Αν αυτό δεν είναι κλοπή απο τα Super Market τότε τι είναι?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Απρ 2010 20:16

Σήμερα ήθελα κάποια πράγματα απο το Super Market και αποφάσισα να πάω για να τα αγοράσω. Αφού έφτασα στον χώρο των Αλλαντικών και των άλλων παρεμφερών προϊόντων λέω στην πωλήτρια να μου δώσει και μια ρέγκα απο το τμήμα των αλιπάστων.

Διαλέγω μια ρέγκα που μου άρεσε και λέω βαλε μου αυτή σε παρακαλώ. Την τυλίγει η κοπέλα στο στρατσόχαρτο την διπλώνει την κολλάει και την ζυγίζει!

Το βάρος 216 γραμμάρια και το κόστος 1.47 ευρώ. Επιτόπου της λέω βγάλε την απο το χαρτί και ζύγισε την μόνο με το σελοφάν που είναι τυλιγμένη. Στραβομουτσούνιασε αλλα έκανε αυτό που της είπα.

Η νέα ζύγιση έβγαλε βάρος 198 γραμμάρια και κόστος 1.35 ευρω. Και την ερωτώ γιατί να πληρώσω 12 λεπτά παραπάνω στο κόστος του προϊόντος?

Δηλαδή με χρέωσαν 12 λεπτά η 36 παλιές δραχμές για το κόστος της συσκευασίας!!!!

Μα θα μου πείτε ποιος θα πληρώσει το κόστος του χαρτιού?
Κάποιος δεν πρέπει να το πληρώσει ?
Μα δεν είναι σταθερό το κόστος που δίνουμε για το χαρτί γιατί το υπολογίζουν
με την τιμή του προϊόντος και όχι με την τιμή του χαρτιού!

Αν αυτό δεν είναι ΚΛΟΠΗ τότε ποιο είναι ΚΛΟΠΗ?

Θα περιμένω την επίσημη απάντηση απο το Super Market MyMarket (Metro) και να μου δικαιολογήσουν αυτή την τακτική! στην επιστολή που τους έστειλα με κοινοποίησή στο υπουργείο εμπορίου και στον συνήγορο του καταναλωτή

Απο εδω και πέρα θα ζητώ να ζυγίζονται τα προϊόντα Αφού έχει αφαιρεθεί το απόβαρο της συσκευασίας!
Αν απο μια απλή ρέγκα προσπάθησαν να μου κλέψουν 12 λεπτά πόσο με κλέβουν απο αλλα προϊόντα που τα βάζουν μεσα σε στρατσόχαρτο και είναι αρκετά βαρύ ?

Και αν για εσάς δεν μετράνε 12 λεπτά του ευρω τότε ελάτε να μου τα δώσετε εμένα που μετράνε!

Πριν από λίγο στο ίδιο Super Market πήγα να πάρω φέτα και ανάγκασα την πωλήτρια να μου ζυγίσει την συσκευασία σκέτη με την τιμή του προϊόντος και το κόστος της ήταν 40 Παλαιές δραχμές περίπου η 13 λεπτά του ευρώ τα οποία και δεν τα πλήρωσα καθώς ζήτησα η ζύγιση να γίνει με την μικρομεμβρανη που έχει η συσκευασία του στρατσόχαρτου ! φυσικά επί μισή ώρα προσπαθούσα να εξηγήσω στον διευθυντή το τι έγινε! το κατάλαβε και είπε οτι θα ρωτήσει τα κεντρικά και θα μου απαντήσει σχετικά!

http://www.bno.gr/index.php?option=com_ ... le&id=4601

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 20:37

θέλεις να το σχολιάσουμε εδώ ή στη σελίδα σου;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Απρ 2010 21:06

μπορεί να φαίνεται παράλογο, αλλά εδώ που φτάσαμε τα κοιτάμε όλα, και αυτά.

Όλο τον χειμώνα έπαιρνα 1 με 2 φορές μπουγάτσα με κρέμα από το "Σερραικόν". Ακόμα κι αν με ανάγκαζαν να πω και το "κρέμα", γιατί για εμένα ως νότιος η μπουγάτσα είναι μια, εγώ αγόραζα από εκεί γιατί ήταν ωραία.

Στο εν λόγο μαγαζί η μπουγάτσα (είτε με τυρί, είτε με κρέμα) ζυγίζετε μιας και είναι μικρά κομματάκια σε ταψί και όχι οι έτοιμες μερίδες που έχουμε συνηθίσει εδώ στην Αθήνα.

Στο βάρος τις μερίδας ήταν και ένα λεπτό χαρτί με σελοφάν που όλοι ξέρουμε και κανείς δεν παραπονιέται που το ζυγίζουν μαζί με το προϊόν. Ούτε κι εγώ τους έλεγα κάτι για αυτό.

Κάποια στιγμή μπαίνω μέσα, παραγγέλλω τα γνωστά, βάζει κεσεδάκι πλαστικό στην ζυγαριά (αυτό που βάζουν χάμπουργκερ, που έχει και το καπάκι του πάνω) και ζυγίζει την μερίδα της μπουγάτσας με κρέμα με αυτό! αρχίζω εγώ να φορτώνω...

Φτάνω στο ταμείο...
- Γεια σας, σε πλαστικό κεσεδάκι από σήμερα;
- Ε, ναι.
- Θα πληρώνουμε δηλαδή και το κεσεδάκι μαζί με την μπουγάτσα;
- Δεν είναι ακριβώς έτσι...
- Πως είναι; αφού την ζύγισε με αυτό!
- Ε, να. Μου ακρίβυναν οι θασσαλονικείς το κιλό και τι να κάνω.
- Τι να σου πω, εγώ πάντως δεν πρόκειται να ξαναγοράσω από εδώ.

και παρόλο που μου άρεσε δεν ξαναπάτησα, και δεν είναι για τα μερικά λεπτά ή το ένα μικρό κομματάκι που θα μου έκλεβε σε κάθε μερίδα. είναι για την κοροϊδία και την νοοτροπία..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 21:47

Εμένα με χαλάει και το άλλο..
Μερικές μάρκες απο κατεψυγμένα κοτόπουλα γεμίζουν την κοιλια της κότας με πάγο και χρεώνουν όλο το βάρος (πληρώνουμε και το πάγο).

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Απρ 2010 21:53

Figaro έγραψε:Εμένα με χαλάει και το άλλο..
Μερικές μάρκες απο κατεψυγμένα κοτόπουλα γεμίζουν την κοιλια της κότας με πάγο και χρεώνουν όλο το βάρος (πληρώνουμε και το πάγο).
αυτο που λες λεγεται επιπαγος και επιτρεπεται βαση νομοθεσιας να ειναι εως καποιο ποστοστο επι του βαρους. εκει βεβαια εχει γινει μειωση της τιμης αναλογα του επιπαγου για να ερθει στην σωστη τιμη

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 21:55

Δε το ήξερα... και εξακολουθεί να μη μου αρέσει :)
Ολη η κοιλιά γεμάτη πάγο ;;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Απρ 2010 22:03

ε να μην περνεις κατεψυγμενα!
αν και οταν ειναι σωστα κατα την καταψηξη ειναι πολυ ποιο υγιεινα απο τα φρεσκα !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Απρ 2010 22:06

απλά να μην είναι πολλά χρόνια εκεί γιατί είναι σα να τρως άχυρο.. :p (δεν κάνουν κακό, αλλά δεν περιέχουν και κανένα καλό..)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Απρ 2010 22:20

Αντε ώρα είναι να αρχίσουμε να συζητάμε για το τι γίνεται στους φούρνους. Πας να αγοράσεις γλυκά, παίρνουν ένα χαρτόκουτο, το γεμίζουν γλυκά, το ζυγίζουν και το πληρώνεις (έστω και μαζί με το χαρτόκουτο σε χρέωση γλυκού). Ολα καλά;
Πας να πάρεις 3 κιλά ψωμί, σου βάζει 3 φρατζόλες του κιλού, και τις πληρώνεις. Ολα καλά;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 22:23

Για το σκύλο μου τα παίρνω τα κατεψυγμένα... μικρότερη τιμή.

Τωρα μέτρισα και ένα τυρί σε συσκευασία (τη πληρώνουμε έτσι και αλλιως)..
γράφει πάνω βαρος: 400g
το μέτρισα 402g
χωρίς τη συσκευασία 385g

Αυτο με τη ρέγκα λίγο παρατραβηγμένο μου κάνει...
όταν αγοράζεις τζατζίκι και άλλες σαλάτες τι πρέπει να κάνει; να το βάλει με το κουτάλι στη ζυγαρία και μετά να το βάλει στο κεσεδάκι;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Απρ 2010 22:27

Figaro έγραψε:Αυτο με τη ρέγκα λίγο παρατραβηγμένο μου κάνει...
όταν αγοράζεις τζατζίκι και άλλες σαλάτες τι πρέπει να κάνει; να το βάλει με το κουτάλι στη ζυγαρία και μετά να το βάλει στο κεσεδάκι;
που βλεπεις το παρατραβηγμενο?
μια λυση και σωστη ειναι να κανουν αποβαρο το στρατσοχαρτο (να ρυθμισουν τις μηχανες ετσι ωστε με το βαρος του χαρτιου να δειχνει 0) ετσι ωστε να μην υπολογιζεται στο βαρος του προιοντος!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 22:32

Και το χαρτί ποιος το πληρώνει σε αυτά τα προϊόντα;
Στα άλλα που είναι στη συσκευασία είναι ήδη στη τιμή.. στα υπόλοιπα ;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Απρ 2010 22:32

Φίλε fiskilis, αν θυμάμαι καλά, σε μια παλιότερη εκπομπή του ευαγγελάτου μίλαγε ένας ψαρέμπορας για τα ψάρια που τύλιγε σε χαρτί και του ζητούσαν να βάλει και δεύτερο χαρτί για να μην γεμίζουν νερά τα υπόλοιπα πράγματα. Ελεγε χαρακτηριστικά λοιπόν, ότι αν μπορούσε να πουλάει μόνο το χαρτί αντί για ψάρια θα ήταν πλούσιος, τέτοιο κέρδος δεν του αφήνει κανένα εμπόρευμα.
Και το χαρτί ποιος το πληρώνει σε αυτά τα προϊόντα;
Να το πληρώσεις το χαρτί, αλλά να ξέρεις πόσο το πληρώνεις. Οχι τη μία φορά να το πληρώνεις σε κόστος κοτόπουλου, την άλλη σε κόστος χοιρινού, την άλλη σε κόστος μοσχαρίσιου κρέατος, την άλλη σε κόστος ψαριού, την άλλη σε κόστος τυριού, κ.λπ.

Στο κάτω, κάτω αν θέλει η επιχείρηση υπάρχουν και τα λειτουργικά έξοδα να το χρεώσει εκεί, (κάποιος λογιστής θα ξέρει πως ακριβώς να το κάνει), ακριβώς όπως κάνει και με το λογαριασμό της δεή, του νερού, τα δημοτικά τέλη, κ.λπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dva_dev την 16 Απρ 2010 22:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Απρ 2010 22:36

Figaro έγραψε:Και το χαρτί ποιος το πληρώνει σε αυτά τα προϊόντα;
ειναι δυνατον να πληρωνω στην συγκεκριμενη περιπτωση
70 δραχμες παλιες για 2 συσκευασιες χαρτι?

ειναι δυνατον να πληρωνουμε την συσκευασια αναλογα
με την αξια του προιοντος που περιεχει ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης