Ασυνηθιστη περιπτωση (e-shop)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 28 Μαρ 2010 21:14

Ψαχνω εδω και λιγο καιρο για να βρω καποιες απαντησεις και επιτελους βρηκα εσας και αυτο το topic!λοιπον......

Εχω ενα φιλο ο οποιος μου προτεινε (επεiδη ξερω καλα html,php και flash) na φτιαξουμε μια ιστοσελιδα, κατι σαν e-shop αλλα λιγο διαφορετικο. Να σας εξηγησω οπως μου εξηγησε αυτος :

Εστω οτι αγοραζεις ενα παιχνιδι απο ενα μαγαζι (ολοκαινουργιο) για 10 ευρο, και μετα πας και το βαζεις στη μεση μιας πλατειας και λες :»Οποιος θελει να το δει ας πληρωσει απο 1 ευρο (χωρις να το εχεις βγαλει απο το κουτι του)».Εστω οτι 10 ατομα πληρωσαν απλα για να ριξουν μια ματια.Αρα εχω βγαλει μεχρι τωρα τα 10 ευρο που το αγορασα, και για να βγαλω κερδος θα το πουλησω επειδη δεμ μου χρειαζεται αλλο. Φυσικα το πουλαω φθηνοτερα απο 10, ας πουμε οτι το πουλαω για 7 ευρο. Αρα το κερδος μου ειναι καθαρα 7 ευρο.Τωρα.....

Ξερω οτι ετσι οπως το περιγραφω ειναι εντελως ηλιθιο, αλλα ειναι πολυ περιπλοκο για να εξηγηθει με πιο συντομο τροπο. Η παραπανω περιπτωση ταιριαζει απολυτα στα σημεια για τα οποια θελω να σας ρωτησω:
α)Ποτε ενα αντικειμενο ονομαζεται «μεταχειριζμενο» και ποτε «καινουργιο»?
β)Στη εφορια θα δηλωσω οτι κανω εμποριο η οτι παρεχω υπηρεσιες?

Νομιζω οτι εμποριο προφανες δεν κανω επειδη δεν κερδιζω απο το πουλημα και ουτε αποθηκη εχω!
Αρα τι γινεται με εμενα?????

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 28 Μαρ 2010 22:08

εσύ αν έμπαινες σε ένα μαγαζί ρούχων θα πληρωνες 2 ευρω απλά και μόνο για να
δοκιμάσεις ένα πουκάμισο που είδες?

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 28 Μαρ 2010 22:14

Για ρίξε και μια ματια για την ασσύμετρη πληροφόρηση στις αγορές έχει ενά καλό παράδειγμα με μεταχειρισμένα αμάξια

en.wikipedia.org/wiki/The_Market_for_Lemons

xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 29 Μαρ 2010 08:30

1-Δεν θα πληρωνα ποτε για κατι τετοιο!
Αυτο οπως ειπα ειναι ενα παραδειγμα ασχετο, που εχει ομως καποια βασικα σημεια ιδια! Μην κολλας με αυτο, απλα υπεθεσε οτι "εστω" γινεται αυτο.
2-Καταλαβα τι ελεγε το αρθρο απο τη Wικιpεdια, αλλα δεν εχει σχεση με εμενα, επειδη δεν με ενδιαφερουν οι πωλησεις μεταχειριζμενων, εγω θελω απλα να ξερω απο νομικη πλευρα ποτε ενα αντικειμενο ονομαζεται μεταχειριζμενο! (πιο απλα:θα μπορουσα να πουλησω το παιχνιδι ως μεταχειριζμενο?)

thanks for the answer!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Μαρ 2010 13:05

Εφόσον ανοίξεις τη ζελατίνα που έχει μέσα το DVD τότε είναι μεταχειρισμένο.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 29 Μαρ 2010 14:38

Βασικά αυτό που λες μήπως είναι DVD Club? Γιατί στα DVD Club ουσιαστικά αυτό κάνουν...

xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 29 Μαρ 2010 15:34

Οχι οχι! καμια σχεση με dvd club! θα ειναι μια απλη ιστοσελιδα, οπως εξηγησα κατι σαν e-shop αλλα διαφορετικο! Το θεμα με το μεταχειριζμενο ειναι οτι εγω το αγοραζω ολοκαινουργιο, δεν το πειραζω καθολου, ουτε καν ανοιγω την συσκευασια, βγαζω καποια λεφτα απο αυτο κατα καποιο περιεργο τροπο (οχι παρανομο!) και μετα το πουλαω με χαμηλοτερη τιμη! τωρα.....το πουλαω ως μεταχειριζμενο η καινουργιο? γιατι το θεμα ειναι οτι υπαρχουν αλλοι φοροι για μεταχειριζμενα, και αλλοι για καινουργια προιοντα!Αρα...δεν με συμφερει να το πουλησω ως καινουργιο! με καταλαβαινετε μεχρι τωρα?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Μαρ 2010 15:48

Νομιζω πως ειναι πασιφανες πως αν δεν παραβιαστει η συσκευασια πρεπει να πωληθει ως καινουργιο! Αλλωστε κανεις δεν ξερει τι εκανες με αυτο πριν...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Μαρ 2010 17:54

Θα ήθελα να ήξερα πάντως τον παράξενο τρόπο που μπορείς να βγάλεις λεφτά από ένα προϊόν χωρίς να το πουλήσεις και χωρίς να παραβιάσεις την ιδιότητα του καινούργιου.

Γιατί αν μη τι άλλο το παράδειγμα που έδωσες με το παιχνίδι είναι ατυχέστατο αφού κανείς δεν πρόκειται να δώσει όυτε ένα cent για να το πιάσει στα χέρια του.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Μαρ 2010 20:48

Μπορεί να είναι μεταπώληση σαν αντικείμενο που "άγγιξε" διάσημος. π.χ. σκέψου πόσο θα χτυπούσε σε πλειστηριασμό το γνωστό μπουκάλι σαμπάνιας :)

ChristosT
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChristosT » 30 Μαρ 2010 04:34

Με αυτή τη περιγραφή που κάνεις δύσκολο κάποιος να σε βοηθήσει πιστεύω.

Είναι σαν να λες αγοράζω ένα DVD και το βάζω στο συρτάρι... μετά το κατεβάζω από το ίντερνετ και το κάνω προβολή και τα τσεπώνω (δικό μου είναι το DVD, το έχω αγοράσει, ότι θέλω το κάνω - στην παρούσα περίπτωση βέβαια υποθέτω ότι το παράδειγμα είναι ατυχές, από τη στιγμή που υπάρχουν κανόνες για την εκμετάλλευση του συγκεκριμένου προϊόντος). Αφού το έχω προβάλλει καμιά 50αριά φορές μετά το πουλάω κιόλα.... καλά το πάω?

2 είναι τα πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου λοιπόν:

1) Τους κανόνες εκμετάλλευσης ενός προϊόντος (για του οποίους έχει μεριμνήσει ο δημιουργός του)

2) Ότι για το οτιδήποτε ενδέχεται να σου ζητηθεί απόδειξη θα πρέπει να το δηλώνεις (πχ αν σου ζητηθεί απόδειξη για τη προβολή θα πρέπει να μπορείς να παρέχεις υπηρεσίες προβολής και να το έχεις δηλώσει στην εφορία ότι τις παρέχεις. Αν πουλάς θα πρέπει να δηλώνεις και ότι πουλάς.) Το αν κερδίζεις ή όχι είναι άσχετο.

Όλα τα παραπάνω κατά την ταπεινή μου άποψη βέβαια.....

Υ.Γ. Γνώσεις με τα εφοριακά λίγες κατέχω, αλλά το bottom line που λένε και οι ξένοι είναι ότι η εφορία το ποσοστό της θα το πάρει έχεις ή δεν έχεις κέρδος .... και αν δηλώνεις και ζημία το πολύ πολύ να φας και κανα πρόστιμο με το σκεπτικό "μας κοροϊδεύεις ρε μεγάλε? αφού μπαίνεις μέσα συνέχεια πως υπάρχεις?"
Εικόνα
Christos Tsafaroglou
info@intraweb.host

xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 31 Μαρ 2010 01:53

Κατ'αρχην δεν παιζουμε "βρες τι επιχειρηση θα ανοιξω"!
1-@ChristosT->Γι'αυτο δεν εδωσα ενα παραδειγμα με dvd η cd γιατι αυτο και αν ειναι παρανομο!Εγω εδωσα ενα παραδειγμα με ενα οποιδηποτε προιον (αν και παραδεχομαι οτι θα μου αρεσε να ειχα το μπουκαλι της σαμπανιας) που μπορεις να το αγορασεις σε ενα μαγαζι, εστω ενα κινητο!
2-@ Μanolism-->Ρε φιλε,χαχα αμα ηθελα να ηξερες το τροπο που θα εβγαζα 1euro και οχι να το πιασει στα χερια του, αλλα απλα να το δει, νομιζεις οτι θα καθομουν να εφτιαχνα τετοια ιστορια????!!! χαχα

Τελος παντων! αμα μπορειτε να απαντησετε σε αυτες τις 2 ερωτησεις θα το εκτιμουσα πολυ!

Το θεμα ειναι αν θα φορολογηθω απο την εφορια για αυτο το ευρο που παιρνω η για τα ευρο που πουλαω το αντικειμενο?

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 31 Μαρ 2010 03:55

xaris_vgn έγραψε: Το θεμα ειναι αν θα φορολογηθω απο την εφορια για αυτο το ευρο που παιρνω η για τα ευρο που πουλαω το αντικειμενο?
θα φορολογηθεις και για τα δυο, να περιμενεις ομως καποια μειωση με βαση το ποσο στο τιμολογιο αγορας του αντικειμενου.

xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 31 Μαρ 2010 05:48

@nikolas27

Καταλαβα. Αλλα οταν εγω αγοραζω μια TV και μετα απο λιγο καιρο την βγαζω στις αγγελιες στη εφημεριδα η την βαζω στο emarket.gr για δημοπρασια, οταν πουληθει κανεις δεν με φορολογει, ετσι δεν ειναι?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 31 Μαρ 2010 09:21

xaris_vgn έγραψε:@nikolas27

Καταλαβα. Αλλα οταν εγω αγοραζω μια TV και μετα απο λιγο καιρο την βγαζω στις αγγελιες στη εφημεριδα η την βαζω στο emarket.gr για δημοπρασια, οταν πουληθει κανεις δεν με φορολογει, ετσι δεν ειναι?
Μην μπερδευεις τις πωλησεις ενος ιδιωτη με αυτες μιας οποιασδηποτε επιχειρησης...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες