Ενσύρματο δίκτυο και περιορισμός απόστασης

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Μαρ 2010 09:06

Καλημέρα. Διαβάζω για αποστάσεις σε ασύρματα δίκτυα, κάνω αναζητήσεις, ψάχνω στο google...
Τί έγινε τα ενσύρματα πεθάνανε;;;
Θέλω να τραβήξω καλώδια δικτύου σε μεγάλο χώρο εργοστασίου, αλλά ό,τι έχω βρει αφορά συνδέσεις 10/100. Είδα ότι το 10 το καλώδιο κάνει μέχρι 100 μέτρα, ενώ το 100 λιγότερο.
Εγώ θέλω καλώδιο παραπάνω! Μπορεί και 200 - 300 μέτρα!
Τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Μια λύση που σκέφτηκα είναι να βάλω ενδιάμεσα switchάκια, και να το πάω το δίκτυο σπαστά.
Δηλαδή να μην τραβήξω κατευθείαν από την μια άκρη του χώρου στην άλλη που θέλω, αλλά επί τη ευκαιρία να δημιουργήσω 3-4 σημεία, που θα έχουν δίκτυο και θα το δίνουν και παρακάτω.
Όμως αυτό μου χαλάει λίγο την ιδέα που έχω για αξιοπιστία: αν χαλάσει το switch στο 1 σημείο, αυτό βγάζει εκτός και τα υπόλοιπα 1 ή 2 ή 3, αναλόγως σε ποιο σημείο θα χαλάσει!

Ποια είναι η καλύτερη πρακτική σε τέτοιες περιπτώσεις; Τί καλώδιο χρησιμοποιείται, το κοινό ή κάποιο ειδικού τύπου;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 16 Μαρ 2010 13:32

Η θεωρία λέει ότι βάζεις repeaters ανά λιγότερο από 100 μέτρα για να ενισχύεις το σήμα. Δε ξέρω αν τα switch θα κάνουν την ίδια δουλειά. Για το τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσεις, ψάξε για κάποιο με καλή θωράκιση ώστε να μην εππηρεάζεται από τα μηχανήματα τριγύρω (εφόσον μιλάμε για εργοστάσιο).

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Μαρ 2010 14:56

Για switches το βλέπω κι εγώ να πηγαίνεις.
Κι από τη στιγμή που επεμβαίνουν τέτοια, ευτυχώς, πας κατευθείαν για καλώδια τύπου CAT-6 (Κατηγορίας-6 δηλαδή).
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Μαρ 2010 08:12

Και το CAT-6 είναι το κλασσικό 8-κλωνο, απλά με καλύτερη θωράκιση να υποθέσω;;;
Θα ψάξω να δω...για repeater σε ενσύρματο δεν είχα ξανακούσει, μάλλον δεν το χρειάζονται και πολλοί φαντάζομαι, γιαυτό!
Θα ρωτήσω σε μαγαζί πληροφορικής όταν πάω να φτιάξω το δίκτυο, τί είναι καλύτερο switch ή repeater...Τα switchάκια έχουνε πέσει τώρα τελευταία, είναι σχετικά φθηνά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2010 08:54

mechpanos έγραψε:...Τα switchάκια έχουνε πέσει τώρα τελευταία, είναι σχετικά φθηνά.
Και τ'αυτοκίνητα έχουν πέσει τώρα τελευταία. Δεν παύει όμως να κυκλοφορεί και μιά (Mercedes A-Class π.χ.) με διάφορες specifications και αντίστοιχα διάφορες χιλιάδες Ε :wink: :wink:
Μην ξεχνάς ότι κάθε παρεμβολή σε ένα κύκλωμα, ακόμα κι ενός Switch, κοστίζει σε dB σήματος. Οπότε η ανάλογη A-Class, εδώ, σ'εξασφαλίζει για πολλά. Από κεί και κάτω αρχίζεις τους οικονομοτεχνικούς συμβιβασμούς :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Μαρ 2010 09:09

DGeorge, μιας και το έθιξες το Golfάκι σε καλό πακέτο εξοπλισμού έχει καλύτερα specs και κοστίζει όσο μια A-Class στην βασική έκδοση!
Εκεί στην Mercedes πρέπει να τιμολογήσουν λίγο καλύτερα. Όταν έψαχνα για αμάξι, συγκεκριμένα για την A-Class του λέω του πωλητή "καλά, 20 χιλιάρικα και ούτε κλίμα, ούτε ένα mp3 που δεν κοστίζει και τίποτα;"...
Και μου λέει "ναι, αλλά παίρνεις Mercedes με τα καλύτερα υποσυστήματα που δεν συγκρίνονται με του ανταγωνισμού".
Όταν του είπα ότι η κορυφαία ανάρτηση είναι η ανεξάρτητη πολλαπλών συνδέσμων και η A-Class έχει ημιάκαμπτο άξονα, που μπαίνει κατά κανόνα στα μικρά για εξοικονόμηση χώρου και κόστους, δεν ήξερε τί να πει. Πλέον, και η KIA-Hyundai στα Ceed και i30 βάζει πολλαπλών συνδέσμων...
ΟΚ αθάνατα αμάξια, αλλά...όπως λες, κάνεις τεχνικό συμβιβασμό απλά για να πάρεις Mercedes και να έχεις "το κεφάλι σου ήσυχο".

Τέλος πάντων βγήκα εκτός θέματος, τίποτα που πρέπει να δοθεί προσοχή; Τί να κοιτάξω στα specs, για την εν λόγω εφαρμογή, την ισχύ ας πούμε;

Για τα καλώδια, βρήκα αυτό:
The Simple Answer:
"CAT-5 is rated to 100M
CAT-5e is rated to 350M
CAT-6 and CAT6e is rated to 550M or 1000M depending on your source
CAT-7 is supposedly rated to 700M or presumably 1000M

Today there is no approved CAT-6 or CAT-7. While some folks are selling products they call Level 6 or 7, there aren't even specs for them, making CAT-5e the best available option. CAT-6 cable is being made with 23 guage conductor wire as opposed to the slightly smaller 24 guage for CAT-5e and also has a separator to handle crosstalk better. "
http://www.connectworld.net/syscon/support.htm

Λέω να πάω μάλλον σε CAT-5e έ;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2010 10:03

Προσωπικά άλλαξα σ'ένα HUBάκι (σύνδεση με πρίζα δικτύου) το 5e με 6 και αίφνης πήρε φωτιά η ταχύτητα επικοινωνίας. Μπορεί το συγκεκριμένο 5e να ήταν προβληματικό... Ποιός ξέρει :-?
Όμως είναι πάλι σύμπτωση -άραγε- το γεγονός ότι: Όπου χρειαστεί και αντικαταστήσω -στην Εταιρεία- ένα 5e με ένα 6, η ταχύτητα μεγαλώνει πλαγιομετωπικά (για να μην πω μετωπικά);
Το 7 το βρίσκω υπερβολικό στην περίπτωσή σου, αλλά θα έλεγα ότι το 6 είναι "MUST" για τις αποστάσεις που αναφέρεις.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες