Site και Facebook

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από Jimaek » 25 Μαρ 2010 14:49

Όλο και περισσότερα sites φτιάχνουν facebook σελίδες όπου μπορείς να γίνεις fan, μερικά έχουν μερικές εκατοντάδες fans και άλλα μερικές χιλιάδες, η ερώτησή μου λοιπόν είναι: Αξίζει να φτιάξεις σελίδα στο facebook?
Θα σε βοηθήσει?
Θα σε βλάψει? (όταν είναι λίγα τα μέλη μπορεί να απωθήσει κάποιους)
Είναι εύκολο να μαζευτούν μέλη?

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Site και Facebook

Δημοσίευση από Figaro » 25 Μαρ 2010 15:03

Οταν πρόκειτε για site εταιρίας δεν ξέρω αν αξίζει να κάνεις facebook account.

Απο την μία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εργαλείο για προώθηση και contact απο την άλλη ο κάθε ανταγωνιστής σου μπορεί να δεί τα μέλη σου και να στείλει μήνυμα (το 90% των users σου ειναι και στο target group του ανταγωνιστή σου).

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από inBlogger » 25 Μαρ 2010 15:06

Ε κοίτα, εξαρτάται την σελίδα πιστεύω.
Δν πιστέυω οτι ο χρήστης του facebook επδ θα γίνει μέλος κάποιας σελίδας θα μπει και στη σελίδα σου ή θα αγοράσει το προιόν που διαφημίζεις ή οτιδήποτε.
Έτσι είναι απλά ο μέσος χρήστης του fb.
Τώρα αυτα είναι προσωπικά συμπεράσματα...
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Μαρ 2010 16:17

αμα ειναι μεσα στην επικαιροτητα να εισαι σιγουρος οτι θα πιασει

παραδειγμα αυτο που εφτιαξα εδω και εχει ηδη 16.000 μελη

http://www.facebook.com/pages/Na-kopoun ... 0018349405

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από takis1985 » 25 Μαρ 2010 18:20

Κατά τη γνώμη μου αξίζει. Αλλά όχι από μόνο του, δηλαδή να έχεις ήδη κάποια ιστοσελίδα και να χρησιμοποιήσεις το facebook ή και το twitter όπως κάνουν πολλοί για προώθηση.
Εγώ που έχω μερικά sites τα οποία είναι μικρού βεληνεκούς κάνοντας group ή page στο facebook κερδίζω πάρα πολλύς επισκέψεις και το βλέπω από το google analytics.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Μαρ 2010 22:52

Σαφώς μία σελίδα στο facebook για μία εταιρία ή για οτιδήποτε καλό, μπορεί να προωθήσει προϊοντα, ιδέες και άλλα. Αυτό με τα λίγα μέλη, δεν νομίζω να αποθήσει κάποιους, διότι δεν σημαίνει ότι όταν μία σελίδα έχει λίγα μέλη, ότι δεν αξίζει. Υπάρχουν σελίδες που έχουν 150000+ μέλη και είναι τελείως άχρηστες ή υπόσχονται πολλά...
Το αν είναι εύκολο να μαζευτούν μέλη, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες..
Να θυμάσαι ότι μία σελίδα στο Facebook πρέπει να έχει έναν τίτλο αλλά και περιεχόμενο που να κάνει τον επισκέπτη - μέλος να μπει, να διαβάσει, να ανταλλάξει απόψεις και να είναι ενεργός με λίγα λόγια.
Εγώ πριν λίγο καιρό έφτιαξα μία σελίδα στο Facebook με έναν τίτλο τραγουδιού και συχνά βάζω links τραγουδιών, γρίφους και ανοίγω διάφορες συζητήσεις. Μέσα λιγότερο από έναν μήνα 10000+ επισκέπτες. Για άλλους το νούμερο θα είναι μικρό, αλλά καλύτερα ότι γράφεις να το βλέπουν 5000 - 7000 μέλη από τα 10000, παρά 5000 μέλη από τα 100000 μέλη.
Πλεον κι όλας το Facebook σου δίνει την δυνατότητα για κάθε ποστ που κάνεις ( στην σελίδα σου μόνο ) να βλέπεις πόσοι το είδαν αλλά και feedback.
Εικόνα

hidedora

Site και Facebook

Δημοσίευση από hidedora » 27 Μαρ 2010 21:29

Πιστεύω ότι ελάχιστοι θα ενδιαφερόταν για μια επιχείρηση όπως κατασκευή ιστοσελίδων για παράδειγμα. Με αυτά που έχω δει ο κόσμος ενδιαφέρεται κυρίως για ενημερωτικές σελίδες ή για μουσική. Αν έχει σχέση με κάποια από αυτές τις κατηγορίες μπορεί να έχει αρκετή προσέλευση. Ακόμη και μεγάλες ιστοσελίδες με πετυχημένο seo και internet marketing έχουν ελάχιστους επισκέπτες στο facebook π.χ. about.com
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hidedora την 05 Απρ 2010 23:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από tempo » 27 Μαρ 2010 22:42

takis1985 έγραψε:Κατά τη γνώμη μου αξίζει. Αλλά όχι από μόνο του, δηλαδή να έχεις ήδη κάποια ιστοσελίδα και να χρησιμοποιήσεις το facebook ή και το twitter όπως κάνουν πολλοί για προώθηση.
Εγώ που έχω μερικά sites τα οποία είναι μικρού βεληνεκούς κάνοντας group ή page στο facebook κερδίζω πάρα πολλύς επισκέψεις και το βλέπω από το google analytics.
θα συμφωνήσω μαζί σου.
Εγώ έφτιαξα ένα group για την σελίδα μου, άλλα μετά κατάλαβα ότι θα ήταν καλύτερα να φτιάξω "σελίδα" στο facebook. Το facebook σου δίνει εύκολα τον κώδικα για να δείχνεις κάθε στιγμή πόσα και ποιά μέλη έχεις στην "σελίδα" σου εκεί, ενώ για το group δεν υπάρχει κάτι ανάλογο.
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Μαρ 2010 23:10

Καλησπέρα,

καταρχήν θα σου πρότεινα να μην ακού κόσμο που δυστυχώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει όσο αναφορά το Brand στου, την επιχείρησή σου.

τα social media λειτουργούν τελείως διαφορετικά. Σκοπός είναι μέσα απο το facebook / twitter flickr, youtube κτλ

1) Να δημιουργήσεις επικοινωνία με τους χρήστες σου
2) Να πουλήσεις τα προιόντα σου
3) να γνωρίσει ο κόσμος καλύτερα το προιόν σου, την εταιρία σου κτλ

και πολλά ακόμη.

θα πρότεινα να διαβάσεις το συγκεκριμένο WhitePapper και να καταλάβεις μερικά υπέροχα πράγματα

http://www.paperplane.gr/created/smwp3-fbmarketing/

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 28 Μαρ 2010 00:33

inBlogger έγραψε:Ε κοίτα, εξαρτάται την σελίδα πιστεύω.
Δν πιστέυω οτι ο χρήστης του facebook επδ θα γίνει μέλος κάποιας σελίδας θα μπει και στη σελίδα σου ή θα αγοράσει το προιόν που διαφημίζεις ή οτιδήποτε.
Έτσι είναι ο ΕΛΛΗΝΑΣ μέσος χρήστης θα έλεγα εγώ.....
Ξέρεις τι θα πει να φτιάχνεις group "Είμαι ξεφτιλας" και σε 1 μέρα να πιάνει
2.000.000 μέλη;; Ό,τι και να κάνεις πρόσκληση κάνουν αποδοχή... τι να πω...!

Εγώ προσωπικά μπαίνω σε σελίδες (fanpages) και ομάδες (groups) ή
που με αφορούν ή τα χει κάποιος της "κοινότητας" και το κάνω για
υποστήριξη. ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από vcore » 28 Μαρ 2010 00:46

SoUpEr_PiLaS έγραψε:
inBlogger έγραψε:Ε κοίτα, εξαρτάται την σελίδα πιστεύω.
Έτσι είναι ο ΕΛΛΗΝΑΣ μέσος χρήστης θα έλεγα εγώ.....
Ξέρεις τι θα πει να φτιάχνεις group "Είμαι ξεφτιλας" και σε 1 μέρα να πιάνει
2.000.000 μέλη;; Ό,τι και να κάνεις πρόσκληση κάνουν αποδοχή... τι να πω...!

Εγώ προσωπικά μπαίνω σε σελίδες (fanpages) και ομάδες (groups) ή
που με αφορούν ή τα χει κάποιος της "κοινότητας" και το κάνω για
υποστήριξη. ;)
Ξέχασες να αναφέρεις ότι σε αυτά τα ελεινά groups μπαίνουν μόνο οι καμμένοι που είναι όλη τη μέρα στο facebook και πατάνε στα links μη εξετάζοντας αν η πρόσκληση που τους έχει σταλεί τους ενδιαφέρει πραγματικά ή βρίσκουν κάτι σημαντικό σε αυτή ή κάτι χρήσιμο.

Ναι και αυτό το έχουμε δει!!! Οπότε μην σου κάνει απορία γιατί ένα άκυρο group μέσα σε 1 μέρα μπορεί να μαζέψει 2κκκ φανσ!!! :kaloe:
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Site και Facebook

Δημοσίευση από Jimaek » 29 Μαρ 2010 01:34

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ρώτησα γιατί σκέφτομαι να φτιάξω μια για το site μου άλλα και γενικός ως απορία για το αν ωφελεί κάποιον να κάνει κάτι τέτοιο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες