Πάγωμα εντός ρυθμίσεων BIOS

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 25 Μαρ 2010 04:03

Δεν ξέρω πολλά για το φορητό/notebook, ίσως μάθω αύριο αν τελικά λειτουργήσει..
[λίγων μηνών, τα win μοιάζουν με Vista, δεν ξέρω αν μπορεί να είναι 7.. ram 2G, cpu 2MHz, μάλλον Intel, μπορεί νάναι Intel-bios ? ]

Μπαίνω στο bios για να αλλάξω τη σειρά εκκίνησης των συσκευών, βάζω 1ο το usb-flash που θέλω να μπουτάρει, πατάω F10, ανοίγει το παραθυράκι επιβεβαίωσης,
"Save configuration & Exit ?"

.. και μετά απο ντουζίνες Enter (kαι με τα δυο σχετικά διαθέσιμα πλήκτρα),
αρκετά CTRL-ALT-DEL, ESC, αρκετά πατήματα του κουμπιού εκκίινησης .. τεσπά μετά απο μισή ώρα προσπαθειών, έχει μείνει στο
"Save configuration & Exit ?"

το πληκτρολόγιο δείχνει να μην λειτουργεί με τίποτα
- δοκίμασα το κουμπί εκκίνησης πατημένο μέχρι και 15 "καραβάκια" (δευτερόλεπτα),
μιας και το δικό μου θέλει 8 καραβάκια για reset όταν κολλάει..

Τελικά το έβγαλα απο την πρίζα κι επλιζω ως το πρωί να έχει μείνει από μπαταρία και να ανοιξει πάλι..
Κανονικά δεν κλείνει, αν δεν το επιλέξεις ρητά, όλο τα αποθηκεύει (save to disk ίσως?) και μετά το sign-in σε βάζει άμεσα στα παράθυρα που ήσουν, πολύ γρήγορα..
αλλα τώρα απο ρυθμίσεις Bios τι να έχει σώσει - ελπίζω να ανοίξει

ερώτημα 1
τι κανουμε γενικά όταν κολάει ένας φορητός που δεν έχει κουμπάκι Reset ?

ερώτημα 2
τι κουφό είναι αυτό τώρα με το κόλημα στο bios - το έχει ξανακούσει κανεις? Και τί υποψιαζόμαστε ότι φταίει ?
Να φοβηθώ ότι θα κάνει τα ίδια και αν πάω να ανοιξω με cd ? - ή είναι πιο πιθανό να μην του "άρεσε" το φλασάκι ?
Μια δοκιμή θα με πείσει, αλλα η μπαταρία του κρατάει πολλές ώρες (ειναι καινούριος) και μάλλον δεν με παιρνει απο θέμα χρόνου..

Είναι υπολογιστής μιας φίλης, δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω καλά, έρχεται απεξω, δεν έχω ξανακουσει (και δεν θυμαμαι) τη μάρκα του..
Υπόψη ότι έχει ασυνήθιστα μεγαλη λίστα συσκευών εκκίνησης, με το cd/dvd τελευταίο..
κι είδικά αν δεν δέχεται αυτό να το πας πρώτο.. Αν ήταν δικός μου υπολογιστής θα απαιτούσα αλλαγή με νέο ..

ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε σχετική ιδέα & συμβουλή.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 25 Μαρ 2010 10:34

Πιο πιθανό το βρίσκω να μην του άρεσε το φλασάκι.
Βγάλε ότι έχεις extra έχεις πάνω (βγάλε και τη μπαταρία για να μην έχεις πρόβλημα να μην κλείνει όταν καταφεύγεις στο να τον βγάζεις από το ρεύμα) και δοκίμασε πάλι από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 25 Μαρ 2010 20:57

Ευχαριστώ για την ιδέα !
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μαρ 2010 09:44

dva_dev έγραψε:Πιο πιθανό το βρίσκω να μην του άρεσε το φλασάκι.
Βγάλε ότι έχεις extra έχεις πάνω (βγάλε και τη μπαταρία για να μην έχεις πρόβλημα να μην κλείνει όταν καταφεύγεις στο να τον βγάζεις από το ρεύμα) και δοκίμασε πάλι από την αρχή.
Θα συμφωνήσω με τον dva_dev, ως προς το flashάκι και την αποσύνδεση όλων των extra, και της μπαταρίας. Όμως θα πρότεινα και την αποσύνδεση φορτιστή/τροφοδοτικού(?)....για το 'just in case :wink: '
Η μπαταρία πρέπει να αποσυνδέεται πανεύκολα, καθώς θεωρείται αναλώσιμη, και πρέπει να σου δίνεται άνετη πρόσβαση για την υποτιθέμενη αντικατάστασή της. Χωρίς αυτή την μπαταρία, δεν νομίζω ότι το BIOS υποστηρίζεται κι από πρόσθετη (μικρή)... Οπότε μάλλον θα επιστρέψει κακήν-κακώς στα DEFAULT του.
Γενικά τα Flashάκια δεν τα πολυεμπιστεύομαι για διαδικασίες BOOT. Νομίζω πως δεν έχει εξελιχθεί η όλη ιδέα-διαδικασία σε τέτοιο βαθμό, ώστε να το 'πετάς' επάνω-οπουδήποτε και να κάνεις BOOT έτσι-απλά και άνετα, όπως θα έκανες με έναν FDD, έναν HDD, ένα CD κλπ.
Γι'αυτό αφού έρθει το BIOS στα ίσια του (DEFAULT ρυθμίσεις του), δοκίμασε BOOT από το CD. Πιστεύω κατά 90~95% ότι θα πιάσει :P Καλή επιτυχία :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες