Παροχή internet και στον άλλο υπολογιστή δικτύου

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 16 Μαρ 2010 22:18

Έχω ενώσει δύο υπολογιστές και θέλω να έχει internet και ο δεύτερος υπολογιστής.
Τί πρέπει να κάνω ;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Το κείμενο του ΕΚΛΕΚΤΟΥ το διάβασα αλλά όταν κάνω αυτά που γράφει σταματάω να έχω internet και στον πρώτο υπολογιστή... Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που εμφανίστηκε είναι ότι παρόλο που επανέφερα τις αρχικές ρυθμίσεις (:αυτόματη ip) και στους δύο υπολογιστές, χάνω την συνδεση internet και στον πρώτο υπολογιστή....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2010 09:48

Πολύ καλή σου μέρα :D :D
Πώς το βλέπεις; Δεν θά'ταν καλύτερα αν γινόσουν αναλυτικότερος, σαφέστερος, λεπτομερέστερος σχετικά με το Software, Hardware και Operating System των PCιών;
Φίλε zinobios ούτε ο Geostuff, ούτε εγώ αναφερόμαστε στο post αυτό Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα για να 'την πούμε' σε οποιονδήποτε!! Απλώς όσο περισσότερα, αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα στοιχεία μας δίνεις για το Software, το Hardware σου, και το Λειτουργικό σου, τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου και τόσο πιο σφαιρική άποψη μας δίνεις για το πρόβλημά σου.
Για ποιά Windows (είδος, έκδοση κλπ) αναφέρεσαι; Για τι σύνθεση υλικού αναφέρεσαι;
Πράγματα και καταστάσεις που συμβαίνουν και υπάρχουν στον χώρο σου, και σου φαίνονται προφανή...Για εμάς δεν είναι! Πρέπει να μας τα περιγράψεις.
Όπως το βλέπω, με ελαφρά μαντική, θα πρέπει να ρυθμίσεις τα 'Windows' του PCιού που έχει τη σύνδεση είτε ως 'Web Server', είτε ως 'Sharing Internet Connection'. Αυτό ανάλογα με το ποιά Windows είναι (είδος, έκδοση κλπ).
Θα βρεις αρκετή βοήθεια από το Help του Windows Explorer, του Λειτουργικού σου, όταν του βάλεις "Internet Connection Sharing". Ίσως επίσης το βρεις κρυμένο αν βάλεις απλώς "Internet Connection".
Καλό ψάξιμο κι εδώ είμαστε πάλι :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 17 Μαρ 2010 11:11

Πώς παίρνει internet ο υπολογιστής;

Γενική διάγνωση:

Μια συνηθισμένη περίπτωση που λειτουργεί αν έχεις router είναι να συνδέσεις και τους 2 υπολογιστές με το router (ασύρματα ή ενσύρματα, δεν παίει ρόλο) και να ρυθμίσεις την απόδοση IP adress και DNS server να γίνεται αυτόματα.

Και οι δύο θα έχουν πρόσβαση στο internet και θα επικοινωνούν μέσω των shared folders.

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 17 Μαρ 2010 15:11

Ο ένας υπολογιστής έχει Windows XP PRO και έχει internet μέσω ενός router (Zyxel Prestige 600) που έχει μόνο μία θύρα - υποδοχή. Ο άλλος υπολογιστής που είναι συνδεδεμένος με τον πρώτο μέσω ενός καλωδίου ethernet έχει Windows XP HOME και είναι αυτός για τον οποίο ενδιαφέρομαι να χρησιμοποιήσει το internet του πρώτου υπολογιστή.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι άν μπορώ με την κατάλληλη αλλαγή των ip στις δύο κάρτες δικτύου (πώς γίνεται αυτό;) να έχω internet και στους δύο υπολογιστές αποφεύγοντας την αγορά ενός switch στο οποίο θα συνδέσω το router και τους 2 υπολογιστές.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2010 16:11

Συγγνώμη ρε αδελφέ... Στο E-Bay, που έριξα μιά ματιά, έχει HUBάκια από ~3E (HUB ETHERNET SYNOPTICS LATTISHUB 2803-Ισπανικό) ως ~150Ε (Phoenix Contact FL Hub 10Base-T Modular Ethernet Hub-Γερμανικό). Αν τα PCιά είναι και σχετικά κοντά, ώστε να μην είναι πολύ μακρυά τα CAT6 καλώδια, θα έχεις ασήμαντη απώλεια ταχύτητας-σήματος ακόμα και με το Ισπανικό. Η αξία του δείχνει φτηνότερη από καφέ σε καφετέρια, και κάνεις και τη δουλειά σου! :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
zinobios

Δημοσίευση από zinobios » 17 Μαρ 2010 17:17

Τελικά όλα πήγαν καλά !
(Έτρεξα τον οδηγό εγκατάστασης δικτύου και στους 2 υπολογιστές)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες