Απορία για com.gr co.gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απορία για com.gr co.gr

Δημοσίευση από korgr » 17 Απρ 2010 15:24

Αν νομιζεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος πως ειπα κατι που δεν ισχυει, ειναι ελευθερος να με μηνυσει.
Εχω και δωρεαν δικηγορο :P

Οταν μου δειξεις επισημο εγγραφο της EETT πως τα .co.gr ειναι ισοδυναμα με τα .com.gr domains, θα ζητησω και δημοσιως συγνωμη και θα κανω τουμπεκι!

Προς το παρων κατι τετοιο δεν ειδα πουθενα στις τοποθετησεις σου και στο site τους!
Αναμενω!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απορία για com.gr co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Απρ 2010 17:49

δεν το λεω εγω αλλα τα προστιμα που εχει φαει το Ite για αυτο τον λογο και απο την στιγμη που το Sedo τα δεχεται προς μεταπωληση εγω δεχωμαι οτι ειναι της ιδιας αξιας με το co.uk co.nr και αλλα της ιδιας σειρας ανα τον κοσμο

και το οτι η ΕΕΤΤ δεν το δεχεται αυτο απλα δεν σημαινει τιποτα καθως δεν κανει αυτη τους νομους αλλα ο Icann

και απο την στιγμη που εχει τις αναλογες εγκρισεις απο εκει εμενα μου φτανει

η απαξιωση δεν ειναι προς εμενα αλλα προς την διαχειρηστρια εταιρεια και αν αυτη το αποφασει μπορει να το κανει χωρις την δικη μου γνωμη

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Απορία για com.gr co.gr

Δημοσίευση από Figaro » 17 Απρ 2010 18:22

To sedo ti rolo varaei ?

Avrio mporei na apofasisei na poulisei kai alla subdomains.
Ti simenei afto ?

Panagioths

Απορία για com.gr co.gr

Δημοσίευση από Panagioths » 18 Απρ 2010 02:29

Τους νόμους για την ελληνική επικράτεια δεν τους κάνει η ICANN αλλά η ΕΕΤΤ. Το sedo δεν είναι παρά μια ιδιωτική επιχείρηση και υπηρεσία μεσιτείας και μάλιστα ποιότητας που βαδίζει προς το χειρότερο κάθε χρόνο. Τα .co.gr τα πρόσθεσε γιατί την συνέφερε βάση κάποιας συμφωνίας που έκανε με την εταιρεία που τα παρέχει. Πριν 4-5 χρόνια δεν μπορούσες να βάλεις .com.gr και γενικά τα δευτέρου επιπέδου ελληνικά γιατί τα αγνοούσαν (μικρή αγορά είμαστε εντάξει) αλλά δεν σημαίνει κάτι για την αξία τους. Ποιός έχει δει κάποιος να μεταπωλούνται .co.gr βρε παιδιά; Εξαιρούνται όσοι τα πήραν και τα πουλάνε και βλέπουν τα δικά τους!

Όταν πρόκειται για εγγυήσεις η εγγύση του ελληνικού κράτους είναι απείρως ανώτερη της εγγύησης που μπορεί να δώσει μια εμπορική ιδιωτική εταιρεία. Εκ των πραγμάτων υπάρχει αυτό. Μπορεί η εταιρεία που παρέχει τα .co.gr να κλείσει και να μην οφείλει σε κανέναν καταχωρούμενο κάτι. Από την άλλη για να κλείσουν τα .gr πρέπει να καταστραφεί (τεχνικά) το ΙΤΕ. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Όπως επίσης εαν υποθετικά κλείσει το ΙΤΕ το έργο θα πάει στον επιλαχόντα του διαγωνισμού των .gr ονομάτων κοκ.
Επίσης, εαν για κάποιο λόγω σταματήσουν να λειτουργούν τα .gr θα σταματήσουν και όλα τα .co.gr και πάει λέγοντας, δεν είναι ανεξάρτητο μητρώο/υπηρεσία.

Ωραία και καλοδεχούμενη η ιδιωτική πρωτοβουλία αλλά μην τα εξισώσουμε όλα γιατί τα ισοπεδώνουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης