Θεωρητική Ερώτηση !

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kosmas

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από kosmas » 13 Μαρ 2010 15:00

Αν κάποιος έχει μια ιδέα για τη κατασκευή ενός website με προσωπικούς λογαριασμούς χρηστών (τύπου facebook αλλά καμία σχέση το κόνσεπτ κρατείστε) είναι εύκολο στην Ελλάδα να απευθυνθεί σε εταιρεία να του το υλοποιήσει ?

Χρειάζονται πολλά λεφτά ?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από dimsis » 13 Μαρ 2010 16:48

Αναλόγως της πολυπλοκότητας και του χρόνου /ομάδας που χρειάζονται για την υλοποίηση θα είναι και το κόστος.
Για να σου βγάλουν κόστος στο περίπου σε μια εταιρεία θα πρέπει να τους εξηγήσεις όσο το δυνατόν καλύτερα τι θέλεις να κάνεις.

Εταιρείες που κάνουν custom development στην Ελλάδα για μεγάλα projects δεν είναι πολλές και όσες υπάρχουν το πιθανότερο είναι να έχουν ήδη αρκετά έργα υπό ανάπτυξη.

Ίσως για αυτό και στο εξωτερικό αρκετά startup projects ξεκινάνε με ομάδες φοιτητών που έχουν και το μεράκι και πολλές φορές μπαίνουν αντί για χρήμα μπαίνουν συμμέτοχοι στα projects. Εκεί βέβαια έχουν και κάποιες venture capital εταιρείες που παίρνουν τα ρίσκα και ρίχνουν χρήμα στηρίζοντας τέτοιες προσπάθειες σε όσους δεν μπορούν να τις περπατήσουν μόνοι τους....

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Μαρ 2010 19:20

Αυτό που ρωτάς μου μοιάζει περισσότερο με επιθυμία (σαν αυτές που στέλνουν στα γράμματα του άγιου βασίλη).
Καλύτερα να κάτσεις να καταγράψεις όσο πιο συγκεκριμένα (αν μπορείς μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια), τι θέλεις να κάνεις, τι διαδικασίες θέλεις να εκτελείς, τι αναφορές θέλεις να παίρνεις, τι έλεγχους θέλεις να μπορούν να γίνουν, και μετά να ζητήσεις προσφορές σύμφωνα με τη αυτή τη λίστα των απαιτήσεων σου.

"website με προσωπικούς λογαριασμούς χρηστών", δεν λέει απολύτως τίποτε. Θα μπορούσε να είναι και τσάμπα αν το κάνεις μόνος σου. Στήσε ένα multiuser wordpress και καθάρισες. Αυτό που έγραψες το κάνει. Αυτό που θέλεις ή σκέφτεσαι ή εννοείς ή φαντάζεσαι αλλά δεν το έγραψες, δεν ξέρω.

kosmas

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από kosmas » 13 Μαρ 2010 19:48

Δεν είμαι του επαγγέλματος αν και είχα ασχοληθει με αυτα στο παρελθον αλλά μονο ερασιτεχνικά.

Δεν έχεις άδικο όταν λες ότι δεν είναι συγκεκριμένα αυτά που ζητάω. Γενικά μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση είναι η εξής:

Έχω μια ιδέα και την αναλύω στο χαρτί όσο πιο καλά μπορώ. Μετά τι κάνω για να την υλοποιήσω ? Είναι εφικτό να δημιουργήσεις ένα διαδραστικό site με πολλούς χρήστες όπου θα μπορούν να γράφουν κείμενα και να έχουν προσωπικούς λογαριασμούς ή θα μου ζητήσουν πολλά λεφτά... για να μην κάνω τσάμπα όνειρα!

starfish

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από starfish » 13 Μαρ 2010 19:55

χμ εξακολουθείς να μην είσαι ακριβής. Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι αυτο που περιγραφεις είναι πολυ γενικό.

Προφανως αυτο που λες και γίνεται και δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο, αλλα επίσης είναι σίγουρο ότι αυτό που στοχεύεις να κάνεις είναι κάτι πολυ περισσότερο απο αυτό που περιγράφεις εδώ.

Οπότε αντί να ζητάς έτσι γενικά πληροφορίες που δεν μπορούν να είναι ακριβείς, κάτσε και γράψε όπως σου είπανε σε ένα χαρτί ακριβώς τι θες, και μετά πάνε και μιλα προσωπικά σε κάποιες εταιρίες και πες τους τι θες και πόσο θα κοστίσει. Ένας έμπειρος προγραμματιστής θα σε ρωτήσει πράγματα που θα εκμαιεύσουν πολλές σημαντικές πληροφορίες που δεν έχεις την εμπειρία να πεις μόνος σου.

kosmas

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από kosmas » 13 Μαρ 2010 20:06

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Θα τα λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου και θα προχωρήσω !

e-orama

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από e-orama » 14 Μαρ 2010 00:11

kosmas έγραψε:Αν κάποιος έχει μια ιδέα για τη κατασκευή ενός website με προσωπικούς λογαριασμούς χρηστών (τύπου facebook αλλά καμία σχέση το κόνσεπτ κρατείστε) είναι εύκολο στην Ελλάδα να απευθυνθεί σε εταιρεία να του το υλοποιήσει ?

Χρειάζονται πολλά λεφτά ?
όπως όλοι εδώ και εγώ θα σου απαντήσω απλά πριν πας οπουδήποτε
Κάθισε κάτω πάρε ένα μολύβι και γράφε
θέλω να κάνω ένα website to οποίο θα μου κάνει κάποια πράγματα
1. θα είναι τύπου φacebook
2. θα γράφονται μέλη
3...
4....

Αγορά στόχος είναι ...
κ.α

το budget μου είναι ....

έτσι θα έχει μία πλήρης εικόνα αυτού που θα κάνεις.
Αν αυτό δεν μπορείς μόνο σου θα απευθυνθείς σε κάποιον να σε βοηθήσει με την ανάλυση

kosmas

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από kosmas » 14 Μαρ 2010 09:32

To multi user wordpress τι κάνει ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Θεωρητική Ερώτηση !

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2010 11:30

με λίγα λόγια μπορείς να στίσεις πολλά διαφορετικά blogs με μια εγκατάσταση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης