costonline.gr - Κοστολόγηση κατασκευών/ανακαινίσεων σπιτιών

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 11 Μαρ 2010 11:30

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα τη γνώμη σας, τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας σχετικά με το costonline.gr

To costonline.gr είναι ένα διαδικτυακό εργαλείο, τόσο για πολιτικούς μηχανικούς όσο και για ιδιώτες, που απλοποιεί την κοστολόγηση μίας κατασκευής ή ανακαίνισης του σπιτιού σας. Ο ιδιώτης μπορεί μέσα σε λίγα λεπτά να μάθει πόσο θα του κοστίσει κάποια εργασία ενώ ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να κερδίσει χρόνο κατά την συγγραφή προσφοράς για πελάτες του καθώς και να συγκρίνει τις τιμές του με τις μέσες της αγοράς.

Η εφαρμογή βρίσκεται σε πιλοτικό στάδιο οπότε οποιαδήποτε πρόταση τόσο σε επίπεδο αισθητικής, λειτουργικότητας, περιεχομένου θα με βοηθούσε πολύ.

Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 11 Μαρ 2010 12:16

Καλημέρα, πολύ καλό φαίνεται, πολύ καλή υλοποίηση όμως έβαλα στοιχεία για 4 ορόφους πατώματα, τζάκια, κουζίνες, σκάλες, μπάνια, πόρτες - παράθυρα, βαψίματα, (γιατί όλα τα άλλα είναι έτοιμα) και μου έβγαλε 9793993,00 € ??? και ζαλίστηκα!
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 11 Μαρ 2010 13:16

telas έγραψε:Καλημέρα, πολύ καλό φαίνεται, πολύ καλή υλοποίηση όμως έβαλα στοιχεία για 4 ορόφους πατώματα, τζάκια, κουζίνες, σκάλες, μπάνια, πόρτες - παράθυρα, βαψίματα, (γιατί όλα τα άλλα είναι έτοιμα) και μου έβγαλε 9793993,00 € ??? και ζαλίστηκα!
Telas, κατ' αρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τα καλά σου λόγια.

Κοιτώντας τα logs της εφαρμογής είδα πως στα μπάνια έβαλες τις διαστάσεις σε εκατοστά αντί για μέτρα, γιαυτό και η "εξωφρενική" τιμή :D Δοκίμασε το πάλι εάν θες και σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα ενημέρωσε με!

Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 11 Μαρ 2010 13:29

χαχα λολ βλακεία μου, να ένας καλό λόγος να μπει κάποιο λιμιτ στις τιμές των πεδίων.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 12 Μαρ 2010 02:55

Se ena pou dokimasa epese poli konta sti timi pou kostise (prin apo 2-3 xronia).

Wraio kai san selida.
Sto icon me to "Calculator" to link de doulebei kai psaxnomoun ligo stin arxi mexri na vrw ton ypologisti kostous.

dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 13 Μαρ 2010 15:27

Figaro έγραψε:Se ena pou dokimasa epese poli konta sti timi pou kostise (prin apo 2-3 xronia).

Wraio kai san selida.
Sto icon me to "Calculator" to link de doulebei kai psaxnomoun ligo stin arxi mexri na vrw ton ypologisti kostous.
Οι τιμές ανανεώνονται σε συνεχή βάση οπότε έχει εξαιρετική ακρίβεια. Φυσικά όσο περισσότερα στοιχεία δίνεις κατά την κοστολόγηση τόσο πιο ακριβής θα είναι και η τιμή.

Έχεις δίκιο για το calculator, θα το κοιτάξουμε άμεσα!

Ευχαριστώ για τα σχόλια,

Δημήτρης.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 13 Μαρ 2010 15:53

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πώς λειτουργεί, αλλά ίσως λόγω δουλειάς το θεωρώ ελλιπές.

Μου φάνηκε πολύ "ναι/όχι", ενώ πολλές φορές, ανάλογα με τις ειδικές απαιτήσεις υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις...

flasher1973

Δημοσίευση από flasher1973 » 13 Μαρ 2010 15:55

13/10/2010 15:47 the site is down.

dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 13 Μαρ 2010 16:24

flasher1973 έγραψε:13/10/2010 15:47 the site is down.
Φαντάζομαι ότι εννοείς 13/3; Το site δουλεύει κανονικά... δοκίμασε πάλι εάν θες και πες μου σε περίπτωση που δεν σου ανοίγει.

Δημήτρης

flasher1973

Δημοσίευση από flasher1973 » 15 Μαρ 2010 02:17

dimitris_72 έγραψε:
Φαντάζομαι ότι εννοείς 13/3; Το site δουλεύει κανονικά... δοκίμασε πάλι εάν θες και πες μου σε περίπτωση που δεν σου ανοίγει.

Δημήτρης

file dimitri.
Νομίζω ειναι λίγο ερασιτεχνικό.
και εξηγώ.

απο μια ματια που του εριξα ειδα οτι για κάθε κπινηση που κάνεις πανω στο flash χωρίς λόγο και αιτία γίνετε request στον σερβερ.
Γιατι? ολες αυτες οι μεταβλητές που επιλέγει ο χρήστης θα μπορούσανε να σταλούν στο τέλος με ενα button που να λέει Caclulate.
γι χρειάζετε σινεχώς να στέλνει τιμες.

αυτο κάνει το ολοn μηχανισμό πολύ ||ερασιτεχνικπο"

φιλικα
πράκτωρ.

dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 15 Μαρ 2010 12:04

flasher1973 έγραψε:
dimitris_72 έγραψε:

Δημήτρης

file dimitri.
Νομίζω ειναι λίγο ερασιτεχνικό.
και εξηγώ.

απο μια ματια που του εριξα ειδα οτι για κάθε κπινηση που κάνεις πανω στο flash χωρίς λόγο και αιτία γίνετε request στον σερβερ.
Γιατι? ολες αυτες οι μεταβλητές που επιλέγει ο χρήστης θα μπορούσανε να σταλούν στο τέλος με ενα button που να λέει Caclulate.
γι χρειάζετε σινεχώς να στέλνει τιμες.

αυτο κάνει το ολοn μηχανισμό πολύ ||ερασιτεχνικπο"

φιλικα
πράκτωρ.
Καλημέρα πράκτωρ,

κατ' αρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τα σχόλια σου.

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι, δεν χρησιμοποιείται πουθενά flash παρά μόνο στον χάρτη, στο πρώτο βήμα, για να διαλέξεις τον νομό που σε ενδιαφέρει. Το διευκρινίζω γιατί είμαι αντίθετος στην εκτενή χρήση flash.

Η συνεχής αποστολή μεταβλητών στον server μετά από κάθε επιλογή συνηθίζεται πολύ στις μέρες μας και είναι νομίζω η πιο συνηθισμένη χρήση AJAX. Μία απλή εξήγηση είναι πως είναι καλύτερο να σώζεις το state του χρήστη σε ένα server-side session (που συνήθως γίνεται handle στον server με DB) αντί να το σώζεις τοπικά μέχρι την τελευταία στιγμή. Αυτό φαίνεται και από όλα τα σύγχρονα πλέον frameworks για web development που στο δίνουν by default (ruby on rails, django κλπ).

Ένα όφελος είναι ότι ακόμα και αν ο χρήστης κλείσει τον browser του (επειδή κόλλησε ας πούμε), μπορεί να συνεχίσει μετά από εκεί που έμεινε. Εάν οι μεταβλητές σωζόταν τοπικά (client-side) αυτό δεν θα ήταν εφικτό.

Σε γενικές γραμμές τα best practices λένε ότι δεν πρέπει να σώζεις τίποτα τοπικά (βλέπε cookies) παρά μόνο ένα UUID που χαρακτηρίζει τον χρήστη ως μοναδικό (unique). Αυτό στέλνετε μετέπειτα σε κάθε request προς τον server ώστε να γίνεται η σύνδεση του χρήστη με τις μεταβλητές/ http requests και να τον ξεχωρίζουμε από άλλους ενεργούς χρήστες.

Φιλικά,
Δημήτρης.

dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 15 Μαρ 2010 13:30

EneMe έγραψε:Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πώς λειτουργεί, αλλά ίσως λόγω δουλειάς το θεωρώ ελλιπές.

Μου φάνηκε πολύ "ναι/όχι", ενώ πολλές φορές, ανάλογα με τις ειδικές απαιτήσεις υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις...
Καλησπέρα EneMe,

παρακολούθησες τα tutorial videos? Έχω την εντύπωση πως είναι απολύτως κατανοητά αλλά εάν διαφωνείς ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτούμε...

Όσον αφορά το κομμάτι των πολιτικών μηχανικών δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Φαντάζομαι πως ο καθένας θα έχει και διαφορετικούς τρόπους κοστολόγησης, διαφορετικές λύσεις για τους πελάτες του κλπ.

Αυτό που μπορώ να σου προτείνω όμως, εφόσον σε ενδιαφέρει περαιτέρω, είναι να επικοινωνήσεις στο τηλέφωνο που φαίνεται στο site για να μιλήσεις με κάποιον αρμόδιο συνάδελφο σου που θα είναι σε θέση να σου λύσει κάθε απορία.

Φιλικά,
Δημήτρης

dimitris_72

Δημοσίευση από dimitris_72 » 20 Μαρ 2010 11:40

Πλέον δουλεύει και το calculator.

Δημήτρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης