σε 2 θέματα Dreamweaver Cs4

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vasioum

Δημοσίευση από vasioum » 11 Μαρ 2010 16:50

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω εγκαταστήσει δοκιμαστικά το Dreamweaver Cs4 και σε 2 θέματα (μπορεί να σας φανούν χαζά) θέλω τα φώτα σας.

1) Έχω μια σελίδα πχ index.php στην οποία έχω 4 includes ( Header, footer, advert1, advert2). Όταν ανοίγω με το Dreamweaver Cs4 την index περιμένω να δω το περιεχόμενο αυτής με τα κείμενα… αλλά αντ αυτού μου δείχνει την σελίδα header.php την οποία καλώ. Πώς θα καταφέρω να δω το περιεχόμενο της index?

2) Σε παλιότερη έκδοση είχα δυνατότητα κάνοντας κλικ μέσα σε έναν πίνακα να ορίσω backround picture για τον πίνακα αυτό. Τώρα στο Cs 4 έχει να ορίσω backround χρώμα για τον πίνακα αλλά δεν έχει το κουμπάκι «Φάκελος» μέσω το οποίου όριζα backround picture για τον πίνακα. Είναι κάπου κριμένο? Είναι προβληματική η έκδοση?

THX!!!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Μαρ 2010 19:24

Για το 1. τι να πω... Εγω δεν εχω προβλημα, μου δειχνει και τα περιεχομενα της index.php αλλα και τα περιεχομενα των Include php files.

Για το 2.
css, css, css και ξανα css!!!
Δημιουργεις μια κλαση οπου οριζεις το bg image και μετα οριζεις το table να εχει αυτη την κλαση. Αν δεν θες με κλασεις, μπορεις με inline css
Για παραδειγμα

Κώδικας: Επιλογή όλων

<table style="background&#58;url&#40;bg.jpg&#41;">

vasioum

Δημοσίευση από vasioum » 11 Μαρ 2010 19:52

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το 2 &#8230; οκ άντε όπως λες και εσύ με css.
Το πρώτο θέμα με έχει φρικάρει! Ανοίγω την index και μου δείχνει την σελίδα header &#8230;. Τι να πω.
Λέω να ξανά κατεβάσω την δοκιμαστική trial έκδοση και να δω μην του φταίει κάτι σε αυτήν που έχω τώρα&#8230; αφού μου λες ότι παίζει καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες