Ασυνηθιστη περιπτωση (e-shop)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 31 Μαρ 2010 19:53

παιδιά είναι απλό νομίζω. Παίρνει π.χ. μια τηλεόραση 100 ευρώ το παιδί και λέει κάνω κλήρωση για να την δώσω. Για να μπείς στη κλήρωση πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ και να μαζευτούν 100 άτομα.
Μετά κάνει την κλήρωση και δίνει την τηλεόραση, την οποία δίνει στον τυχερό ο οποίος έχει πληρώσει μόνο 2 ευρώ αλλα ο πωλητής έχει βγάλει 200 μείον τα 100 της αγοράς 100 ευρώ καθαρά.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 01 Απρ 2010 10:08

Για το θέμα καινούργιου ή μεταχειρισμένου, νομίζω ότι εφόσον εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης, μπορείς αυθαιρέτως να ορίσεις ως τί το πουλάς και δεν θα σου πει κανένας τίποτα (πλην της περίπτωσης να είναι μεταχειρισμένο και να το πουλάς ως καινούργιο, οπότε και θα σε κυνηγάει ο αγοραστής αν το καταλάβει!).
Μπορείς να προφασιστείς διάφορες δικαιολογίες αν τεθούν ερωτήματα γιατί πωλήθηκε κάτι ως μεταχειρισμένο και όχι ως καινούργιο, αλλά δεν νομίζω να γίνει ποτέ αυτό.
Για αυτά, καλύτερα να ρωτήσεις έναν λογιστή που ξέρει καλά την φορολογική νομοθεσία και τα της σύστασης επιχειρήσεων. Πιστεύω ότι θα πρέπει ως δραστηριότητες, να δηλωθούν η παροχή υπηρεσιών, καθώς και η εμπορία καινούργιων και μεταχειρισμένων ειδών, εφόσον έχουν φυσική υπόσταση. Αν είναι ψηφιακά αρχεία ίσως να μην χρειαστεί να δηλώσεις και αποθήκη, αλλιώς σίγουρα θα σου ζητηθεί...
Αλλά, όπως είπα αυτά ένας λογιστής θα σου τα εξηγήσει καλύτερα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 01 Απρ 2010 10:46

Ευχαριστω παιδια!

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 02 Απρ 2010 16:11

Καλημέρα,
chrispen έγραψε:παιδιά είναι απλό νομίζω. Παίρνει π.χ. μια τηλεόραση 100 ευρώ το παιδί και λέει κάνω κλήρωση για να την δώσω. Για να μπείς στη κλήρωση πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ και να μαζευτούν 100 άτομα.
Μετά κάνει την κλήρωση και δίνει την τηλεόραση, την οποία δίνει στον τυχερό ο οποίος έχει πληρώσει μόνο 2 ευρώ αλλα ο πωλητής έχει βγάλει 200 μείον τα 100 της αγοράς 100 ευρώ καθαρά.
Σε αυτή την περίπτωση θα κόψει απόδειξη για 2 ευρώ σε 100 άτομα (200 ευρώ) και δελτίο αποστολής με αιτιολογία "παραδωση δωρου" για την τηλεοραση μηδενικης αξιας.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 02 Απρ 2010 16:29

gvard έγραψε:Καλημέρα,
chrispen έγραψε:παιδιά είναι απλό νομίζω. Παίρνει π.χ. μια τηλεόραση 100 ευρώ το παιδί και λέει κάνω κλήρωση για να την δώσω. Για να μπείς στη κλήρωση πρέπει να πληρώσεις 2 ευρώ και να μαζευτούν 100 άτομα.
Σε αυτή την περίπτωση θα κόψει απόδειξη για 2 ευρώ σε 100 άτομα (200 ευρώ) και δελτίο αποστολής με αιτιολογία "παραδωση δωρου" για την τηλεοραση μηδενικης αξιας.

και εισαι σιγουρος πως θα γινουν ολα αυτα :D

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 02 Απρ 2010 17:10

Δεν ειναι δουλειά μου να είμαι σίγουρος οτι θα γίνουν όλα αυτά, εγώ σου απάντησα τη διαδικασία.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 02 Απρ 2010 17:17

το ξερω οτι απαντησες στη διαδικασια και εγω πιστευω οτι θα το κανουν απλα στη ελλαδα ζουμε!

xaris_vgn

Δημοσίευση από xaris_vgn » 02 Απρ 2010 18:30

@gvard

Θα ηταν το ιδιο αν αυτος που κερδισε την τηλεοραση, δεν την κερδισε τζαμπα, αλλα την κερδισε ας πουμε για 100 ευρο?

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 02 Απρ 2010 23:05

όποιος σου δίνει χρήματα παίρνει απόδειξη. Τόσο απλά. Τα κέρδη σου εσένα δεν θα είναι όπως στο παράδειγμα μου 100 ευρώ αλλα 100 ευρώ -ΦΠΑ

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 11 Απρ 2010 18:44

Πάντως εμένα μου θυμίζει υπηρεσία bidster. To θυμάστε? Είχε πέσει πολύ διαφήμιση... Θα ήθελα πάντως να μάθω όταν γίνει τι ακριβώς είναι. Και πραγματικά θα ήθελα να δώ κάτι έξυπνο. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες