2 Συνδεσεις Ιντερνετ, Ένας υπολογιστης, Firefox και IExlorer

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 12 Μαρ 2010 00:29

Για να σας δω βρε σαινια θα μου βρειτε λυση και γιαυτο? Με εχετε βοηθησει σε τοσα... καποια στιγμη θα σας πιασω αδιαβαστους! που θα παει? χαχαχαχαχα

Λοιπον, εχουμε και λεμε!

Εχω δυο συνδεσεις Ιντερνετ.
Και ενα πισι...
Θελω να ειμαι συνδεδεμενος ΚΑΙ στις δυο συνδεσεις (με διαφορετικες καρτες δικτυου.. Εχω την Asus P5Q Deluxe η οποια εχει δυο καρτες δικτυου) αλλα να ρυθμισω τους browsers να χρησιμοποιουν ο καθενας την δικη του LAN...

Ο Explorer να εχει την Lan1 και ο Firefox την Lan2
η Lan1 ειναι συνδεδεμενη στην ADSL1 και η Lan2 στην ADSL2...

Σκοπος μου ειναι οι δυο αυτοι browsers να σερφαρουν στο ιντερνετ με διαφορετικη IP ο καθενας, αλλα να το κανουν ταυτοχρονα.
Μπορω να το κανω?
Καπου διαβασα για καποιο VMWARE, αλλα ουτε ξερω τι κανει ουτε πως να το χειριστω...

Τι εχετε να προτεινετε?
Μην μου πειτε για proxy... εχω δυο συνδεσεις ιντερνετ και θα χρησιμοποιω proxy? ε οχι βεβαια! :P
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2010 13:49

Πολύ καλησπέρα σου :D :D
Θα ζητήσω κι από σένα συγγνώμη για την αργοπορημένη ανταπόκριση :oops: :oops:
Μη γνωρίζοντας τι να σου απαντήσω, έβαλα στο Google κλειδί "two internet connections", κι έγινε ένας ψιλοχαμός. Ειδικά στην περίπτωση 'two internet connections simultaneously' εδώ, βρήκε "Αποτελέσματα 1 - 10 από περίπου 115.000.000 για two internet connections simultaneously".
Θα μείνω όμως εδώ, και θα σου αφήσω όλο το γήπεδο, ώστε να διαλέξεις ποιό από αυτά σου ταιριάζει καλύτερα.
Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 17 Μαρ 2010 16:53

Εψαξα και εγω στο ιντερνετ και βρηκα παρομοια αποτελεσματα... Φυσικα και γουγλαρισα πριν ποσταρω εδω.. Το θεμα ειναι οτι πουθενα δεν βλεπω πως μπορω να κανω τους δυο browsers, να σερφαρουν σε διαφορετικες συνδεσεις...

:(
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Μαρ 2010 09:11

Πολύ καλή σου μέρα και πάλι :D :D
Να υποθέσω δηλαδή, ότι δουλεύουν ήδη και οι δύο συνδέσεις σου, πλην όμως και οι δύο με IE; Και ότι απλώς θέλεις να 'ξεκολλήσεις' τον IE από την μία, βάζοντας τον FireFox;
Αν Ναι, τότε αφού εγκαταστήσεις τον FireFox, και δώσεις να πάρει (αντιγράψει) όλα τα στοιχεία του IE, πας στα Εργαλεία->Επιλογές->(Για Προχωρημένους)Δίκτυο->(Σύνδεση)Ρυθμίσεις και κάπου θα πρέπει να δώσεις την IP της κάρτας που θα ελέγχει ο FireFox. Και πάλι θέλει λίγο ψάξιμο, και κάποια πειράματα :P
Καλή τύχη και καλό κουράγιο :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες