Ένα ενδιαφέρον βίντεο: Everything is OK [Greek Subtitles]

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Μαρ 2010 08:34

Κοίτα δεν φταίω εγώ εάν ή δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Αυτά που λέω είναι ξεκάθαρα.

Το zeitgeist παίρνει πολιτική θέση. Αυτοί που συμφωνούν απόλυτα ή μέσα στις άκρες και το διαδίδουν (και καλά κάνουν) αποτελούν ένα κίνημα. Το λένε και οι ίδιοι ξέρεις "movement".
Ένα κίνημα που παίρνει πολιτική θέση, είναι πολιτικό κίνημα. Είναι και πιο απλό απο το 1+1=2.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γουστάρω μία αυτήν την ηλίθια λογική του έχω άποψη, γκρινιάζω, κάνω ράνω αλλά είμαι απολιτικ. Απολιτικ ΔΕΝ υπάρχει. Ακόμα και εάν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με την πολιτική ακόμα και αυτό πολιτική στάση είναι και πολύ σημαντική μάλιστα (με αρνητική φυσικά έννοια).

Όταν έγραφα λοιπόν στο πρώτο μήνυμα για βιβλία κτλ απευθυνόμουν για αυτούς λοιπόν εκεί που αρνούνται ή δεν μπορούν καταλάβουν τι κάνουν και πέφτουν σε αυτή την λογική του δεν έχουμε σχέση με την πολιτική, (αλλά προπαγανδίζουμε ένα ντοκιμαντερ με θέματα την παγκόσμια οικονομία, τους πολέμους, κτλ κτλ). Αυτα δεν γίνονται.

Δεν μπορώ να τα κάνω πιο απλά, εξακολούθησε εάν θες να γράφεις ότι είπα τα αθλητικά σωματεία πολιτικά κινήματα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Μαρ 2010 09:56

Εσύ που καταλαβαίνεις τόσα πολλά και τα λες ξεκάθαρα μπορείς να μου γράψεις για ποιο λόγο πιστεύεις πως οι ίδιοι δηλώνουν το αντίθετο; Πιστεύεις πως έτσι θα περάσει πιο εύκολα η πολιτική τους που την θεωρείς προπαγάνδα;
Και αφού τους θεωρείς πολιτικό κίνημα σε ποιο χώρο τους κατατάσσεις; ή μιλάμε για ένα πολιτικό κίνημα που δεν ανήκει σε κάποιον πολιτικό χώρο;

Τα ντοκιμαντέρ τους δεν είναι μόνο για την οικονομία και τους πολέμους... τα κλπ που αφήνεις απέξω είναι: θρησκεία, περιβάλλον, επιστήμη - τεχνολογία, κοινωνία.
Άρα με τη λογική σου είναι ΚΑΙ θρησκευτικό κίνημα;

Αυτές οι κατατάξεις και η υποχρεωτική ομαδοποίηση είναι η κατάντια της σημερινής κοινωνίας. Το να μπαίνεις στο τριπάκι να κατηγοριοποιείς και να βάζεις ετικέτες στα πάντα και να μην μπορείς να έχεις ελεύθερη σκέψη και να βλέπεις παντού συμφέροντα και προπαγάνδα. Το να σου έχουν μάθει και να έχεις μεγαλώσει με τη λογική του ότι όποιος μιλάει ελεύθερα είναι από κάπου υποκινούμενος ή ότι προπαγανδίζει και να κινείσαι και να έχεις ως αξίωμα ότι δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο που να κάνει οτιδήποτε χωρίς να υπάρχει από πίσω κάποιο συμφέρον.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Μαρ 2010 10:19

1. Δηλώνουν το αντίθετο γιατί πολύ απλά έχουνε πέσει και αυτοί στην ίδια λούμπα. Είναι τρίτη φορά που το γράφω. Είναι trendy να το παίζεις απολιτικ. Ή απλά φοβούνται να δούνε την αλήθεια.

2. Η κοινωνία είναι μέρος της πολιτικής. Βασικά είναι η ουσία της. Το περιβάλλον δεν εξαρτάται απο τις πολιτικές που ακολουθεί μια κοινωνία;;; Η τεχνολογία και οι επιστήμες ξεφυτρώνουν; Το zeitgeist προσπαθεί να αποδείξει πως οι θρησκείες είναι όλες το ίδιο παραμύθι (το έχεις δει τελικά;;). Εάν ένα ντοκιμαντέρ που "πολεμάει" την θρησκεία εσύ το λές θρησκευτικό κίνημα, είναι δικό σου συμπέρασμα.

3. Η λέξη προπαγάνδα, δεν έχει αρνητικό νοημά. Άνοιξε ένα λεξικό και δες τι σημαίνει.
3. Το συμφέρον δεν έχει αρνητικό νόημα (πάντα), άνοιξε ένα λεξικό επίσης.

4. Δεν είναι δική μου άποψη. Είναι της φυσικής, της ψυχολογίας, της κοινωνιολογίας, της ...
Τα πάντα γίνονται για κάποιο συμφέρον,. Κανείς δεν κάνει τίποτα απλά για να το κάνει αλλά για να ικανοποιήσει μια ανάγκη.

Επίσης Βαρέθηκα οικτρά να επαναλαμβάνω τα ίδια. Δεν είναι κακό ξέρεις να σκεφτείς και μια φορά στην ζωή σου μήπως ο άλλος έχεις δίκιο σε κάτι.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Μαρ 2010 10:51

starfish έγραψε:Δεν είναι κακό ξέρεις να σκεφτείς και μια φορά στην ζωή σου μήπως ο άλλος έχεις δίκιο σε κάτι.
Και το σωστό είναι πάντα αυτό που υποστηρίζεις εσύ από ότι κατάλαβα έτσι; Είσαι ο σοφός παντογνώστης που ανακάλυψε άλλη μια σκευωρία και απέδειξε πως έχει δίκιο...
Μας απέδειξες λοιπόν πως δηλώνουν απολιτικ επειδή είναι trendy! :-?

Και ενώ με τα ντοκιμαντέρ τους καλύπτουν και άλλα θέματα εκτός πολιτικής, μας λες πως σε αυτούς τους τομείς δεν αποτελούν κίνημα, αλλά όταν μιλάνε για χρήμα και οικονομία είναι... ΟΚ εσύ ξέρεις και έχεις και τις αποδείξεις. Μας απέδειξες επίσης ότι όλα είναι πολιτική. Περιβάλλον, κοινωνία, τεχνολογία τα πάντα.
starfish έγραψε: Εάν ένα ντοκιμαντέρ που "πολεμάει" την θρησκεία εσύ το λες θρησκευτικό κίνημα, είναι δικό σου συμπέρασμα.
Εγώ σε ρώτησα, δεν έβγαλα συμπέρασμα. Και δεν είδα να παίρνω απάντηση ούτε σε αυτό (όπως δεν πήρα απάντηση για το «σε ποιόν πολιτικό χώρο τους κατατάσσεις» αφού τους θεωρείς πολιτικό κίνημα). Εφόσον μιλάνε και για τη θρησκεία, είναι και θρησκευτικό κίνημα ή όχι τελικά;
Μήπως πολεμούν και κατά της θρησκείας επειδή είναι και αυτό trendy;

Αν διαβάσω ή ακούσω κάποια άποψη που θεωρώ σοβαρή σαφώς και με προβληματίζει, όπως γίνετε με αρκετά (όχι όλα) από αυτά που παρουσιάζονται στα ντοκιμαντέρ του zeitgeist, σε αντίθεση με όσες αβάσιμες αρλούμπες βλέπω από όσους βλέπουν παντού προπαγάνδα και συμφέροντα. Το να σου λένε παρακολούθησε και κρίνε μόνος σου, σκέψου, διασταύρωσε και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα, είναι σαφώς καλύτερο από το να δηλώνεις το αλάθητο και να το παίζεις σοφός και παντογνώστης από αντίδραση.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Μαρ 2010 11:08

Πουθενά δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Εξακολουθείς συνεχώς να προσπαθείς να μειώσεις ότι γράφω με αστειότητες του τύπου τα αθλητικα σωματεία είναι πολιτικά κινήματα, παίζοντας με τις λέξεις (τις λέξεις μου όπως λες) και λέγοντας εμμέσως πλην σαφώς ότι είμαι ξερόλας και θεωρώ ότι κάνω ότι μόνο εγώ ξέρω τα πάντα. Καλές πλάγιες προσπάθειες να μειώσεις τον άλλον. Εγώ φίλε μου μπορεί να είμαι και ο μεγαλύτερος Μαλάκας του κόσμου. Αυτό δεν σημαίνει πως ότι λέω είναι και λάθος. Οπότε ξεπέρνα αυτήν την γυμνασιακή λογική επιχειρηματολογίας και πάμε παρακάτω.

Δευτερον.
Ξεχώρισε μου λοιπόν εσύ σε πια περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας η θρησκεία ήτανε ξεχωριστό κομμάτι της ανθρώπινης κουλτούρας που δεν εμπλεκόταν, επηρέαζε, ακόμα και κατεύθυνε τις πολιτικές εξελίξεις της αντίστοιχης κοινωνίας. Βρες μου μία.

Τρίτον.
Εξήγησε μου αφού οι επιστήμες δεν έχουν καμμία σχέση με τις πολιτικές αποφάσεις μιας κοινωνίας απο πού πηγάζουν και απο που επηρεάζονται. Δεν αποτελούν κομμάτι της προόδου της κοινωνίας;

Δηλαδή το γεγονός ότι η επιστημονική διανόηση στον μεσαίωνα ήτανε στο μηδέν ενώ στην αναγέννηση είχε την αντίστοιχη εξέλιξη ήτανε άσχετο των πολιτικών εξελίξεων;

Το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια η τεχνολογία και η επιστήμη έχουν προοδεύσει τόσο πολύ σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις είναι άσχετο της πολιτικής κατάστασης που επικρατεί παγκοσμίως;

Η τεχνολογία του προηγούμενου αιώνα που πάτησε στην ανάπτυξη που προκάλεσε η βιομηχανική επανάσταση ήτανε τυχαίο φαινόμενο;

Εξήγησε μου εσύ λοιπόν που δεν είσαι ξερόλας σαν εμένα, που αποσυνδέεται η επιστήμη, η κοινωνία, ο πόλεμος, η οικονομία απο τις πολιτικές επιλογές που κάνουμε σας κοινωνία.....

Τέλος εξήγησε μου ποια σκευωρία ισχυρίζομαι πως έχω αποκαλύψει. Είπαμε να αλλάζεις τα λόγια μου, να μου βάζεις λόγια, αλλά κάπου βάλε και ένα όριο σε τι λες και σε ποιον το λες.

υγ, το "έχω δίκιο σε κάτ"ι πως το έκανες "έχω δίκιο στα πάντα" είναι άλλο ένα δείγμα της ωριμότητας σου...

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 16 Μαρ 2010 11:39

ma giati to na varethike o kosmos na ton vazoun se
kaloupi kai na vgei na to pei na to paro san politikh kinish???

gia mena einai aganaktish ...
kai an theoroume symferon to na katalavoun kapioi alloi 5 pragmata ...
tote nai, tha kinountai apo symferon

poios kserei??
isos kapote o kosmos na mhn kinite vash symferonton
kai poso malon na mhn kalouponete kai kinite gia ta symferonta kapoion allon

alla kalo tha htan pistevo na mhn vlepoume
thn kathe kinish san symferon kapoiou

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 16 Μαρ 2010 11:45

Starfish μην τα παίρνεις προσωπικά, συζήτηση κάνουμε, δε χρειάζεται να επιτίθεσαι σε προσωπικό επίπεδο στον dimsis :).

Αυτό που λες μου θυμίζει την άποψη του Σέλντον από το big bang theory, όπου τον ρωτάνε "ξέρεις από υπολογιστές;" και απαντάει "φυσικά και ξέρω, αφού ξέρω φυσική... ξέρεις, όλα συνδέονται με τη φυσική! Άρα ξέρω τα πάντα." Εν μέρει δεν έχει άδικο, αλλά άλλο οτι όλα συνδέονται με κάποιο τρόπο με την πολιτική (περιβάλλον, οικονομία, τεχνολογία, θρησκεία κλπ.) δε διαφωνεί κανείς με αυτό, και άλλο οτι υποστηρίζουν ένα συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, ένα πολιτικό κόμμα κλπ. οι τύποι του zeitgeist (που δεν ξέρω κιόλας αν υποστηρίζουν, αλλά από αυτά που έχω δει δεν έχω βγάλει τέτοιο συμπέρασμα).

Να συμφωνήσω αν θες οτι υπάρχει μια περίπτωση τα κίνητρα τους να είναι πολιτικά, να θέλουν εξουσία, να γίνουν κόμμα κλπ. αλλά δεν έχει φανεί κάτι τέτοιο σε μένα (τουλάχιστον από όσα έχω δει).

Οτι οραματίζονται έναν κόσμο πιο ελεύθερο και αναρχικό ναι, ίσως να μπορείς να το πεις αλλά δεν είναι το ίδιο με το να λες οτι είναι πολιτική προπαγάνδα αυτό που κάνουν, γιατί με το ίδιο σκεπτικό όλα είναι πολιτική προπαγάνδα.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Μαρ 2010 11:48

@Alice Cooper.
Θα πάρω το συγκεκριμένο παράδειγμα για να μην επεκταθώ. Εάν δεις το zeitgeist θα καταλάβεις ότι είναι ένα ντοκιμαντέρ που προσπαθεί να ξεσκεπάσει τον ρόλο που παίζει το τραπεζικό σύστημα προκαλώντας φτώχια, έλεγχο κρατών και πολέμους. Μετά στο νο2 περνάει στον ρόλο της παραγωγής ενέργειας στην παγκόσμια κοινωνία. Εκεί προτείνει κάποιες λύσεις και κάποια διέξοδο.
Οι δημιουργοί του λοιπόν μέσα απο αυτή την ταινία προτείνουν κάποια πράγμα με έναν συγκεκριμένο σκοπό. Να απαλείψουν απο την κοινωνία κάποιες συγκεκριμένες δομές που προκαλούν σοβαρά προβλήματα. Κάνανε μια ταινία και την δίνουν τσάμπα, κανάνε άλλη μια, κάνανε μια τρίτη. Παλεύουν για αυτό που πιστεύουν. Για πιο λόγο; Έτσι απλά; Προφανώς και το κάνουν για το συμφέρον τους. Γιατί πιστεύουν ότι το συμφέρον τους είναι μια κοινωνία απαλλαγμένη απο αυτά τα προβλήματα. Κάποιοι θεωρούν συμφέρον μια καλύτερη κοινωνία, κάποιοι έναν μεγάλο τραπεζικό λογαρισμό. τι να κάνουμε....

Ε δεν μπορώ να το κάνω όμως πιο λιανά. Κουράστηκα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Μαρ 2010 11:53

@starfish
Κατά πόσο είναι γυμνασιακή λογική επιχειρηματολογίας και δείγμα ωριμότητας θα σου επαναλάβω για δεύτερη και τελευταία φορά, άστο να το κρίνουν οι άλλοι. Τους χαρακτηρισμούς κράτα τους για τον εαυτό σου, τους συγγενείς και τους φίλους σου. Μάθε να συζητάς.
Το κλείνω εδώ και ας κρίνουν όσοι διαβάζουν κατά πόσο απάντησες σε όσα σου ρώτησα όπως και τι τελικά προσπαθείς να μας αποδείξεις. Και αφού κατά τα λεγόμενα σου αποδέχεσαι το αξίωμα το «Δεν υπάρχει κανένας στον κόσμο που να κάνει οτιδήποτε χωρίς να υπάρχει από πίσω κάποιο συμφέρον. Όλοι κάνουμε κάτι για κάποιον λόγο, για να ικανοποιήσουμε κάποια ανάγκη», ελπίζω να ικανοποίησες την όποια ανάγκη σου ή τα συμφέροντα σου.

@Alice_Cooper
Και το πιο σημαντικό ξέρεις ποιο είναι όπως το βλέπω εγώ, αν θέλεις τη γνώμη μου;
Το να σου δείχνουν αυτά τα 5 πράγματα όπως λες και εσύ και να σε προτρέπουν να το ψάξεις παραπάνω μόνος σου και να μη πάρεις τίποτε από όσα σου παρουσιάζουν τις μετρητοίς. Να κάτσεις μόνος σου και να σκεφτείς και να δεις και κάποια παραπέρα και να τα δεις και από μια άλλη οπτική γωνία. Ακόμα και αυτό πλέον θεωρείτε πολιτική κίνηση που αποκρύπτει συμφέροντα. Που να το παρουσιάζανε και ως μανιφέστο φαντάσου τι θα γινότανε και να λέγανε οι ίδιοι πως είναι πολιτικό κίνημα!
Την επόμενη φορά που θα δεις κανένα ντοκιμαντέρ, όπως ας πούμε αυτά του ΣΚΑΙ που δεν θέλει να βλέπει και ο γνωστός fidemporas, σκέψου το καλά γιατί είναι πολιτικά ντοκιμαντέρ και σου χειραγωγούν και σου περνάνε κρυφά μηνύματα. Π.χ. σου δείχνουν λιοντάρια να πηδιούνται σημαίνει πως πρέπει να κάνεις μάχη με την εξουσία! Beware! :p

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 16 Μαρ 2010 12:00

o kathenas exei thn apopsi tou ...
prosopika pistevo pos ginete na kaneis diafora xoris simferon
ego toulaxiston kano arketa pragmata apla gia na ta kano
h giati mou to zitise kapoios xoris symferon
(ektos apo to an yposinidita me parakinei kapoio)

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Μαρ 2010 12:10

Όταν σταματήσεις να μου επιτίθεσαι προσωπικά θα σταματήσω και εγώ να απαντάω με αυτόν τον τρόπο. Επίσης θα γράφω όπως θέλω και όπως πιστεύω ότι είναι σωστο. Τα δικά σου δηλαδή τα κρίνουν όλοι και τα δικά μου εσύ; Ωραία λογική.

Και φυσικά δεν μου απάντησες σε τίποτα πάλι.

@Kainourios
Δεν ξέρω εάν θέλουν την εξουσία. Προφανώς δεν έχουνε σχέση με τα κόμματα που γνωρίζουμε. Όταν μιλάς όμως για μια διαφορετική κοινωνία και για αλλαγές στην οικονομία και την παραγωγή μιλάς για πολιτική. Όταν μιλάς για προαξικοπήματα που γίνανε για οικονομικού λόγους (zeigesti addendum) μιλάς για πολιτική. Διαφωνείς σε αυτό;

Διαφωνείς ότι κάποιος που θεωρεί ότι το συμφέρον του είναι πχ μια κοινωνία χωρίς πολέμους δεν έχει δικαίωμα να προπαγανδίσει την γνώμη του; Είναι πολύ απλά αυτά που λέω. Πουθενά δεν μίλησα ούτε για κρυφά συμφέροντα, ούτε για διαπλεκόμενα πίσω απο το zeitgeist. Αυτά άλλος τα έβαλε στο στόμα μου.

Το ίδιο το zeigesit μιλάει μέσα για μη δημοκρατικές ομάδες που προσπαθούν να ελέγξουν τα πολιτικιά, οικονομικά, περιβαλλοντικά στοιχεία γύρω μας. Δεν τα διαχωρίζουν. Αυτά όλα είναι πολιτικά θέματα και πολιτική στάση. Αυτό λέω εδώ δύο μέρες και ξαφνικά έγινα ο ξερόλας που προσπαθεί να βρει διαπλεκόμενα πίσω απο το zeitgeist ή να βάλει τη ομάδα μπάσκετ που παίζει στην βουλή. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Μαρ 2010 12:15

Που ακριβώς είδες δικό μου χαρακτηρισμό και προσωπική επίθεση προς το πρόσωπο σου. Περιμένω quote.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Μαρ 2010 12:24

@Alice.-Cooper
Δεν υπάρχει κάτι που να κάνεις χωρίς να υπάρχει συμφέρον. Μπερδεύεις την λέξη με την κακή έννοια που της έχει αποδοθεί. όταν πας ένα ποτήρι νερό στην μάνα σου το κάνεις γιατί νιώθεις καλά. Γιατί νιώθεις ότι αυτό αποτελεί μια πράξη που πρέπει να κάνεις. Δεν κάνεις για το τίποτα.

Όταν λέω ότι πάντα γίνονται για το συμφέρον αυτό εννοώ. Εάν κάνω πια τόσο λάθος στην χρήση της λέξης ας μου το πει κάποιος που το γνωρίζει καλύτερα. Αλλα νομίζω ότι το έχω εξηγήσει πολύ αναλυτικά σε όσα έχω πει ώστε να νομίζει κάποιος ότι όταν λέω συμφέρον εννοώ μόνο τα διαπλεκόμενα ή δεν ξέρω τι άλλο.

Όλοι για τα συμφέροντα μας παλεύουμε. Η δεν παλεύουμε γιατί νομίζουμε ότι αυτό είναι το συμφέρον μας. Εγώ θεωρώ πως το συμφέρον μου και των παιδιών μου είναι μια καλύτερη κοινωνία. Εσύ μπορεί να νομίζεις κάτι άλλο ο τρίτος κάτι άλλο.

Δεν σημαίνει βέβαια πως ότι κάνουμε στην καθημερινότητα μας είναι με βαση την πολιτική μας στάση. Αυτό πάλι μου το βάλανε στο στόμα χθες. Είναι όμως πολύ λεπτό το σημείο στο οποίο η στάση μας σε διάφορα θέματα της καθημερινότητας μας σταματάει ή ξεκινάει η πολιτική μας στάση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Μαρ 2010 12:33

Νομιζω πως η αντιπαραθεση ειναι πλεον ανουσια. Ολοι διαβαζουμε και βγαζουμε τα δικα μας συμπερασματα. Και εγω πιστευω πως δεν ειναι πολιτικο κινημα αλλα αυτο δεν σημαινει πως εχω σιγουρα δικιο.
Ειρηνη υμιν! (Ελπιζω να μην θεωρηθει και η ειρηνη πολιτικο κινημα :wink: )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης