ποσα θα εδινες για ενα eshop?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 06 Ιούλ 2010 03:46

Σωστός ο fafos.

Πάντως το tennis λίγο πιο πίσω που αναφέρθηκε χρησιμοποιεί έτοιμο theme http://www.hellothemes.com/demo/?theme=hellopod και δεν έχουν αλλάξει βασικά πράγματα επάνω του.

Δηλαδή μιλάμε για installation και όχι development. Πόσο να πήρανε για αυτό ρε fafos; Με τρομάζεις :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιούλ 2010 03:58

ALR έγραψε:
Δηλαδή μιλάμε για installation και όχι development. Πόσο να πήρανε για αυτό ρε fafos; Με τρομάζεις :P
den gnorizo gia to sygkekrimeno alla sta prohgoumena pou edose o panagiotis einai 2-3 pou exoun plhrothei pano apo 15k to kathena (kai to ena malista plhronei 1200 euro ton xrono gia SSL protokolo :kaloe: )

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 06 Ιούλ 2010 08:17

Σε αυτό το σημείο έχεις ένα δίκιο. Ένας γνωστός μου που έχει eshop συνεχώς παίρνει τηλέφωνο τον developer για να του λύσει τα προβλήματα.
Επίσης κάναν κάποια τρελα λάθη. πχ αντί να περνούν τα προϊόντα με κανονική τιμή κι από εκεί και πέρα να ορίζουν την φορολογία, τα περνούσαν με τον φόρο συμπεριλαμβανόμενο.
Αν δηλαδή πέσει το ΦΠΑ (καλά δεν παίζει αλλα όταν έχεις μια επιχείρηση πρέπει να λαμβάνεται κάθε παράμετρος υπ όψιν για να μην τρέχεις μετά) πως θα αλλάξουν χιλιάδες προϊόντα?
Εννοώ πως άσχετα με το αν είναι open source η όχι. αν δεν "παραμετροποιηθει" σωστά από την αρχή κι αν δεν δώσεις σωστές κατευθύνσεις σε αυτόν που θα το χειρίζεται. τότε θε έχει προβλήματα.
Το eshop που αναφέρω πάει καλά και είναι γνωστό.
Αλλα πίσω από τη βιτρίνα υπήρχαν ζόρια που έπρεπε να αντιμετωπιστούν.
Κι όταν ασχολείσαι με το να αλλάζεις τις τιμές τόσων προϊόντων αντί να στέλνεις παραγγελιες υπάρχει και η ανάλογη χασούρα (μιλάμε για μικρό κατάστημα, η το ένα θα κάνει η το άλλο).

Επίσης το θεωρώ κλοπή κάποιος που αναλαμβάνει να δημιουργήσει ένα eshop να χρησιμοποιεί ένα έτοιμο theme.
Εδώ εγώ που φτιάχνω μονο το δικό μου (δεν είμαι developer) και το theme προσπαθώ να το κάνω να μοιάζει όπως το χω στο μυαλό μου (και προοδεύω μια χαρά).
Και ο επαγγελματίας να μου εγκαταστήσει έτοιμο theme? τι είναι ένα σουβλάκι σε πακέτο?

Νομίζω στο εξωτερικό αυτό δεν θα ήταν καν θέμα προς συζήτηση. αλλα σε μια χωρα που την έχουν καταντήσει οι πολιτικοί να μην παράγει καρφίτσα. τίποτα δεν εννοείται.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Ιούλ 2010 09:17

Όταν αλλάζουν τις τιμές στα καρτελάκια με τα προϊόντα στο φυσικό τους κατάστημα πως το κάνουν δηλαδή; Δουλειές που κρατάνε πολλές φορές μέρες ολόκληρες, στο web βαριούνται να τις κάνουν. Νομίζουν πως όλα γίνονται μόνα τους.

Χαρακτηριστικό προσωπικό παράδειγμα, παλιότερα που είχαμε πάει να δείξουμε μια custom εφαρμογή που έβγαζε τηλεοπτικό πρόγραμμα σε τηλεοπτικό σταθμό, όπου όταν την δείχναμε μας λέει μια κυρία "εγώ νόμιζα πως όλα θα γίνονται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε εμείς κάποια καταχώριση" ... Θέλω να πω πως ώρες ώρες και οι users είναι υπερβολικοί ή περιμένουν θαυματουργά εργαλεία.

Σαφώς δεν είναι τόσο ακραίο αυτό που γράφεις εσύ για την εφαρμογή του γνωστού σου και συνήθως όταν ακολουθείτε τέτοια τακτική (ενσωμάτωση του ΦΠΑ) έχεις και μια επιλογή για μαζική αφαίρεση ή πρόσθεση ενός ποσού / ποσοστού στα είδη.
Τώρα αν ήταν βασισμένο σε έτοιμο που αυτοί που το έστησαν δεν ξέρουν τι κάνει η εφαρμογή και πως κάνει ότι κάνει (συνηθισμένο φαινόμενο και φαίνεται και από posts εδώ μέσα συχνά πυκνά) φυσικό είναι να ψάχνονται και αυτοί μαζί με τους πελάτες.

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 06 Ιούλ 2010 09:43

dimsis αυτό είναι ένα πάγιο "πρόβλημα" που κατατρέχει το internet και ίσως πηγάζει απο την ευκολία που σου παρέχει σε διάφορους τομείς, γεγονός που αλλοτριώνει τον χρήστη του με άμεσο αποτέλεσμα να νομίζει οτι τα πάντα είναι εύκολα και αυτόματα.
Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες παραδείγματα πελατών που νομίζουν οτι τα πάντα γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού ενώ υπάρχουν και άθλια παραπλανητικά διαφημιστικά μηνύματα εταιρειών που προωθούν τις δουλειές του με σλόγκαν "θα κάθεσαι και θα πουλάς"!

Wolfi γιατί είναι κλοπή όταν χρησιμοποιηθεί ένα έτοιμο template/theme; Κλοπή θα είναι να κοστολογηθεί ο σχεδιασμός του template/theme και να συμπεριληφθεί στο συνολικό κόστος. Κατά τα άλλα για πιο λόγο αποτελεί κλοπή; Ένα eshop δεν κοστίζει μόνο η εγκατάστασή του script και το template του. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που αθροίζονται για να βγει το τελικό ποσό. Σε τι διαφέρει αυτη η περίπτωση (αγορά ενός έτοιμου template/theme) από την χρήση ενός ίδιου template/theme που έγινε custom (μερικώς ή πλήρως) και χρησιμοποιήθηκε σε πάνω απο 1 eshop;
Ας μην κολλάμε σε ορισμούς και έννοιες και ας προσέχουμε τις εκφράσεις μας γιατί δημιουργούμε θέμα και εντυπώσεις χωρίς λόγο. Ας μην καθαγιάζουμε την μια ή την άλλη πλευρά και περίπτωση γιατί είναι εξαιρετικά άδικο

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 06 Ιούλ 2010 12:59

ίσως δεν ήμουν σαφής και δημιούργησα λάθος εντύπωση.. δεν είναι κλοπή το έτοιμο template. αλλα το να μην μου δώσει την δυνατότητα ο σχεδιαστής να μου πει.
ξέρεις αν θέλεις μπορώ να σου φτιάξω custom template να καλύπτει και την δικη σου αισθητική.

Δηλαδή ακόμα και αν τελικά επιλέξει ο επιχειρηματίας έτοιμο template για να αποφύγει το κόστος ο σχεδιαστής πρέπει να ΓΝΩΡΙΖΕΙ να φτιάχνει templates.
αλλιώς δεν κάνει για τη δουλειά.
Δεν λέω ότι πρέπει σόι και καλά το eshop να χει custom template αλλα να ξέρει ο σχεδιαστής πως γίνεται και να μου παρέχει την δυνατότητα να επιλέξω.
Αν ένας σχεδιαστής δεν ξέρει (και δεν ξέρω ούτε εγώ που απλά θέλω να προχωρήσει το μαγαζί μου και δεν έχω ιδέα από net), τότε μπορεί πολύ απλά να μου πει. ξέρεις δεν γίνεται...
Δεν υπάρχει δεν γίνεται. όλα γίνονται. από το κατάλληλο άτομο. αυτό θέλω να πω

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 06 Ιούλ 2010 17:20

Panagio_tis έγραψε:Ένα eshop δεν κοστίζει μόνο η εγκατάστασή του script και το template του. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που αθροίζονται για να βγει το τελικό ποσό. Σε τι διαφέρει αυτη η περίπτωση (αγορά ενός έτοιμου template/theme) από την χρήση ενός ίδιου template/theme που έγινε custom (μερικώς ή πλήρως) και χρησιμοποιήθηκε σε πάνω απο 1 eshop;
Ας μην κολλάμε σε ορισμούς και έννοιες και ας προσέχουμε τις εκφράσεις μας γιατί δημιουργούμε θέμα και εντυπώσεις χωρίς λόγο. Ας μην καθαγιάζουμε την μια ή την άλλη πλευρά και περίπτωση γιατί είναι εξαιρετικά άδικο
Θα ήθελα να διαβάσω τι θα έλεγες ( που φαντάζομαι υποστηρίζεις την εγκατάσταση έτοιμων themes ) στον πελάτη σου, ο οποίος θέλει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα για να βγάλει χρήματα στο internet.

Επίσης, γράψε μας και για τις άλλες παραμέτρους για τις οποίες πληρώνεται ο ανάδοχος του έργου.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 06 Ιούλ 2010 18:09

Wolfi έγραψε: Επίσης κάναν κάποια τρελα λάθη. πχ αντί να περνούν τα προϊόντα με κανονική τιμή κι από εκεί και πέρα να ορίζουν την φορολογία, τα περνούσαν με τον φόρο συμπεριλαμβανόμενο.
Αν δηλαδή πέσει το ΦΠΑ (καλά δεν παίζει αλλα όταν έχεις μια επιχείρηση πρέπει να λαμβάνεται κάθε παράμετρος υπ όψιν για να μην τρέχεις μετά) πως θα αλλάξουν χιλιάδες προϊόντα?
UPDATE product_table SET price=(price/oldfpa)*newfpa

:lol:
Ηobby: Shooting photons

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 06 Ιούλ 2010 18:18

ALR, βγάζεις πολύ γρήγορα συμπεράσματα απαντάς και μόνος σου για λογαριασμό των άλλων, συμπληρώνοντας την εικόνα που δημιουργείς μόνος σου!
Δεν υποστηρίζω απολύτως τίποτα, ούτε είμαι υπέρμαχος κάποιας συμπεριφοράς. Η απάντησή και ο σχολιασμός μου για το θέμα των έτοιμων themes, αφορά την αναφορά του Wolfi οτι η χρησιμοποίησή τους αποτελεί κλοπή. Το οτι αντιπαρέβαλα τον αντίλογο, δεν σε δικαιολογεί να μου προσάπτεις αυθαίρετα οποιεσδήποτε τοποθετήσεις. Όσοι διαβάζουν την παρούσα δημοσίευση (και την ποικιλότητα των απαντήσεων) μπορούν να κρίνουν μόνοι τους και δεν χρειάζονται ούτε υποβολείς ούτε μασημένη τροφή. Νομίζω οτι καταλαβαινόμαστε! Σωστά;

Όσον αφορά την απορία σου για το τι θα έλεγα σε κάποιον που θέλει να βγάλει χρήματα απο το eshop του αλλά χρησιμοποιεί έτοιμο theme, ειλικρινά δεν κατανοώ το παραμικρό απο αυτό που υπονοείς! ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ; Χρήματα απο το internet κατ' εσέ κερδίζουν τα eshop που έχουν αποκλειστικά custom themes; Άντε και να σου το εκθέσω και διαφορετικά (αν και το έκανα με διαφορετικό τρόπο και λίγο πιο πάνω).
Αν σχεδιαστεί ένα custom theme και χρησιμοποιηθεί για 4 διαφορετικά eshop με μικρές παραλλαγές, σε τι διαφέρει απο το να χρησιμοποιηθεί ένα έτοιμο Theme που έχει αγοραστεί 4 φορές; Και για να το γενικεύσω... θεωρείς οτι αν πάρουμε αρκετά χαρακτηριστικά παραδείγματα eshop (ακόμα καλύτερα απο την ίδια εταιρεία) δεν θα βρεθούν χτυπητές ομοιότητες και παραλλαγές; Τι νομίζεις, οτι ο σχεδιασμός είναι παρθενογένεση; Ή μήπως για εσένα, ο σημαντικότερος παράγοντας επιτυχίας ενός eshop είναι η προέλευση του theme που χρησιμοποιεί και αν αυτό έγινε απο την ίδια εταιρεία που ανέλαβε και τα υπόλοιπα ή σχεδιάστηκε απο τρίτη εταιρεία; Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να υπονοήσεις με αυτό σου το σχόλιο!!! Αν θέλεις μας βοηθάς, ξεδιαλύνοντας το.

Στο ερώτημά σου για το τι μπορεί να κοστολογηθεί και τι λαμβάνει μέρος στο τελικό κόστος, θα απαντούσα ευχαρίστως αν άνοιγες μια καινούργια δημοσίευση με αυτό το θέμα, καθώς η παρούσα δεν αφορά κάτι τέτοιο. Και αν κάτι τέτοιο σου φαίνεται ως υπεκφυγή, να σε ενημερώσω οτι για εμένα η κατασκευή οποιουδήποτε έργου (συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του eshop) είναι πολλά περισσότερα απο ένα template ή ένα theme.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panagio_tis την 06 Ιούλ 2010 21:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιούλ 2010 18:38

paink1ller έγραψε: UPDATE product_table SET price=(price/oldfpa)*newfpa

:lol:
auto eina to eukolo.. gia feiakse ena query opou ena katasthma me 150.000 proionta me 2 syntelestes fpa thelei na aporofhsei thn aukshsh sthn timh alla se orismenes kathgories kai na mhn isxyei gia agores me doseis!! :lol:

ksekolate apo to theme.. opos proanefera to entimo einai na peite thn alhtheia ston pelath... plhroneis tosa giati pairneis auto..

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 06 Ιούλ 2010 19:42

lol ε ρε συ fafos αυτο θελει και πειραγμα στον κωδικα που υπολογιζει τα totals. Δεν γινεται με query..

150.000 μαλλον για βιβλιοπωλειο μιλας. Λογικα αν δεν υπαρχει καποιο pattern στον κωδικο των προιοντων θα ειναι χωρισμενα σε κατηγοριες. Πχ βιβλια, σχολικες τσαντες κτλ.
Οποτε τις περισσοτερες φορες μπορεις να τα στοχοποιησεις με ενα query.
Αν θελεις περισσοτερο logic γραφεις ενα scriptaki και συνδεεσαι remote στην βαση.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιούλ 2010 19:54

nai bookstore einai alla to provlhma htan oti ginotan se ypokathgories proionton (thn aporofhsh thn ekanan sygkekrimenoi promhtheutes se orismena eidh)

vasika ena script einai opou trexei ena "trello" query kai h eisagogh enos field mesa sthn vash ton proionton gia na ksexorizei kathe eggrafh..

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 06 Ιούλ 2010 21:50

Panagio_tis έγραψε:ALR, βγάζεις πολύ γρήγορα συμπεράσματα απαντάς και μόνος σου για λογαριασμό των άλλων, συμπληρώνοντας την εικόνα που δημιουργείς μόνος σου!
Δεν υποστηρίζω απολύτως τίποτα, ούτε είμαι υπέρμαχος κάποιας συμπεριφοράς. Η απάντησή και ο σχολιασμός μου για το θέμα των έτοιμων themes, αφορά την αναφορά του Wolfi οτι η χρησιμοποίησή τους αποτελεί κλοπή. Το οτι αντιπαρέβαλα τον αντίλογο, δεν σε δικαιολογεί να μου προσάπτεις αυθαίρετα οποιεσδήποτε τοποθετήσεις. Όσοι διαβάζουν την παρούσα δημοσίευση (και την ποικιλότητα των απαντήσεων) μπορούν να κρίνουν μόνοι τους και δεν χρειάζονται ούτε υποβολείς ούτε μασημένη τροφή. Νομίζω οτι καταλαβαινόμαστε! Σωστά;

Όσον αφορά την απορία σου για το τι θα έλεγα σε κάποιον που θέλει να βγάλει χρήματα απο το eshop του αλλά χρησιμοποιεί έτοιμο theme, ειλικρινά δεν κατανοώ το παραμικρό απο αυτό που υπονοείς! ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ; Χρήματα απο το internet κατ' εσέ κερδίζουν τα eshop που έχουν αποκλειστικά custom themes; Άντε και να σου το εκθέσω και διαφορετικά (αν και το έκανα με διαφορετικό τρόπο και λίγο πιο πάνω).
Αν σχεδιαστεί ένα custom theme και χρησιμοποιηθεί για 4 διαφορετικά eshop με μικρές παραλλαγές, σε τι διαφέρει απο το να χρησιμοποιηθεί ένα έτοιμο Theme που έχει αγοραστεί 4 φορές; Και για να το γενικεύσω... θεωρείς οτι αν πάρουμε αρκετά χαρακτηριστικά παραδείγματα eshop (ακόμα καλύτερα απο την ίδια εταιρεία) δεν θα βρεθούν χτυπητές ομοιότητες και παραλλαγές; Τι νομίζεις, οτι ο σχεδιασμός είναι παρθενογένεση; Ή μήπως για εσένα, ο σημαντικότερος παράγοντας επιτυχίας ενός eshop είναι η προέλευση του theme που χρησιμοποιεί και αν αυτό έγινε απο την ίδια εταιρεία που ανέλαβε και τα υπόλοιπα ή σχεδιάστηκε απο τρίτη εταιρεία; Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να υπονοήσεις με αυτό σου το σχόλιο!!! Αν θέλεις μας βοηθάς, ξεδιαλύνοντας το.

Στο ερώτημά σου για το τι μπορεί να κοστολογηθεί και τι λαμβάνει μέρος στο τελικό κόστος, θα απαντούσα ευχαρίστως αν άνοιγες μια καινούργια δημοσίευση με αυτό το θέμα, καθώς η παρούσα δεν αφορά κάτι τέτοιο. Και αν κάτι τέτοιο σου φαίνεται ως υπεκφυγή, να σε ενημερώσω οτι για εμένα η κατασκευή οποιουδήποτε έργου (συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του eshop) είναι πολλά περισσότερα απο ένα template ή ένα theme.
Παναγιώτη ηρέμισε.

Ούτε υποννοώ, ούτε σου προσάπτω συμπεριφορές ούτε τίποτα. Δεν πάω να στο παίξω έξυπνος.
Σε ρωτάω ξεκάθαρα 2 πράγματα και δε μου απάντησες ούτε σε ένα.

EDIT: Και για να μη νομίζεις ότι δεν σου απαντώ κι εγώ με τη σειρά μου, να ποιοι είναι για μένα οι σημαντικότεροι παράγοντες επιτυχίας για ένα e-shop, εδώ, εδώ, άντε κι εδώ αλλά λίγο πιο γενικά.
btw μήπως είσαι δικηγόρος; :P

Άντε πάλι spaμάραμε και σήμερα.
Γίνονται πραγματάκια

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 06 Ιούλ 2010 22:38

Ήρεμος είμαι ALR, κουβέντα κάνουμε και μάλιστα, θέλω να πιστεύω, πολιτισμένη.
Δεν διαφωνώ σε κάτι απο αυτά που παραθέτεις και που αποτελούν τις απόψεις σου. Ίσα ίσα θα έλεγα οτι υπερθεματίζω σε πολλά απο αυτά.
Διαφωνώ απλά στον μηδενισμό και στις ακραίες απόψεις. 'Οπως προσπαθώ να μην αποκλείω τίποτα στην σχεδιαστική ζωή μου, έτσι κάνω και στην περίπτωση των έτοιμων themes (ή του open και close λογισμικού κλπ κλπ).

Στο σχόλιό σου λοιπόν, διαφώνησα σφόδρα με την σύνδεση της επιτυχίας πωλήσεων ενός ηλεκτρονικού καταστήματος με το αν το theme του είναι custom ή έτοιμο template (για την ακρίβεια, πιστεύω οτι είναι παντελώς άσχετο). Όπως πολύ σωστά τονίζεις σε κάποιο σημείο των κειμένων σου, η φιλικότητα χρήσης της εφαρμογής και, πολύ περισσότερο, η εξυπηρέτηση πελατών του eshop ή οι τιμές που προσφέρει παίζουν πάρα πολύ μεγάλο ρόλο.

Άρα απαντώντας και άμεσα στο πρώτο σου ερώτημα (έμμεσα είχα τοποθετηθεί και πρίν) δεν έχω να πω τίποτα στον πελάτη μου που θα επιλέξει το σχέδιο του eshop του να είναι απο έτοιμο theme, γιατί για εμένα δεν τίθεται καν θέμα άμεσης εμπλοκής του (και σίγουρα όχι καταλυτικής) στην επιτυχία του καταστήματος. Όπως τόνισα και ποιο πάνω, το οτι ένα theme είναι έτοιμο, δεν σημαίνει οτι είναι άσχημο, δύσχρηστο ή κακής ποιότητας. Δεν έχω το δικαίωμα να πιστεύω κάτι τέτοιο σαν γενικότητα, εκτός και αν μιλήσουμε επι συγκεκριμένων παραδειγμάτων.

Επίσης, θεωρώ οτι η ευελιξία αποτελεί πολύ μεγάλο προτέρημα σε όλες τις εκφάνσεις της επαγγελματικής και προσωπικής ζωής ενός ανθρώπου. Η ευελιξία, και η δυνατότητα, του να μετατρέψεις ένα έτοιμο theme σε κάτι εντελώς ξεχωριστό και μοναδικό (διατηρώντας ελάχιστα στοιχεία ομοιότητας με το αρχικό) θεωρώ οτι μπορεί να αποτελέσει πολύ μεγάλο όπλο. Επίσης, δεν χρειάζεται να ανακαλύπτεται ο τροχός κάθε φορά για να συντελείται επιτυχία. Ως παράδειγμα (μιας και το έθιξες στο τελευταίο μήνυμά σου) είναι οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι. Κανένας τροχός δεν ανακαλύπτεται στις δουλειές τους, καθώς "πατάνε" σε νόρμες και πρότυπα πολλών χρόνων για να κάνουν την δουλειά τους. Το ίδιο και οι μηχανικοί. Το ίδιο συμβαίνει και σε κάθε εργασία. Πάντα υπάρχουν κατευθυντήριες γραμμές που ακολουθούνται. Αυτό πιστεύω λοιπόν και για τα Themes. Δεν χρειάζεται να είναι custom, απαραίτητα, για να είναι επιτυχημένα.
Το ίδιο πιστεύω και για κάποια custom δουλειά. Σε κάθε περίπτωση ένα είναι το γεγονός που προϋποθέτει τις ισχυρές βάσεις επιτυχίας ενός σχεδιασμού. Η ΓΝΩΣΗ του αντικειμένου.

Αν με ρωτούσες προσωπικά για το αν έχει νόημα η επένδυση στο καλό design για ένα ηλεκτρονικό κατάστημα, θα σου απαντούσα οτι πάντα έχει νόημα για κάθε είδους σχεδιασμό. Στην εξίσωση της συζήτησής μας όμως, πρέπει να λάβουμε σοβαρά και δύο όμοιες παραμέτρους. Την επιχειρηματικότητα και της εταιρείας που αναλαμβάνει την κατασκευή του eshop αλλά και αυτή του τελικού ιδιοκτήτη του καταστήματος.

Τι άλλο μπορεί να παίξει ρόλο στην τελική κοστολόγηση ενός eshop; Κάποιο ή όλα απο τα παρακάτω:
Σχεδιασμός, γραφιστικές εργασίες, εργασίες multimedia, έρευνα αγοράς, κειμενογραφία, επιμέρους λειτουργίες καταστήματος, server και φιλοξενία, υποστήριξη, προώθηση (seo, adwords, banners, email marketing κλπ), ανάλυση στατιστικών χρήσης και επισκεψιμότητας είναι μερικά απο αυτά.
Για παράδειγμα, μόνο η επιλογή του κατάλληλου server μπορεί να αποτελέσει ένα σοβαρότατο στοιχείο του συνολικού κόστους κατασκευής.
Για να προλάβω δε τις όποιες ενστάσεις για την διαφορετικότητα των παραγόντων που παραθέτω, θα τονίσω οτι πουθενά δεν υποστηρίζω οτι γίνονται απο ένα άτομο αλλά απο μια ομάδα (είτε της ίδια εταιρείας, είτε διαφορετικών) της οποίας όμως οι επιμερισμένες εργασίες αθροίζονται στο τελικό κόστος κατασκευής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panagio_tis την 06 Ιούλ 2010 22:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Panagio_tis

Δημοσίευση από Panagio_tis » 06 Ιούλ 2010 22:40

Ζητώ συγνώμη, αν κουράζω τους συνδαιτυμόνες με τα μεγάλα κείμενά μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης