Άδεια άσκησης επαγγέλματος

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SiLvER32

Δημοσίευση από SiLvER32 » 26 Μαρ 2010 21:39

Γεια σας παιδιά

είμαι 17 χρονών, σε 11 μήνες γίνομαι 18, έχω τελειώσει γυμνάσιο και θέλω να μάθω τι χαρτιά και δεν ξέρω εγώ τι χρειάζομαι για να εργαστώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας web developer και internet marketer. Πιο πολλή ψάχνομαι να πουλάω διαφήμιση σε τοπικές επιχειρήσεις αυτό τον καιρό και να δέχομαι πληρωμή μέσω paypal και πιστωτικής, αυτό είναι παράνομο και τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να είμαι "νόμιμος" σε αυτο το χώρο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά, Μπαμπης.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Μαρ 2010 23:36

Καλησπέρα Μπάμπη

1) Λογίστρια
2) ΤΕΒΕ / ΟΑΕ
3) Εφορία της γειτονιάς

4) Ελπίζω οι διαφημίσεις που πουλάς να είναι καλύτερα ορθογραφημένες.

Άβαταρ μέλους
SiLvER32

Δημοσίευση από SiLvER32 » 12 Απρ 2010 16:20

Γεια σου Βασίλη,

είμαι σίγουρος πως θα μπορέσω να κάνω κάτι για αυτό, το άλλο που με απασχολεί είναι, τίθεται θέμα ηλικίας? Είσαι σίγουρος πως μπορώ να κάνω τα χαρτιά και τώρα, που είμαι 17?

Cheers.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Απρ 2010 16:34

Φιλαράκι μου, αξίζει να φύγεις απο το επίδομα που παίρνουν οι γονείς σου στα 17;

Άβαταρ μέλους
SiLvER32

Δημοσίευση από SiLvER32 » 25 Απρ 2010 11:52

Τα πράγματα δεν είναι όμορφα στο σπίτι και θέλω πολύ την ανεξαρτησία μου.
Έχω πάρει την απόφαση φίλε μου από πολύ πιο πριν, (2 χρόνια νομίζω?), και ασχολούμαι από μικρός (ξεκίνησα το πρώτο μου σοβαρό site στα 12 - αρκετά σοβαρή δουλειά για εκείνη την ηλικία, browser game)
σταμάτησα το σχολείο πρόπερσι για να ασχοληθώ περισσότερο (εξάσκηση, απόκτηση περισσότερων γνώσεων, etc...), και αν δεν ξεκινήσω φέτος, θα γίνει του χρόνου,
αλλά έχω θέσει κάποιους στόχους για το καλοκαίρι.

εντάξ enough personal stories.

Απλά θέλω να ξέρω περί νόμου τι θα κάνω γιατί είμαι σχεδόν έτοιμος όσο αφορά τα υπόλοιπα θέματα. Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου και να εργαστώ νόμιμα στην ηλικία μου?

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 25 Απρ 2010 12:08

Μπορείς να κάνεις έναρξη εταιρίας και να δουλέυεις νομιμα.

Τι γίνεται με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις;
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 25 Απρ 2010 13:05

Φίλε SiLvER32, sorry που θα βγώ λίγο off topic. Λες πως έχεις τελειώσει το γυμνάσιο. Εγώ βλέπω ότι δεν έχεις τελειώσει τίποτα. Σαν να είσαι ένας αγράμματος στην πληροφορική και αν νομίζεις το αντίθετο θα πρέπει να το αποδείξεις (και θα δυσκολευτείς πολύ να το κάνεις).

Βέβαια αυτό δεν είναι εμπόδιο στο να ξεκινήσεις κάποια δικιά σου δουλειά. Λες όμως ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς. Τι εννοείς με αυτό; Να κάνεις κάποια δικιά σου δουλειά και να μένεις σε δικό σου σπίτι (ή διαμέρισμα);
Το να μείνεις μόνος σου (γιατί τότε θα έλεγα ότι ανεξαρτητοποιείσαι), πληρώνοντας μόνος σου όλα τα έξοδα, μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο από το να κάνεις μια οποιαδήποτε δουλειά είτε σαν υπάλληλος είτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Και πες ότι στραβώνει το πράγμα και δεν σε συμφέρει να κάνεις δικιά σου δουλειά αλλά προσπαθείς να δουλέψεις κάπου σαν υπάλληλος. Νομίζεις ότι θα βρεις κάποιον να σε προσλάβει σαν developer, designer, ή ότι έχεις στο μυαλό σου; Τι προσόντα έχεις και πόσο νομίζεις ότι θα πληρώνεσαι; Δεν νομίζω ότι θα πιάσεις εύκολα έστω και ένα ευρώ παραπάνω από τον βασικό μισθό ενός ανειδίκευτου εργάτη.

Εξάλλου πες ότι μένεις μόνος σου και δουλεύεις, αυτό τον 1 χρόνο που θα είσαι φαντάρος, τα έξοδα πως θα τα πληρώνεις; Με το χρήματα που θα παίρνεις σαν φαντάρος;

Κάτσε καλύτερα στο σπίτι σου, τελείωσε το σχολείο σε κάποιο τεε (ή όπως αλλιώς λέγονται) με κάποια ειδικότητα σχετική με πληροφορική, ξεμπέρδεψε με το στρατιωτικό και άσε τα υπόλοιπα για μετά. Ισως αυτό το διάστημα να μάθεις χιλιάδες πράγματα που δεν τα ξέρεις ακόμα.

Τέλος, αν το δεις σοβαρά το πράγμα, το πολύ διάβασμα ξεκινάει από τη στιγμή που τελειώνεις το σχολείο και μετά.

Άβαταρ μέλους
SiLvER32

Δημοσίευση από SiLvER32 » 25 Απρ 2010 13:17

Thoughtless έγραψε:Μπορείς να κάνεις έναρξη εταιρίας και να δουλέυεις νομιμα.

Σαφώς δεν τις έχω εκπληρώσει, δημιουργείτε κάποιο πρόβλημα με αυτό?
Αν όχι, και εργάζομαι σαν ε. επαγγελματίας, τότε αλλάζει κάτι?

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 25 Απρ 2010 13:26

Σου απάντησε ο dva_dev πολύ εύστοχα.
Υπάρχουν πολλά που πρέπει να σκεφτείς πρωτού κάνεις μία τέτοια κίνηση.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
SiLvER32

Δημοσίευση από SiLvER32 » 25 Απρ 2010 14:00

dva_dev έγραψε:Φίλε SiLvER32, sorry που θα βγώ λίγο off topic. Λες πως έχεις τελειώσει το γυμνάσιο. Εγώ βλέπω ότι δεν έχεις τελειώσει τίποτα. Σαν να είσαι ένας αγράμματος στην πληροφορική και αν νομίζεις το αντίθετο θα πρέπει να το αποδείξεις (και θα δυσκολευτείς πολύ να το κάνεις).

Βέβαια αυτό δεν είναι εμπόδιο στο να ξεκινήσεις κάποια δικιά σου δουλειά. Λες όμως ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς. Τι εννοείς με αυτό; Να κάνεις κάποια δικιά σου δουλειά και να μένεις σε δικό σου σπίτι (ή διαμέρισμα);
Το να μείνεις μόνος σου (γιατί τότε θα έλεγα ότι ανεξαρτητοποιείσαι), πληρώνοντας μόνος σου όλα τα έξοδα, μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο από το να κάνεις μια οποιαδήποτε δουλειά είτε σαν υπάλληλος είτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Και πες ότι στραβώνει το πράγμα και δεν σε συμφέρει να κάνεις δικιά σου δουλειά αλλά προσπαθείς να δουλέψεις κάπου σαν υπάλληλος. Νομίζεις ότι θα βρεις κάποιον να σε προσλάβει σαν developer, designer, ή ότι έχεις στο μυαλό σου; Τι προσόντα έχεις και πόσο νομίζεις ότι θα πληρώνεσαι; Δεν νομίζω ότι θα πιάσεις εύκολα έστω και ένα ευρώ παραπάνω από τον βασικό μισθό ενός ανειδίκευτου εργάτη.

Εξάλλου πες ότι μένεις μόνος σου και δουλεύεις, αυτό τον 1 χρόνο που θα είσαι φαντάρος, τα έξοδα πως θα τα πληρώνεις; Με το χρήματα που θα παίρνεις σαν φαντάρος;

Κάτσε καλύτερα στο σπίτι σου, τελείωσε το σχολείο σε κάποιο τεε (ή όπως αλλιώς λέγονται) με κάποια ειδικότητα σχετική με πληροφορική, ξεμπέρδεψε με το στρατιωτικό και άσε τα υπόλοιπα για μετά. Ισως αυτό το διάστημα να μάθεις χιλιάδες πράγματα που δεν τα ξέρεις ακόμα.

Τέλος, αν το δεις σοβαρά το πράγμα, το πολύ διάβασμα ξεκινάει από τη στιγμή που τελειώνεις το σχολείο και μετά.
Το ξέρω πως τα ελληνικά μου είναι άθλια, μπορώ να το δουλέψω αυτό. Όσον αφορά τις γνώσεις και τις ικανότητες μου, θα τις αποδείξω στους πελάτες μου, με ένα καλό

portfolio που θα φτιάξω σιγά σιγά.

με το 'να γίνω ανεξάρτητος' εννοώ ακριβώς αυτό που περιγράφεις. είμαι σε μικρή πόλη, τα νοίκια είναι 150-200€ και γνωρίζω πως στην αρχή θα είμαι περιορισμένος σε λίγα

χρήματα. Έχω κάτσει και έχω σκεφτεί τις ανάγκες μου και με 600€/μήνα μπορώ να ζήσω.

Δεν σκοπεύω να πάω σε καμία σχολή για τώρα, τα βιβλία μου και ο γούγλης είναι καλή παρέα, δεν μπορώ να ζήσω άλλο με την οικογένεια και δεν αντέχω τις 'χαμένες ώρες'

(στο γυμνάσιο ήτανε πραγματικά χαμένες ώρες, πιστεύω πως στις σχολές όπου είναι πιο "εξιδικευμένες" θα είχε ενδιαφέρον αλλά θέλω να μάθω μόνος μου).

δεν έχω σκεφτεί για τον στρατό, μπορεί κάποιους να μου απαντήσει ξεκάθαρα, γίνετε να κάνω τώρα τα χαρτιά, εφόσον δεν έχω πάει στρατό?

ευχαριστώ που προσπαθείτε να μου υποδείξετε πράγματα που ίσος να μην γνώριζα, για αυτό τον λόγο είμαι εδώ, για να μάθω, αλλά την έχω πάρει αυτή την απόφαση, και να

παρουσιαστούν 1000 νέες δυσκολίες εγώ θα προσπαθήσω ώσπου να τα καταφέρω.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Απρ 2010 14:18

Κοίτα εάν θέλεις δεν πας και στρατό... λύση υπάρχει έναν καλό δικηγόρο χρειάζεσαι...

μπορείς να διαβάσεις και παραπάνω στο http://www.omhroi.gr/

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 25 Απρ 2010 15:05

SiLvER32 έγραψε:

Δεν υπαρχει προβλημα στο να γινεις ε. επαγγ αν δεν εχεις παει στρατο
αλλα
οταν πας θα εχεις ανοιξει μια επιχειρηση που τα εξοδα της θα τρεχουν.
Οποτε στην δικη σου περιπτωση θα σου προτεινα να πας σε δικο σου σπιτι αλλα μην ανοιξεις ακομα επιχειρηση γιατι δεν θα μπορεις να ανταπεξελθεις στα οικονομικα βαρη.
Δοκιμασε λιγο πως παει η δουλεια,τι λεφτα βγαζεις κ.τ.λ. και μετα γινε νομιμος. Δεν
επικροτω την παρανομια αλλα σε περιπτωσεις σαν την δικη σου ειναι ο μονος δρομος
προς το παρων...

Άβαταρ μέλους
SiLvER32

Δημοσίευση από SiLvER32 » 04 Μάιος 2010 19:31

Ευχαριστώ για τις εύστοχες απαντήσεις, θα έχω υπόψιν μου τον στρατό, τώρα προτεραιότητα μου είναι να ερευνήσω την κατάσταση στην πόλη μου, πως είναι τα πράγματα.
scoobby έγραψε:
SiLvER32 έγραψε:

Δεν υπαρχει προβλημα στο να γινεις ε. επαγγ αν δεν εχεις παει στρατο
αλλα
οταν πας θα εχεις ανοιξει μια επιχειρηση που τα εξοδα της θα τρεχουν.
Οποτε στην δικη σου περιπτωση θα σου προτεινα να πας σε δικο σου σπιτι αλλα μην ανοιξεις ακομα επιχειρηση γιατι δεν θα μπορεις να ανταπεξελθεις στα οικονομικα βαρη.
Δοκιμασε λιγο πως παει η δουλεια,τι λεφτα βγαζεις κ.τ.λ. και μετα γινε νομιμος. Δεν
επικροτω την παρανομια αλλα σε περιπτωσεις σαν την δικη σου ειναι ο μονος δρομος
προς το παρων...
τι έξοδα υπάρχουν πέρα από λογιστή και φοροτεχνικό; διάβασα κάποια πράγματα αλλά ήταν αρκετά παλιά, από την εποχή ΤΕΒΕ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης