Προβλημα με την εγκατασταση των xp.."ΜΛΠΕ ΟΘΟΝΗ"

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
waxark

Δημοσίευση από waxark » 09 Μαρ 2010 20:18

γεια σας.... :( αντιμετωπιζω ενα προβλημα.......εχει ενας φιλος μου ενα laptop...καινουριο... παραπροχθες το πηρε.....και ειχε vista και αυτον δεν τον αρεσουν τα vista....και μου ειπε να του βαλω xp...παω λοιπον...μπαινω στο bios διαλεγω για....fisrt device...το cd rom.και ξεκινανε....και μολις....εκει που λεει εκγατασταση των windows.. και απο κατω φορτονει τα drivers...και μετα πριν παει να μει εκει στην σελιδα που λεει f8 και αυτα για συνεχεια....μου βγαζει μια μπλε οθονη.........με κατι ακαταλαβιστηκα.... και το μονο που καταλαβα ειναι κατι γραμματα προς τα κατω...(εχω μια φωτο..κατω....).....μπορει καποιος να με βοηθησει???.... :( πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραγμα....(αα δοκιμασα και αλλo cd xp.. παλι τιποτα :( )
Συνημμένα
DSC00240.JPG

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 09 Μαρ 2010 20:33

Πήρε παραπροχθές laptop και του έβαλαν vista κι όχι 7?

Απ' όσο ξέρω όλα τα παλιά λειτουργικά "διώχτηκαν" μέσα στον Ιανουάριο με προσφορές (XP με τα netbooks, Vista με laptops/desktops).

Sorry αν κάνω λάθος, αλλά κάτι δεν μου φαίνεται λογικό...

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 09 Μαρ 2010 20:40

το laptop πρέπει να έχει sata δίσκο, ο οποίος δεν υποστηρίζεται από την εγκαταστάση των XP. Πρέπει να βρείς sata drivers για τον δίσκο του laptop και να τους περάσεις κατά την εγκατάσταση. πατάς F8 όταν σου βγάλει install third party scsi or raid controllers. Διαφορετικά βάλε windows 7.

waxark

Δημοσίευση από waxark » 09 Μαρ 2010 20:43

sorry...7 τα λεω vista επιδει ειναι ιδια με τα vista.........οχι... και το δικο μου το pc..το desktop sata εχει...και του εχω xp.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Μαρ 2010 22:40

Μάλλον τα Win7 κατάλαβαν ότι πάνε για 'σέντρα' κι αντέδρασαν :D :D
Πρέπει μάλλον πρώτα να ξεκινήσεις πάλι εγκατάσταση των Win7, και να την σταματήσεις απλώς αφού διαγράψεις τα Partitions!! Τότε ξεκίνα την εγκατάσταση των XP.
Μπορεί όλα αυτά τα λειτουργικά να είναι "NT-Core" με NTFS, αλλά τα Partitions τους διαφέρουν! :wink:

Ετυχε και θυμόμουν ότι κάαααπου στο παρελθόν 'φτιάχναμε' στο Freestuff τα CDιά των XP σε αντίγραφα μαζί με τους SATA Drivers. Είχαν συμβεί αρκετά περιστατικά βλέπεις...
Έψαξα λοιπόν, για σένα, και βρήκα αυτά:
πρώτο αυτό του deninho και
δεύτερο αυτό του hik-hok.
Ειδικά στο δεύτερο υπάρχει LINK με ακριβέστατες οδηγίες του τι να κάνεις.
Μένει -φυσικά- να έχεις / να βρεις τους drivers που χρειάζεσαι.

Το PC σου μπορεί να έχει XP και SATA δίσκο, αλλά μπορεί να έχεις και το CD της μητρικής με τον/τους SATA Drivers. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

waxark

Δημοσίευση από waxark » 09 Μαρ 2010 23:00

οχι...δεν το εχω το σιντι δυστυχως......δεν γινεται να βρω αυτους τους sata drivers στο ιντερνετ? το laptop μου ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/66664/Toshiba-S ... 0-1MO.html ......εψαξα και καπου αλλου και ειδα οτι μπορω να τους ενσωματωσω με το nlite σε ενα σιντι...το μονο που μου μενει τωρα ειναι οι sata drivers που δεν μπορω να βρω...... :( ....μπορεις να με βοηθησεις?....μπαινω στο site του κατασκευαστη αλλα δεν βρισκω πουθενα να λεει...sata drivers.... να και το site. http://eu.computers.toshiba-europe.com/ ... service=EU :( :( :(

waxark

Δημοσίευση από waxark » 09 Μαρ 2010 23:05

κοιτα για την ακριβεια....το laptop εχει δυο σκληρους,,,εναν που λεει win 7..kai εναν αλλον που εχει κατι recovery μεσα...και εγω θελω να εγκαταστησω τα xp...στο recovery....να εχω δηλαδη και τα win 7 και τα xp.....(οχι για εμενα για τον φιλο μου)....αλλα ποιο πολυ στα xp δουλεει αυτος.....δεν θελω να διαγραψω τα 7 και να βαλω εκει τα xp...θελω να τα εχω και τα 2...(δεν νομιζω να αλλαζει κατι αυτο?)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 10 Μαρ 2010 02:15

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiii!!!

Μην κάνεις καμία τέτοια απόπειρα...

Καμία εταιρία δεν δίνει CD πλέον... Το recovery είναι εκεί που υπάρχει το rebuild πρόγραμμα του λαπτοπ σου μαζί με λειτουργικά, λογισμικά και όλα τα άλλα...

Να το αφήσεις όπως είναι και να κάτσει ο φίλος σου να μάθει τα 7...

Πανέμορφα είναι και πολύ καλύτερα από τα XP...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

waxark

Δημοσίευση από waxark » 10 Μαρ 2010 02:17

και που χρειαζετε αυτο το rebuild προγραμμα?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Μαρ 2010 09:01

Ο GeoStuff έχει απόλυτο δίκιο!! :hammer:
Ο δίσκος "Recovery" είναι ακριβώς αυτό που λέει:
Αν ο άλλος δίσκος, με το Λειτουργικό, πάθει εγκεφαλικό, θ'αναγκαστείς να βάλεις καινούργιο!
Θα κάνεις εκκίνηση απ'τον "Recovery" και θα ξαναστήσεις το Laptop σου πάνω στον καινούργιο δίσκο!
Αυτό εξάλλου σημαίνει και το 'Rebuild' :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

waxark

Δημοσίευση από waxark » 10 Μαρ 2010 11:45

ααα....τωρα καταλαβα....εγω ομως ειχα διαγραψει μια φορα ενα τετοιο....δισκο...και μαλλον εκανα χαζομαραααααα.......τωρα δηλαδη δεν γινεται τιποτα...εε? ...ουτε με το nlite γινεται....γιατι το αρχειο που ζηταει ως οδηγο θελει να ειναι inf.....και εγω κατεβασα το chipset του.....(γιατι ειχα ακουσει οτι το chipset ειναι και ta sata drivers).......και αυτο ειναι exe και δεν γινεται τιποτα....:( :( :( :(.....μονο μια λιση υπαρχει....το compatible.....mode απο το bios.......(το διαβασα και αυτο καπου....)....και αν γινει.........([ολα αυτα εννοειτε οτι θα τα κανω στο σκληρο των win 7.....οχι στον recovery....].)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Μαρ 2010 12:39

Βρε τον έρημο τον "Recovery" δίσκο. Πάάάάάάειει κι αυτός! Αιωνία του η μνήμη :D :D
Αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς εδωμέσα, έχουμε 'καεί' κάπου/κάπως από ματσακουλιά που κάναμε.... Και μετά:"Αγιούτε γειτόνοι!!!!" :lol: :lol: :lol:
Μη χολοσκάς και μην το βάζεις κάτω :P :P Γι'αυτό είναι τα λάθη! Για να μαθαίνουμε καλά!!
Το λοιπόν. Στο SITE του Κατασκευαστή πρέπει τουλάχιστον να έχει τη Motherboard που χρησιμοποιεί. Από εκεί και πέρα ψάχνουμε στον Κατασκευαστή της Motherboard.
Επειδή -προσωπικά- έχω ψιλομπερδευτεί ως προς το "Σε ποιά μάρκα/μοντέλο Laptop αναφερόμαστε;", θά'θελα τουλάχιστον αυτό."
Υπ'όψιν ότι τη Motherboard δεν τη χρειάζεσαι μόνο για τους SATA Drivers, αλλά και για όλους τους drivers των ενσωματωμένων συσκευών, που χρησιμοποιούνται από το Laptop.
Δεν είμαι (από απλώς ως καθόλου) σίγουρος, αλλά στο αρχείο Chipset (exe) που βρήκες, πρέπει να υπάρχουν αρκετοί από αυτούς τους drivers. Ίσως είναι συμπιεσμένο (ZIP, RAR) αρχείο που 'αυτοαποσυμπιέζεται'........Δεν ξέρω! Πάντως αν έχεις κάποιο από τα WINZIP, WINRAR προγράμματα, δες αν το ανοίγουν (απλώς άνοιγμα-διάβασμα / όχι εξαγωγή).
Αν το ανοίγουν, πες μας τι αρχεία βρήκες μέσα του σε .INF :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

waxark

Δημοσίευση από waxark » 10 Μαρ 2010 12:53

χαχαχαχαχαχαχαχα :D :D :D :D :D εχεις πολυ πλακα......και δικιο εχεις απο τα λαθη μαθενουμε....αλλωστε τωρα αυτο το pc που το ειχα διαγραψει δεν ξερω καν που βρισκεται.... :D :D :D :D ..... να αυτο ειναι το λαπτοπ :arrow: http://www.skroutz.gr/s/66664/Toshiba-S ... 0-1MO.html ......το κακκο ειναι οτι κατεβασα το chipset απο εδω http://eu.computers.toshiba-europe.com/ ... service=EU .......αλλα οταν το εκανα αποσιμπιεση ...δεν βρηκα κανενα...."inf" αρχειο... ενα exe βρηκα που λεγετε " INFINST_AUTOL.EXE "....δεν υπαρχει κανενα αρχειο "inf"...αμα υπηρχε θα το ειχα κανει ηδη

waxark

Δημοσίευση από waxark » 10 Μαρ 2010 13:08

GeoStuff έγραψε:ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiii!!!

Καμία εταιρία δεν δίνει CD πλέον... Το recovery είναι εκεί που υπάρχει το rebuild πρόγραμμα του λαπτοπ σου μαζί με λειτουργικά, λογισμικά και όλα τα άλλα...

τα 7 μπροστα στα xp δεν ποιανουν μια......μονο στην ομορφια....γιατι στα ααλαααα....(να μην σχολιασω)

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 10 Μαρ 2010 14:38

GeoStuff έγραψε:ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiii!!!

Ότι είπε ο geo. Μην το πειράξεις, στην πορεία θα έχεις διάφορα προβλήματα. Αλλά αν τελικά αποφασίσεις να του βάλεις XP, να σιγουρευτείς πρώτα ότι υπάρχουν όλοι οι drivers για XP για το συγκεκριμένο μηχάνημα, και δεύτερον και σημαντικότερο, ΜΗΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΟ RECOVERY PARTITION!!!!!

A, επίσης να προετοιμαστείς να σπαταλήσεις αρκετές ώρες...
waxark έγραψε:τα 7 μπροστα στα xp δεν ποιανουν μια......μονο στην ομορφια....γιατι στα ααλαααα....(να μην σχολιασω)
Σε αυτό δεν θα μπορούσες να έχεις περισσότερο άδικο. Στα 7 υπάρχουν πολλές βελτιώσεις σε σχέση με τα XP. Από διαχείρηση πόρων, μέχρι usability είναι αρκετά ανώτερα. Δεν είναι vista...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες