Σχετικά με μια φόρμα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Σχετικά με μια φόρμα

Δημοσίευση από Mandingueiro » 27 Μαρ 2010 11:56

Hello world!

Έχω δημιουργήσει μια φόρμα με 2 ομάδες απο radio buttons:

1)category και
2)location

Έχω τοποθετήσει και ένα submit button. Την φόρμα την έχω δημιουργήσει με PHP ώστε να δημιουργούνται δυναμικά τα radio buttons μέσα απο ένα multidimensional array.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι, ανάλογα με το συνδυασμό των radio buttons που επιλέγει ο χρήστης, να πατάει το Submit και να τον πηγαίνει στο αντίστοιχο URL. Έχω βρεί τον τρόπο να φτιάχνω το query μέσα στο script, το θέμα είναι πως θα γίνει η υλοποίηση του submit button.

Αυτό που σκέφτηκα εξ'αρχής ήταν ότι το submit θα τον πηγαίνει στο form.php όπου εκείνο μετά θα χτίζει το query (με τον τρόπο που βρήκα) και θα τον κάνει redirect στην κατάλληλη σελίδα. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν ξέρετε έναν καλύτερη τρόπο, π.χ. με jQuery ή κάποιο άλλο JavaScript Library, μιας κι εγώ δεν τα κατέχω.

Το ιδανικό για 'μένα θα ήταν με το που πατάει το κουμπί να γίνεται disabled το κουμπί και τα radio buttons και να βλέπει στην οθόνη σε ένα παραθυράκι "Please wait", κλασσικό ajax με άλλα λόγια. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες