Βοήθεια για στήσιμο layout site, με CSS - the first blood!

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Μαρ 2010 08:03

Καλημέρα...στο συνημμένο αρχείο που έχω ποστάρει, βρίσκεται το layout μιας υπάρχουσας ιστοσελίδας, την οποία εγώ κάνω reengineering με css και divs, από tables και iframes που είναι τώρα.
Απώτερος στόχος,αρχικά να μάθω πώς δουλεύει το css και αργότερα να γίνει template και να κάτσει πάνω σε joomla, ή άλλο cms, αποκτώντας δυναμικά χαρακτηριστικά.

Έχω φτιάξει τα αρχικά, τα εύκολα μέχρι και εκεί δηλαδή περίπου που το background γίνεται άσπρο. Από εκεί και έπειτα, έχω κολλήσει στο εξής:
Χωρίζω τον χώρο του περιεχομένου, σε 5 κύρια divs:
Αριστερή στήλη, κενό, κεντρική στήλη, κενό, δεξιά στήλη.
Θέλω όμως η αριστερή στήλη και τα κενά, να παίρνουν το συνολικό ύψος που θα παίρνει, λόγω περιεχομένου, η κεντρική στήλη.
Πώς το κάνουμε αυτό; Επίσης, ερώτηση καλλιτεχνικής φύσεως που κολλάει με την προηγούμενη: την αριστερή στήλη που είναι το μενού, την συνεχίζω μέχρι κάτω όσο και να τραβάει το περιεχόμενο, ή την σταματάω εκεί που τελειώνει το μενού / λίγο πιο κάτω, για αισθητικούς λόγους;
Συνημμένα
neohart.jpg
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Μαρ 2010 09:01

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=20340
ps: τα χρώματα είναι πολύ αταίριαστα... αυτό το πορτοκαλοκίτρινο με το γαλαζιομπλε που ταιριάζουν;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Μαρ 2010 10:04

Θα το προσπαθήσω, ίσως να ειναι αυτό που ψάχνω, thanx dimsis!
Εντωμεταξύ βλέπω ότι κάνει την αριστερή στήλη float left, την δεξιά float right και στην κεντρική απλά ορίζει margins...αλλά τα margins από πού πιάνονται, από το left-right που περικλείονται στο προηγούμενο div ας πούμε, ή από την άκρη του παραθύρου του browser?

Για τα χρώματα, put the blame στον γραφίστα που σχεδίασε την σελίδα, εγώ όπως είπα απλώς την κάνω μετατροπή και ίσως την βάλω να κάτσει πάνω σε joomla.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης