...,,.. ενω μου λες | Δεν μπορείς να βρεις τους drivers μόνο με βάση την μητρική |.......εγω πως τους βρηκα? :) ....

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 09 Μαρ 2010 02:34

βρήκες τα drivers της μητρικής, όχι όλου του υπολογιστή. Αν σου πώ εγώ την μητρική του υπολογιστή μου θα μπορέσεις να βρείς τους drivers από όλες τις συσκευές;

Δηλαδή αν σου πω τη κινητήρα έχει το αυτοκίνητο μου ξέρεις και τις ζάντες;

waxark

Δημοσίευση από waxark » 09 Μαρ 2010 08:28

οχι δεν θα τις ξερω τις ζαντες....αλλα μονο αυτα τα drivers χρειαζομαι...ηχο,lan,και καρτα γραφικων(που αυτην την βρισκω ξεχωριστα..) δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο οπως στα laptop webcam blouetooth και τα λοιπα....αλλα και ολα τα drivers να ηθελα...δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να τα βρω...γιατι ο υπολογιστης ολος δεν εχει μαρκα....οπως τα laptop...για παραδειγμα το toshiba που μπηκαμε....sorry κιολας...μπορει να κανω λαθος.....αλλα τι αλλα drivers να βρω.?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες