Πνευματικα δικαιωματα ιστοσελιδασ

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dourvas

Δημοσίευση από dourvas » 09 Απρ 2010 00:58

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑ. Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΤΕΘΕΙ ΠΟΤΕ. ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΧΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ 30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΙΝΑΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ, ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ (ΤΡΙΕΠΙΠΕΔΟ LOG IN ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΕΔΟ).

ΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ. Η ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ SCRIPTS (ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ SCRIPTS ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ. ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ LINKS ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ.)

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Η ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ. ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΚΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ (ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ). ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΕΙΤΑΙ ΣΩΣΤΑ Η ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ Η ΑΝ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ SCRIPTS Η ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.. . ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΩ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ.

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ Η ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1Ο00 PHP ΑΡΧΕΙΑ) ΜΕ ΒΑΣΗ 30 ΠΙΝΑΚΩΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ: ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ; ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ; ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ....;;;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 09 Απρ 2010 12:52

Δες αυτά μήπως σε βοηθήσουν:
http://www.opensource.org/licenses/category
http://creativecommons.org/about/licenses/

Νομίζω πάντως ότι την απάντηση στο ερώτημα σου την έχεις βρει ήδη.

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 09 Απρ 2010 18:58

Για το θέμα σου δεν ξέρω να σε βοηθήσω ούτε είχα το κουράγιο να το διαβάσω πέρα απο την πρώτη παράγραφο γιατί μου προκάλεσε πονοκέφαλο.

Υπάρχουν και τα πεζά γράμματα στο ελληνικό αλφάβητο, μην γράφεις με κεφαλαία.
Εικόνα

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 10 Απρ 2010 02:53

Ελπίζω να κράτησες back up της προηγούμενης :roll:
:(

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Απρ 2010 11:32

MEGALE GIA ARXI MIN FONAZEIS.
DIAVASA TIN PROTI PARAGRAFO KAI ME PONESE TO KEFALI.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

stratis79

Δημοσίευση από stratis79 » 10 Απρ 2010 21:25

Αν εργαζόσουν ως επαγγελματίας πάνω στην δημιουργία sites κτλ θα μπορούσες με την παράδοση του site να έχεις και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό όπου το design κτλ -όχι το περιεχόμενο- να είναι πνευματική σου περιουσία. Ξέρω κόσμο που το κάνει αυτό.

Εσύ εργαζόσουν εκεί, το έκανες στον ελεύθερο χρόνο σου, είχες φιλότιμο κτλ.

Καλύτερα φίλε μου να ξαναπετάξεις την παλιά επάνω -αν υπάρχει κάπου-... Τουλάχιστον δε θα επωφεληθεί κανείς του κόπου σου βάζοντας το όνομά του φάτσα κάρτα. Στην Ελλάδα ζούμε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης