Σωστε το domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
vevhlos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από vevhlos » 12 Απρ 2010 01:25

Παιδιά μόλις μου έστειλε ένας Γερμανός mail, ζητώντας μου να κλείσω το ieuro.gr που μου ανήκει, αλλιώς θα κινηθεί δικαστικά εναντίον μου. Δηλώνει κάτοχος του trademark iEuro, και όντως είναι: http://oami.europa.eu/CTMOnline/Request ... tail_NoReg .
Trade mark No : 008409393
Δεν πρέπει να του ανήκει κάποιο σχετικό domain, και ρωτώ:
Θέλω να αλλάξω το όνομα και να κρατήσω το domain. Κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία μπορεί να με συμβουλέψει; Θα συμβουλευτώ δικηγόρο και θα του απαντήσω αύριο. Btw σε αυτά που ζητά δεν συμπεριλαμβάνεται να του δώσω το domain. Μηπως αυτό εννοείται; Βοηθήστε έχω πελαγώσει :oops: Μου ζητά αυτά:

1. Acknowledge receipt of this e-mail; and

2. Change the name of the website by 17:00 GMT 16th April 2010.

Ξαναbtw είναι δικηγόρος. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Σωστε το domain

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Απρ 2010 02:13

Πώς μου σπάνε τα νεύρα αυτά. First come first serve βρε άνθρωποι. Πληρώστε να το πάρετε αν δεν είχατε μυαλό εκ των προτέρων! Τέλος πάντων.

Καταρχάς κάνε την πάπια. Μην απαντήσεις στο email. Δεν ξέρει ποιός είναι ο ιδιοκτήτης του ονόματος, μην καρφωθείς. Είναι προσωπικό δεδομένο και δεν μπορεί να το μάθει χωρίς την παρέμβαση εισαγγελέα. Δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις στο email. Δεν το είδες, το πέταξες, το μπλόκαρε το antispam σου. Ακόμα και εξώδικο να σου στείλει στο σπίτι σου, να απαντήσεις ότι δεν επιτρέπεται η γνωστοποίηση της ταυτότητας του ιδιοκτήτη του domain name σύμφωνα με τη νομοθεσία περί προσωπικών δεδομένων της χώρας σου.

Έπειτα πρέπει το trademark του να είναι πανευρωπαϊκό και όχι γερμανικό. Έπειτα, χωρίς να είμαι δικηγόρος, αλλά εξ'όσων έχω διαβάσει, μπορεί να σου κάνει κακό και να ζητήσει αποζημίωση μόνο αν αποδείξει ότι προσπαθείς να παραπλανήσεις τον κόσμο ότι είσαι εκείνος (πχ εκμεταλλευόμενος το trademark του) για ίδιον (οικονομικό κατά κύριο λόγο) όφελος. Δηλαδή να σου κάνει αγωγή/μήνυση για διαφυγόντα κέρδη. Αλλά δε νομίζω να μπορεί να αποδείξει κάτι τέτοιο και δε νομίζω να πάει προς αυτή την κατεύθυνση.

Αν το ξεπεράσουμε αυτό, τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Άστον να πάει στο δικαστήριο, να πληρώσει δικηγόρους στην Ελλάδα, να περιμένει κανα 2 χρόνια να βγει η απόφαση και μετά να το πάρει. Μην του το δώσεις έτσι απλά. Αυτός σου έστειλε email για να ψαρώσεις. Μπορεί να απευθυνθεί και στην ΕΕΤΤ και η ΕΕΤΤ θα ζητήσει συνακρόαση και θα πληρώσει 300 ευρώ ο άλλος για τη διαδικασία αλλά και για τον πληρεξούσιο δικηγόρο.

Γενικώς άστον να το διεκδικήσει, πιθανότατα όταν μάθει πώς λειτουργούν στην Ελλάδα να τα παρατήσει :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

vevhlos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από vevhlos » 12 Απρ 2010 02:39

Ευχαριστώ cdhyper, μα νομίζω πως είναι πανευρωπαικό το trademark. Και δεν το βλέπω να με υπερασπίζεται καμία ΕΕΤΤ. Δεν με πειράζει να αλλάξω το λογότυπο, το οποίο και καταπατά από ότι κατάλαβα την κατοχύρωσή του, αλλά φοβάμαι μήπως είναι πρόφαση για να μου πάρει και το domain. Και κλείνει το mail λέγοντας για μύνηση:
In the event of any failure to do so I will instruct lawyers in Greece and/or Germany (in respect of your server) to take proceedings to shut down the site, sue you for an account of profits and for legal costs.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vevhlos την 12 Απρ 2010 02:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Σωστε το domain

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Απρ 2010 02:41

Εγώ για το domain μίλησα. Για το λογότυπο άλλαξέ το, δεν σε χαλάει ιδιαίτερα, δεν είσαι και coca cola.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

freefotos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από freefotos » 12 Απρ 2010 04:23

Ρωτα το e-shop

και αυτο ειναι κατοχυρωμενο αλλου αλλα παει σφαιρα εδω
Δε τα ξαναβάζω με ηλίθιους! Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε νικάνε άνετα λόγο έδρας!

Panagioths

Σωστε το domain

Δημοσίευση από Panagioths » 12 Απρ 2010 21:06

Σε γενικές γραμμές πράξε σύμφωνα με όσα γράφει στην αρχή ο cdhyper. Άσε τον να κάνει αυτός της νομικές διαδικασίες, εαν τις κάνει και μην απαντήσεις με χειροκίνητο ή αυτόματο τρόπο οτι έλαβες γνώση για τίποτα.

freefotos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από freefotos » 13 Απρ 2010 00:28

Panagioths έγραψε:Σε γενικές γραμμές πράξε σύμφωνα με όσα γράφει στην αρχή ο cdhyper. Άσε τον να κάνει αυτός της νομικές διαδικασίες, εαν τις κάνει και μην απαντήσεις με χειροκίνητο ή αυτόματο τρόπο οτι έλαβες γνώση για τίποτα.
ΔΙΑΦΩΝΩ
Από τη στιγμη που εχεις contact μια αναφορά παραδοσης από αυτον του δινει πλεονεκτημα

Παρκαρε το domain SEDO ή αλλου και αστον να...κουρευεται
Δε τα ξαναβάζω με ηλίθιους! Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε νικάνε άνετα λόγο έδρας!

Panagioths

Σωστε το domain

Δημοσίευση από Panagioths » 13 Απρ 2010 00:59

Η αναφορά παράδοσης από email δεν είναι αποδεκτή στα ελληνικά δικαστήρια και τις ανεξάρτητες αρχές. Μόνο του φαξ.

Η sedo είναι γερμανική εταιρεία και επομένως τον διευκολύνεις γιατί θα παίξει μέσα στη χώρα του.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σωστε το domain

Δημοσίευση από cordis » 14 Απρ 2010 00:52

αν του το δώσεις ίσως να είναι το πρώτο domain που θα έχει με την επωνυμία του.. γιατί δε βλέπω να έχει ούτε το .com ούτε το .eu ούτε και το .de

άσε και το άλλο.. αυτός έχει το:
iEuro Trade mark No: 008409393
αλλά το
IEURO Trade mark No: 008896219
το έχει άλλος...

εσύ πήγαινε με την λογική ότι τα έχεις όλα μικρά και με το .gr στο τέλος.

σημαντικό είναι να έχεις και άλλη δραστηριότητα. αυτός που σου έστειλε το email έχει:
Nice Classification: 35
List of goods and services The bringing together, for the benefit of others, of a full range of financial providers and products, enabling customers to search, view and choose those services.

ο άλλος που έχει
Nice Classification: 9, 38, 42

εάν εσύ πας και το κατοχυρώσεις για άλλο Nice Classification η αίτηση σου θα γίνει δεκτή και δε θα μπορεί να σου κάνει τίποτα.

μίλα και με κάποιον εξειδικευμένο δικηγόρο για περισσότερες πληροφορίες!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

vevhlos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από vevhlos » 14 Απρ 2010 16:27

Ευχαριστώ θερμά όσους ενδιαφέρθηκαν!
Δεδομένου ότι το domain το έχω μόνο 1,5 μήνα, θα αλλάξω domain τώρα που είναι νωρίς, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα του χαρίσω το domain. Αν ήμουν πιο άνετος οικονομικά, ίσως το κυνηγούσα.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σωστε το domain

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Απρ 2010 16:31

για ποιο λογο να το δωσεις? απλα αν θες σταματα να το δουλευεις

freefotos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από freefotos » 07 Μάιος 2010 01:58

kane mas ena update...ti egine telika?

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Σωστε το domain

Δημοσίευση από vassilism » 08 Μάιος 2010 04:27

Το ποιο σημαντικό απ όλα δεν το έχεις ερευνήσει?
Ποιο έχει προγενέστερα δικαιώματα, το domain σου ή το TM?
Αν έχεις αγοράσει το domain πριν καταχωρηθεί το εμπορικό σήμα, δεν μπορεί να σου πάρει το domain με τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σωστε το domain

Δημοσίευση από Nkapa » 08 Μάιος 2010 14:40

Γερμανός ε; Πουλάκι μου πάτα τον εκεί που πονάει (ζήτα του πολλά λεφτά). Να πάει να κατοχυρώσει com - eu - de

Ουστ από δω!

vevhlos

Σωστε το domain

Δημοσίευση από vevhlos » 08 Μάιος 2010 19:04

vassilism έγραψε:Το ποιο σημαντικό απ όλα δεν το έχεις ερευνήσει?
Ποιο έχει προγενέστερα δικαιώματα, το domain σου ή το TM?
Αν έχεις αγοράσει το domain πριν καταχωρηθεί το εμπορικό σήμα, δεν μπορεί να σου πάρει το domain με τίποτα.
Το trademark του κατοχυρώθηκε 1 μήνα πρίν κλείσω το domain.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης