προβλημα με επεξεργαστη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 12 Μαρ 2010 20:17

εχω ενα προβλημα με τη CPU μου ειναι σηνεχια σχεδον η χρηση στο 100% και πολη φορτησμενει γενικα μηπως καπιος μπορη να μου πει πως μπορο να κατεβασο την χρηση της?

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από GeoStuff » 12 Μαρ 2010 20:43

Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μαρ 2010 20:56

Αν και δεν περιγράδεις και πολλά πράγματα οπότε χρειάζεται και ολίγον μαντική για να σου απαντήσουμε μια γενική συμβουλή είναι να ψάξεις και να βρεις ποιά services δεν είναι απαραίτητα και να τα βάλεις να μη ξεκινάνε αυτόματα.

Πως γίνετε αυτό θα μου πεις... Στα γρήγορα που έψαξα :
http://sotostips.blogspot.com/2009/03/w ... vices.html
http://www.forum.wiaderko.com/el/510452-post1.html

nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 12 Μαρ 2010 22:16

η CPU μου ειναι πολη ψηλα ctrl+alt+delete επιδοσεις χρηση CPU 20~100% και κολαει πολη το PC μου αφτο σινεβη αφου ειχα κανι ενα format τη μπορο να κανο οστε να μην ειναι τοσο μεγαλη η χρηση της για να μην κολαει το PC μου .......... οπιως μπορει ας μου απαντισει!!!
nozakos

nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 12 Μαρ 2010 22:26

dimsis κιταξα τα site και εκλισα οσα δεν χριαζοντουσαν αλα παλι δεν πεφτη η χρηση!!
nozakos

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από Zizo » 14 Μαρ 2010 03:37

δεν κατάφερα να κοιτάξω τα λινκ που ανέφεραν παραπάνω αλλά ίσως κάποιο πρόγραμμα σου τα έπαιξα...

εμένα πχ 1 φορά την ημέρα και αναλόγως τα βήματα που θα κάνω τα οποία δεν τα έχω βρει, crashάρει το winamp ενώ συνεχίζει να παίζει μουσική δεν ανταποκρίνεται και πάει η cpu κατευθείαν από το 60% και πάνω... στο οποίο φταίει κάτι στα windows ή θέλω φορμάτ

αν δεν έχεις κάποιο τέτοιο πρόβλημα τότε ή έχεις ιό ή έχεις ρυθμίσει τα windows σου με "κακό" τρόπο...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Μαρ 2010 15:24

nozakos έγραψε:dimsis κιταξα τα site και εκλισα οσα δεν χριαζοντουσαν αλα παλι δεν πεφτη η χρηση!!
Για μένα ήταν αναμενόμενο αυτό...
dimsis έγραψε:Αν και δεν περιγράδεις και πολλά πράγματα οπότε χρειάζεται και ολίγον μαντική για να σου απαντήσουμε
Αν σε ρωτούσα εγώ έτσι-ξεκάρφωτα γιατί υπολειτουργεί, ή γιατί υπερλειτουργεί η CPU μου; θα ήσουν σε θέση να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται;
1) Ποιά CPU;
2) Σε ποιά Motherboard;
3) Με Τι λειτουργικό; (Είδος, έκδοση κλπ)
4) Σε ποιά φάση δείχνει η CPU πλήρη λειτουργία (Απ'όταν ξεκινά το Λειτουργικό, ή σε κάποια άλλη-συγκεκριμένη φάση);
PC-Ponemenos
Εικόνα

nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 14 Μαρ 2010 18:02

lipon exo

CPU:intel (R) Pentium (R) 4 3.06GHz
ekdosi:5.1.2600.0 2004
sxedon panta apo tin stigmi pou ksekinah to PC g*****e 30% kai molis aniksis kati oti dipote 60~100%
nozakos

nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 14 Μαρ 2010 18:04

Zizo.... ti enohs na exo ri8misi me la8os tropo ta windows?
nozakos

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Μαρ 2010 18:27

Παίχτη, αν ειμουν mod θα το ειχα κλειδωσει το topic.
Εχουμε βαρεθει να λεμε τα ιδια συνεχεια..
Αν και δεν περιγράδεις και πολλά πράγματα οπότε χρειάζεται και ολίγον μαντική
Αν σε ρωτούσα εγώ έτσι-ξεκάρφωτα γιατί υπολειτουργεί, ή γιατί υπερλειτουργεί η CPU μου; θα ήσουν σε θέση να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται;
1) Ποιά CPU;
2) Σε ποιά Motherboard;
3) Με Τι λειτουργικό; (Είδος, έκδοση κλπ)
4) Σε ποιά φάση δείχνει η CPU πλήρη λειτουργία (Απ'όταν ξεκινά το Λειτουργικό, ή σε κάποια άλλη-συγκεκριμένη φάση);
a) Δώστε έναν περιγραφικό τίτλο και μια ακριβή περιγραφή του προβλήματος στο κείμενο του μηνύματος.
b) Δώστε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για το σύστημά σας. Δεν αρκεί να μας δώσετε πληροφορίες για την κάρτα γραφικών σας. Πρέπει να ξέρουμε το λειτουργικό, την έκδοση οδηγών, το DirectX μέχρι και το τροφοδοτικό. ΟΛΑ έχουν σημασία.
http://freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=33440

ΕΛΕΟΣ πια με τετοια topics.

Και εγω εχω τωρα εδω ενα laptop ενως πελατη που όταν το ανοιγω κανει μπιπ-μπιπ.
Ξερει κανεις τι ειναι να μην ψαχνω και τρωω τζαμπα χρόνο????
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 14 Μαρ 2010 19:20

kai ti 8es kano dld afou exo bari8i se texniko to piga me ekane format @@ kai tora prospa8o na bro mia lisi meso internet kai opios 8eli as apantisi an kapios spasete p dn tou dino ola ta stixia na min apantah !!!
nozakos

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Μαρ 2010 19:28

Φανταζομαι μας δουλευεις τωρα....

nozakos

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από nozakos » 14 Μαρ 2010 20:18

den sas doulebo apros prospa8o na bro mia lisi

λιπον το PC αφου αλαξα καρτα γραφικον και εβαλα ακομα μια μνημη και εκανα φορματ.....(το φορματ ειχε γινει με πλαστα windows και εκανα καταλαθος τις αυτοματες ενιμεροσης αρχισε να μου ανεβαζι την CPU πολη ψηλα εκανα φορματ μια φορα μπας και διορθοθη το προβλημα και εγινε χιροτερα μετα ξανα εκανα ακομα πιο χιροτερα και τορα πριν 3 ορες το ειχα σε ενα τεχνικο γιατι πιγα να το κανο και τριτη φορα φορματ και γαμιθικαν τα windows και εβγαζαν σφαλμα στο φορματ και δεν ενιγε το PC και αφου το πιγα το εκανε φορματ για να ανιγει και εγινε ακομα πιο χιροτερα φτανει τορα με το παραμικρο με οτι και αν ανικσεις 90~100%

CPU : intel(R) pentium(R) 4 3.06 GHz
καρτα γραφικον : invidia 512 MB
μιτρικη πλακετα : dual chanel 775i65G (νομιζω αν ειναι το σωστο γιατι ανιξα το καπακι και ειδα τι λεη επανο η μιτρικη γαιτι δεν ξερο απο που αλου μπορο να δω)

αν μπορεις HELP PLZ

.....και κατι ασχετο το link με τα trick που εχεις τα σπαει το site
nozakos

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Μαρ 2010 20:26

Φίλε nozakos ούτε ο Geostuff, ούτε ο Connor MacLeod, ούτε εγώ αναφερόμαστε στο post αυτό Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα για να 'την πούμε' σε οποιονδήποτε!! Απλώς όσο περισσότερα, αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα στοιχεία μας δίνεις για το Software και το Hardware σου, τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου και τόσο πιο σφαιρική άποψη μας δίνεις για το πρόβλημά σου.
Για ποιά Windows (είδος, έκδοση κλπ) αναφέρεσαι; Για τι σύνθεση υλικού αναφέρεσαι;
Αν ξέρεις να μας πεις τη μητρική κάρτα που έχει μέσα.... Τι μοντέλο, ποιάς εταιρείας;
Τα ίδια για την κάρτα γραφικών (αν είναι πρόσθετη στη μητρική κάρτα)!
Αυτό εννοεί ο Ceostuff, αυτό εννοεί κι ο Connor MacLeod.
Ούτως, ή άλλως προβλέπεται άνοιγμα του κουτιού... Οπότε άνοιξέ το μιάν ώρα αρχύτερα, για να δεις, και να μας δώσεις τις πληροφορίες :wink:
Πράγματα και καταστάσεις που συμβαίνουν και υπάρχουν στον χώρο σου, και σου φαίνονται προφανή...Για εμάς δεν είναι! Πρέπει να μας τα περιγράψεις.
Προσωπικά, έτσι όπως τα διαβάζω, υποψιάζομαι έντονα κακή εγκατάσταση στο Λειτουργικό (όποιο κι αν είναι αυτό). Δεν πρέπει να έχει κάποιους βασικούς drivers της Motherboard ώστε να οδηγείται σωστά η CPU. Αλλά είναι ακόμα μία εικασία αν δεν έχουμε τα στοιχεία που σου γράφω :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλημα με επεξεργαστη

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Μαρ 2010 20:34

για αρχη ανοιξε το κουτι, βγαλε την μπαταρια απο την μιτρικη και αφισε το κανα 2λεπτο. Εννοειτε ότι θα βγαλεις και το καλωδιο του ρευματος για να μην ειναι το τροφοδοτικο κουμπομενο στο ρευμα. μετα πριν ξαναβάλεις την μπαταρια πατα το κουμπι που ανοιγει το pc σου για 5δευτερολεπτα και αφισε το.

οταν θα ξανα ανοιξεις το pc θα εχει κανει το bios reset. Ξανα δες τον επεξεργαστη σε τι χρηση ειναι στα windows.

Μετα αν δεν πετυχει, δες αν εχει σκονες το ανεμιστερακι και η ψυκτρα του cpu.
Αν εχει με ενα πινελο καθαρισε τα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες