ποσα θα εδινες για ενα eshop?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Μαρ 2010 22:18

pagou έγραψε:@Apostolis_38

και εγω CentOS τρεχω, αλλα το 10,000/1 υσχυει εκτος και αν σταματησαν οι εμπορικες εφαρμογες και δεν το καταλαβα. που και απο αυτες παλι αξιζουν το 1/10.
Λάθος είσαι αλλά τεσπα.
Μάλλον δεν είναι αυτό το θέμα σου.

Με την ευκαιρία, αυτά που αποκαλείς mainstream e-commerce εφαρμογές EINAI open source. (Os Commerce, ZenCart, Virtue Mart κ.λ.π. κ.λ.π.)
Τα οποία βέβαια "πατάνε" πάνω σε άλλες open source εφαρμογές (Apache, PHP, MySQL).
Περιττό να πούμε οτι όλες αυτές οι εφαρμογές ξεκίνησαν από την ταύλα ενός και μόνο μουρλαμένου ο οποίος δεν είχε στον ήλιο μοίρα μπροστά στους τότε κολοσσούς. Παρ' όλα αυτά οι ιδέες τους διαδώθηκαν και γιγαντώθηκαν γιατί κάτι καλό περιείχαν μέσα τους.
Και μόνο οτι κατέχουν ένα σεβαστό κομμάτι της πίτας σημαίνει οτι κάτι καλό γίνεται στο "ελεύθερο" κομμάτι του διαδικτύου.

Με λίγα λόγια μην απαξιώνεις την προσπάθεια κάποιου ή κάποιων μόνο και μόνο επειδή είναι μόνος του (ή είναι πολλοί).
Δες πρώτα τι έχει (έχουν) φτιάξει.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Μαρ 2010 23:49

pagou έγραψε:@ALR

το ξεχασα αυτο
3. Η σωστή σχεδίαση ενός e-shop είναι λεπτομέρειες εδώ.
Σου έφερα παράδειγμα πριν που με χάλια σχεδίαση πουλάει. Τώρα μπορεί είτε να αυξήσει τις πωλήσεις του με έναν ανασχεδιασμό, ή να χαμηλώσει κι άλλο τις τιμές ή να κάνει κι άλλες προσφορές και να αυξήσει τις πωλήσεις του χ2.

2 παραδειγματα πελατων που πουλανε πανακριβα πραγματα ρουχα & και σεντονια. Τουs κανω καποια σχεδια για υφασμα & τα site/eshop. & τα 2 ειναι ακριβα: σεντονια 100 ευρω / ρουχα απο 30 το πλουζακι. πουλανε οταν η αλλοι βογγανε.

δεν ανταγωνιζονται τις τιμες, αλλα το design των αλλων. σιγουρα καποιοι πουλανε λογο τιμης. αλλα καποιοι. εαν δεις την αγορα συνολικα θα καταλαβεις οτι αυτοι ειναι η μειοψηφια και φυσικα και θα κλεισουν, οπως αποδυκνειη η ιστορια.
Θα κλείσει το plus4u.gr και το e-shop.gr με τον πανάθλιο σχεδιασμό τους;

Τα πανάθλια e-shops που πουλάνε αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι ελάχιστα; Το εννοείς αυτό;;

Εγώ σου λέω το εξής απλό. Έχεις ένα e-shop και αναρρωτιέσαι: χμμ τι να κάνω για να αυξήσω τις πωλήσεις μου, να σκεφτώ καλύτερες ιδέες, να επικοινωνήσω καλύτερα αυτές, να χαμηλώσω τις τιμές ( κόστος: 1 ευρώ ) ή να επανασχεδιάσω τη σελίδα μου ( κόστος: 1 ευρώ );

Και εσύ απαντάς για το δικό σου το e-shop: Να επανασχεδιάσω τη σελίδα μου;!

Το Business, είναι business, δε πανα έχεις βάλει και τον Θεό τον ίδιο να σου σχεδιάσει τη μακέτα μετά από 1.000.000 αιώνες μελέτη, αν δεν έχεις το Business, δεν πρόκειται να πας πουθενά και αυτή τη στιγμή τα e-shops στην Ελλάδα, αυτό κάνουν.
Είναι επιχειρηματίες που είδαν φως, μπήκαν και δυστυχώς, ΠΟΥΛΑΝΕ με το πανάθλιο website τους και έχουν όλα τα στατιστικά στη διάθεση τους για να βρισουν κι εμένα και εσένα με τους τίτλους σου και να σε αποκαλέσουν αεριτζή, που πιστεύεις ότι με design θα πουλήσεις περισσότερο.

Και επίσης διαφωνώ στο ότι το δημιουργικό γραφείο και ο γραφίστας κατευθύνει τον προγραμματιστή. Τι σχέση έχει το design for prin, με το design for web. Είναι η απόλυτη μέρα με τη νύχτα. Το δημιουργικό γραφείο συνήθως το μόνο που ξέρει είναι Flash. Είναι ο θεός τους.
Ο Γραφίστας κάνει μακέτες σε illustrator σε ανάλυση 40000χ 422223 και τις στέλνει για κόψιμο :P

Βγάλε τους Γραφίστες - web designer έξω.

Και αν είσαι τόσο κολλημένος με τις σπουδές, δείξε μου μια σχολή που βγάζει web designers και μετά δείξε μου έναν απόφοιτο της και τα έργα του :P Απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.

Τέλος, ο User experience designer, με τον web designer, τον art director, τον Interaction designer και τον web front developer είναι 20 διαφορετικά πράγματα, ασχέτως αν κάποιος τα έχει ή ισχυρίζεται πως τα έχει.
Όλα αποδεικνύονται στην πράξη και η πράξη στην Ελλάδα μας έχει απογοητεύσει, γιατί δεν πουλά το δικό σου το σεντόνι, αλλά το σεντόνι του plus4u.gr και η συζήτηση μας είναι μάταια.

Δυστυχώς, δυστυχώς. Στο e-commerce, πρέπει να στοχεύεις πολύ ψηλά για να σε ενδιαφέρει το design και πρέπει να έχεις λύσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματα σου.
Γίνονται πραγματάκια

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 25 Ιουν 2010 04:40

Mαλακιες γνωρίζω e-shop βασισμενα σε open source (zen cart για την ακριβεια) και πανε μια χαρα.
Οκ κι ενας οδοντιατρος λεει "μην χρησιμοποιεις DIY πατεντες για λευκανση γιατι θα χαλασεις τα δοντια σου).
Ε τι θα πει; αφου απο αυτο βγάζει λεφτα!
Ηλιθιοι δεν ειμαστε. ξερουμε πως ο καθε επαγγελματιας προσπαθει να πεισει οτι ειναι απαραιτητος. Ας πεισει καναν μαγαζατορα που δεν ξερει να βαζει μπρος τον υπολογιστη...
Κατι ακομα. μαρκετιστας ειμαι οχι web designer αλλα ξερω πολλους που δηλωνουν web designers και δεν μπορουν να στήσουν ή να παραμετροποιήσουν να μορφοποιήσουν και να τροποποιήσουν (σε λογικα πλαισια) ενα e-shop ή να παραμετροποιήσουν και να μορφοποιήσουν ενα joomla site (Και πολλοι απο αυτους ειναι πανεπιστημιακοι τρομάρα τους).
Εγω τα καταφέρνω ολα αυτα.
Γιατι να σκασω λεφτά σε κάποιον για το eshop μου; αφου ξερω οτι θα το κανω γαματο.
Πιστεύω στον εαυτό μου.

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 25 Ιουν 2010 06:19

Αν ήμουν η sony θα έδινα και 50.000 χιλιάδες

Αν όμως είμαι μια καινούρια δισκογραφική και ο μονος καλλιτέχνης που έχει συμβόλαιο σε εμενα είναι ο αδερφός μου τότε το να δώσω 10.000 δεν το νομίζω και τόσο σωστή επιλογή .

P.S. Επειδή άκουσα για καπιταλισμό όμως :
Αν ήμουν η sony και ήμουνα και καπιταλιστής ( επειδή δεν είμαι κορόιδο να δώσω 50.000 ) Θα έδινα έναν ψωρομισθό τον 500 euro σε 10 άτομα να μου στήσουνε το νέο μου e-shop ( θα προσλάμβανα με σύμβαση περιορισμένου χρόνου web - << "αεριτσιδες" >> δίνοντας 500 euro μηνιάτικο στον καθένα ) . Έτσι γιατί αυτό είναι ο καπιταλισμός ;)
:(

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 25 Ιουν 2010 07:02

Ε ναι ρε φιλε. εδω μου λενε, web developers, web designers και γραφιστες.
Δηλαδη εγω ο μικρομεσαιος (τεινω πολυ προς το πρωτο συνθετικο της λεξης) για να πληρώσω Γραφίστα, web designer, web developer 45 μαστορους κι εξηντα μαθητάδες θα πρέπει πρώτα να κερδίσω το λαχειο.
ετσι δεν ειναι;

pagou

Δημοσίευση από pagou » 25 Ιουν 2010 11:30

ου πας πλευσης εις κορινθο

pagou

Δημοσίευση από pagou » 25 Ιουν 2010 12:05

Apostolis_38 έγραψε:
pagou έγραψε:@Apostolis_38

Με την ευκαιρία, αυτά που αποκαλείς mainstream e-commerce εφαρμογές EINAI open source. (Os Commerce, ZenCart, Virtue Mart κ.λ.π. κ.λ.π.)
Τα οποία βέβαια "πατάνε" πάνω σε άλλες open source εφαρμογές (Apache, PHP, MySQL).
Περιττό να πούμε οτι όλες αυτές οι εφαρμογές ξεκίνησαν από την ταύλα ενός και μόνο μουρλαμένου ο οποίος δεν είχε στον ήλιο μοίρα μπροστά στους τότε κολοσσούς. Παρ' όλα αυτά οι ιδέες τους διαδώθηκαν και γιγαντώθηκαν γιατί κάτι καλό περιείχαν μέσα τους.
Και μόνο οτι κατέχουν ένα σεβαστό κομμάτι της πίτας σημαίνει οτι κάτι καλό γίνεται στο "ελεύθερο" κομμάτι του διαδικτύου.

Με λίγα λόγια μην απαξιώνεις την προσπάθεια κάποιου ή κάποιων μόνο και μόνο επειδή είναι μόνος του (ή είναι πολλοί).
Δες πρώτα τι έχει (έχουν) φτιάξει.

απαξειωνω την προσπάθεια κάποιου ή κάποιων οχι μόνο και μόνο επειδή είναι μόνος του (ή είναι πολλοί), αλλα αφου πρωτα χρησιμοποιησω αυτό που έχει (έχουν) φτιάξει και καταληξω ότι ειναι κακο προιον.

αξιζει μονο, οτι ειναι ποιοτικο. απο οπου και αν προερχεται.

η καύλα ενός και μόνο μουρλαμένου ο οποίος δεν είχε στον ήλιο μοίρα μπροστά στους τότε κολοσσούς, δεν μου λεει τιποτα παραπανω απο αυτό που ηδη ειπωθηκε. Εαν παρ' όλα αυτά οι ιδέες τους διαδώθηκαν και γιγαντώθηκαν τοτε κατι καλό περιείχαν μέσα τους.
Εαν αυτο το καλο συγκρινομενο με αντιστοιχα εμπορικα, ειναι ισο ή καλυτερο, τοτε και μονο τοτε, θα μπει στο workflow της εταιρειας μου.

Προσωπικα δουλευω και ανεπιφυλακτα προτινω open source εφαρμογές, αρκει να ειναι ποιοτικο λογισμικο ή να ανοιγει εναν νεο δρομο και όχι ακομα μια καυλα καποιου μουρλαμενου, πισω από μια οθονη.

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 26 Ιουν 2010 00:12

- Ας το πούμε άλλη μια φορά.
Open Source ΔΕΝ σημαίνει δωρεάν.
Open Source σημαίνει δυνατότητα πρόσβασης/χρησιμοποίησης του κώδικα της εφαρμογής.
Eτσι οπως το θέτεις ολα open source ειναι. στην ουσια αυτο που λες ειναι μια θεωρητικουρα.
Στην ΠΡΑΞΗ open source ειναι οταν μαζευονται 5-10 150 1000 10000 μυαλα και τροποποιουν ενα πρόγραμμα για να εχει το επιθυμιτό αποτέλεσμα.
3)από κάποιον που πραγματικά ξέρει τι του γίνεται και δεν είναι προϊόν γραφίστα.
Την οπτικη επικοινωνια υποχρεωτικα για να την κανεις απαιτητε να εχεις ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΚΑΙ γραφιστικη. διοτι αυτο ειναι η γραφιστικη. Οπτικη επικοινωνια. και να ξερει απο τεχνολογιες web & προγραματισμο και να εχει 10 τουλαχιστο χρονια πειρα και να ειναι πλουσιος απο τη δουλεια του και πολλα αλλα.
Κανεις λάθος η γραφιστική δεν χρειάζεται σπουδές αλλα τρέλα.
Η γραφιστική ειναι καλιτεχνικη δουλεια. ο πικασο ξερεις δεν τελειωσε καλων τεχνων... απλα ζωγράφιζε.
Μπορει καποιος να εχει παρει μεταπτυχιακα στην γραφιστικη και απλως να μην το χει.
Και αλλος που δεν εχει σπουδασει καθόλου να το χει.
Δεν μπορεις να ορίσεις μια ΚΑΛΙΤΕΧΝΙΚΗ δουλεια βαση πτυχείων.
Επίσης.
Λες να εχει 10 χρόνια πείρα τουλάχιστων και να ναι πλούσιος απο αυτό.
Αυτο που λες δεν στέκει. Αυτος απο που λες να βρηκε την πείρα; να πηγε στο σουπερ μαρκετ και να αγόρασε μισο κιλο πειρα;
Απο καπου δεν αρχισε; καποτε δεν ειχε εναν μηνα πειρα; μετα δυο μετα εναν χρόνο;
Αν ολοι προτιμάτε ατομα που εχουν 10 χρόνια πείρα τοτε πολυ απλα ΔΕΝ θα υπάρχουν εμπειροι στο μελλον. Γιατι δεν θα εχουν αποκτήσει πειρα μιας και θα προτιμούσατε τους παλιότερους.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιουν 2010 00:24

Μετάφραση open source = ανοιχτός κώδικας

ειδικά στα ηλεκτρονικά καταστήματα έχει πολλές παραμέτρους που πρέπει να λαμβάνονται υπόψη. Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που έγραψαν οι ALR και Apostolis_38.

Custom για όσους το αντέχουν, έτοιμα για όσους πειραματίζονται ή δεν διαθέτουν ή δεν θέλουν να διαθέσουν κεφάλαιο για κάτι χτισμένο πάνω στις προδιαγραφές τους αλλά καλύπτονται οι ανάγκες τους από κάτι που ήδη υπάρχει.

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 26 Ιουν 2010 00:29

Προσωπικα δεν μπορω να διαθεσω χρήματα. και δεν βρίσκω τον λογο να το κανω. μπορω να παραμετροποιήσω το λογισμικο οπως θελω κι ακομα να το τροποποιήσω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 26 Ιουν 2010 00:47

Wolfi έγραψε:Προσωπικα δεν μπορω να διαθεσω χρήματα. και δεν βρίσκω τον λογο να το κανω. μπορω να παραμετροποιήσω το λογισμικο οπως θελω κι ακομα να το τροποποιήσω.

dhladh? thelo na xtiso 2 domatia sto patriko mou.. mou proteineis na pao na matho xtisths, sofatzhs klp gia na mhn plhroso tous mastorous?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2010 01:16

και μόνος σου να το χτίσεις το ΙΚΑ δε το γλυτώνεις. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 26 Ιουν 2010 01:41

cordis έγραψε:και μόνος σου να το χτίσεις το ΙΚΑ δε το γλυτώνεις. :p
sosto kai auto.. alla mhpos tha glytosei to kefali mou kai oson tha menoun ekei mesa an to xtiso ego? :lol:

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Ιουν 2010 02:32

Δεν κτιζεις τιποτα. Προκατ παιρνεις και το βαφεις στα γουστα σου :)
Ηobby: Shooting photons

pagou

Δημοσίευση από pagou » 26 Ιουν 2010 02:36

νομιζω οτι ο dimsis εδωσε εναν καλο ορισμο του open comerce. μου αρκει.

η γραφιστικη ειναι επιστημη. η επιστημη του να βγαζεις χρηματα με την οπτικη επικοινωνια, για τον πελατη σου. τελος.

η σπουδες ειναι εμπειρια που στη μεταδιδουν, αλλα χωρις σκληρη δουλεια δεν πετυχαινεις τιποτα. Μια προδιαθεση και η αγαπη για το αντικειμενο βοηθαν ωστε να αναδιχθεις και ο μονος τροπος, αναδειξης ειναι να ανεβασης τις πωλησεις του πελατη σου. γεγονος που θα σου φερει και αλλους πελατες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες