ποσα θα εδινες για ενα eshop?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 27 Ιουν 2010 08:52

και οι κανονες που πρεπει ακολουθεις; αποτελουν εμπευση;
οι τροποιησεις βαση του αποτελεσματος που οδηγουν σε πιο υψηλες πωλησεις;
να πεταξουμε τις ερευνες να ζωγραφισει ο καθε πικραμενος με τα λεφτα του πελατη.
Για να μαθεις τους κανονες δεν πρεπειι να πάς σε κανα πανεπιστήμιο. να ναι καλα το google.
Απο εκει και πέρα μου λες για παράδειγμα οτι ενας αποφοιτος ΙΕΚ δεν μπορει να ειναι καλος γραφιστας; (γιατι το ΙΕΚ δεν παρέχει γνωση επιστημης αλλα επαγγελματικη κατάρτηση).
Επισης θεωρεις σίγουρο οτι ενας θεωρητικός που θα περάσει στο πανεπιστημιο (επειδη εγγραψε καλα στα αρχαια) και δεν το χει θα ειναι καλυτερος απο ενας που δεν εχει βγάλει καμια σχολη και το χει;
Επίσης το κράτος δεν ζηταεί κανενα πτυχειο για να ακολουθησει καποιος το ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ επάγγελμα του γραφιστα. Το αν καποιος ειναι καλός η κακος γραφίστας ειναι στην κρίση του εκάστοτε επιχειρηματία να το κρίνει και να επιλέξει αυτόν που κανει για την δουλεια. Ελευθερη οικονομια εχουμε, δεν χρειαζεται κρατικος παραμβατισμος στις συνεργασίες.

Εσυ προτεινεις μια κοινωνια καστων με κλειστα επαγγελματα, οπου οποιος δεν ειναι πανεπιστημιακος δεν θα μπορει να ασκεί ενα ελευθερο επάγγελμα αλλα η μοίρα του πρεπει να ειναι σοϊ και καλα να ειναι υπάλληλος.
Χαίρομαι που εχω πτυχειο μάρκετινγκ και θα μου αναγνωρίσεις το δικαιωμα να πουλάω για την επιχειρηση μου :D :D
4 Πρέπει να αναλώνεις πολύ περισσότερο χρόνο απ’ ότι σε μια εφαρμογή που την έχεις δημιουργήσει εσύ επειδή χρειάζεται να διαβάζεις συνεχώς κώδικες άλλων.
Δεν παιζει να είναι εφαμιλο αυτο που εσυ εχεις δημιουργήσει με ενα open source ¨η ενα εμπορικό προϊον.
Γιατι πολυ απλά εσυ εχεις ενα μυαλο εκεινοι 1000.
Επίσης, με λυπεί το γεγονός ότι βλέπω κάτι τιμές του τύπου 100,300,1000 ευρώ κ.λ.π.
Έτσι ξεφτιλίζουν την δουλεία τους αλλά και την αγορά.
Είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα παραδώσουν θα είναι αντίστοιχο με τα χρήματα που θα λάβουν.
Αυτό χωράει συζήτηση. Γιατι ο ανταγωνισμός γενικά ρίχνει τις τιμες στην Ελεύθερη οικονομία και δεν πρεπει να υπάρχουν καρτελίστικες νοοτροπίες και ο καθένας να ζηταει οσα κρινει ο ιδιος οτι πρέπει να ζητησει.
Επίσης μπορει ο επιχειρηματιας να εχει χαμηλό μπάτζετ (δεν ειναι ολοι πιασμενοι) εκεινος πρεπει να παει να ψοφησει;

Η ερωτηση ηταν "Ποσα θα εδινες..."
Και ασχετως εκδοσης, η απαντηση ειναι Joomla! = Αξία Ανεκτίμητη
Προσωπικα θα εδινα και μεχρι ...3 Joomla! μην σου πω
:D

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Ιουν 2010 10:12

μην θεωρεις αυτο που εσυ καταλαβαινεις, ως μετρο συγκρισης. εχω (οπως και αλλοι εδω μεσα φανταζομαι) στατιστικα απο site που ξανασχεδιασαμε και οι πωλησεις ανεβηκαν σημαντικα. ευτυχως δεν αποτελουν την εξαιρεση, αλλα τον κανονα.
Wolfi έγραψε: Για να μαθεις τους κανονες δεν πρεπειι να πάς σε κανα πανεπιστήμιο. να ναι καλα το google.
no comment
Wolfi έγραψε:Το αν καποιος ειναι καλός η κακος γραφίστας ειναι στην κρίση του εκάστοτε επιχειρηματία
και επειτα ηρθε η πτωχευση. ( surpise, παρολο που ο επιχηρηματιας εκανε το παν, σε καθε τομεα, για να κλεισει μια ωρα αρχιτερα)
Wolfi έγραψε:Εσυ προτεινεις μια κοινωνια καστων με κλειστα επαγγελματα,
α)προτεινω φιλευθερη αγορα και κρατικο παρεμβατισμο για τα μονωπολια. αυτο θα οδηγησει σε μαρασμο των τυχαρπαστων και αεριτζηζων επιτρεπωντας σε σοβαρους επαγγελματιες, με γνωσεις, μεγαλυτερη εξελιξη.
β) εκει που λες θα οδηγηθουμε, ξανα. διοτι εκει ειμαστε, αλλα η τεχνολογια και οι κλινωνικες επαναστασεις, κανωντας αλματα και τομες σπανε τα μονωπολια επιτρεπωντας την αναδειξη, νεων επαγγελματων και αναδιοργανωσης των κοινωνικων ταξεων. ( το google δεν αντικαθιστα την κοινη λογικη. σημειωσε το καπου).

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2010 10:27

Τη φιλελεύθερη αγορά την είδαμε στο ναό του καπιταλισμού,τις ΗΠΑ.Καπιταλιστές στα κέρδη,κομμουνιστές στις ζημίες.Σε μια φιλελεύθερη αγορά υποτίθεται ότι το κράτος είναι θεατής και δεν κάνε το διαιτητή.Οι αγορές πρέπει να αυτορυθμίζονται.Είναι όμως πολλά τα λεφτά και τα καρτέλ δίνουν και παίρνουν.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Ιουν 2010 11:00

χαιρομαι που η διαφωνια σου βρισκεται στην ηθικη διαβρωση του συστηματος, διοτι αποκαλυπτει εναν ηθικο συνομιλητη. δυστηχως οι κοινωνιες αποτελουνται απο ανθρωπους και μεχρι οι ιδιοι να απαιτουν την τηρηση των νομων και οχι την αμεση καταπατηση τους ( kalimera ellada), τοτε αυτα τα φαινομενα δεν θα εκλειψουν.

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 27 Ιουν 2010 18:14

και επειτα ηρθε η πτωχευση. ( surpise, παρολο που ο επιχηρηματιας εκανε το παν, σε καθε τομεα, για να κλεισει μια ωρα αρχιτερα)
Μου λες οτι αμα εχω ενα γαματο πορτοφόλιο θα πρέπει δια νομου να μην εχω το δικαιωμα να σχεδιαζω επειδη δεν τελειωσα πανεπιστημιο γραφιστικης; (αληθεια αυτος που τελειωσε ιεκ το κανε για να μην εχει δικαιωμα, γιατι τοτε παιζει και το οτι του ειπε ψέμματα το κράτος στη σχολη...;)
Γιατι δεν δίνετε το δικαιωμα στον επιχειρηματία να ΕΠΙΛΕΞΕΙ με ποιον θα συνεργαστει;
Τον θεωρειτε χαζο, βλακα που πρέπει να τον προστατέψετε;
Απλα τα πράγματα.
Εμενα επιχειρηματιας μια χαρα με επελεξε να του στησω eshop.
Και μην μου πειτε για δυσφήμηση του επαγγλεματος γιατι αυτα τα θεωρώ τρίχες.
Δεν σκεφομαι ουτε συλλογικα ουτε καρτελίστικα, ουτε κλαδικα. με νοιαζει και με αφορά ΜΟΝΟ ο εαυτός μου.
Ζουμε σε χαοτικους καιρους και δεν εχω περιθώρια να σώσω κανενα επάγγελμα.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Ιουν 2010 18:37

δηλαδη ρε συ Wolfi τι θες να μας πεις? Οτι συμετεχεις σε ενα φορουμ οπου ζητας βοηθεια απο τα μελη του τα οποια θες να καταστρεψεις το επαγγελμα τους?
Ηobby: Shooting photons

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 27 Ιουν 2010 19:43

Δεν θελω να καταστρέψω το επάγγελμα κανενός.
Μιλαω θεωρητικα. Δεν αναλαμβάνω συχνα δουλειες. απλα το κανα για χαρην καποιου γνωστου (τομεας μου ειναι το εμπόριο).
οσον αφορά το φόρου,Εγω προσωπικα δεν θα κανα ενα φόρουμ απλα και μονο για να βοηθήσω, χωρις να εχει καποια προοπτικη εστω κι εμμεσου κερδους(πχ διαφημησεις).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Ιουν 2010 20:15

Wolfi έγραψε: Τον θεωρειτε χαζο, βλακα που πρέπει να τον προστατέψετε;
o nai.. kai an den ton theoreis xazo, toulaxiston ton theoreis ligotero eksypno apo sena pou ksereis to antikeimeno... opos ego eimai xazos mprosta ston mastora otan tou pao (phgaina) to autokinhto gia episkeuh..

mhn katso kai aparithmizo posoi epixeirhmaties einai sta dikasthria me "epaggelmaties" tou xorou giati polyi apla piasthkan vlakes logo ths asxetosynhs tous..

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 27 Ιουν 2010 20:17

Wolfi έγραψε:Δεν θελω να καταστρέψω το επάγγελμα κανενός.
Μιλαω θεωρητικα. Δεν αναλαμβάνω συχνα δουλειες. απλα το κανα για χαρην καποιου γνωστου (τομεας μου ειναι το εμπόριο).
οσον αφορά το φόρου,Εγω προσωπικα δεν θα κανα ενα φόρουμ απλα και μονο για να βοηθήσω, χωρις να εχει καποια προοπτικη εστω κι εμμεσου κερδους(πχ διαφημησεις).
Δηλαδή για εσένα το μόνο που μετράει είναι να βγάζεις κέρδος από οτιδήποτε κάνεις?
Εσένα δεν σε βοήθησε κανείς στην ζωή σου αφιλοκερδώς?

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Ιουν 2010 20:35

Αν δεν ξερεις ακριβως το γιατι το κανεις, αλλα 'καλλιτεχνιζεσαι' τοτε εχεις τοσο γαματο portfollio, οση ακριβως ειναι η εγωπαθια σου.

Ο επιχειρηματίας εχει δικαιωμα να ΕΠΙΛΕΞΕΙ με ποιον θα συνεργαστει. Ακομα και καποιον που τον ενδιαφερει ΜΟΝΟ ο εαυτός του.

Ζουμε σε χαοτικους καιρους και μερικοι το εχουν ως ηθικη δικαιολογια για αρπαχτες σε βαρος του επιχηρηματια.

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 27 Ιουν 2010 21:53

Δηλαδή για εσένα το μόνο που μετράει είναι να βγάζεις κέρδος από οτιδήποτε κάνεις?
Εσένα δεν σε βοήθησε κανείς στην ζωή σου αφιλοκερδώς?
Μονο οι φιλοι μου για τους οποιους γίνομαι θυσια. Για τους εχθρους γινομαι αρπακτικο.

Ο επιχειρηματίας εχει δικαιωμα να ΕΠΙΛΕΞΕΙ με ποιον θα συνεργαστει. Ακομα και καποιον που τον ενδιαφερει ΜΟΝΟ ο εαυτός του.
Oπως ειπες εχει το δικαιωμα να ΕΠΙΛΕΞΕΙ (ο ιδιος οχι ενα συνδικατο web designers αντι γι αυτον).
Free will is a bitch...

Σημειωση: Μιλάω θεωρητικά (και το βλέπω και απο την οπτικη του επιχειρηματία) δεν σκοπευω να μπω στο επάγγελμα.
Αλλα νομιζω πως πρεπει να ξαναζητησω συγγνωμη (παρασυρθηκα οπως κι εσεις) και ξεφύγαμε παλι εκτος θέματος (που ο ανθρωπος που το ανοιξε μπορει να καιγεται και δεν τον βοηθαω ετσι).
Προσωπικα θα ξανακανω ποστ μονο αν εχω να πω κατι πανω στο αρχικο θέμα.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 27 Ιουν 2010 22:27

-κανεις δεν ενδιαφερεται εαν θα μπεις η οχι στο επαγγελμα. το τεβε χρειαζεται λεφτα, ελα και εσυ. ξερεις δεν ξερεις.
-εγω το ανοιξα το θεμα και πιστευω οτι αυτος ο διαλογος ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον ,καθως μας παρουσιαζει οψεις της αγορας.

μια αποροια την εχω: το πτυχιο στο marketing απο το google to πηρες και αυτο;

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 27 Ιουν 2010 23:00

Μονο οι φιλοι μου για τους οποιους γίνομαι θυσια. Για τους εχθρους γινομαι αρπακτικο.
Δηλαδή για σένα υπάρχουν μόνο αυτές οι δυο κατηγορίες??
Με βάση τα δικά σου πάντα λεγόμενα οι επαγγελματίες είναι εχθροί σου, από την στιγμή που θέλουν να σου πάρουν ένα σωρό λεφτά για κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου.
Αν είναι έτσι για ποιόν λόγο ζητάς βοήθεια από τους εχθρούς σου.
Στην τελική και οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς για να κάνεις την δουλειά σου βοήθεια από
άλλους θεωρείται..

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 27 Ιουν 2010 23:37

Με βάση τα δικά σου πάντα λεγόμενα οι επαγγελματίες είναι εχθροί σου, από την στιγμή που θέλουν να σου πάρουν ένα σωρό λεφτά για κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου.
Αυτο σου ειπα; ο καθενας ειπα οτι εχει το δικαιωμα να χρεώνει οπως θελει.
κι εγω εχω το δικαιωμα να τον επιλέξω η οχι. εκτος απο τους εχθρους και τους φίλους για μενα υπάρχουν και οι αδιάφοροι.
Τους αναξιοπαθουντες αδιάφορους προσπαθώ να τους βοηθαω αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.
Αν είναι έτσι για ποιόν λόγο ζητάς βοήθεια από τους εχθρούς σου.
Οπως ειπα δεν ειναι εχθροι μου.
Στην τελική και οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς για να κάνεις την δουλειά σου βοήθεια από
άλλους θεωρείται..
Πιστευεις οτι τα κινητρα τους ηταν χριστιανικα; δεν παιζει συμφερων δηλαδη; δεν υπάρχει ολόκληρο εμποριο γυρω απο το open source;
Ο contributor του open source δεν εχει εκ των πραγματων ενα σηματικο χαρτι στο βιογραφικο του που θα κανει τους αλλους να τον προτιμήσουν;
Ολα για την ψυχη της μανας του;
μια αποροια την εχω: το πτυχιο στο marketing απο το google to πηρες και αυτο;
Το μάρκετινγκ ειναι επιστήμη. Η γραφιστική ειναι τέχνη. οποτε ΟΧΙ. αν και με βοηθαει και το google σε μεγαλο βαθμο.

Αλήθεια. αν εγω συμμετεχω σε ενα Open source Project. προτεινω μια αλλαγη σον κώδικα και γινει δεκτη.
Δεν θα κατεβασεις το προγγραμα σε περίπτωση που το χρειαστεις επειδη συμμετειχε σε αυτο καποιος που δεν εχει phd και προϋπηρεσια στη νασα;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Ιουν 2010 23:51

Έχεις μπερδέψει την τέχνη με το design..

Δες λίγο γιατί η γραφιστική δεν είναι τέχνη, αλλά είναι επιστήμη και συσχετίζεται άμεσα με το marketing.
Αν έχεις σπουδάσει marketing, θα έπρεπε ήδη να ξέρεις πως η γραφιστική είναι επιστήμη.

http://en.wikipedia.org/wiki/Graphic_design
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες