Νέα αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Μαρ 2010 13:29

Στο πλαίσιο της στρατηγικής του για διαρκή ανάπτυξη και διεύρυνση των ευρυζωνικών υπηρεσιών, ο ΟΤΕ ανακοινώνει ότι έχει ήδη προετοιμαστεί τεχνολογικά και προτίθεται να προχωρήσει, για πέμπτη φορά τα τελευταία χρόνια, σε αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL πανελλαδικά, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.

Παραμένοντας ο βασικός φορέας ανάπτυξης των νέων τεχνολογιών στη χώρα, ο ΟΤΕ με συνέπεια αναβαθμίζει διαρκώς τις προσφερόμενες ευρυζωνικές ταχύτητες πρόσβασης από το 2006. Με τον τρόπο αυτό συμβάλλει καθοριστικά στην αμείωτη αύξηση της διείσδυσης της ευρυζωνικότητας πανελλαδικά.

Οι σχεδιαζόμενες αναβαθμίσεις αφορούν στα εξής:
· όσοι έχουν 2Mbps θα απολαμβάνουν διπλάσια ταχύτητα upload
· όσοι έχουν 8Mbps θα αποκτήσουν αναβαθμισμένες ταχύτητες έως 24Mbps
· όσοι έχουν 24Mbps, θα επωφεληθούν από τη νέα ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική που θα ανακοινωθεί κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων.

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης, οι νέες προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:
· 2 Mbps/ 512 Κbps
· έως 24 Mbps/1 Mbps

Οι παραπάνω αναβαθμίσεις αφορούν τόσο νέους όσο και υφιστάμενους πελάτες, οικιακούς και επιχειρησιακούς, λιανικής και χονδρικής.

Το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ, φέρνει την ευρυζωνικότητα ήδη σε περισσότερα από 1 εκατομμύριο νοικοκυριά και επιχειρήσεις σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια. Στο δίκτυο ADSL του ΟΤΕ υπάρχουν πάνω από 1.5 εκατ. εγκατεστημένες πόρτες ADSL σε περισσότερα από 1.500 διαφορετικά σημεία πανελλαδικά.

Η αναβάθμιση ταχυτήτων είναι ακόμη μία προσφορά του ΟΤΕ προς όλους τους χρήστες ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα.

http://www.ote.gr/portal/page/portal/OT ... teaxytites
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 12 Μαρ 2010 14:18

cordis έγραψε: · όσοι έχουν 24Mbps, θα επωφεληθούν από τη νέα ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική που θα ανακοινωθεί κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων.
Θα μειωθούν οι τιμές δηλαδή; Καιρός ήταν.

Y.Γ. Το σωστό link είναι αυτό

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Μαρ 2010 14:26

δεν υπάρχει σωστό Link.. πρέπει την πρώτη φορά να επιλέξεις ελληνικά από την σημαία.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

diegito

Δημοσίευση από diegito » 12 Μαρ 2010 14:48

Και πότε αναμένεται να γίνει αυτό?
A.P

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Μαρ 2010 14:51

δεν γράφει κάτι η ανακοίνωση, αλλά συνήθως τους παίρνει ένα 6μηνο+ για να πάει παντού.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μαρ 2010 15:05

Απορώ γιατί δεν κάνουν και στους 2mbps αναβάθμιση ας πούμε στα 4 ή 8....
Εμείς πάλι οι τυχεροί της υπόθεσης. Ήδη με είχαν αναβαθμίσει από 4 στα 8 και τώρα θα με πάνε 24mbps ! μια χαρά... και πάνω που με ψήνει ένα φιλαράκι να πάμε forthnet επειδή έβγαινε κανένα 40άρι το δίμηνο φθηνότερα :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Μαρ 2010 15:05

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης, οι νέες προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:
· 2 Mbps/ 512 Κbps
...
Εάν δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος, αυτό σημαίνει ότι θα δίνει 2Mbps? ή μήπως πρόκειται για εώς 2Mbps όπως είναι εώς 24Mbps.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Μαρ 2010 16:01

Ρε σεις το ζήτημα που εμένα η γραμμή μου στο Περιστέρι δεν αντέχει παραπάνω από 4mbps ποιός θα το θίξει; Έχω κάνει τεχνική υποβάθμιση και πληρώνω για 8! Η ονομαστική αναβάθμιση είναι αυτή που μας νοιάζει περισσότερο ή το ότι αν γίνει η αναβάθμιση αρκετοί από εμάς δεν θα έχουν καθόλου internet;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Μαρ 2010 16:12

τι λες ρε συ.. εγώ που έχω 2 Mbps στην Πεντέλη και φτάνω πολλές φορές στα 1800 ή και 1500 τι να πω; :p
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Μαρ 2010 16:15

Εσείς τουλάχιστον έχετε internet, εμένα θα κάνει ένα disconnect το λεπτό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μαρ 2010 16:24

Τσκ τσκ τσκ... Αχάριστοι άνθρωποι ! Αντί να πείτε ευχαριστώ, να μη πω εθελοντικά να δίνετε και κάτι της παραπάνω έτσι για πουρμπουάρ στον ΟΤΕ, διαμαρτύρεστε! ... Μου θέλετε και μεγαλύτερες ταχύτητες.
Σκέφτονται να σας δώσουν και έξτρα δώρο ένα modem 2.400 bps έμαθα (όχι fax modem εννοείται). Τι άλλο θέλετε δηλαδή;

: )

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 12 Μαρ 2010 17:34

Θα γίνει αυτό που έγινε και την άλλη φορα που τα διπλασιάσανε .

Σας τάζανε να σας πάνε από τα 2 στα 4 αλλα σας πήγανε από τα 2 στα έως 4 :P

Δηλαδή δεν θα έχετε σταθερή ταχύτητα αλλα σας εγγυούνται πως πάνω από 4 δεν θα πιάσετε με τίποτα ... :-? Εμενα μάλλον για κακό μου ακούγεται :P
:(

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μαρ 2010 20:46

Κοίτα αν χτυπάμε κοντά στα 2mb/s περίπου από τα 800-900kb/s που πιάνουμε τώρα με την 8άρα θα μας χαλάσει αφού θα είναι σε ίδια τιμή; Εμένα όχι πάντως.
Και λογικά η επόμενη κίνηση μια και από τα 4 μας πήγαν 8 και από τα 8 στα 24, λογικά θα είναι μείωση τιμής ώστε να είναι ανταγωνιστικοί και με forthnet/hol... (σε κανένα χρόνο και αυτό βέβαια αν πάει με τους ίδιους ρυθμούς)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2010 15:47

Φρένο φαίνεται να βάζει για άλλη μια φορά η ΕΕΤΤ στην ανταγωνιστικότητα του ΟΤΕ και στις προσφορές που θα ωφελούσαν τους τελικούς καταναλωτές.
Η ΕΕΤΤ όμως έχει διαφορετική άποψη για την υπόθεση της αναβάθμισης, καθώς θεωρεί ότι μπορεί να κρύβει κινδύνους για τον ανταγωνισμό στην συγκεκριμένη αγορά. Για το λόγο αυτό, όσον αφορά την αγορά χονδρικής, ανακοίνωσε την έναρξη δημόσιας διαβούλευσης για το θέμα, η οποία θα διαρκέσει μέχρι και την 22η Μαρτίου.

Σε επικοινωνία που είχαμε με την ΕΕΤΤ, μας τόνισαν ότι η Επιτροπή διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει σε δημόσια διαβούλευση για οποιαδήποτε τροποποίηση στην αγορά χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης. Σε αυτήν δε, καλεί τους παρόχους να διατυπώσουν τις εκτιμήσεις τους για τις συνέπειες μιας τέτοιας κίνησης του ΟΤΕ και από την άλλη μεριά να αναφερθούν σε κρυφά κόστη που ενδέχεται να υπάρχουν.

Όσον αφορά τη λιανική, η ΕΕΤΤ μας ανέφερε ότι ο ΟΤΕ δεν έχει το δικαίωμα να προχωρήσει στην υλοποίηση των προθέσεών του, καθώς πρόκειται ουσιαστικά για νέα πακέτα ευρυζωνικής πρόσβασης, τα οποία θα πρέπει να λάβουν τις απαιτούμενες εγκρίσεις της Επιτροπής, όπως προβλέπουν οι υφιστάμενοι κανονισμοί.
http://www.neo2.gr/web/neo2.gr/home2/-/ ... F%84%CE%B5
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες