αυτόματη ενημερωση πίνακα βάσης

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alex_begos

Δημοσίευση από alex_begos » 12 Μαρ 2010 12:42

Παιδιά εχω μια βάση mysql.
Μου στέλνονται καθημερινά κάποια csv file και τα κάνω upload και insert σε ένα πίνακα της βάσης με php. Πως γίνετε αυτά τα file να μπαίνουν αυτόματα στην βάση μου? Ο αποστολέας δηλαδή να το στέλνει καπου το αρχείο και αυτόματα να γίνονται insert οι έγραφες στο πίνακα της βάσης μου
Μου εχουν πει πως γίνεται αυτό πρέπει να ανοίξω κάποιο port κάτι τέτοιο, οποίος ξέρει κάτι θα ήταν μεγάλη βοήθεια να μου πει ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 12 Μαρ 2010 13:07

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να ανεβάζει ο "αποστολέας" το .csv και με ένα cron job να εκτελείται το script που κάνει insert τα δεδομένα στη βάση...

Άβαταρ μέλους
alex_begos

Δημοσίευση από alex_begos » 12 Μαρ 2010 13:13

αυτό το csv βγαίνει από μια τράπεζα και λένε αυτοί να δώσω ένα link για να το στέλνουν εκεί και να γίνεται αυτόματα…
γίνεται αυτό?

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 12 Μαρ 2010 14:03

alex_begos έγραψε:αυτό το csv βγαίνει από μια τράπεζα και λένε αυτοί να δώσω ένα link για να το στέλνουν εκεί και να γίνεται αυτόματα…
γίνεται αυτό?
Θα στήσεις μία φόρμα που θα τη χρησιμοποιούν για να ανεβάσουν το αρχείο. Με το που θα ανεβαίνει, το script σου θα το ανοίγει, θα παίρνει τα δεδομένα και θα κάνει τα insert στη βάση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης