Tι hobby να ξεκινήσω;

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Μαρ 2010 15:59

Μόνο αν έχεις τα απαραίτητα skills αγαπητέ...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από Figaro » 23 Μαρ 2010 16:32

Μετά απο 4-5 χρόνια με 10ωρα καθε μέρα στο PC.. ήθελα και εγώ κάτι να ξεσκάσω...
Πειρα σκύλο :P δεν ειναι hobby αλλά κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Και βολτουλες κάθε μέρα και τα κιλά πέσαν και γνωριμίες κάνεις.

+οτι οταν έχεις κάνα μαλάκα πελάτη να σου ζαλίζει τα @@ αν πέξεις λίγο με το σκύλο σου περναν τα πάντα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Μαρ 2010 17:11

Figaro έγραψε:αν πέξεις λίγο με το σκύλο σου περναν τα πάντα.
Σκύλο το λέμε τώρα???

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από Figaro » 23 Μαρ 2010 17:16

Το συγκεκριμένο ναι... έχουμε και γάτα :P

angelwitch83
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από angelwitch83 » 23 Μαρ 2010 17:43

Μιας και η συζητηση πηγε σε ζωακια...Μπορω να σας δανεισω για λιγο καιρο τον γατο μου. Μιλαμε full time απασχοληση!!!
Παντως ειμαι και εγω σε αναζητηση χομπυ χωρις ιδαιτερα αποτελεσματα ως τωρα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μαρ 2010 21:20

Κάποτε είχα ξεκινήσει το Σκάκι για χόμπυ... Μέχρι που ο αδελφός (3 χρ. μεγαλύτερος) και ο συγχωρεμένος πατέρας μας την είδαν σοβαρά τη δουλειά. Και νά ο Σύλλογος της Καλλιθέας, και να η Ελληνική Ομοσπονδία το χόμπυ άρχιζε να μου γίνεται βάρος! Οπότε έρπειν πλαγίως, και με ελαφρά πηδηματάκια τα παράτησα :wink:
Για την ώρα, από τότε, χαίρομαι τη ζωή μου και χωρίς χόμπυ!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από soteres2002 » 24 Μαρ 2010 01:26

Εγώ φίλε hyper σου προτείνω να ξεκινήσεις τρέξιμο και υγειινή διατροφή + αλλαγή καθημερινού προγράμματος. Και κιλά θα χάσεις, και τον αέρα σου θα παίρνεις και πάνω από όλα θα ξε-πίζεις από το κομπιουτερίζειν, η ένταση του οποίου μερικές φορές πάει προσθετικά ειδικά άμα αράζεις μπροστά από το PC τα 3/4 του 24ώρου. Εγώ προσωπικά το εφαρμόζω αρκετά συχνά και περνάω ευχάριστα την ώρα μου...

Πιστεύω ότι όλοι όσοι λιώνουν σε δουλειές γραφείου χρειάζονται τέτοιου είδους άσκηση κυρίως για αποφόρτιση από το στρες της δουλειάς. Επίσης, να κανονίσεις ταξιδάκια και βολτες ώστε να αποφεύγεις την υπερβολική υπερ-εργασία (αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία). Η υπερβολική προσήλωση στην εργασία και η αποκοπή από κοινωνικές δραστηριότητες και η μη λήψη προσωπικού χρόνου αργά η γρήγορα μετατρέπουν τον άνθρωπο σε καταθλιπτική μηχανή, αφού υποβάλλεσαι μονίμως σε έναν κύκλο σπίτι-χέσιμο-δουλειά-δουλειά-φαϊ-σπίτι ενώ πέρα από την δουλειά και τα χόμπυ μειώνεις το χρόνο που ασχολείσαι με τον εαυτό σου και τους γύρω σου. Αργά η γρήγορα με τέτοιους κύκλους αρχίζεις και βαράς μικρές διαλύσεις, αφού ο τρόπος με τον οποίο ανακυκλώνεις το χρόνο σου είναι απομωνομένος απο άλλες δραστηριότητες που προσφέρουν μόνο θετικά. Μερικοί βαράνε και κανονικές διαλύσεις, αφού δεν μπορούν να σπάσουν την μονοτονία και να αποβάλλουν την ψυχοσωματική κόπωση. Δεν είμαι ψυχολόγος/ψυχίατρος αλλά αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα (καλώς ή κακώς)... Βέβαια, αυτές είναι οι λίγο έως πολύ ακραίες καταστάσεις, αλλά δεν είναι περίεργο που μερικοί το ρίχνουν και στην κόκα (μιας που ανέφερες και τα ναρκωτικά) για να παραμένουν "ζωντανοί". Και επίσης πιστεύω ότι όλοι πρέπει να το συνειδητοποιήσουν αυτό, αφού η διάλυση είτε μικρή είτε μεγάλη δεν είναι δύσκολο να έρθει. Ήδη εσύ ο ίδιος διερωτάσαι πως να γεμίσεις το χρόνο σου με κάτι δημιουργικό, που σημαίνει ότι τώρα δεν είσαι πλήρως ικανοποιημένος με την καθημερινότητά σου, και επομένως το επόμενο βήμα είναι να βρεις τρόπο πως να την κάνεις καλύτερη πρώτα και όχι με ΤΙ θα την κάνεις καλύτερη. :wink:

Καιρός να σπάσεις τον κύκλο και την μονοτονία της ρουτίνας αλλάζοντας πρόγραμμα και όχι αποκτόντας χόμπυ (κυρίως το λέω για την δουλειά που φαντάζομαι θα έχεις αρκετή καθημερινά). Αυτό που ίσως θέλεις αρχικά είναι αλλαγή προγράμματος, και μετά θα έρθουν και οι άλλες ασχολίες. Και τα χόμπυ μερικές φορές αποχαύνωση είναι παρά δημιουργική ώρα... Δηλαδή το να βαράς την κιθάρα ώς εκτόνωση στην βαρεμάρα ή να γράφεις ποιήματα δεν νομίζω να κάνει πιο ποιοτική την ζωή σου ώς άνθρωπο. Αντίθετα, το να επιστρέφεις στην φύση με κοινωνικές δραστηριότητες θα σε αποτρέπει από το να μένεις συνέχεια στα ίδια και στα ίδια και να ξεκολάς από την επανάληψη της σκέψης του τι θα κάνεις μετά. Τουλάχιστον, αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό βάρα μ***α κάθε φορά που βαριέσαι, αφού όπως λέει και ο Φικιώρης κάνει καλό και στην καρδιά (υπάρχει θετικό όφελος)... :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Μαρ 2010 03:36

soteres2002 αν και μη ψυχολόγος σωστά τα λες. Κι εγώ που έχω σπουδάσει και ψυχολογία τα ίδια θα μου έλεγα. Σαφώς και η καθημερινότητά μου εδώ και κάποια χρόνια απέχει πολύ από τα πρότυπα της φυσικής/φυσιολογικής ζωής, όχι τόσο σε επίπεδο διατροφής (που το προσέχω) αλλά σε επίπεδο φυσικής άσκησης και επαφής με το φυσικό περιβάλλον. Και δεν σου κρύβω ότι αρκετές φορές μελαγχολώ γι αυτό και συνειδητοποιώ τι μ******ς έχουμε κάνει εμείς οι άνθρωποι και έχουμε διαστρεβλώσει τη φύση μας.

Σίγουρα η πρώτη μου επιλογή είναι να βγω έξω με μια φυσική δραστηριότητα. Αν έρθει και ο Connor που μου πρότεινε να κάνουμε παρέα, τρέχουμε και μαζί. Αλλά όπως τον κόβω πάλι σε κανά pc θα καταλήξουμε ή σε καμιά κιθάρα στην καλύτερη των περιπτώσεων :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Μαρ 2010 08:32

Kaneis lathos. kano ki ego tzokin edo kai xronia...
Sigekrimena apo to likio
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από vcore » 24 Μαρ 2010 13:43

windsurfing ti allo. ;)
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

philgrjp

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από philgrjp » 24 Μαρ 2010 14:07

Ξένες γλώσσες, κατά σειρά προτεραιότητας κινεζικά, σουαχίλι, αλβανικά. Και τα ΣΚ πεζοπορία στην Πάρνηθα. Στη διάρκεια της πεζοπορίας θα κάνεις επανάληψη στο μαυλό σου το λεξιλόγιο. Έπειτα από μερικούς μήνες θα δεις τον ευατό σου πολύγλωσσο και σε καλή φυσική κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από korgr » 24 Μαρ 2010 15:04

Figaro έγραψε:+οτι οταν έχεις κάνα μαλάκα πελάτη να σου ζαλίζει τα @@ αν πέξεις λίγο με το σκύλο σου περναν τα πάντα.
+οτι οταν έχεις κάνα μαλάκα πελάτη να σου ζαλίζει τα @@ αμολας τον σκυλο κι οποιον παρει ο χαρος :lol:

free365
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από free365 » 20 Σεπ 2011 10:27

Aυτή την ερώτηση να την κάνεις στον εαυτό σου. Μόνο αυτός ξέρει.
Tablets | Τα πάντα γύρω από τα tablet pcs.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από bibisidis » 02 Νοέμ 2011 12:56

Τελικά τι εκανες cdhyper?

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Tι hobby να ξεκινήσω;

Δημοσίευση από adiaforosgr » 02 Νοέμ 2011 13:46

Μάλλον ξεκίνησε deal site.