Προβλήματα μνήμης, μητρικής ή ασυμβατότητα?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gypas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gypas » 12 Ιούλ 2003 19:21

Συνέθεσα ένα σύστημα με μητρική MSI 648 Max-F, Pentium 4 2.66GHz, μνήμη 2x256MB DDR-333MHz, κάρτα γραφικών Chaintech GeForce4 Ti4200(128MB AGP 8x) και λειτουργικό σύστημα Windows 98SE. Το πρόβλημα μου είναι ότι δοκιμάζοντας τη μνήμη μου με το διαγνωστικό Norton diagnostics(απ'τη σουίτα προγραμμάτων Norton System Works 2001) οι μνήμες "κόβονται" στο τεστ. Όταν τις δοκιμάζω ξεχωριστά "περνούν" όμως το τεστ. Δοκίμασα το διαγνωστικό "Fix it Utilities 4" και οι μνήμες πάλι κόπηκαν είτε εξετάζοντάς τις μία μία είτε και τις δύο μαζί. Άλλαξα ήδη μια φορά μνήμες(στην αρχή είχα μνήμη 1x512MB DDR-333MHz). Ρώτησα τεχνικούς και μου είπαν ότι μάλλον έχει πρόβλημα το motherboard ή οι μνήμες ή απλώς υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ μητρικής και μνήμης. Επίσης ο υπολογιστής μου είναι σχετικά αργός σε πολλές εφαρμογές(games και σουίτες γραφείου) και μάλιστα πιο αργός και από υπολογιστές φίλων μου κατώτερους απο τον δικό μου. Συγκεκριμένα σε έναν φίλο μου(υπολογιστής: Pentium 4 2GHz, GeForce3 Ti200 128MB, 2x256MB DDR-266MHz, Windows 98SE) το παιγνίδι GTA Vice City δεν "κολλάει" καθόλου ενώ σε εμένα αντίθετα "κολλάει". Επίσης αφού έτρεξα το benchmark 3D Mark 2003 συγκρίνοντας τα αποτελεσματα του τεστ με αυτά άλλων υπολογιστών(ίδιων με τον δικό μου) ανακάλυψα ότι είχαν τριπλάσια απόδοση.(!) Που πιστεύεται ότι οφείλεται το πρόβλημα; Ευχασιστώ για τη βοήθεια.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 12 Ιούλ 2003 19:31

Οι μνήμες είναι του ίδιου κατασκευαστή;Αν δεν είναι ίσως να υπάρχει πρόβλημα συνεργασίας τους.Δοκίμασες να κάνεις διάφορους συνδυασμούς με τις υποδοχές;Πάντως η πιθανότητα να υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ μητρικής και μνήμης είναι-κατά τη γνώμη μου-ελάχιστη.Αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα dimm 512/133

Άβαταρ μέλους
gypas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gypas » 12 Ιούλ 2003 19:41

Οι μνήμες είναι του ίδιου κατασκευαστή. Επίσης δοκίμασα διαφορετικούς συνδυασμούς αλλά τα προβλήματα συνεχίζονται.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 12 Ιούλ 2003 22:20

- Μπορεί να είναι η μνήμη!
Με 1 - 256 Mb το δοκίμασες ? Εχει πρόβλημα ?

- Οτι drivers χρειάζονται απο το CD της M/B τους έβαλες ?
Ιδίως για το ChipSet της M/B εάν υπάρχουν...

- Μπορεί να φταίει η μνήμη και σε συνδιασμό με τα Win98.
(Με τέτοιο PC καλύτερα να έβαζες 2000 ή XP!)

- Δες στο site της MSI μήπως λένε κάτι, ή υπάρχει νεότερο BIOS.
http://www.msi.com.tw
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 12 Ιούλ 2003 22:56

Αυτό που είπε ο φίλος Enigma για τα 98 σωστό.Μπορεί το λειτουργικό να μην επιτρέπει τη "συμβίωση" των δύο μνημών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες