ποσα θα εδινες για ενα eshop?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 05 Ιούλ 2010 21:27

Η κρίση του καθενός είναι υποκειμενική.
Αν εσένα δεν σου άρεσαν τα eshop που παρέθεσα, τα θεωρείς εκτρώματα, μένεις στα fade κουμπάκια ή στο κάτω κάτω της γραφής αν έχεις, για παράδειγμα να αντιπαραβάλεις κάτι άλλο, κανένα πρόβλημα. Δεκτό και σεβαστό. Άποψή σου είναι και δεν την κρίνω. Εγώ δεν έμεινα σε καμία κυλιόμενη εικονίτσα αλλά στο τελικά παραγόμενο αποτέλεσμα. Εσύ αναφέρεσαι στα fade κουμπάκια και στις εικονίτσες με υποτιμητικό τρόπο, λες και είναι αρρώστια το ότι χρησιμοποιήθηκαν και ίσως θα έπρεπε τα κουμπιά να είναι solid και η εικονίτσες αποκλειστικά παγωμένες για να ικανοποιήσουν την αισθητική σου. Δεκτό και αυτό, αλλά άσχετο με το τελικό αποτέλεσμα.
Αν εσύ θεωρείς οτι μπορείς να αναπαραγάγεις το τελικό αποτέλεσμα έστω ενός απο αυτά με 3 click installation, πραγματικά θα πρέπει να σου αποδοθούν μαγικές ιδιότητες!

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Απλά, όπως είπα και παραπάνω, οι αναφορές έγιναν για έναν και μοναδικό σκοπό. Να υπερασπίσω, αν μπορώ και μου δίνεται το δικαίωμα, το γεγονός οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις Open Source κώδικα και να δημιουργήσεις καταπληκτικές δουλειές. Στην αντίπερα όχθη, μπορεί να χρησιμοποιήσεις close source κώδικα και να δημιουργήσεις εκτρώματα.

Θέλω απλά να καταδείξω οτι τα χλευαστικά και μειωτικά σχόλια για το Open Source είναι απλά έωλα. Είτε το θέλουμε, είτε όχι η μόνη διαφορά ανάμεσα σε Open και Close Source είναι το κόστος του δικαιώματος χρήσης της αρχικής πλατφόρμας.
Απο εκεί και πέρα, η ποιότητα του κώδικα και οι λειτουργίες είναι επίσης θέμα συζήτησης, αν μας δινόταν η δυνατότητα να εμβαθύνουμε και στον κώδικα των υπολοίπων scripts που είναι close source!!! Δεν μπορούμε όμως!

ΥΓ1: Αν επίσης στο χωριό σου θεωρούν οτι το κόστος κατασκευής ενός eshop, είναι απλά η εγκατάσταση της βασικής πλατφόρμας, τότε τα φώτα στο χωριό σου είναι όλα σβηστά και όλοι οι κάτοικοί του είναι πολύ βαθιά νυχτωμένοι
ΥΓ2: Αμφιβάλεις για την ποιότητα του κώδικα του Drupal, του Joomla και του Magento;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιούλ 2010 21:37

Evales links pou ta gnorizo poly kalytera apoti fantazesai... den ta apokalesa ektromata kai den me endiaferoun ta ajaxoeidh kolpakia kai oi paparitses tou kathe designer se ena eshop..

h poiothta se ena project den einai mono auto pou vlepei o telikos xrhsths alla polla perissotera kai idiaitera ston kodika... alla ti mas noiazei? as ta paroume apo to koroido kai as tou kanoun ton server oi Rossoi FTP gia na katevazei tainies olos o planhths (exei ginei se ena apo ta link pou exeis anaferei)..

sto xorio mou mporei na exoun svhsta ta fota alla exoun kalh myth kai tis apateonies tis mysizoun apo makrya..

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 05 Ιούλ 2010 21:45

Οτι πεις ή για να σου το πω και σε αντίστοιχη "γλώσσα" γραφής... oti peis

Το σχόλιό σου για την ασφάλεια, είναι εκτός τόπου και χρόνου και παντελώς εκτός παρόντος θέματος. Ο τρόπος που υποτιμάς και βάζεις στο ίδιο τσουβάλι όλα τα open source, μηδενίζοντας δεκάδες χιλιάδες ώρες προγραμματισμού και προσπάθειας χιλιάδων προγραμματιστών ανα τον κόσμο, είναι πραγματικά λυπηρό και δεν επιθυμώ να το σχολιάσω περαιτέρω. Ειλικρινά λυπάμαι, αλλά δεν βλέπω και τον αντίλογό σου.
Το να εκτοξεύεις κατηγορίες επι δικαίων και αδίκων νομίζεις οτι καταλήγει κάπου;
Γιατί πιστεύεις οτι το δικό σου close source (αν έχεις κάτι τέτοιο) δεν μπορεί να γίνει μαριονέτα στα χέρια κάποιων; Μόνο και μόνο επειδή είναι close μήπως; Πόσα παραδείγματα close source έχουμε που έγιναν παρανάλωμα στα χέρια κάποιων ηλίθιων; Μήπως ο κώδικας των comments του Youtube που έγινε τούμπανο προχθές ήταν open source, ας πούμε, για να φέρνεις ως δικαιολογία ασφαλείας απλά και μόνο τον ανοιχτό κώδικα; Μήπως ο κώδικα των ίδιων των WIndows (για να το γενικεύσουμε) είναι open source και γι' αυτό έχει γίνει δεκαετίες τώρα σουρωτήρι στα χέρια του καθενός;
Αν είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοιες απόψεις και να χαρακτηρίζεται κάτι ως μη ασφαλές μονο και μόνο επειδή είναι open source!!!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Ιούλ 2010 22:05

fafo, έχεις μπερδευτεί κι εσύ (όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα)

open source ΔΕΝ σημαίνει έτοιμο project, ΟΥΤΕ ΚΑΝ δωρεάν project.
open source σημαίνει οτι βλέπεις τον κώδικα του Joomla/Wordpress/e-commerce και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Και κανένας από αυτούς δεν σου απαγόρεψε να το κατεβάσεις και να το πουλήσεις ακόμα κι αν δεν ανοίξεις ποτέ κάποιο αρχείο. Απο το download link στην τσέπη σου μπορείς να βγάλεις όσα λεφτά θέλεις, χωρίς να κάνεις το παραμικρό και δεν σου λέει κανείς τίποτα.
Το πολύ πολύ να σου ζητήσουν κανένα bug report ή να βάλεις το powered by Joomla σε μια γωνίτσα. Και πάλι αν κεφάρεις...

Απ' ότι έχω καταλάβει, στο συγκεκριμένο topic τουλάχιστον, έχετε χαθεί ανάμεσα στο open source και τον κλειστό κώδικα, την έτοιμη εφαρμογή και το custom project.
Πιστεύω πως τα δύο τελευταία είναι το θέμα σας αλλά λόγω άγνοιας έχετε μπλέξει και τα δύο πρώτα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιούλ 2010 22:20

Panagio_tis... den ypotimo ta open source.. ypotimo kai xleuazo autous pou ta pairnoun kai ta pouloun apo oso kai oso mexri 1 diamerisma kai den kseroun ti kanei auto to pragma pou poulhsan ston pelath tous.. oso gia tous programmatistes tou open source asto kalytera.. den ksereis me poion syzhtas kai ti exei prosferei se authn thn koinothta gia na to paizetai merikoi shmera magkes...

Apostolis_38... sou deixno na mhn mporo na ksexoriso to open source me to "close"? (to close einai dikh mou anakalypsh gia na to ksexoriso apo ta ypoloipa).. an eisai idiokthths ths istoselidas katevase oti thes, kaneto opos thes kai meta katse kai fato... an eisai epaggelmatias oti anevazeis kai poulas prepei na ksereis na to yposthrizeis kai oxi na ftanei h mera pou den tha shkoneis ta thlefona giati tha se psaxnoun oi pelates sou..

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 05 Ιούλ 2010 22:30

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έχει προσφέρει (ή δεν έχει προσφέρει) ο άλλος γι' αυτο κράτα μικρό καλάθι... γενικότερα.
Δεν ξέρω με ποιον συζητώ και γι' αυτό προσπαθώ να σέβομαι και εσένα και οποιονδήποτε άλλο. Το ίδιο κάνω και με τους χιλιάδες επώνυμους και ανώνυμους που προσέφεραν απο ένα λιθαράκι έως ένα νταμάρι στα Open Source scripts και τα έχουν γιγαντώσει τόσο απίστευτα που κανείς πλέον δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιούλ 2010 22:35

Panagio_tis έγραψε:Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έχει προσφέρει (ή δεν έχει προσφέρει) ο άλλος γι' αυτο κράτα μικρό καλάθι... γενικότερα.
Δεν ξέρω με ποιον συζητώ και γι' αυτό προσπαθώ να σέβομαι και εσένα και οποιονδήποτε άλλο. Το ίδιο κάνω και με τους χιλιάδες επώνυμους και ανώνυμους που προσέφεραν απο ένα λιθαράκι έως ένα νταμάρι στα Open Source scripts και τα έχουν γιγαντώσει τόσο απίστευτα που κανείς πλέον δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει
mono na mhn tous doseis ta prohgoumena paradeigmata giati tha automoutzonontai pou kathisan kai asxolhthikan me to open source...

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 05 Ιούλ 2010 22:40

fafos έγραψε: mono na mhn tous doseis ta prohgoumena paradeigmata giati tha automoutzonontai pou kathisan kai asxolhthikan me to open source...
ΟΚ, έχεις δίκιο τελικά.
Όχι μόνο θα αυτομουτζώνονται αλλά θα κάνουν και μηνύσεις στις εταιρείες που τόλμησαν να χρησιμοποιήσουν τον κώδικα σε αυτά τα εκτρώματα!!!
Ζητώ συγνώμη που προσέβαλα την αισθητική σου με αυτά τα links που παρέθεσα και θα ήθελα να μου δώσεις ένα δικό σου δείγμα, αν δεν ζητώ πολλά και μου επιτρέπεται αυτή η παρεκτροπή, για να μου ανοίξεις τα μάτια (αλλά και κάποιων άλλων που ίσως βρίσκουν κάτι σε κάποια απο αυτά που παρέθεσα) και να μας βοηθήσεις τελικά να ανακαλύψουμε τι είναι αυτό που σε κάνει να μιλάς τόσο μα τόσο υποτιμητικά για αυτές τις δημιουργίες!!!
Δεν μπορεί, θα έχεις κάποιον λόγο που το κάνεις!!!
Για να τα υποτιμάς τόσο πολύ, σημαίνει οτι οι δικές σου δημιουργίες (απαραίτητη προϋπόθεση που σου δίνει το δικαίωμα του χλευασμού σε δημιουργίες άλλων) είναι κατα πολύ ανώτερες αυτών. Έτσι νομίζω δηλαδή, γιατί άλλο εκφέρω μια γνώμη για κάτι και άλλο το χλευάζω και το μηδενίζω με τον τρόπο που το κάνεις εσυ!!!

Αν δε αναφέρεσαι στην ιδέα του open source τότε και πάλι δεν καταλαβαίνω το πνεύμα σου. Κανένα open source script απο αυτά δεν ζητάει δικαιώματα χρήσης. Όταν κάποιος συμβάλει στην κοινότητα το κάνει εν γνώση του οτι η συμβολή του μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά βούληση για εμπορικούς σκοπούς χωρίς ο ίδιος να έχει λόγο στα χρήματα που θα ζητηθούν. Όλα τα άλλα είναι για την δημιουργία εντυπώσεων και εσωτερική κατανάλωση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panagio_tis την 05 Ιούλ 2010 22:46, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Ιούλ 2010 22:45

fafos έγραψε: an eisai epaggelmatias oti anevazeis kai poulas prepei na ksereis na to yposthrizeis kai oxi na ftanei h mera pou den tha shkoneis ta thlefona giati tha se psaxnoun oi pelates sou..
Και συμφωνώ και επαυξάνω.
Αλλά ακόμα αδυνατώ να καταλάβω που εμπλέκεται το open και το closed (αυτή είναι και η επίσημη ορολογία) source.
Και γι αυτό "επιμένω" οτι η διαμάχη σας αφορά το έτοιμο και το custom project.

Τέσπα... δεν νομίζω οτι θα βρούμε άκρη

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιούλ 2010 22:47

Panagio_tis έγραψε: ΟΚ, έχεις δίκιο τελικά.
Όχι μόνο θα αυτομουτζώνονται αλλά θα κάνουν και μηνύσεις στις εταιρείες που τόλμησαν να χρησιμοποιήσουν τον κώδικα σε αυτά τα εκτρώματα!!!
Ζητώ συγνώμη που προσέβαλα την αισθητική σου με αυτά τα links που παρέθεσα και θα ήθελα να μου δώσεις ένα δικό σου δείγμα, αν δεν ζητώ πολλά και μου επιτρέπεται αυτή η παρεκτροπή, για να μου ανοίξεις τα μάτια (αλλά και κάποιων άλλων που ίσως βρίσκουν κάτι σε κάποια απο αυτά που παρέθεσα) και να μας βοηθήσεις τελικά να ανακαλύψουμε τι είναι αυτό που σε κάνει να μιλάς τόσο μα τόσο υποτιμητικά για αυτές τις δημιουργίες!!!
Δεν μπορεί, θα έχεις κάποιον λόγο που το κάνεις!!!
Για να τα υποτιμάς τόσο πολύ, σημαίνει οτι οι δικές σου δημιουργίες (απαραίτητη προϋπόθεση που σου δίνει το δικαίωμα του χλευασμού σε δημιουργίες άλλων) είναι κατα πολύ ανώτερες αυτών. Έτσι νομίζω δηλαδή, γιατί άλλο εκφέρω μια γνώμη για κάτι και άλλο το χλευάζω και το μηδενίζω με τον τρόπο που το κάνεις εσυ!!!
ego mporei na kano douleies pou na einai kata poly ypodiesteres auton pou aneferes alla plhrothika oso aksizan.. oute euro parapano oute euro parakato... ase pou douleuoun kiolas... mhdenizo h xeirokroto oti gnorizo... "h istoria htan megalh kai ta paidia nystaksane" pou elege kai o papous mou..

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιούλ 2010 22:48

Apostolis_38 έγραψε:
Και συμφωνώ και επαυξάνω.
Αλλά ακόμα αδυνατώ να καταλάβω που εμπλέκεται το open και το closed (αυτή είναι και η επίσημη ορολογία) source.
Και γι αυτό "επιμένω" οτι η διαμάχη σας αφορά το έτοιμο και το custom project.

Τέσπα... δεν νομίζω οτι θα βρούμε άκρη
apostole.. to "close" to anefera entelos eironika pros to "open"... :lol:

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 05 Ιούλ 2010 22:49

Σωστά και καλή συνέχεια γιατί μπαίνουμε σε άλλα θέματα (κοστολογήσεων, υποστήριξης κλπ) που δεν έχουν να κάνουν με την παρούσα δημοσίευση, αλλά θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω μαζί σου στο οτι πληρώθηκαν λιγότερο, αφού ήταν υποδεέστερες και είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιούλ 2010 22:56

Panagio_tis έγραψε:αλλά θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω μαζί σου στο οτι πληρώθηκαν λιγότερο, αφού ήταν υποδεέστερες και είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!
o nai, sigoura... :lol: :victory:

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 06 Ιούλ 2010 02:14

Πιστεύω ότι όσοι χλευάζετe τα open source στην ουσία λέτε στον μικρό έμπορο.
ξέρεις μην μπεις στο ηλεκτρονικό εμπόριο.
δεν είναι για σένα αυτά
είναι για εκείνους που έχουν λεφτά.
Ενώ υπάρχουν πολύ καλά παραδείγματα open source.
αν η δουλειά δεν κρίνεται εκ του αποτελέσματος τότε από τι κρίνετε? εκ της γοητείας του δημιουργού η του παραγωγου του software?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιούλ 2010 02:58

Wolfi έγραψε:Πιστεύω ότι όσοι χλευάζετe τα open source στην ουσία λέτε στον μικρό έμπορο.
ξέρεις μην μπεις στο ηλεκτρονικό εμπόριο.
δεν είναι για σένα αυτά
είναι για εκείνους που έχουν λεφτά.
Ενώ υπάρχουν πολύ καλά παραδείγματα open source.
αν η δουλειά δεν κρίνεται εκ του αποτελέσματος τότε από τι κρίνετε? εκ της γοητείας του δημιουργού η του παραγωγου του software?
den exei kammia sxesh to poso mikros h megalos einai enas emporas kai ti eidous efarmogh tha xrhsimopoihsei..

to thema einai o programmatisths na tou pei olh thn alhtheia gia to ti prokeitai na agorasei.. an einai na parei ena osc me 3 click apostash kai meta ante geia, den se ksero den me ksereis giati den mporo na to kano na douleuei me doseis gia paradeigma, tha prepei na to ekshghsei apo thn arxh..

otan pao na agoraso ena autokinhto kano ereuna agoras gia to thema antallaktikon, texnikhs yposthrikshs klp.. den tha agoraza pote ena autokinhto pou tha hksera oti gia na allakso ena louri tha prepei na to steilo sthn USA oso plousios kai an eimai..

o mikros emporos prepei na exei thn "eidopoio diafora" me kapoion allon antagonisth sto diadyktio... den einai magazi ths geitonias opou les "den variesai tora, pou na trexo sthn stournarh na paro ena mouse, as to paro apo to palhkari edo dipla"..

prosopika mou exoun ginei pano apo 20 nykseis gia dhmiourgia e-shop... stis 16 tous rothsa ti kalytero exoun na prosferoun apo to tade h to deina magazi pou poulaei to iphone me 450 euro eno autoi to poulane 600.. 3-4 phgan se alles etaireies kai tous efeiaksan e-shops.. akoma mou lene opou me vriskoun poso dikio eixa kai fysika den exoun pleon e-shops..

ta pragmata (idiaitera authn thn epoxh) den einai kai toso eukola... to "dos hmon shmeron" mas teleionei... o kosmos ksypnaei kai kserei poly kala pos oti plhrosei tha parei.. theoro lhsteia na dhmiourghseis ena e-shop me custom kodika gia enan mikromesaio emporo mono kai mono gia na kaneis mia arpaxth.. opos einai lhsteia to na tou egkatasthseis ena etoimo kai na mhn ksereis na to yposthrikseis se mellontikes tou anagkes...

Exo ksanagrapsei oti to mellon einai sthn yposthriksh.. phgaina 3 krouazieres kathe xrono me thn yposthriksh kai agorasa akinhta.. to na egkatasthseis h na dhmiourghseis 5-10 sites einai "parhgoria ston arosto".. akouste ton papou fafo.. :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες