Δημόσια εξύβριση....!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 17:55

LLeonidas έγραψε: Θα καταντήσουμε σαν τους αμερικανους θα φωνάζουμε τα παιδιά μας κωλόπαιδα και θα μας κάνουνε μήνυση για sigofadiki δυσφήμιση :roll:
Καλά όλα τα παραπάνω....! Αυτό όμως δεν το έπιασα!
(Με χτύπησε το αρνί των προηγούμενων ημερών στο κεφάλι!)

Προφυλακτικά ε; Χμ....! Προτείνεις κάποια γεύση;
Η βλακεία είναι πως δεν θέλω να βρουν "τον μπελά" τους άνθρωποι που δεν φταίνε....!!!
Εικόνα

LLeonidas

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από LLeonidas » 12 Απρ 2010 18:05

Να στο πω ποιο απλά

Όταν στο δρόμο σε λένε μ@λ@κ@ , τι κανεις ??? τον πλακώνεις ή τον αγνοείς .

Στο internet γιατί θες να τον μηνύσεις ??? :-?

και επίσης αν ενοχλήσεις και πολύ τους διαχειριστές μπορούνε να σου αλλάξουνε τα φώτα .

Με την γνωστη τακτική του youtube .
Τι συμβαίνει κύριοι ?? Ανεβάζουνε υλικό στο site μου που σας ενοχλεί ?? Πάρτε ένα account κάντε flag τα video που σας ενοχλούνε και θα σας δίνω εγώ το permision να τα κάνετε edit .
Δηλαδή ??? Κάτσε και κοίτα το forum μας και τρέξε να κανεις edit όσα topic σε ενοχλούνε ( γιατί τα καλά παιδιά όπως ο Geostuff σπανίζουνε ) ;)

Θες λοιπόν να γίνεις abuse moderator στο site τους ??? εμπρός λοιπόν ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα :)
:(

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 18:10

LLeonidas έγραψε:Να στο πω ποιο απλά

Όταν στο δρόμο σε λένε μ@λ@κ@ , τι κανεις ??? τον πλακώνεις ή τον αγνοείς .

Στο internet γιατί θες να τον μηνύσεις ??? :-?

και επίσης αν ενοχλήσεις και πολύ τους διαχειριστές μπορούνε να σου αλλάξουνε τα φώτα .

Με την γνωστη τακτική του youtube .
Τι συμβαίνει κύριοι ?? Ανεβάζουνε υλικό στο site μου που σας ενοχλεί ?? Πάρτε ένα account κάντε flag τα video που σας ενοχλούνε και θα σας δίνω εγώ το permision να τα κάνετε edit .
Δηλαδή ??? Κάτσε και κοίτα το forum μας και τρέξε να κανεις edit όσα topic σε ενοχλούνε ( γιατί τα καλά παιδιά όπως ο Geostuff σπανίζουνε ) ;)

Θες λοιπόν να γίνεις abuse moderator στο site τους ??? εμπρός λοιπόν ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα :)
Θέλω να προχωρήσω σε τέτοιες κινήσεις κυρίως "εις βάρος" του ανθρώπου που έκανε αυτά τα σχόλια και όχι εις βάρος των διαχειριστών. Το θέμα μου είναι πως ήδη έχω αναφέρει σε προηγούμενη απάντηση πως προσπαθώ να σχηματίσω μία κάποια εικόνα στον χώρο των blogs χωρίς βέβαια να εννοώ πως θέλω να γίνω γνωστός. Απλά όσοι με ξέρουν να εκτιμούν τα άρθρα μου ή να τα "αγνοούν ανώνυμα"......! Ελπίζω να με πιάνεις...! Δεν μπορεί ο κάθε τυχαίος να με ξεφτιλίζει δημόσια κι εγώ να κάνω την πάπια! Αφού έχω την "δύναμη"...! Γιατί να μην το κυνηγήσω; Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσες εσύ αλλά σίγουρα όταν βρίζουν τον άνθρωπο που σε γέννησε δεν είναι λίγο πράγμα....! :-)

Φιλικά
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2010 18:12

συγκρίνεις τώρα μια βρισιά που θα σου πουν από το απέναντι αυτοκίνητο (ανώνυμος, σε ανώνυμο) με τα καντήλια στο internet που μένουν και παραμένουν και μπορούν να τα διαβάσουν χιλιάδες. ειδικά όταν κάποιος γράφει επώνυμα;
ντα ας πούμε;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 18:13

cordis έγραψε:
ντα ας πούμε;
:-D :-D :-D :-D :-D
Εικόνα

elorant

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από elorant » 12 Απρ 2010 18:43

Δεν ξέρω αν θα ασχοληθεί η ΔΗΕ με κάτι τόσο «μικρό» αλλά αυτό που ξέρω είναι πως τέτοιες πρακτικές, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι τελείως λάθος. Αν για κάτι τόσο ασήμαντο όπως το να σε βρίσει κάποιος, και να με συμπαθάς αλλά το θεωρώ ασήμαντο γιατί άλλο να σε βρίσει κι άλλο να σε συκοφαντήσει, καλούμε την αστυνομία, τότε θα ξυπνήσουμε ένα πρωί και θα μας έχει κάτσει στο σβέρκο ο αστυνόμος. Όταν γίνεται ολόκληρος αγώνας να διατηρηθεί το net neutrality δεν μπορούμε εμείς, και ειδικότερα όσοι από εμάς δραστηριοποιούνται κι επαγγελματικά σε αυτό το χώρο, να καλούμε την αστυνομία να επιτελέσει ρόλο ρυθμιστικής αρχής στο Διαδίκτυο. Το Διαδίκτυο αυτορυθμίζεται, αυτό υποτίθεται πως είναι και το μεγάλο του πλεονέκτημα. Αν εσύ για κάτι που σε ενοχλεί φωνάζεις τη ΔΗΕ τότε νομιμοποιείται κι ο κάθε Λιακόπουλος για κάτι αντίστοιχο να τραβάει στα δικαστήρια ανθρώπους και πάει λέγοντας.

Γίνεται ας πούμε μια προπαρασκευαστική επιτροπή στη Βουλή για το θέμα της πειρατείας στο Διαδίκτυο και μεταξύ άλλων καλούν και τον διοικητή της ΔΗΕ, ή κάποιον από εκεί τέλος πάντων, να καταθέσει τη γνώμη του. Τι νομίζεις πως θα πει; Πως κάθε μέρα έχει δύο χιλιάδες αιτήσεις από πολίτες για άρση της ανωνυμίας. Και τι εικόνα αφήνει αυτό; Πως το Διαδίκτυο είναι ένας βόθρος και ο καλύτερος τρόπος να το διορθώσουμε είναι να άρουμε την ανωνυμία. Κι αν αρθεί η ανωνυμία, με τους νόμους που υπάρχουν στην Ελλάδα περί συκοφαντικής δυσφήμησης, άντε μετά κάνε εσύ κριτική για οτιδήποτε αφορά κοινωνικό/πολιτικό θέμα. Αν νομίζεις πως το πάω πολύ μακριά σε πληροφορώ πως πολλά από αυτά έχουν συμβεί.

Κατάπιε λοιπόν τον εγωισμό σου κι άστο να πάει στην ευχή. Το ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις μια εικόνα online είναι σεβαστό αλλά μη νομίζεις πως το διάβασαν και τίποτα εκατομμύρια αυτό το σχόλιο που σε ενόχλησε. Πενήντα-εκατό άνθρωποι θα το διάβασαν και σε ένα μήνα θα έχουν ξεχάσει το όνομα σου γιατί θα βρουν κάποιον άλλο να βρίσουν. Ελάχιστα θα επηρεαστεί η εικόνα σου από αυτό το περιστατικό κι αν θες και τη γνώμη μου κερδισμένος θα βγεις γενικότερα αν δείξεις πως δεν σε αγγίζει κάτι τέτοιο.

My two cents.

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 18:51

elorant έγραψε:Δεν ξέρω αν θα ασχοληθεί η ΔΗΕ με κάτι τόσο «μικρό» αλλά αυτό που ξέρω είναι πως τέτοιες πρακτικές, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι τελείως λάθος. Αν για κάτι τόσο ασήμαντο όπως το να σε βρίσει κάποιος, και να με συμπαθάς αλλά το θεωρώ ασήμαντο γιατί άλλο να σε βρίσει κι άλλο να σε συκοφαντήσει, καλούμε την αστυνομία, τότε θα ξυπνήσουμε ένα πρωί και θα μας έχει κάτσει στο σβέρκο ο αστυνόμος. Όταν γίνεται ολόκληρος αγώνας να διατηρηθεί το net neutrality δεν μπορούμε εμείς, και ειδικότερα όσοι από εμάς δραστηριοποιούνται κι επαγγελματικά σε αυτό το χώρο, να καλούμε την αστυνομία να επιτελέσει ρόλο ρυθμιστικής αρχής στο Διαδίκτυο. Το Διαδίκτυο αυτορυθμίζεται, αυτό υποτίθεται πως είναι και το μεγάλο του πλεονέκτημα. Αν εσύ για κάτι που σε ενοχλεί φωνάζεις τη ΔΗΕ τότε νομιμοποιείται κι ο κάθε Λιακόπουλος για κάτι αντίστοιχο να τραβάει στα δικαστήρια ανθρώπους και πάει λέγοντας.

Γίνεται ας πούμε μια προπαρασκευαστική επιτροπή στη Βουλή για το θέμα της πειρατείας στο Διαδίκτυο και μεταξύ άλλων καλούν και τον διοικητή της ΔΗΕ, ή κάποιον από εκεί τέλος πάντων, να καταθέσει τη γνώμη του. Τι νομίζεις πως θα πει; Πως κάθε μέρα, έχει δύο χιλιάδες αιτήσεις από πολίτες για άρση της ανωνυμίας. Και τι εικόνα αφήνει αυτό; Πως το Διαδίκτυο είναι ένας βόθρος και ο καλύτερος τρόπος να το διορθώσουμε είναι να άρουμε την ανωνυμία. Κι αν αρθεί η ανωνυμία, με τους νόμους που υπάρχουν στην Ελλάδα περί συκοφαντικής δυσφήμησης, άντε μετά κάνε εσύ κριτική για οτιδήποτε αφορά κοινωνικό/πολιτικό θέμα. Αν νομίζεις πως το πάω πολύ μακριά σε πληροφορώ πως πολλά από αυτά έχουν συμβεί.

Κατάπιε λοιπόν τον εγωισμό σου κι άστο να πάει στην ευχή. Το ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις μια εικόνα online είναι σεβαστό αλλά μη νομίζεις πως το διάβασαν και τίποτα εκατομμύρια αυτό το σχόλιο που σε ενόχλησε. Πενήντα-εκατό άνθρωποι θα το διάβασαν και σε ένα μήνα θα έχουν ξεχάσει το όνομα σου γιατί θα βρουν κάποιον άλλο να βρίσουν. Ελάχιστα θα επηρεαστεί η εικόνα σου από αυτό το περιστατικό κι αν θες και τη γνώμη μου κερδισμένος θα βγεις γενικότερα αν δείξεις πως δεν σε αγγίζει κάτι τέτοιο.

My two cents.
Συνήθως το "κράξιμο" είναι η καλύτερη διαφήμιση....!
Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ έγινε πριν κάποιες μέρες όταν κυκλοφορούσα στην Αθήνα και είδα ένα πανό με μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιγραφή που έλεγε... "Αλήτες δημοσιογράφοι του {ΟΝΟΜΑ ΣΕΛΙΔΑΣ}"!!!
ΑΜΕΣΩΣ πήρα τηλ έναν εξ αυτών που έχουν - γράφουν στο συγκεκριμένο site και έμεινα έκπληκτος όταν μου είπε "ξέρω την ύπαρξη του πανό! Είναι ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ"!!!!

Anyway....! Προτιμώ να ΜΗΝ διαφημιστώ έτσι αλλά με μερικά text links από φίλους
ή απλά γνωστούς που τυχαίνει να συνομιλούμε όπως εδώ μέσα. Αλλά όχι έτσι.....!!!

Και δεν ξέρω πως σου φαίνεται εσένα αλλά για μένα είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!
Επίσης δεν θα κάνει κάτι η ΔΗΕ για να ξεσκεπάσει εγκληματίες ούτε για την
εξάρθρωση κάποιας σπείρας εμπόρων ναρκωτικών. Μιλάμε τώρα για αντιπαράθεση
σε προσωπικό επίπεδο και μηνύσεις σε συγκεκριμένο πρόσωπο. Όχι "κουτουρού"
κινήσεις με σκοπό να γεμίσω την εβδομάδα μου με ανόητα τρεξίματα στα δικαστήρια.

Όπως είπες θα βρίσει κάποιον άλλον....! ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ;;; Αυτός είναι ΤΟΣΟ μάγκας
που μπορεί να κρίνει και να βρίσει τον καθένα μόνο και μόνο επειδή είναι μέλος σε ένα
γνωστό φόρουμ; ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ! Απλό μέλος....!

Πως θα του φαινότανε αν εγώ έκανα ένα άρθρο σε μερικά Blogs που γράφω
και τον έκανα δημόσια ρεντίκολο; Είναι θέμα ηθικής και παραδειγματισμού και όχι
διαφήμισης ή "ελεύθερου χρόνου".....! Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ αλλά γιατί
να το αφήσω κιόλας;

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις....!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Απρ 2010 20:18

emphasy έγραψε:Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι. Κατα πόσο έναν printScreen αποτελεί ένα έγκυρο αποδεικτικό στοιχείο;
Ας πούμε σε περίπτωση που διαγραφεί το θέμα!

Γιατί για παράδειγμα μπορώ αυτή την στιγμή να έχω printScreen που να φαίνεται πως με βρίζει ο τάδε, φτιαγμένο στο photoshop. :-?
Υπάρχει και το Google cache σε αρκετές περιπτώσεις ;)

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 20:19

ThyClub έγραψε:
emphasy έγραψε:Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι. Κατα πόσο έναν printScreen αποτελεί ένα έγκυρο αποδεικτικό στοιχείο;
Ας πούμε σε περίπτωση που διαγραφεί το θέμα!

Γιατί για παράδειγμα μπορώ αυτή την στιγμή να έχω printScreen που να φαίνεται πως με βρίζει ο τάδε, φτιαγμένο στο photoshop. :-?
Υπάρχει και το Google cache σε αρκετές περιπτώσεις ;)
Ούτε που το σκέφτηκα εντωμεταξύ αυτό......!!!! Thank you ThyClub
Εικόνα

viatherm
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από viatherm » 12 Απρ 2010 20:39

Παντως για να μην τα αφαιρούν αυτα τα ποστ "πιστεύουν" στο μέλος !
Εγω πάντως θα έσβηναν τέτοια μηνύματα (για την ακρίβεια θα τα πήγαινα σε μυστικό δωμάτιο)
Μην το πετάς...www.xariseto.gr !!!

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Απρ 2010 20:41

viatherm έγραψε:Παντως για να μην τα αφαιρούν αυτα τα ποστ "πιστεύουν" στο μέλος !
Εγω πάντως θα έσβηναν τέτοια μηνύματα (για την ακρίβεια θα τα πήγαινα σε μυστικό δωμάτιο)
Βασικά το "θα τα πήγαινα σε μυστικό δωμάτιο" κάθε άλλο παρά "σοβαρή ενέργεια" μου κάνει...!
Δεν είναι λογικό να "κρύβεσαι" όταν ξέρεις πως δεν είσαι εντάξει....!
Για να μην τα αφαιρούν θα πει πως δεν έχουν πάρει ακόμα το mail μου.
Έχουν 3 μέρες περιθώριο......!!!

Μετά θα προχωρήσω στις απαραίτητες ενέργειες........!!!!
Εικόνα

LLeonidas

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από LLeonidas » 13 Απρ 2010 04:00

:-?

Το internet είναι παγκόσμιο .

Δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τον κάθε @γ@μ!τ* που ξέρει μονο να κάνει το troll .

Και άντε και γίνεσαι και διάσημος και σε μαθαίνουνε αμερική φιλιππίνες και παραπέρα .

Θα τρέχεις να κυνηγάς τους φιλιππινέζους γιατί σε είπανε sigfougou ( κατσαρίδα με στριγακι στα φιλιππινέζικα [ plakizo ] ) ???

:-?

P.S. Καλο κουράγιο :cry:

flasher1973

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από flasher1973 » 13 Απρ 2010 04:21

Αν τα καταφερεις φιλαρακο θα ψηφίσω πασόκ στις επόμενες εκλογες.

Τώρα οσον αφορά περι print screen αυτο δεν στεκει.
οσο αφορά για IP παλι δεν στέκει γιατι μπορεις να μπεις απο WI-FI.
οσον αφορά Moderators σιγα μην ειναι αναγκασμένοι να κάνουν τις νταντάδες.

Συμφωνώ απόλυτα με τον LLeonida.
Διαφωνω με ολους τους αλλους και τους ρωτώ το εξής.
Αν ανοίξω ενα φορουμ και στο terms & coditions λέω .
1) Επιτρέπονται τα βρυσίδια
2) το Φορουμε δεν φέρει καμμια ευθύνη για το Υφος των μελών του.

Τι φαντάζεσε μπροει να μου κάνει το ΔΗΕ?>

και στο φινάλε φινάλε αν εχεις απειρο χρόνο να ασχολήσε με αυτα γιατι δεν παίρνεις παλι τηλέφωνο την δίωξη και να δώσεις το σιτε www.bulgarmak.org που βρίζει ολους τους Ελληνες και όλους τους πολιτικους?

Εκει δηλαδή γιατι η δίωξη δεν επεμβαίνει.
και ενα τελευταίο αν το Site βρίσκετε Εξω και η διαχείρηση του γίνετε απεξω τι να κανει η δικη μας η διώξη ουτε η Ιντερπόλ δεν μπορει να σε σταματήσει.

Επίλογος.
Το Ιντερνετ εχελίχτηκε και εφτασε εδώ που εφτασε γιατι στην αρχή εμπαιναν ατομα που δεν ειχαν τετοια προβλήματα ( ηθικά ) .
Θα σας θυμίσω πόσα Updates εκαναν τα windows 95 για το Nuke στο port 139
Αν δεν υπήρχαν οι hackers ακόμα με dos θα είμασταν.
Αν δεν υπήρχαν ολες αυτες οι κακόβουλες ενέργειες λίγοι θα γνώριζαν τι θα πεί ασφάλεια.

Ε το τίμημα για ολα αυτα ειναι οτι θα εχεις και μερικές παράπλευρες απώλειες.

και κατι αλλο, Ελεγξες οτι δεν ειναι Ψυχοπαθής ο τύπος που σε εβρισε?

LLeonidas

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από LLeonidas » 13 Απρ 2010 06:00

flasher1973 έγραψε: και κατι αλλο, Ελεγξες οτι δεν ειναι Ψυχοπαθής ο τύπος που σε εβρισε?

:o
Το παραέκανες και εσύ τώρα :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημόσια εξύβριση....!

Δημοσίευση από cordis » 13 Απρ 2010 15:06

flasher1973 έγραψε: Αν ανοίξω ενα φορουμ και στο terms & coditions λέω .
1) Επιτρέπονται τα βρυσίδια
2) το Φορουμε δεν φέρει καμμια ευθύνη για το Υφος των μελών του.

Τι φαντάζεσε μπροει να μου κάνει το ΔΗΕ?>
θα υποθέσει ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος. και ότι αυτά που γράφεις είναι ανόητα γιατί θα νομίζουν κάποιοι ότι internet=ασυδοσία.
flasher1973 έγραψε:και κατι αλλο, Ελεγξες οτι δεν ειναι Ψυχοπαθής ο τύπος που σε εβρισε?
έχουμε και εδώ από αυτούς που είτε απειλούν, είτε κάνουν δεκάδες διαφορετικά accounts, είτε κάνουν DoS attacks με apache bench από τον σέρβερ του μπαμπά. και σε πολλές περιπτώσεις έχουμε πει να τους λέμε "πάντα ναι" με στοργή και με προδέρμ, αλλά όταν συνεχίζουν προτιμάμε να πάμε αυτοί στο τρελάδικο, παρά να μας γίνουν εφιάλτης...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες