2 ερωτήσεις σχετικά με κενά αποτελέσματα γούγλη + sitemap

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
geo87

Δημοσίευση από geo87 » 16 Μαρ 2010 08:29

Καλημέρα αδέρφια.

Λοιπόν έχω δύο ερωτήσεις. Δυστυχώς δεν ξέρω το 1ο πως ονομάζεται για αυτό δεν έχω κάνει search μήπως υπάρχει κάτι. Αν έχει αναφερθεί ξανά σόρρυ. :)

Λοιπόν έχω μια σελίδα και έκανα τελευταία κάποιες αλλαγές. Όλα ωραία και οι αλλαγές ήταν πετυχημένες. Επειδή άλλαξε το Url σε μερικά άρθρα το παλιό url έπαψε να λειτουργεί. Αν κάνεις κλικ στο παλιο url θα δεις το template της ιστοσελίδας αλλά ένα απέραντο κενό στην μέση.

Σήμερα παρατήρησα πως ο γούγλης έχει κρατήσει στα αποτελέσματα κάποια άρθρα με το παλιό url και τα βγάζει με το κενό στην μέση. :o

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι.

Θα εξαφανιστούν αυτά τα αποτελέσματα; Σημειώνω πως είναι κενά αποτελέσματα αλλά φαίνεται κανονικά το σχέδιο και οι κατηγορίες αλλά είναι χαζό να βλέπει αυτό το πράγμα ο επισκεπτης (τα αποτελέσματα βγαίνουν σχετικά ψηλά).

Λόγω αυτού που ανέφερα έφτιαξα ένα sitemap. Εκεί έχει μια επιλογή για το πόσο συχνά αλλάζει η σελίδα. Λέει Daily, weakly κ.τ.λ.. Σίγουρα δεν ξέρω πότε θα το αλλάξω μπορεί να μην την αλλάξω ποτέ μπορεί 15 φορές σε μια μέρα. Η δεύτερη ερωτηση είναι αν βάλω Daily και δεν την αλλάζω καθημερινά θα τιμωρηθώ από τα bots?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 16 Μαρ 2010 11:36

Επρεπε να κανεις 301 redirect (permanent redirect) το παλιο url στο καινουριο για να μην χασεις ουτε ranking ουτε επισκεπτες. Αλλα ακομα και να μην κανεις αν δωσεις χρονο στον γοογλη θα βρει τις καινουριες σελιδες και θα τις αντικαταστησει ( αν εχεις λινκς προς τα παλια url πανε χαμενα )

αν βάλω Daily και δεν την αλλάζω καθημερινά θα τιμωρηθώ από τα bots?
Οχι δεν θα τιμωρηθεις, αλλα επισης δεν σημαινει οτι αν βαλεις daily τα bots θα επισκεπτονται καθε μερα το site σου αν δεν υπαρχει λογος
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 16 Μαρ 2010 12:02

free3yourmind έγραψε:Επρεπε να κανεις 301 redirect (permanent redirect) το παλιο url στο καινουριο για να μην χασεις ουτε ranking ουτε επισκεπτες. Αλλα ακομα και να μην κανεις αν δωσεις χρονο στον γοογλη θα βρει τις καινουριες σελιδες και θα τις αντικαταστησει ( αν εχεις λινκς προς τα παλια url πανε χαμενα )
Καλημέρα. Χίλια ευχαριστώ αδερφέ. Εννοείς το κανονικό που κάνω μέσω .htaccess?
free3yourmind έγραψε: Οχι δεν θα τιμωρηθεις, αλλα επισης δεν σημαινει οτι αν βαλεις daily τα bots θα επισκεπτονται καθε μερα το site σου αν δεν υπαρχει λογος
όχι δεν σκέφτομαι πονηρά. :P απλά έχει τύχει να έχω ένα άρθρο να το ανανεώσω βδομάδες και ένα άλλο να το ανανεώνω κάθε μέρα. Παρατήρησα πως από τότε που έβαλα το sitemap ανέβηκε κατακόρυφα η επίσκεψη των bots και σκέφτηκα μήπως δεν δουν αλλαγές σε κάποια άρθρα και μου την κάνουν.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι :D

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 16 Μαρ 2010 12:38

ναι μεσω .htaccess, εδω επισης ειναι ενα σχετικο αρθρο http://www.webconfs.com/how-to-redirect-a-webpage.php
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 16 Μαρ 2010 13:13

Είσαι αρχηγός!!! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!!! :respect:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης