Ενοχλητικά λαμπερά χρώματα στα ρεντερινγκς

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Archi4

Δημοσίευση από Archi4 » 20 Μαρ 2010 04:29

Γειά σας καταρχήν Νέο μέλος. :)

Χρησιμοποιούσα το 3ds max design 2009 μεχρι πριν ενα μήνα περίπου που εγκατέστησα την έκδοση 2010.Όλα δούλευαν μια χαρά.Ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει ένα αφάνταστα ενοχλητικό πρόβλημα το μαξ.Κάθε φορά πο δημιουργώ να αντικείμενο το εμφανίζει υπερβολικά λαμπερό, τόσο που δεν διακρίνονται ούτε οι γωνίες του. Αν κάνω reset ¨ομως το βγάζει ύστερα το χρώμα κανονικά αλλα δεν μπορώ να το αλλαξω το χρώμα του απο τα primitives παρα μόνο να βάλω υλικό.
Όταν κάνω rendering με το mental ray μου εμφανίζει την σκηνή ολοκληρωτικά καμμένη!!Όλα είναι καταλευκα σε τετοιο βαθμό που στην ουσία δεν ξεχωρίζεις τπτ απο την σκηνή.Δεν ξέρω την αιτία απο όλα αυτα.Δούλευα τόσο καιρό πρότζεκτ για ενα σχολείο και στο τελος δεν μπορεσα να παρουσιασω αυτα που ηθελα λογω των προβληματων αυτων.Ο υπολογιστης ειναι καινουριος windows 7 και ειναι τέρας απο άποψη απόδοσης.
Όλα αυτα γίνανε ξαφνικά.Δεν ξέρω αν εγώ έκανα καποια κουταμαρα με ρυθμίσεις.Δεν θυμάμαι τίποτα.Εχω την εντυπωση πως εχει να κανει με καποια ρυθμιση απο το μαξ γιατι τα γραφικα δεν πειραξα ποτέ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

Άβαταρ μέλους
Archi4

Δημοσίευση από Archi4 » 20 Μαρ 2010 13:27

Εικόνα

Εικόνα

ανέβασα δυο εικόνες για να σας δείξω περι τινος προκειται.Στην πρώτη, δείχνω τι γίνεται οταν παω να κανω ένα απλο object, στην συγκεκριμενη περίπτωση ένα κουτί.

Στην δεύτερη δείχνω τι γίνεται οταν κανω ρεντάρισμα.Χρησιμοποιώ το daylight system για φωτισμό με mental ray.Πάντα δούλευε μια χαρά μέχρι που άρχισε να μου κάνει παράξενα και στις δυο περιπτώσεις.

Άβαταρ μέλους
sinok
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sinok » 20 Μαρ 2010 17:35

Αν δεν πολυχρησιμοποιώ τον mr πάντως αυτό μου μοιάζει λες και έχει πειραχτεί το exposure control. Για το checkάρεις πήγαινε στο rendering>enviroment (η απλά πάτα το πλήκτρο 8). Δες τι settings έχεις στο δεύτερο rollout που λέγεται exposure control. Αν δεν έχεις τίποτα, δοκίμασε να βάλεις το mr Photographic Exposure control και επέλεξε κάποιο από τα preset για αρχή.

doublecheck αν στο rollout "Common Parameters" το χρώμα του ambient είναι μαύρο.

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 21 Μαρ 2010 01:34

Mental Ray και φωτισμος... εσυ εισαι δικος μου φιλε... ;Ρ
Κατ αρχην καλωσηρθες στην παρεα μας!
Οπως πολυ καλα σου λεει ο sinok δοκιμασε να κανεις αυτα..

Να συμπληρωσω ομως κατι..
λες πως αν κανεις reset, ολα φαινονται κανονικα. Μηπως κατι κανεις με το φως σου? Κατι λαθος εννοω.
Αν δεν δουλεψουν αυτα που σου προτεινει ο sinok τοτε...
Αν θες περιεγραψε μας καθε κινηση που κανεις απο την στιγμη που ξεκινας το studio max μεχρι την ωρα που αρχιζεις και βλεπεις προβληματα..
Αν ειναι παρα πολλα αυτα που εχεις να περιγραψεις, τοτε τραβα ενα βιντακι να το δουμε.
Προτεινω το Camtasia studio (τραβαει βιντεο τι συμβαινει στην οθονη σου) που ειναι και free και κανει και πολυ καλη δουλεια (αριστη ποιοτητα σε μεγαλες αναλυσεις και μικρο μεγεθος βιντεο)
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 21 Μαρ 2010 03:57

camtasia free, δεν?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Archi4

Δημοσίευση από Archi4 » 21 Μαρ 2010 23:45

καταρχήν σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας στο πρόλημα μου.

Ακολούθησα τις οδηγίες του sinok .

αλλαξα το ambient σε μαύρο στο enviroment και πλέον όταν δημιουργώ ένα αντικείμενο box ή sphere κτλ το χρώμα του δεν ειναι όπως στην εικόνα που είχα ποστάρει στο πρώτο μου ποστ με το κουτάκι.Είναι κανονικά πλέον, όπως παλιά.

Επέλεξα επίσης το mr photographic exposure control και το rendering βγαίνει κανονικά όπως παλιά.

Το θέμα είναι πως παλιά δεν θυμάμαι να έκανα αυτες τις αλλαγές για το exposure control. Δλδ απλα έβαζα daylight system (έχω μεγάλες σκηνές συνήθως και δεν τα παω καλα με τον φωτισμό) έδινα εντολή για render και όλα κανονικά.

argy δεν είμαι ειδικός στον φωτισμό.Ενω κατασκευαστικά δίνω τα πάντα και κάνω την παραμικρή λεπτομέρεια (σε αρρωστημένο επίπεδο....) στον φωτισμό.....black messes...
το χειρότερο έιναι οτι είχα σημειώσεις απο κάτι σεμινάρια που είχα παρακολουθήσει κάποτε στην σχολή άκτο για κάποιες ρυθμίσεις που κάνουμε για το vray πριν κάνουμε το rendering αλλα τις έχω χάσει :oops:
Αγόραρα το vray πριν 2 μήνες περίπου αλλα δεν το χρησιμοποιώ σωστά και ξαναγύρισα στο mr. Αυτό που μου την δίνει περισσότερο είναι οτι έχω 20gb περίπου έτοιμα μοντέλα, επιπλα δέντρα κτλ, αλλα δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω γιατί με mr δεν παίζουν. χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με λίγα λόγια.

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 22 Μαρ 2010 00:30

Είναι κρίμα να έχεις αγοράσει το V-Ray και να το έχεις να κάθεται. Γνώμη μου είναι να τον ψάξεις σιγά-σιγά μόνος σου, και με τη βοήθεια των διαφόρων tutorials που θα βρείς ελεύθερα στο internet, ώστε να αρχίσεις να το χρησιμοποιείς. Αρκεί φυσικά να έχεις το χρόνο... :)
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
Archi4

Δημοσίευση από Archi4 » 22 Μαρ 2010 00:35

είναι όντως κρίμα.Χρόνο δεν έχω πολύ αλλα θα ήθελα πολύ να κάνω μερικές ώρες μαθήματος ξανά για να το θυμηθώ.Βασικά μια ώρα τουτόριαλ θα μου ήταν οτι πρέπει τώρα που θα κατέβω για λίγο καιρό Ελλάδα.Πιστεύω οτι το βασικότερο έιναι να βρω τις ρυθμίσεις γιατί το set up του φωτισμού σκέφτομαι να το κάνω απλα με daylight system.vray sun κτλ. Ε μετά λίγο πείραγμα στο photoshop και όλα οκ :p
μου αρέσει η μυρωδιά που βγάζει το μανταρίνι όταν το ξεφλουδίζω, η παραδοσιακή αρχιτεκτονική και η μαγειρική

Άβαταρ μέλους
sinok
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sinok » 22 Μαρ 2010 00:37

wow.. πρώτη φορά ακούω να έχει αγοράσει κάποιος VRay και να κάνει render σε Mr! Νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις να δουλεύεις το VRay και ότι θέλεις να ρωτάς.. Είναι πολύ καλός renderer για να κάθεται στο ράφι!

Άβαταρ μέλους
Archi4

Δημοσίευση από Archi4 » 22 Μαρ 2010 00:53

λίγο τα settings για το vray που δεν τα θυμάμαι λίγο το πρόβλημα αυτό που δημιούργηθηκε απο το πουθενά και δεν μπορούσα να δουλέψω και το παράτησα το vray.Τώρα που λύθηκε το αρχικό πρόβλημα πιστεύω πως ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με το vray.Θα προσπαθήσω να κάνω αρχικα κάποια renderings και οτι απορία έχω να την γράφω εδώ αν δεν σας πειράζει :D :D
μου αρέσει η μυρωδιά που βγάζει το μανταρίνι όταν το ξεφλουδίζω, η παραδοσιακή αρχιτεκτονική και η μαγειρική

Άβαταρ μέλους
sinok
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sinok » 22 Μαρ 2010 12:53

Τι να πειράζει βρε; Γιαυτό είναι τα forums..

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες