Κοστολόγηση site ?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Απρ 2010 17:31

Βασικά εάν χρησιμοποιήσει κάτι έτοιμο, δεν μπορεί να κοστολογήσει το script, αλλά το editing που κάνει σε αυτό.

1) Χρησιμοποιείς απλώς βιβλιοθήκες;
2) Χρησιμοποιείς έτοιμο το frontend και γράφεις το backend?
3) Επεξεργάζεσαι το front end?
4) Είναι Open Source ή το αγοράζεις;
5) Επιτρέπει ο πελάτης να κάνεις release αυτά που γράφεις, εάν είναι Open Source?

και μπορώ να σκεφτώ 4-5 ακόμα πραγματάκια, εάν τα χρειάζεστε :)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από Garakatsamol » 08 Απρ 2010 21:14

Basilakis, για τη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν υπάρχει κάτι έτοιμο (τουλάχιστον απ'όσο γνωρίζω). Έχει γίνει σε flash/flex χρησιμοποιώντας πιθανότατα τη 3d engine papervision η οποία είναι free. Για το backend δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει εύκολα κάποια ενσωμάτωση σε open source (ή εμπορικό) cms, οπότε μιλάμε για customια.

Πάντως εσείς που θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο κοστολογείται με ποσά της τάξης των 2000-3000 € θα ήθελα να μου αναλύσετε λίγο πως καταλήξατε σε αυτό το ποσό, το οποίο θεωρώ τραγικά μικρό για τέτοιου είδους project και τελικά θεωρώ ότι δημιουργείτε λάθος εντυπώσεις στην αγορά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Απρ 2010 21:25

Εγώ το είπα γιατί είδα κάτι έτοιμο. Είμαι απο τις πρώτες απαντήσεις πριν αναλυθεί κάτι άλλο. Άρα εάν πάρεις κάτι έτοιμο για να το χρησιμοποιήσεις...

NDH
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από NDH » 08 Απρ 2010 23:23

Πάντως εσείς που θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο κοστολογείται με ποσά της τάξης των 2000-3000 € θα ήθελα να μου αναλύσετε λίγο πως καταλήξατε σε αυτό το ποσό, το οποίο θεωρώ τραγικά μικρό για τέτοιου είδους project και τελικά θεωρώ ότι δημιουργείτε λάθος εντυπώσεις στην αγορά.
Para polu sosta leei o Garakatsamol gia tin timi pantos san efarmogi prepei na poleite pano apo 2000-3000 euro eite etoimo eite oxi mono an einai telios custom prepei na exei aoma parapano (kai enoeite otan ola ta copyright einai dika tou) pantos tha ithela na rotisw pos legete auti i efarmogi akrivos?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Απρ 2010 23:43

Sorry, αλλά υπάρχει κάποιος που του φαίνονται λίγα 2000€ για κάτι που - σχεδόν - δουλεύει;

[edit]Εκτός αν εννοείτε πόσο θα κόστιζε αν λειτουργούσε σωστά και χωρίς ελλείψεις (που προς το παρόν απέχει αρκετά).[/edit]

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από paink1ller » 08 Απρ 2010 23:58

Ναι το συγκεκριμενο ειναι τραγικο, σαν πτυχιακη απο κανενα ΙΕΚ υπολογιστων ειναι..

Αν δουλεψει σωστα με καλυτερα γραφικα και καπως πιο ανθρωπινο interactivity ειναι οι τιμες.
Ηobby: Shooting photons

NDH
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από NDH » 09 Απρ 2010 00:02

nai milame gia mia efarmogi pou douleuei sosta.(pantos paratirisa oti ta grafika tou einai treli moufa alla an mineis konta se mia vivliothiki tin fortonei kai kalitereuei kapos alla tha mporouse na itan poli kalitero se grafika kai alles leitourgeies pou lipoun i ysteroun) pantos milame gia mia diskoli doulia opou to dyskolo den einai i php kai oti allo alla ta 3d engine kai design kata tin gnomi mou kai an kai tin ypotimame tin doulia auti einai arketa kali kai fantazome poli xronovora . episis auto to digma den prepei na einai dynamic alla kai na einai tha exei periorismo antikimenwn dioti exei kai periorismeno xoro stin "ethousa" . An kapoios omos ton xoro thelei na ton kanei analogo ton proionton tou tha xriasti na kserei kai alles gloses programatismou opos c++ ....... ean fusika einai efikto pou nomizw tha einai alla oxi kai me ton eukolotero tropo!

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από Garakatsamol » 09 Απρ 2010 00:31

dva_dev έγραψε:Sorry, αλλά υπάρχει κάποιος που του φαίνονται λίγα 2000€ για κάτι που - σχεδόν - δουλεύει;

[edit]Εκτός αν εννοείτε πόσο θα κόστιζε αν λειτουργούσε σωστά και χωρίς ελλείψεις (που προς το παρόν απέχει αρκετά).[/edit]
O paink1ller ρώτησε πόσο να χρεώσει μια εφαρμογή σαν αυτή που προφανώς θα δουλεύει σωστά και σ'αυτό προσπαθούμε να απαντήσουμε. Και η συγκεκριμένη όντως έχει ένα πρόβλημα στην αναζήτηση αλλά ακόμα και χωρίς αυτή (την αναζήτηση) εχει πάρα πολλή δουλειά πάνω της και σε καμία περίπτωση δεν κοστολογείται τόσο χαμηλά όσο αναφέρθηκε.

Όσο για τα γραφικά είναι ένα πρόβλημα που θα το συναντήσει κάποιος που θα πει ότι το κάνει με 3000€, όταν θα προσπαθήσει να βάλει περίπλοκα γραφικά στο 3δ περιβάλλον του flash και θα κολλήσει το σύμπαν. :)
Εγώ το είπα γιατί είδα κάτι έτοιμο. Είμαι απο τις πρώτες απαντήσεις πριν αναλυθεί κάτι άλλο. Άρα εάν πάρεις κάτι έτοιμο για να το χρησιμοποιήσεις...
Βασίλη, αν και γενικώς συμφωνώ με τις απόψεις σου εδώ νομίζω ότι είσαι λίγο φάουλ γιατί δίνεις μια τιμή για κάτι που, ακόμα κι έτσι όπως το λες να το κατάλαβες, δεν το γνωρίζεις.

e-orama

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από e-orama » 09 Απρ 2010 01:04

Μη έχοντας ανάλυση δεν μπορώ να σου πω τιμή.
Βάλε κάτω το χρόνο που θα ξοδέψεις, το χρόνο που ξόδεψες για να το κάνεις ανάλυση, την εκπαίδευση, την συντήρηση που θα χρειαστεί για το πρώτο χρόνο και μετά βγάλε τιμή.
Αν θα είναι 3 ή 4 ή 5 ή 20 χιλιάδες αυτό θα εξαρτηθεί από το όγκο, τα resources που θα χρησιμοποιείσεις.

αν θες μπορώ να σε βοηθήσω με την ανάλυση ή την κοστολόγηση.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από paink1ller » 09 Απρ 2010 15:26

Παιδια ευχαριστω για τις προτασεις-αποψεις-συμβουλες.

Θα παιξω λιγο με papervision να δω τι maximum triangle count και ποιοτητα μπορω να πετυχω ωστε να τρεχει ανετα σε ενα απλο mainstream C2D cpu για να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να γινει κατι καλυτερο απο αυτο πριν το κοστολογισω και ζητησω προκαταβολη.

e-orama thanks οταν φτασω στο σταδιο κοστολογισης και τα βρω σκουρα θα επικοινωνησω.
Ηobby: Shooting photons

pagou

Κοστολόγηση site ?

Δημοσίευση από pagou » 30 Μάιος 2010 23:09

dva_dev έγραψε:Sorry, αλλά υπάρχει κάποιος που του φαίνονται λίγα 2000€ για κάτι που - σχεδόν - δουλεύει;

εμενα μου φαινονται πολυ λιγα. καλυτερα να ακολουθησεις τις συμβουλες των υπολοίπων. κανε καλυτερη ποιοτικα δουλεια και δωστην 8,000 ( δεν ειναι κακο να βγαζεις λεφτα, ειλικρινα), εξαλου η ιδεες και η πρωτοτυπια, μετρανε οχι η εργασια του εργατη (ρωτα τους ινδους για αυτο).

παντως εαν δωσεις μια χαμηλη τιμη γιατι βρηκες καποια πραγματα ετοιμα, να εισαι σιγουρος οτι ο πελατης (ο καθε πελατης) δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσει ακριβοτερα κατι που εκανες custom. απλα θα περιμενει τον επομενο τσαμπα.

δεν ειναι κακο να βγαζεις περισσοτερα λεφτα ή πιο γρηγορα γιατι ξερεις παραπανω πραγματα απο τους αλλους ( ειται ειναι γνωσεις ειται ή καταλληλη πληροφορια, ειται ....),

εξαλου με αυτη την λογικη μπορεις να προτινεις στον πελατη σου, εναν φθηνοτερο ανταγωνιστη, στον φθηνοτερο ανταγωνιστητο το ετοιμο υλικο και ου το καθ εξης......

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης