gamato.info - το νινί κλείνει τους trackers;

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 13 Μαρ 2010 04:00

Επειδή μέχρι στιγμής δεν έχω τοποθετηθεί ολόκληρα σε όλο το topic και έτσι δεν έχω πει ολόκληρη τη γνώμη μου , θα κάνω τώρα μια προσπάθεια ( αν και κουρασμένος από τη δουλειά ) .

1. Καλά κάνανε και τους πιάσανε τους κλεφτες ( ναι κλέβανε λεφτά άλλων ανθρώπων ) .

2. Το ότι όμως το παρουσιάζουνε σαν μια μεγάλη επιτυχία της αστυνομίας δεν το βρίσκω σωστό .
Ουσιαστικά είναι σα να πιάσουνε ένα μικρό διακινητή κόκας ο οποιος έχει πάνω του 200 κιλά κόκα , ναι μεν αν τα πουλήσει θα χεστεί στο τάλιρο αλλα αν αναλογιστείς ποσο μεγαλύτερες ποσότητες διακινούνται καθημερινά σε ολόκληρο τον κόσμο θα πεις : E σιγά τα αβγά , είναι σα να θες να εξαφανίσεις μια μυρμηγκοφωλιά και να σκοτώσεις 100 μυρμήγκια :-? .

3. Το συγκεκριμένο site ήτανε νομότυπο . Δεν περιείχε παρόνομο υλικό στους servers του ΤΕΛΟΣ . Δεν χωράει άλλη κουβέντα . Τώρα αυτοί που συλληφθήκανε και κάνανε seed torrents θα πρέπει να κατηγορηθούνε για διαμοιρασμό παρανομου υλικού , αυτοί που κάνανε μονο edit στο site και στο forum τι ευθύνη έχουνε ??? Ακόμα και εδώ οι users μπορούνε να ανταλλάξουνε με pm παρόνομο υλικό ακόμα και να το κάνουνε upload στο site ( p.x. εικόνες , μικρά κομμάτια τραγουδιών ) αν εγώ στυλο δηλαδή το νέο τραγούδι της καλομοίρας σε έναν άλλο user ( ενώ το κάνω zip και το κόψω σε 10 κομμάτια ) θα πρέπει να κλείσουνε το freestuf ???
Αν εγώ και ο GeoStuff ανταλλάσσουμε φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας μέσο pm τι φταίει ο cordis ???
Επειδή έχει την δυνατότητα να ελέγξει τα pm μας είναι και υποχρεωμένος να κάθεται και να τα τσεκάρει ένα ένα ???

Στο παρακάτω video στο info box ο user έχει ποστάρει ένα link για download : http://www.youtube.com/watch?v=w4LY34yDr9c
Εμπρός λοιπόν να κλείσουμε το youtube !!
Όχι σε αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να δώσουνε την ip του στην αστυνομία , να ψάξει αυτήν να τον βρει και να τους δώσουνε το password του να κάνουνε μονοι τους remove το video το youtube θα πρέπει να δώσει ένα password , ένα username και μια ip από εκεί και πέρα κατεβει δεν κατεβει το video δεν θα έπρεπε να τους καίγεται καρφί . Αλλα η αστυνομία βαριετέ να το κάνει ή μάλλον θεωρεί πως έχει την δύναμη να απαιτεί από το youtube να τους κάνει τι δειλία τους .

Έχετε προσπαθήσει να κάνετε report links στο Rapidshear ?? Όχι μονο δεν κάθονται να διαβάσουνε τι λες αλλα άμα δεν τους πει όλα όσα σου ζητάνε σου στέλνουνε ένα κλασικό mail που λέει θέλουμε παραπάνω πληροφορίες για το περιεχόμενο .
Στο server σας είναι τα αρχεία πανάθεμα σας χωρίς password κάντε το μια αποσυμπίεση και δείτε ότι έχουνε μέσα μια παράνομη ταινία .

4. Διαβάζω συνεχεια : έχουμε το δικαίωμα να δούμε μια νόμιμα αγορασμένη ταινία με οποιον θέλουμε και να την μοιραστούμε με οποιον θέλουμε . Και σε αυτό έχει δίκιο ο φίλος . Όταν εγώ έχω 1 cd δεν μπορώ να το ρυπαρό και να το περάσω στο mp3 μου ?? είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω όλα τα τραγούδια μου και σε mp3 ??? Τα mp3 που θα παράξω δεν μου ανήκουνε ?? Άρα εφόσον μπορώ να στείλω με το ταχυδρομείο το νόμιμο CD μου σε οποιον θέλω , έτσι μπορώ να στείλω και τα mp3 μου σε οποιον θέλω . Βεβαια αυτό είναι νομότυπο και για να γίνει νόμιμο αρκεί μια μονο πρϋπόθεση , όπως όταν στέλνω το CD δεν θα έχω τη δυνατότητα να το ξανά ακούσω έτσι και όταν θα στυλο τα mp3 μου θα πρέπει να τα διαγράψω από τον σκληρό μου ώστε να μην έχω πρόσβαση σε αυτά . Αν δηλαδή βλέπανε ένας ένας την ταινία , θα μπορούσαμε να μοιραστούμε το DVD τους με 6.000.000.000 κόσμο .

5. Επίσης διαβάζω παντού πως όταν δεν έχουμε λεφτά να το αγοράσουμε . Δεν το κατεβάζουμε κιόλας γιατί δεν θα πεθάνουμε και αν δεν το ακούσουμε .
Το πάσχα εμείς οι έλληνες τρώμε αρνάκι ψητό . Αν δεν φάμε αρνάκι ψητό και φάμε κουνουπίδι νερόβραστο θα πάθουμε τίποτα ??? Όχι βεβαια . Γιατί λοιπόν οι ζωοπαραγωγoi να μην βάλουνε το αρνάκι από 10 euro το κιλό σε 2.000 euro το κιλό ??? Οποιος θέλει αγοράζει , ούτε θα μας υποχρεώσουνε να πάρουμε ούτε θα πεθάνουμε αν φάμε μια βδομάδα μπρόκολο και μακαρόνια .
A ξέχασα αν το κάνουνε αυτό τότε τους κατηγορούμε για αισχροκέρδεια και η αισχροκέρδεια είναι κατακριτέα έτσι δεν είναι ??
Θα βγαίνουνε όλοι λοιπόν στα κανάλια και θα λένε τι πράγματα είναι αυτά ??? Μας εκμεταλλεύονται .

Όταν τώρα λοιπόν έχω εγώ 2 κοριτσάκια και όλες οι φίλες τους ακούνε μανιωδώς όλη μετά τα τραγούδια από τα στρουμφάκια , είμαι εγώ υποχρεωμένος να χρυσοπληρώσω 20 euro τα τραγουδάκια περνα περνα η μέλισσα ??? Οποτε όταν θα μου πουλήσουνε εμενα το CD 20 euro θα αισχροκερδίσουνε σεβάρος μου , αλλα και εγώ θα αναγκαστώ να το αγοράσω γιατί θα μου φάνε τα αφτιά τα πιτσιρίκια .

Θέλω να γράψω 3 φορες όσο έγραψα ακόμα αλλα θα σας κουράσω ( ήδη και με αυτό τώρα θα κουραστείτε ) .

Που θέλω να καταλήξω ??? Όταν μια εταιρία χάνι λίγα λεφτά από κάπου δεν το κυνηγάει αλλα όταν βλέπει πως μπορεί να βγάλει κέρδος το κυνηγάει .

Επίσης μην ξεχνάτε και την τρομερή ιστορία μας !!! Πως ο Καποδίστριας έκανε τους έλληνες να καταναλώνουνε πατάτες

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE% ... F%84%CE%B1
:(

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Μαρ 2010 04:05

Eutyxos pou eisai kourasmenos Leonida.. :lol:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 13 Μαρ 2010 10:22

KGP έγραψε:sto gamato.info eichan diafimiseis... opote ipirche kerdos...

min akouo kai vlepo.... ta peri tsampe...prasina aloga kai mple aggouria
+++
Για αυτο το λογο είναι ένοχοι με τη γνώση τους.

Το ότι ο νόμος είναι γι ατους μικρούς επειδη οι πολιτικοι ειναι μεγαλυτεροι κλεφτες ή δεν υπάρχει τέτοιος νόμος τώρα δεν είναι δικαιολογία να μη τη πληρώσουν απο το γαματο.

Η τεχνολογία θα αναγκάσει τη δικαιοσύνη να δημιουργήσει νέους νόμους.
lleonidas έγραψε:Που θέλω να καταλήξω ??? Όταν μια εταιρία χάνι λίγα λεφτά από κάπου δεν το κυνηγάει αλλα όταν βλέπει πως μπορεί να βγάλει κέρδος το κυνηγάει .
Σωστό , άρα απο το γαμάτο είναι ένοχοι. Ας πρόσεχαν σε τι εταιρείες πουλάνε εξυπνάδα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Μαρ 2010 20:51

LLeonidas έγραψε:Αν εγώ και ο GeoStuff ανταλλάσσουμε φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας μέσο pm τι φταίει ο cordis ???
Μόνο με μωράκια άνω των 18 παρακαλώ...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μαρ 2010 23:33

ε και ?
οριστικε δικασιμος οπου θα φανε μια γερη φαπα ( πιθανον να φανε και κανα 5αρι χρονια στην μπουζου ) και ενα γερο προστιμο που θα το θυμουνται και τα εγγονια τους και μετα να δω αν θα ξανακανουν μαγκιες με την εξουσια !

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 13 Μαρ 2010 23:36

θα δειξει ποτε δεν ξερεις τι σε περιμενει στο ελληνικο κρατος

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Μαρ 2010 03:13

fiskilis έγραψε:και μετα να δω αν θα ξανακανουν μαγκιες με την εξουσια !
επειδή μπερδεύτηκα, ποια είναι η εξουσία;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Μαρ 2010 03:28

deninho έγραψε:
fiskilis έγραψε:και μετα να δω αν θα ξανακανουν μαγκιες με την εξουσια !
επειδή μπερδεύτηκα, ποια είναι η εξουσία;
οι μεγαλες δισκογραφικες εταιριες !

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 14 Μαρ 2010 16:12

GeoStuff έγραψε:
LLeonidas έγραψε:Αν εγώ και ο GeoStuff ανταλλάσσουμε φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας μέσο pm τι φταίει ο cordis ???
Λεωνίδα,

Αυτό λέγετε έγκλημα έξ αμέλειας. Ο CORDIS θα είναι ένοχος έξ αμέλειας

2ον Τα παιδία απο το γαμα΄το το ήξεραν ότι κάνουν παρανομία.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Μαρ 2010 16:20

Καλό είναι να μην κάνουμε μισά quote...
GeoStuff έγραψε:

Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 14 Μαρ 2010 16:37

GeoStuff έγραψε:Καλό είναι να μην κάνουμε μισά quote...
GeoStuff έγραψε:

lol θα σε έβγαζε και παιδόφιλο διαδί :P

P.S. Οποτε δηλαδή από σήμερα και πέρα εσύ προσωπικά έχει υπερφορτώσει τον cordis με την πολύ βαριά ευθύνη να τσεκάρει τα pm μας ένα ένα ;)

Καλο κουράγιο φίλτατε cordis :P
:(

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2010 16:55

α! θα σας τα κόψω και θα τελειώνει το θέμα. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 14 Μαρ 2010 21:14

Stathis έγραψε:Απο τη ρίζα; :P
άουτς! :D

σχετικά με το θέμα τώρα, είναι κλασικό φαινόμενο να κλείνουν έναν για εκφοβισμό και να ανοίγουν δεκαπέντε στο καπάκι, όπως έγινε με τα site που προσέφεραν υπότιτλους.

Οι πολιτεία έχει τα μέσα και την εξουσία να κλείσει όλα τα torrent/warez site για χαβαλέ, όμως όπως είχα πει και παλαιότερα ο πΟ.Τ.Ε. και ο κάθε ISP πως θα πουλάει 24mbit συνδέσεις; Tι έχει να κάνει ο μέσος έλληνας στο ιντερνετ εάν δεν μπορει να κατεβάζει τζούλιες - προγράμματα - ταινίες και mp3;
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης