Πολυ παραξενο προβλημα με windows 7

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
waxark

Δημοσίευση από waxark » 14 Μαρ 2010 02:39

Γεια σας :( :( :( :( :( .........εχω ενα laptop.....toshiba shatellite a300....στην αρχη οταν το αγορασα ειχε 7..και μετα ειπα να του βαλω xp...το εβαλα αλλα επιδει δεν μου γεμιζαν και πολυ το ματι...ειπα να ξανα βαλω...7...εβαλα 7....και οταν τα εβαλα....μου βγηκαν 2 παραξενα προβληματα....πρωτον.....δεν μου βγαζει τον δευτερο σκληρο που ειχα ..εναν data που ειχα τα αρχεια recovery μεσα.......και δευτερον οταν ανοιγω το pc μου λεει με ποιο συστημα θελετε να ξεκινησετε...με τα xp η με τα 7..........για το πρωτο ξαναεβαλα το cd των 7 προχωρισα προς την εκγατασταση..και ειδα οτι εκει...υπαρχει ο σκληρος data...(εκει που βγαινουν τα partitions)ενω μεσα δεν τον δειχνει [δεν μπορεσα να κανω τιποτα αλλο]....και για το δευτερο δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου το βγαζει αυτο....εφοσον τον σκληρο τον εχω κανει διαγραφη(διεγραψα δηλαδη οτι ειχε και δεν ειχε μεσα απο την επιλογη "διαγραφη " στα partitions...και μετα εβαλα τα 7...)...........και τωρα δεν ξερω τι να κανω....μπορει να με βοηθησει καποιος..... :( :( :( :(

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 14 Μαρ 2010 03:41

ελπίζω να έκανες πλήρης format και όχι quick...
που κάτι παρόμοιο έπαθε κάποιος άγνωστός μου :D αλλά ναι έτυχε κιαυτό

όσο για τον σκληρό σου δεν ξέρω κάτι αλλά έχει απαντηθεί κάτι παρόμοιο σαυτό το forum
Εικόνα
What you waiting for?

waxark

Δημοσίευση από waxark » 14 Μαρ 2010 10:25

γιατι υπαρχει και quick format? εγω ενα ξερω! αυτο που μολις βγουνε τα partitions πατας απο κατω διαγραδη....σε αυτον που θες να διαγραψεις

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Μαρ 2010 22:11

1. Πήγαινε: start->δεξί κλικ στο "My Computer"->Manage->Storage και δώσε μας ένα screenshot από τις συσκευές που σου εμφανίζει

2. Στα XP μπαίνει αν τα επιλέξεις;

waxark

Δημοσίευση από waxark » 15 Μαρ 2010 22:16

οχι στα xp δεν μπαινει...ουτε στα windows 7 γιατι μου εχεια βγαλει 2.......και απο τον υπολογισγη,, μου.....στις ιδιοτητες....δεν γινετε να κανω τιποτα παρα μονο το να επιλεξω ποιο συστημα θελω προεπιλογη.....δεν μπορω να διαγραψω κατι...δεν εχει αυτην την επιλογη απο διπλα οπως τα xp..(με το notepad)... :( :( :( :( :( :( και το χειροτερο ειναι οτι δεν εμφανιζετε ο σληρος :( :( :( :( (ο δευτερος)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Μαρ 2010 08:55

Για το 2ο, μάλλον βρήκα γιατί δεν στον εμφανίζει: κάνοντας "διαγραφή", επέλεξες να διαγράψεις το φορμάρισμα του partition που υπήρχε. Ο δίσκος είναι εκεί μαζί με τα δεδομένα του, απλά ο υπολογιστής δεν ξέρει πώς να τα δει.
Οι επιλογές είναι 2: είτε του κάνεις format μέσα από τα windows (από την Διαχείριση Δίσκων, γιατί από το "Ο Υπολογιστής μου" λογικά δεν θα φαίνεται), είτε δοκιμάζεις με κάποιο πρόγραμμα data recovery να πάρεις το χαμένο partition πίσω, χωρίς να χάσεις τα δεδομένα σου.

Για το 1ο, επίσης, τί έχει γίνει: Ο δίσκος έχει μια περιοχή, που λέγεται MBR, όπου γράφει ποια λειτουργικά έχει επάνω. Το καλύτερο είναι αφού θα ξανακάνεις format, να κάνεις διαγραφή όλα τα partitions του δίσκου αυτού και μετά να περάσεις τα windows, ώστε να δημιουργηθεί ένα καινούργιο, καθαρό MBR.
Η άλλη λύση είναι είτε με ειδικό προγραμματάκι είτε μέσα από τις Ιδιότητες για προχωρημένους του Υπολογιστή, να καθαρίσεις τις επιλογές του MBR και να αφήσεις μόνο όσες θέλεις εσύ.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Μαρ 2010 15:40

Κατ'αρχήν έχεις ξανακαεί από 'παιχνιδάκια' με τα Λειτουργικά... Είχαμε ξαναπεί, ότι σε τέτοιες φάσεις πειραματισμών, με αλλαγές Λειτουργικών, τουλάχιστον κρατάμε back up ό,τι θεωρούμε ζωτικής σημασίας. Ελπίζω μετά κι απ'αυτό, να το θυμάσαι την επόμενη φορά! :wink: :wink:
Δεύτερο: Στην επιλογή που σου δίνει, για το "με ποιο συστημα θελετε να ξεκινησετε...με τα xp η με τα 7" κάνε μια με το ένα, και μια με το άλλο, ώστε να δεις πού θα σε οδηγήσει η κάθε επιλογή.
Ο δεύτερος δίσκος που έγινε αόρατος, μήπως ήταν ορατός όταν στο Laptop ήταν επάνω τα Win7; Μήπως χάθηκε κάπου στην πορεία προς XP :question:
Αν στο πρώτο μέρος, επιλέξεις 'Εκκίνηση με Win7', και σε βγάλει κάπου κανονικά, μήπως τα Win7 μπορούν να τον ξαναδούν :question:
Αυτά σε πρώτη φάση, κι εδώ είμαστε πάλι :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

waxark

Δημοσίευση από waxark » 16 Μαρ 2010 22:41

ενα λεπτο ενα λεπτο...να σας εξηγησω πληρες τι γινεται......λοιπον.....ειχα 7....και ο σκληρος εμφανιζοτανε....περναω xp και παλι εμφανιζοτανε (και χωρις να μου βγαλει στα xp με ποιο συστημα θελετε να ξεκινησετε)....[εντομεταξυ στο format εκει που ειναι τα partitions μου εβγαζε τρεις σκληρους...ενα που λεγοτανε winRE (ηταν μονο 1gb) εναν τον τοπικο δισκο και εναν τον data(με τα αρχεια recovery)..εγω πειραξα μονο τον τοπικο μονο αυτον εκανα format κανεναν αλλον]<<<<<<<ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΣΑ XP.......μετα εφοσον δεν μου αρεσαν....ειχα συνιθισει με τα 7.....ειπα να βαλω 7....ξεκιναω...φτανω στα partitions και κανω το ιδιο πραγμα που εκανα και στα xp...ωραια μεχρι εδω....μετα μολις κανει restart βγαζει....ΜΕ ΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ και ειχε ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ WINDOWS ΚΑΙ WINDOWS 7.....δεν εδωσα και πολυ σημασια γιατι δεν ειχαν εγκατασταθει τα windows απλα εκανε restart (οπως κανουν ολα) και ειπα μαλλον επιδει δεν εγκαταστηθηκαν ειναι.....τελως παντων αυτο ειχε προεπιλογη τα win 7 και προχωρησε....εφοσον εγκαταστηθηκαν και εκανε restart αυτο παρεμινε εκει...(το με ποιο συστημα....κτλπ) μπηκαν παλι τα 7 και μολις παω στον υπολογιστη μου πουθενα ο αλλος ο δισκος ο data..κανω restart παω να μπω με την προηγουμενη εκδοση των windows αλλα δεν εμπενε...(εβγαζε μια παβλα πανω αριστερα που αναβοσβηνε συνεχεια...και παρεμενε ετσι.......μετα...ηρθα και εκανα το post εδω......εφοσον ειδα οτι αργησατε.....ειπα να περασω vista....περναω vista παλι με τον ιδιο τροπο στα partitions...(οπως στα xp)...και αυτην την φορα μου βγαζει και τα 7 (στο με ποιο συστημα κτλπ....) παταω να μπω τιποτα...ελεγε να ξαναβαλω το cd εγκαταστασης....μπαινω στα vista....και ο σκληρος ο data εμφανιζετε :) :) :) :) ......στα 7 ομως οχι :( :( :( ........[το με ποιο συστημα κτλπ....."ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ"] εγω ομως θελω να εχω 7 και οχι vista....μπορει λοιπον καποιος να μου πει τι φταιει και τι να κανω? γιατι στα vista και στα xp το εμφανιζει και στα 7 οχι? [[[["ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΑ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΗΚΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ... :D :D :D ...ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΗΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ" :D" ]]] [/img]

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Μαρ 2010 23:21

Αν στα Vista σου βλέπει κανονικά τον DATA δίσκο, παίρνεις πρώτα 'ενα πλήρες back up του δίσκου αυτού (Με όποιο media μπορείς).
Μετά 'ξεκολλάς' τα Vista! Απ'το CD εγκατάστασής τους, διαγραφή των Partitions (όλων, και χωρίς δημιουργία νέων). Μετά περνάς τα 7. Ίσως σε ειδοποιήσουν ότι υπάρχει προηγούμενο/άλλο Λειτουργικό -ήδη- εγκατεστημένο και ίσως σε ρωτήσουν τι να κάνουν: Θα απαντήσεις "Delete", "Overwritte", ή ό,τι ανάλογο σου προτείνουν. Κι έτσι θα ηρεμήσεις από την ερώτηση επιλογής.
Αν βρεις Partitions δημιουργημένα, επίσης τα διαγράφεις και δημιουργείς νέα δικά σου τώρα,

Μία ακόμα υποψία μου, για την ερώτηση επιλογής, πέφτει πάνω στον DATA δίσκο. Οπότε, αν καταφέρεις να του πάρεις Back up, ρίχτου μετά κι αυτού ένα στεγνό καθάρισμα με όλα τα Λειτουργικά, διαγραφή των Partitions (όλων, και χωρίς δημιουργία νέων). Και πάλι εδώ είμαστε :P :P
Σε πρώτη φάση προέχει να λυθεί το πρόβλημα 'ερώτηση επιλογής' και μετά το φιλοσοφούμε αν μπορέσουμε :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

waxark

Δημοσίευση από waxark » 16 Μαρ 2010 23:25

με λιγα λογια δηλαδη διαγραφω και τους 3 δισκους και μετα τους ξανα κανω μονος μου....οκ...θα το δοκιμασω ;)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Μαρ 2010 08:27

Όπως μας τα λες, καταλαβαίνω τα εξής:
Ο Winre που λες είναι μάλλον ένα partition που δημιουργούν τα 7άρια, για να το χρησιμοποιεί το σύστημα χωρίς να το βλέπει ο χρήστης. Έτσι σου έβγαλε 3 partition και όχι 2 όπως θα περίμενες.
Το ότι δεν σου εμφανίζει τον Data στα 7άρια και στον εμφανίζει στα Vista είναι πολύ κουφό, αλλά αφού συμβαίνει είσαι μάλλον τυχερός!!! Την λύση σου την είπε ο DGeorge, πάρε όλα σου τα αρχεία σε πλήρες backup και μετά κάνε ένα στεγνό καθάρισμα!!!

Όσο για το ποια partitions πείραξες, ποιος ξέρει τί μπορεί να έξινε...ο Νόμος του Μέρφι είναι αμείλικτος, και λέει ότι όταν είναι να γίνει η μλκ...@ θα γίνει, ο κόσμος να χαλάσει! Πρέπει λοιπόν να τον σεβόμαστε!
Εσένα ο Νόμος σου επεβλήθη, αλλά σου έκλεισε η τύχη πονηρά το ματάκι με την έμπνευση που είχες να περάσεις και Vista, και κατάφερες να δείς τον Data...
Γιαυτό, μην την προκαλείς, χαμογέλασέ της και εσύ και πάρε backup!

Μετά φορμάρισέ τα όλα, διάγραψέ τα όλα, δημιούργησε νέα partitions και μην πειραματίζεσαι άλλο με τα λειτουργικά σου, δόξα τω θεώ τα 7άρια μια χαρά λειτουργικό είναι!
Αν έχεις τα Ultimate, μπορείς να κατεβάσεις και το XP Mode, το οποίο είναι τα Windows XP σεταρισμένα για να τρέχουνε "πάνω" από τα 7άρια (σε παράθυρο ή σε full screen), το πλήρες λειτουργικό. Αν έχεις παλιά προγράμματα, που δεν τρέχουν στα 7, εκεί θα τρέξουν - πλην ίσως κάποιων παιχνιδιών που απαιτούν 3D βιβλιοθήκες, το XP Mode νομίζω δεν τις υποστηρίζει.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μαρ 2010 08:54

Πολύ καλή σου μέρα :D :D
Αν θέλεις, μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του προβλήματός σου :P
Επίσης, σου έχω στείλει ένα ΠΜ. Αν θέλεις το διαβάζεις κι αυτό :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση