Δημόσια εξύβριση....!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2010 15:12

emphasy έγραψε:Τσάμπα διαδικασία, αν είναι έτσι καθημερινά η ΔΗΕ μόνο με αυτό θα ασχολείται! Γιατί όλοι με όλους βρίζονται, εδώ μπορεί όχι αλλά σε άλλα φόρουμ γίνεται χαμός!

Όσο για την ανωνυμία στο ίντερνετ! Σαν να κλέβεις σούπερ-μάρκετ και να φοράς t-shirt με την διεύθυνση του σπιτιού σου και το τηλέφωνό σου. ;-)
το ωχ αδερφέ και το που να τρέχω τώρα είναι που κάνει μερικούς να νομίζουν ότι είναι ανώνυμοι στο Internet και από κοτούλες στο real life να γίνονται τσαμπουκάδες και γαμιάδες στο web.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

papp0us

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από papp0us » 12 Απρ 2010 15:23

Επ! σεμνά με το μαμιάδες:P είπαμε σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλα μη χαντακώνουμε και το επίπεδο:P

Ον τοπικ, συμφωνώ απόλυτα. Φτάστο στα άκρα και ας μη βγάλεις άκρη. Έχει παραγίνει το πράμα με τους τσάμπα μάγκες στα φόρουμ και στα blogs.
Όσο για το αν βρίζει avatar η όχι, δεν νομίζω οτι έχει σημασία. Στο blog ο φίλος εκφράζει τις σκέψεις του. Αν συμφωνείς τα διαβάζεις, αν όχι απλά τις προσπερνάς η έστω εκφράζεις τις αρνήσεις σου.. σε καμια περίπτωση δεν είναι λύση οι χριστοπαναγίες και να βρίζει σπίτια.. avatar η όχι, τον συντάκτη βρίζει
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 15:27

Μίλησα με την υπηρεσία και η συζήτηση είχε ως εξής....!
Εγώ: Γεια σας, ονομάζομαι Πυλ.......ος Κωνσταντίνος (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω το όνομα γι αυτό έβαλα τελίτσες.) και είμαι κάτοχος μιας ιστοσελίδας-blog. Στην συγκεκριμένη σελίδα έκανα κάποιο άρθρο πριν μέρες το οποίο κάποιος θεώρησε σωστό να το αντιγράψει και να το δημοσιοποιήσει σε κάποιο φόρουμ. Και εντάξει... αυτό δεν με πειράζει τώρα. Το θέμα μου είναι πως κάποιο μέλος της σελίδας απάντησε στο συγκεκριμένο άρθρο εξυβρίζοντας εμένα, την οικογένεια μου και γενικά συγγενικά πρόσωπα. Πόσο μπορούμε να το "αντιμετωπίσουμε";

ΔΗΕ: Μάλιστα. Σε ποια σελίδα έχει δημοσιευτεί το άρθρο Κε Π.......ε;;

Εγω: Είναι το h............p.gr.

ΔΗΕ: Έχετε έρθει σε επικοινωνία με τους διαχειριστές της σελίδας;

Εγώ: Φυσικά. Ήταν η πρώτη μου κίνηση όταν διάβασα τα συγκεκριμένα σχόλια.

ΔΗΕ: Ωραία. Απάντηση έχετε πάρει;

Εγώ: Οι ώρες είναι λιγότερες από 48 και απάντηση δεν έχει υπάρξει. Φυσικά περιμένω ακόμα και δεν κάνω βεβιασμένες κινήσεις. Είναι κρίμα να βρουν τον "μπελά" τους άτομα που δεν έχουν καν σχέση με το θέμα. Απλά δεν "έτυχε" να το ελέγξουν....

ΔΗΕ: Αν συνεχίσουν και δεν σας απαντήσουν μπορείτε να καταθέσετε μήνυση εναντίον του συγκεκριμένου φόρουμ αποστέλλοντας στα γραφεία μας και print screen με τις συγκεκριμένες απαντήσεις και στην συνέχεια εμείς σε επικοινωνία με τους διαχειριστές της σελίδας θα μπορέσουμε να πάρουμε λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο μέλος και να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες για την όποια διαδικασία.

Εγώ: Θα έχω την δυνατότητα εγώ συγκεκριμένα να μάθω ποιος είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος; ή όλα θα γίνουν από εσάς και δεν θα έχω κάποια "επαφή";

ΔΗΕ: Το θέμα αν πάρει αυτήν την πορεία θα γίνει δικαστήριο στο οποίο ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να παρευρεθείτε και οι δύο. Και εσείς και ο Κος που έστειλε τα υβριστικά μηνύματα. Φυσικά είναι εξίσου απαραίτητο να είναι εκεί και οι διαχειριστές της σελίδας για να χουν την επίβλεψη αλλά και την επίγνωση του θέματος.

Εγώ: Πολύ ωραία...! Θα κοιτάξω λίγο ακόμα το θέμα με τους διαχειριστές και αν δεν δω "αποτελέσματα" θα προχωρήσω στις προαναφερθείσες διαδικασίες ώστε να στραφώ νομικά...! Αν χρειαστεί θα σας ξανακαλέσω! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ....!!

ΔΗΕ: Να είστε καλά. Καλή σας μέρα....!!!

Εγώ: Γεια σας!
Τα σχόλια δικά σας.....!!!
Εικόνα

emphasy
Honorary Member

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από emphasy » 12 Απρ 2010 15:29

cordis έγραψε:
emphasy έγραψε:Τσάμπα διαδικασία, αν είναι έτσι καθημερινά η ΔΗΕ μόνο με αυτό θα ασχολείται! Γιατί όλοι με όλους βρίζονται, εδώ μπορεί όχι αλλά σε άλλα φόρουμ γίνεται χαμός!

Όσο για την ανωνυμία στο ίντερνετ! Σαν να κλέβεις σούπερ-μάρκετ και να φοράς t-shirt με την διεύθυνση του σπιτιού σου και το τηλέφωνό σου. ;-)
το ωχ αδερφέ και το που να τρέχω τώρα είναι που κάνει μερικούς να νομίζουν ότι είναι ανώνυμοι στο Internet και από κοτούλες στο real life να γίνονται τσαμπουκάδες και γαμιάδες στο web.
Δεν διαφωνώ! Αλλά σκέψου πόσο ηλίθιος και κομπλεξικός μπορεί να είναι κάποιος που επιτίθεται μέσω ιντερνετ στον οποιονδήποτε! Αξίζει να ασχοληθείς μαζί του όχι. Αλλά κι αν δεν ασχοληθείς για πόσο καιρό θα το κάνει...; Εκεί είναι το δίλημμα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emphasy την 12 Απρ 2010 15:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2010 15:29

μια χαρά... αν δεν το βγάλουν θα αναγκαστούν να δώσουν IP μετά από την μήνυση που θα καταθέσεις..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 15:35

cordis έγραψε:μια χαρά... αν δεν το βγάλουν θα αναγκαστούν να δώσουν IP μετά από την μήνυση που θα καταθέσεις..
Τώρα κράτησα και 3 print screens με τα σχόλια του τύπου.....!!!
Άϊντε να δούμε πότε θα πάρω απάντηση.....! Πραγματικά με έχει εκνευρίσει το θέμα!
Εικόνα

emphasy
Honorary Member

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από emphasy » 12 Απρ 2010 16:00

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι. Κατα πόσο έναν printScreen αποτελεί ένα έγκυρο αποδεικτικό στοιχείο;
Ας πούμε σε περίπτωση που διαγραφεί το θέμα!

Γιατί για παράδειγμα μπορώ αυτή την στιγμή να έχω printScreen που να φαίνεται πως με βρίζει ο τάδε, φτιαγμένο στο photoshop. :-?

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από inFamous » 12 Απρ 2010 16:01

Εγώ πιστεύω πως θα σβήσουν τα μυνήματα...
Αλλά είνια αρκετά ενδιαφέρον το θέμα σου...
Ενημέρωνε μας συνεχώς ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2010 16:03

χρειάζεται και αυτό, αλλά σίγουρα δεν αρκεί μόνο αυτό.. απλά για να δείξει το κείμενο το θέλει, και γι' αυτό χρειάζονται και οι διαχειριστές, για να το πιστοποιήσουν.

..είναι κρίμα πάντως να αφήνουν τέτοιες συμπεριφορές μέσα σε forum.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από inFamous » 12 Απρ 2010 16:05

cordis έγραψε:χρειάζεται και αυτό, αλλά σίγουρα δεν αρκεί μόνο αυτό.. απλά για να δείξει το κείμενο το θέλει, και γι' αυτό χρειάζονται και οι διαχειριστές, για να το πιστοποιήσουν.

Σίγουρα είναι κρίμα αλλά αν είναι κάποιο μεγάλο forum σίγα μν τσεκάρουν όλα τα posts
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 16:13

inFamous έγραψε:
cordis έγραψε:χρειάζεται και αυτό, αλλά σίγουρα δεν αρκεί μόνο αυτό.. απλά για να δείξει το κείμενο το θέλει, και γι' αυτό χρειάζονται και οι διαχειριστές, για να το πιστοποιήσουν.

Σίγουρα είναι κρίμα αλλά αν είναι κάποιο μεγάλο forum σίγα μν τσεκάρουν όλα τα posts
Θα σας ενημερώσω για κάθε εξέλιξη...! Όσο για το να μην ελέγχουν επειδή είναι φόρουμ δεν συμφωνώ.
Αν δεν τα καταφέρνεις μόνος σου Κε webμάστορα βάλε παραπάνω moderators! ;)
Και χώρισε τους σε θεματικές κατηγορίες ώστε να μπορούν να το ελέγχουν πιο "οργανωμένα"!

(Βλέπε FreeStuff! :P )
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από manolism » 12 Απρ 2010 16:34

Εδώ έχουμε τον Geo που μαζεύει τα υβριστικά πριν καν δημοσιευτούν (μόνο αυτός και ο Μάκης το κάνουν αυτό)

Τέτοιο moderοσκυλο δεν προκειται να ξαναυπάρξει :P :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2010 16:35

όταν πάει στρατό θα βάλω εγώ μέσον για να πάει σε γραφείο! :p
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 17:12

Παραμένω ανενημέρωτος από τους διαχειριστές της σελίδας....! Για να δούμε που θα φτάσει........!!! ;-)
Εικόνα

LLeonidas

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από LLeonidas » 12 Απρ 2010 17:53

cordis έγραψε:όταν πάει στρατό θα βάλω εγώ μέσον για να πάει σε γραφείο! :p
:o

Σε 2 χρονάκια πάω και εγώ φαντάρος μήπως να κάνω αίτηση για moderator στο freestuf ?? :P

Τώρα στο θέμα μας

Σου απείλησαν τη μαμά την αδερφή την κόρη τη γυναικα τον μπαμπά τον παππου τη γιαγιά το σπίτι την πατρίδα .... στείλε του δώρο προφυλακτικά ;)

Θα καταντήσουμε σαν τους αμερικανους θα φωνάζουμε τα παιδιά μας κωλόπαιδα και θα μας κάνουνε μήνυση για sigofadiki δυσφήμιση :roll:
:(

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες