συμπληρωση φόρμας και αποστολη se email ενα αρχειο word,pdf,

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
quit

Δημοσίευση από quit » 12 Μαρ 2010 18:02

καλησπέρα παιδιά, έχω μια φόρμα με κάποια πεδία. το ένα από αυτά τα πεδία είναι και το email. θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται με το που συμπληρώνει ο χρήστης την φόρμα να του αποστέλεται στο email του ένα εγγραφο του word ή ένα pdf;
ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 12 Μαρ 2010 18:06

quit έγραψε:καλησπέρα παιδιά, έχω μια φόρμα με κάποια πεδία. το ένα από αυτά τα πεδία είναι και το email. θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται με το που συμπληρώνει ο χρήστης την φόρμα να του αποστέλεται στο email του ένα εγγραφο του word ή ένα pdf;
ευχαριστω.
Κάποια παραδείγματα εδώ, εξηγούν πως μπορείς να στείλεις ένα e-mail με attachment.

quit

Δημοσίευση από quit » 15 Μαρ 2010 17:58

καλισπερα και παλι.
burNMind γνωριζω πως μπορω να στέλνω email. Αυτό που ρωταω ειναι αν θέλω με το που συμπληρωσει κάποιος τα πεδία μιας φόρμας να του αποσταλεί στο email του ένα αρχείο word το οποιο θα ειναι έτοιμο. δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να το έχω κάνει upload νωρίτερα στον server, αν αυτό θα εξυπηρετούσε καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Μαρ 2010 18:51

quit έγραψε:καλισπερα και παλι.
burNMind γνωριζω πως μπορω να στέλνω email. Αυτό που ρωταω ειναι αν θέλω με το που συμπληρωσει κάποιος τα πεδία μιας φόρμας να του αποσταλεί στο email του ένα αρχείο word το οποιο θα ειναι έτοιμο. δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να το έχω κάνει upload νωρίτερα στον server, αν αυτό θα εξυπηρετούσε καλύτερα.
Κάνεις την ίδια ερώτηση και η απάντησή μου παραμένει η ίδια! Θα την κάνω λίγο πιο περιγραφική αυτή τη φορά: Αφότου συμπληρώσει τη φόρμα ο χρήστης, του στέλνεις ένα e-mail με τον τρόπο που ήδη γνωρίζεις. Σε αυτό το e-mail θα επισυνάψεις και το έτοιμο αρχείο word που θέλεις να στείλεις. Φυσικά θα το έχεις κάνει upload στον server γιατί αλλιώς δε θα έχεις κάτι να του στείλεις! Για το πως θα το επισυνάψεις λοιπόν, δες το προηγούμενο link, το οποίο περιέχει παραείγματα για το πως θα επισυνάψεις αρχείο στο e-mail σου.

Αν εννοείς κάτι άλλο (πχ να δημιουργήσεις αυτόματα ένα αρχείο word από τα στοιχεία του χρήστη) αναδιατύπωσε, γιατί δε ρωτάς αυτό! :)

quit

Δημοσίευση από quit » 15 Μαρ 2010 19:05

ok ευχαριστω πολύ για την βοηθεια σου. θα τα κοιταξω τωρα που κατάλαβα καλυτερα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης