πολλά inputs fields στο ίδιο frame

ActionScript και Flex Προγραμματισμός

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
flasaki

Δημοσίευση από flasaki » 14 Απρ 2010 11:24

Προσπαθώ να φτιάξω μία άσκηση μαθηματικών (AS2), στην οποία το παιδί θα πρέπει να συμπληρώσει τα αποτελέσματα των πράξεων, π.χ. προπαίδεια του 2, θα φαίνεται στην οθόνη 1x2 = , 2x2 =, 3x2 = , κλπ και πρέπει να συμπληρωθούν οι απαντήσεις. Αφού ολοκληρώσει την προπαίδεια του 2, θα τον στέλνει σε άλλη προπαίδεια…

Το πρόβλημα στο οποίο δεν μπορώ να βρω λύση είναι το πως θα βάλω 10 input στο ίδιο frame ώστε να δίνω τη δυνατότητα στο παιδί να μην απαντάει σειριακά, αλλά να μπορεί να συμπληρώσει όποια απάντηση θέλει, και πατώντας Enter να ελέγχεται αν η συγκεκριμένη απάντηση είναι σωστή. Αφού τα συμπληρώσει όλα, να το πηγαίνει μετά στην επόμενη προπαίδεια.

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε!
Ευχαριστώ! :)

Άβαταρ μέλους
Maradonna
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maradonna » 15 Απρ 2010 04:59

Η λύση στο πρόβλημα σου έχει ώς εξής.
Τοποθέτησε στο ίδιο frame τα 10 input fields.
Δώσε σε κάθε ένα απο αυτά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ instance name,και απο το actions panel που γράφεις το κώδικα φτιάξε τις συναρτήσεις σου.
Εγώ προτείνω μιας που πρόκειται για προπαίδεια και δεν έχει χαρακτήρα τεστ και όχι τόσο εκμάθηση,προτείνω να έχεις και ΕΝΑ button το οποίο όταν θα το κάνει κλίκ,να τσεκάρει και τις 10 πράξεις και να υπολογίζει ποιες απαντήσεις ήταν σωστές και ποιές λάθος,σε περίπτωση που υπάρχει έστω μία λάθος δηλαδή,θα μένει στο ίδιο frame και δίπλα απο κάθε πράξη θα το κάνεις να βγάζει ένδειξη λαθους.
Αν είναι όλα σωστά,μπορείς να του πείς να πάει στο επόμενο frame.
Μιας που έχω εμπειρία σε flash and math,μπορώ αν θέλεις να σου φτιάξω κάποια στιγμή ένα applet στο flash με as3..

Καλή συνέχεια.
Εικόνα
Code is poetry

flasaki

Δημοσίευση από flasaki » 15 Απρ 2010 12:39

Maradonna έγραψε:Η λύση στο πρόβλημα σου έχει ώς εξής.
Τοποθέτησε στο ίδιο frame τα 10 input fields.
Δώσε σε κάθε ένα απο αυτά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ instance name,και απο το actions panel που γράφεις το κώδικα φτιάξε τις συναρτήσεις σου.
Εγώ προτείνω μιας που πρόκειται για προπαίδεια και δεν έχει χαρακτήρα τεστ και όχι τόσο εκμάθηση,προτείνω να έχεις και ΕΝΑ button το οποίο όταν θα το κάνει κλίκ,να τσεκάρει και τις 10 πράξεις και να υπολογίζει ποιες απαντήσεις ήταν σωστές και ποιές λάθος,σε περίπτωση που υπάρχει έστω μία λάθος δηλαδή,θα μένει στο ίδιο frame και δίπλα απο κάθε πράξη θα το κάνεις να βγάζει ένδειξη λαθους.
Αν είναι όλα σωστά,μπορείς να του πείς να πάει στο επόμενο frame.
Μιας που έχω εμπειρία σε flash and math,μπορώ αν θέλεις να σου φτιάξω κάποια στιγμή ένα applet στο flash με as3..

Καλή συνέχεια.
Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση!

Κατά δεύτερον, νομίζω ότι πρέπει να εξηγήσω καλύτερα τι προσπαθώ να κάνω… Αυτό που μου προτείνεις, το κάνω ήδη (10 input, διαφορετικά instance names). Έχω βάλει ένα button έξω από τη σκηνή, να μην φαίνεται δηλαδή, και του λέω όταν πατάει Enter να ελέγχει αν η απάντηση είναι η σωστή. Όπως είναι αναμενόμενο, «μπερδεύεται» με τα 10 Enter και δεν δουλεύει…
Υποθέτω ότι «χάνω κάτι» στο κομμάτι που λες:
//απο το actions panel που γράφεις το κώδικα φτιάξε τις συναρτήσεις σου ???

Ο λόγος που θέλω σε κάθε Enter να ελέγχει την απάντηση είναι για να ξέρει εκείνη την ώρα αν το συγκεκριμένο που έγραψε είναι σωστό ή λάθος. Γι’ αυτό προσπαθούσα να αποφύγω το button με το συνολικό έλεγχο…
Αν όμως, αυτό που φαντάζομαι δεν είναι εφικτό, θα καταλήξω σε αυτή τη λύση.
Και κάτι ακόμα. Υποτίθεται ότι θέλω να έχει τη μορφή ψιλοτέστ, έχω βάλει να μου δίνει σκορ στο τέλος…

Υ.Γ. Όσο για το applet, πάσα προσφορά δεκτή! Μόνο που αυτή τη στιγμή παλεύω σε as2…

Άβαταρ μέλους
Maradonna
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maradonna » 15 Απρ 2010 19:08

Είναι κατανοητό μιας που η μέθοδος αυτή είναι κατα πάσα πιθανότητα άγνωστη σε όποιον δουλεύει με as2 μιας που έχετε συνηθίσει να γράφετε το κώδικα εντός των buttons κλπ.
Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής λοιπον εδώ,είναι οτι ΟΛΕΣ τις συναρτήσεις και όλο το δέντρο αποφάσεων που παίρνουν μέρος στην εφαρμογή σου,γίνονται μέσα σε 1 frame (συνήθως το 1:1 δηλαδή το πρώτο frame του stage).
Ο λόγος που θέλω σε κάθε Enter να ελέγχει την απάντηση είναι για να ξέρει εκείνη την ώρα αν το συγκεκριμένο που έγραψε είναι σωστό ή λάθος. Γι’ αυτό προσπαθούσα να αποφύγω το button με το συνολικό έλεγχο…
Σε αντιλαμβάνομαι.Ωστόσο το σημαντικό πιστεύω οτι είναι η λειτουργία και όχι η μέθοδος πραγματοποίησης της.Δηλαδή,το αν θα πατήσει ένα button ή αν θα πατήσει enter δεν έχει ιδιέταιρη σημασία καθώς η συνάρτηση που θα εκτελεστεί θα είναι η ίδια.
Όσο για το συλλογισμό σου σχετικά με το πώς θα γίνεται η αξιολόγηση,εγω απλούστατα σου πρότεινα τη λύση μου ως πιο επιθυμητή,μιας που παίρνει τη μορφή τέστ,και έτσι το παιδί θα πρέπει να συμπληρώσει και τα 10 πεδία πρωτού μπορέσει να συνεχίσει στο επόμενο στάδιο της προπαίδειας.
Τα πάντα είναι εφικτά.Σημασία έχει να ξέρεις όταν ξεκινάς που θέλεις να φτάσεις και δυσικά να έχεις γνώση της διαδικασίας που πρέπει να ακολουθήσεις.

Όσον αφορά τώρα το πρότζεκτ..Εύχομαι καλή επιτυχία και σε περίπτωση που δεν τη παλέψεις μόλις βρώ χρόνο θα καταπιαστώ να σου ποστάρω ένα δικό μου αρχειάκι και θα στο φτιάξω σε as2.Ελπίζω το πολύ μέχρι τη κυριακή.Σε αυτό το πόστ θα στο ρίξω να το πάρεις.

Καλό απόγευμα!
Εικόνα
Code is poetry

flasaki

Δημοσίευση από flasaki » 15 Απρ 2010 23:03

Maradonna έγραψε:
Είναι κατανοητό μιας που η μέθοδος αυτή είναι κατα πάσα πιθανότητα άγνωστη σε όποιον δουλεύει με as2 μιας που έχετε συνηθίσει να γράφετε το κώδικα εντός των buttons κλπ.
Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής λοιπον εδώ,είναι οτι ΟΛΕΣ τις συναρτήσεις και όλο το δέντρο αποφάσεων που παίρνουν μέρος στην εφαρμογή σου,γίνονται μέσα σε 1 frame (συνήθως το 1:1 δηλαδή το πρώτο frame του stage).
Σε αντιλαμβάνομαι.Ωστόσο το σημαντικό πιστεύω οτι είναι η λειτουργία και όχι η μέθοδος πραγματοποίησης της.Δηλαδή,το αν θα πατήσει ένα button ή αν θα πατήσει enter δεν έχει ιδιέταιρη σημασία καθώς η συνάρτηση που θα εκτελεστεί θα είναι η ίδια.
Όσο για το συλλογισμό σου σχετικά με το πώς θα γίνεται η αξιολόγηση,εγω απλούστατα σου πρότεινα τη λύση μου ως πιο επιθυμητή,μιας που παίρνει τη μορφή τέστ,και έτσι το παιδί θα πρέπει να συμπληρώσει και τα 10 πεδία πρωτού μπορέσει να συνεχίσει στο επόμενο στάδιο της προπαίδειας.
Τα πάντα είναι εφικτά.Σημασία έχει να ξέρεις όταν ξεκινάς που θέλεις να φτάσεις και δυσικά να έχεις γνώση της διαδικασίας που πρέπει να ακολουθήσεις.

Όσον αφορά τώρα το πρότζεκτ..Εύχομαι καλή επιτυχία και σε περίπτωση που δεν τη παλέψεις μόλις βρώ χρόνο θα καταπιαστώ να σου ποστάρω ένα δικό μου αρχειάκι και θα στο φτιάξω σε as2.Ελπίζω το πολύ μέχρι τη κυριακή.Σε αυτό το πόστ θα στο ρίξω να το πάρεις.

Καλό απόγευμα!

…η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Αυτό συμαίνει ότι θέλω ο έλεγχος να γίνεται με Enter (σε κάθε input field). Βέβαια, αν δεν τα καταφέρω, θα αρκεστώ στο button. Τι νακάνουμε???

Σ’ευχαριστώ πάντως!

Y.Γ. Αν τελικά βρεις χρόνο και θέλεις, ρίξε μια ματιά.
Συνημμένα
draft.rar
(5.03 KiB) Μεταφορτώθηκε 289 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “ActionScript και Flex Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες