rel no follow

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

rel no follow

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Απρ 2010 18:58

Γιάννη εγώ θα πρότεινα το άλλο.

Ένα εμπορικό μοντέλο για τις υπογραφές και γενικά για όλο αυτό το spamm.

5ε/μήνα για relfollow. Εάν κερδίζει ο άλλος απο το freestuff.gr μπορεί να δώσει και πίσω. Ακόμη και ένα donation μπορεί να κάνει κάποιος.

Το δεύτερο μοντέλο μπορεί να είναι το rewarding model. Επίπεδο χρήστη = κέρδος απο το site.

Άλλωστε και αυτός δεν είναι ο λόγος που οι mods έχουν rel? Η συνεισφορά στο forum με tutorials κτλ;

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

rel no follow

Δημοσίευση από sibas » 07 Απρ 2010 19:56

μήπως να το γυρίσουμε από freestuff σε paystuff :roll:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

rel no follow

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Απρ 2010 20:02

Γιατί η πληροφορία, ta tutorials, τα scripts, τα tips είπα να πληρώνονται για να έχουμε access?

hidedora

rel no follow

Δημοσίευση από hidedora » 07 Απρ 2010 20:04

Κανένας δεν πρόκειται να πληρώσει για rel follow. υπάρχουν πάνω από 120 forums με pagerank πάνω από έξι αυτή τη στιγμή και το rel follow είναι ελεύθερο και χωρίς κανένα περιορισμό.
Σημείωση: αυτά τα forums είναι ξένα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

rel no follow

Δημοσίευση από fafos » 07 Απρ 2010 20:10

hidedora έγραψε:Κανένας δεν πρόκειται να πληρώσει για rel follow. υπάρχουν πάνω από 120 forums με pagerank πάνω από έξι αυτή τη στιγμή και το rel follow είναι ελεύθερο και χωρίς κανένα περιορισμό.
kai alla 1000 forums me page rank pano apo 6 pou den se afhnoun na valeis katholou links sthn ypografh.. kai merika oute kan mesa se post..

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

rel no follow

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Απρ 2010 20:15

hidedora έγραψε:Κανένας δεν πρόκειται να πληρώσει για rel follow. υπάρχουν πάνω από 120 forums με pagerank πάνω από έξι αυτή τη στιγμή και το rel follow είναι ελεύθερο και χωρίς κανένα περιορισμό.
Θα πλήρωνα εάν αυτό μου έφερνε πελάτες ή PR ή γενικά οτιδήποτε άλλο. Όπως και έχω κάνει donation στο freestuff.gr για πελάτη που έχει έρθει.

Το ένα θα πλήρωνε κάποιος ή όχι δεν το ξέρεις... Θέλεις μήπως να μιλήσουμε και για αυτούς που γράφουν σε ξένα Blogs ως guest editors για να κερδίσουν Φήμη - backlink? Ξέρεις πως εκεί, λόγο μεγέθους site θέλεις την προβολή σου και σκίζεσαι για να γράψεις κάτι; Θέλεις μήπως να μιλήσουμε για μοντέλα envento που κερδίζουν με το πληρωμένο περιεχόμενο;

Μάθετε πως στη ζωή δεν είναι όλα τζαμπέ. Για να κερδίσεις πρέπει και κόπο να κάνεις και να επενδύσεις.

hidedora

rel no follow

Δημοσίευση από hidedora » 07 Απρ 2010 20:26

Συμφωνώ, αλλά σε ξένα sites υπάρχουν πολλές επιλογές. Εγώ όταν γράφω σε ξένα forums σίγουρα θα προτιμήσω αυτά που έχουν rel follow. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πείραζε αυτό το forum να έχει rel follow. Όσον αφορά το ότι κάποιοι πληρώνουν σε sites που αναφέρεις, αυτό γίνεται γιατί έχουν κάτι εκατομμύρια επισκέπτες. Αν είναι να πληρώσω τότε καλύτερα να πήγαινα σε αυτές τις ιστοσελίδες που αναφέρεις. Εγώ θα πω τα εξής:
1ον η φτήνια τρώει το παρά.
2ον αν γινόταν στην ελληνική κοινότητα γνωστό ένα φόρουμ με rel follow, τότε τα posts θα μπορούσαν να αυξηθούν και να γίνουν ποιο ποιοτικά, αφού
ποιοτικότερα posts με λέξεις κλειδιά, ευνοούν το site, αλλά και αυτόν που πέρνει το Inbound link.
3ον η πληρωμή σε forum θα δημιουργούσε περισσότερο αρνητικά σχόλια παρά θετικά. αλλά ακόμη και με πέντε ευρώ το μήνα να πληρώνει κάποιος, πόσο conversion rate πιστεύεις ότι θα έχει το freestuff?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

rel no follow

Δημοσίευση από cordis » 07 Απρ 2010 20:32

το rel follow έφυγε πέρσι μετά από αρκετή συζήτηση για να φύγουν και οι seo spammers.

από αυτό δεν έφυγε από την κοινότητα κανένα σοβαρό μέλος.

η ποιότητα τον posts μετά από αυτό (και την μη αναγραφή των συνολικών posts) αυξήθηκε γιατί έφυγε η μάκα.

χρέωση δεν πρόκειται να μπει γιατί είναι ένα hobby 11 χρόνων και όχι επάγγελμα. το επάγγελμά μου δεν είναι καν γύρο από το web.

σε αυτά τα 11 χρόνια τα έχω ακούσει τόσες φορές αυτά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

hidedora

rel no follow

Δημοσίευση από hidedora » 07 Απρ 2010 20:40

Αυτή την άποψη την σέβομαι.

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

rel no follow

Δημοσίευση από vortalifer » 08 Απρ 2010 02:59

hidedora έγραψε:Συγνώμη που ρώτησα... ζήτω η χούντα
Ε οχι :) :) : http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin%27s_law