κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ziskar364

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από ziskar364 » 27 Μαρ 2010 13:54

Αρχικά καλησπέρα σε όλους!!!
Εδώ και λίγο καιρό με προβληματίζει αρκετά ένα θέμα σχετικά με τη δημιουργία ενός σάιτ με μικρές αγγελίες τοπικού χαρακτήρα.
Έτσι προέκυψαν κάποια διλήμματα πάνω στα οποία θα ήθελα τη γνώμη σας.

***Να επισημάνω οτι κατά πάσα πιθανότητα θα έιναι σε joomla εκτός και αν αλλάξω γνώμη ύστερα απο τα σχόλια σας σαν πιο έμπειροι στο χώρο.(Δίαλεξα joomla διότι την είχα χρησιμοποιήσει και παλαιότερα στην πρώτη έκδοση της και μου είναι πιο οικεία)

Το όλο θέμα θα λειτουργεί ώς εξής:Ο ενδιαφερόμενος δεν θα έχει δυνατοτητα να κάνει online καταχώρηση απλά μετά απο επικοινωνία με τα τηλ μας θα ανεβάζουμε εμείς τις αγγελίες στο σάιτ θα είναι τύπου online εφημερίδας με μηνιαια ανανέωση,κάτι που σημαίνει οτι χρειάζομαι κάποιο module που να κάνει έυκολη την καταχώρηση και τη διαχείρηση για τον administrator.τι έχετε να προτείνετε πάνω σε αυτό?επιπλέον πιστέυετε οτι κάποιο άλλο cms είναι πιο χρηστικό για αυτό το ενγχειρημα?

Σκέφτομαι να μοιάζει εμφανησιακά με αυτό της χρυσής ευκαιρίας και δεν εννοώ χρωματικά αλλά σχεδιατικά ο τρόπος που έχουν κάνει κατηγοριοποίηση,τουλάχιστον στην αρχική σελίδα της ΧΕ νομίζω είναι αρκετά ευχρηστο με μια πρώτη ματιά.

θεωρώ ότι έιναι αρκετά εύκολο απλά έχω κολλήσει λιγάκι(δε διαθέτω και την απαιτούμενη εμπειρία)και γι'αυτο χρειάζομαι τις συμβουλές σας!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας!

****Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

ziskar364

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από ziskar364 » 31 Μαρ 2010 14:33

βρε παιδία λιγη βοήθεια ζήτησα κανείς δεν ευαισθητοποιειται?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από Basilakis » 31 Μαρ 2010 15:50

Βασικά η όλη σκέψη σου είναι λάθος...

Η κατοχύρωση μπορεί να γίνει με online payment, δεν χρειάζεται να σας παίρνει κάποιος τηλ...

Θα σου πρότεινα για κάτι τέτοιο να αφήσεις μακριά το Joomla και να πας σε κάτι που μπορείς να ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΕΣΥ.

Και αυτό σημαίνει ακόμη και κάποια εταιρία η οποία θα αναλάβει το όλο στήσιμο. Εάν θέλεις βέβαια το επιχειρηματικό σου μοντέλο να είναι επικερδές ;)

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από Banavas » 31 Μαρ 2010 15:53

Για να κάνεις κάτι σοβαρό με αγγελίες πρέπει να γράψεις custom κώδικα 100%.
Περισσότερος κώδικας πρέπει να γραφτεί για την διαχείριση τους παρά για την εμφάνιση τους. Με τα τηλέφωνα δουλειά δεν γίνεται, ένα τέτοιο site χρειάζεται full αυτοματοποίηση αλλιώς θα χάσετε τον μπούσουλα....
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

ziskar364

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από ziskar364 » 31 Μαρ 2010 18:18

Κύριοι αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κάνω κάτι απο το οποίο θα βγάλω λεφτά.ένα απλό σάιτ θα είναι στο οποίο απλά θα ανεβαίνουν οι αγγελίες που θα έχει και το δωρεάν εντυπο που θα κυκλοφορεί αυτό θέλω όλο κι όλο.στην ουσία θα είναι αρκετά στατικό αν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ετσι....με 3-4 σελιδες αρχική που ίσως βάλλω το εντυπο με εναν book flipper να μπορεί να διαβαστεί και online,σελιδα με τις αγγελίες κατηγοριοποιημένες όπου θα μπαίνεις στην κάθε κατηγορία κανονικά και θα βλεπεις τις αγγελιες,μια σελίδα επικοινωνίας και ισως κανα δυο ακομα απλά πραγματακια.απ'οτι καταλαβαίνεται είναι αρκετά απλό αλλά αν δεν το έχεις ξανακάνει χρειάζεσαι κάποιες συμβουλες!το όλο εγχείρημα δε βασίζεται στο σάιτ κατά κύριο λόγο αλλά στο έντυπο και τις διαφημίσεις του!βέβαια ίσως στο μέλλον να μπούν και στο σάιτ όλα αυτά απλά προς στιγμήν αρκούμαστε σε αυτά τα λίγα για το σάιτ...

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από Banavas » 31 Μαρ 2010 20:43

Το δείλιμα joomla ή όχι joomla δεν μπορεί να βρει απάντηση μέσα στο forum αφού έχει υποστηρικτές και των δύο απόψεων.
Εγώ είμαι κατά της χρήσης joomla γιατί θεωρώ οτι φορτώνει άσκοπα την σελίδα με άχρηστες δυνατότητες και μεγαλώνει πολύ τον χρόνο φόρτωσης της σελίδας.

Ανεξάρτητα αν είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα ή όχι πιστεύω οτι πρέπει να επενδύσετε κάποια χρήματα ώστε να μην μειώσετε και το έντυπο με κάποια κακή εμφάνιση.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

hidedora

κατασκευή σάιτ αγγελιων!

Δημοσίευση από hidedora » 06 Απρ 2010 01:12

Εγώ πιστεύω ότι θα ήταν καλό να χρησιμοποιηθεί ένα έτοιμο σύστημα όπως το joomla ή το drupal. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να φτιάξει μία επιχείρηση που θα μπορέσει να αποσβέσει το αρχικό κόστος. Μία ιστοσελίδα όπως η Χρυσή ευκαιρία ίσως να μην είναι δυνατόν να γίνει αλλά οι ανάγκες θα είναι για μία τοπική κοινότητα. Για μένα δοκίμασε το. Άλλωστε είναι δωρεάν και δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες