Οι κιτρινιάρηδες.....!!!!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 17 Απρ 2010 22:21

Κιτρινιάρηδες ΣΙΓΟΥΡΑ δεν λέω τους Κινέζους μιας και δεν είμαι ρατσιστής.
Θα μου πείτε ακόμα και το να αναφέρομαι στους ταξιτζήδες ρατσιστής λέγομαι
αλλά σίγουρα αυτό δεν ισχύει μιας και δεν μιλάω για όλους τους ανθρώπους
που αυτό είναι το επάγγελμά τους...! Δεν είμαι παρανοϊκός και πάνω απ' όλα
Δεν έχω κάτι με τους ταξιτζήδες.... Έχω κάτι με τους συγκεκριμένους δήθεν
επαγγελματίες που τους ονομάζω.... ΚΙΤΡΙΝΙΑΡΗΔΕΣ!!!

Διαβάστε και θα καταλάβετε....! Τα σχόλια δικά σας.............................!!!!
Εικόνα

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 18 Απρ 2010 03:48

SoUpEr_PiLaS έγραψε:Κιτρινιάρηδες ΣΙΓΟΥΡΑ δεν λέω τους Κινέζους μιας και δεν είμαι ρατσιστής.
Θα μου πείτε ακόμα και το να αναφέρομαι στους ταξιτζήδες ρατσιστής λέγομαι
αλλά σίγουρα αυτό δεν ισχύει μιας και δεν μιλάω για όλους τους ανθρώπους
που αυτό είναι το επάγγελμά τους...! Δεν είμαι παρανοϊκός και πάνω απ' όλα
Δεν έχω κάτι με τους ταξιτζήδες.... Έχω κάτι με τους συγκεκριμένους δήθεν
επαγγελματίες που τους ονομάζω.... ΚΙΤΡΙΝΙΑΡΗΔΕΣ!!!

Διαβάστε και θα καταλάβετε....! Τα σχόλια δικά σας.............................!!!!
Για το πρώτο κείμενο έχω να σου πως ένα μεγάλο μπράβο και λίγα του έκανες .
Αλλα στο 2 είσαι λάθος . Στη γερμανία πέφτει και φιλοδώρημα στον κίτρινο και σε περίπτωση που δεν δόσεις σε λένε και τσιγκούνη ;)

2,80
κρατα 3 .

Όσες φορες έχω χρειαστεί να παο στην αθηνα από τα κτελ στο αεροδρόμιο περνώ πάντα λεωφορείο :) γιατί εκεί σε χρεώνουνε και με το κιλό .

Άσε δε στην πάτρα ένας ήθελε να μου χρεώσει και σαν αποσκευές τα λαχανικά από τη λαϊκή !!!!! .

Ήμαρτον αν χωρούσε θα έβαζα και την βαλίτσα στη θέση του συνοδηγού για να τον τρελάνω :P
:(

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 18 Απρ 2010 13:20

Δεν έχεις δίκιο, το φιλοδώρημα είναι στη κρίση του καθενός. Με τσαμπουκά δε πρέπει ο καθένας να παίρνει ούτε cent.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 18 Απρ 2010 13:43

α. Ο Γερμανός ταξιτζής ας με πει τσιγκούνη, δε με νοιάζει :P

β. Στο Γερμανό ταξιτζή θα του το δώσεις εσύ το φιλοδώρημα, δε θα το κρατήσει με το έτσι θέλω

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 18 Απρ 2010 17:12

Και στις 2 περιπτώσεςι έχεισ δίκιο... Εγώ έτσι πιστεύω
Εικόνα

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 18 Απρ 2010 17:36

Σε πολλές χώρες το φιλοδώρημα είναι ( και ας μην το πιστέψετε :ο ) υποχρεωτικό .

Πας σε τουαλέτα καταστήματος είσαι υποχρεωμένος να αφήσεις από ένα ποσο και πάνω στον άνθρωπος που τις καθαρίζει . Πας σε μαγαζιά και είσαι υποχρεωμένος να δόσεις 5% του λογαριασμού σου

Παλιά στην ελλάδα σου το βάζανε στις ταβέρνες στο λογαριασμό ( ήταν περίπου 1 κατοστάρικο ) .

;)

E εντάξει εμείς στην Ελλάδα είμαστε και λίγο "χαζουλιδες" όμως . Έχουμε μάθει και καλά να κάνουμε παζάρια . Πας στην επαρχία στα μαγαζιά και όλη την ώρα ακούς : Κανε μας μια καλύτερη τιμή .

Ξέρετε τι σημαίνει αυτό ??? Ότι τα έχει υπερχρεωμένα από την αρχή . Επίσης ψαρώνουμε πολύ μετά δώρα .

Π.X. Πάρε 2 κουτιά χυμό τους 1 λίτρου για να σου δώσουμε 1 κούπα .
Τέτοια πράγματα δεν υπάρχουνε στην γερμανία .

Ψωνίζουνε μονο όταν έχει χαμηλότερες τιμές .
Πράγματα που είχανε 80 euro τα βλέπεις στις εκπτώσεις να φτάνουνε 10 - 15 .
Επίσης εδώ οι εκπτώσεις γίνονται πάντα για τα ρούχα που έχει περάσει η εποχή τους . Τώρα έχουνε εκπτώσεις στα χειμωνιάτικα και το χειμώνα στα καλοκαιρινά . Ουσιαστικά ξεφορτώνονται την σαβούρα που τους έμεινε για να πάρουνε καινούρια , ενώ στην ελλάδα κανού εκπτώσεις στα καλοκαιρινά και το καλοκαίρι , που πάλι αυτό σημαίνει πως είναι υπερχρεωμένα ;) .

Επίσης άτομα που κατάγονται από την ασία συνήθως , όταν πληρώνουνε σε ένα εστιατόριο ρωτάνε αν το φιλοδώρημα που δώσανε είναι αρκετό ή πρέπει να δώσουνε κάτι ακόμα ( γιατί ξέρουνε αυτό που σας είπα παραπάνω ) .

P.S. Μιλάω μονο για τη γερμανία γιατί για εκεί είμαι σίγουρος :)
:(

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Απρ 2010 22:15

στο πρωτο επρεπε να πας κατευθειαν στο αστυνομικο τμημα και να καλεσεις αστυφυλακα για τα περετερω, ακομα να κρατησεις τον αριθμο του και να κανεις καταγγελια στο σωματιο του, αν δεν πληρωσες κακως γιατι εκανες χρηση της υπηρεσιας (θα μπορουσες να αρνηθεις το επιπλεον )

στο δευτερο ακομα και ενα λεπτο αν ειναι τα ρεστα δικαιωμα σου να τα ζητησεις

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 18 Απρ 2010 23:23

@Fiskilis: Έκανα χρήση μιας "απατεωνίστικης" υπηρεσίας αλλά ίσως και να 'χεις δίκιο....! Όσο για το 2ο αν έκανε την κίνηση να βγάλει τα ρέστα θα του έλεγα να τα κρατήσει..! Αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ!!! :-)

@LLeonidas: Κι εδώ είναι υποχρεωτικό να αφήσεις "κάτι" στις τουαλέτες σε ορισμένα μαγαζιά..! Περιμένει η καθαρίστρια απ' έξω με τραπεζάκι και ένα ειδικό δοχείο! :-)

@inFamous: Σε ευχαριστώ φίλε!

@deninho: α. Χαχαχα! Δίκιο έχεις! - β. ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι...!!!

@chrispen: :clap: Ο τσαμπουκάς είναι που σε κάνει και ΔΕΝ δίνεις! ;-)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Απρ 2010 13:15

Μια συμβουλή που έχει αρχίσει, και διαδίδεται, όχι μόνο για 'κιτρινιάρηδες' αλλά και άλλους που δεν δίνουν ρέστα/απόδειξη είναι: "Τι σας χρωστώ γιατρέ (π.χ.);" "Χ-ευρώ" "Μια απόδειξη; (με τα χρήματα στο χέρι)", ή "Τα ρέστα από Χ-ευρώ; (με τα χρήματα στο χέρι)", ή και τα δύο (πάντα με τα χρήματα στο χέρι).
Οπότε αν φύγει επειδή επιμένεις στον εκβιασμό (ρέστα ή τίποτα) πρόβλημά του! :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 19 Απρ 2010 14:56

DGeorge έγραψε:Μια συμβουλή που έχει αρχίσει, και διαδίδεται, όχι μόνο για 'κιτρινιάρηδες' αλλά και άλλους που δεν δίνουν ρέστα/απόδειξη είναι: "Τι σας χρωστώ γιατρέ (π.χ.);" "Χ-ευρώ" "Μια απόδειξη; (με τα χρήματα στο χέρι)", ή "Τα ρέστα από Χ-ευρώ; (με τα χρήματα στο χέρι)", ή και τα δύο (πάντα με τα χρήματα στο χέρι).
Οπότε αν φύγει επειδή επιμένεις στον εκβιασμό (ρέστα ή τίποτα) πρόβλημά του! :wink: :wink:
Όπως το είπες...! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ.......!!! Εκτός αν πέσεις σε κανέναν ψυχασθενή και αποκτήσεις εσύ το πρόβλημα! :lol: Χεχε...!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Απρ 2010 15:54

Ψυχασθενή μπορεί να βρεις μπροστά σου, ακόμα κι όταν περπατάς στο δρόμο. :lol: :lol:
Υπό κανονικές συνθήκες όμως.... Χοχοχοχο (Ή αυτό, ή τίποτα) :hammer: :hammer: :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 19 Απρ 2010 16:03

Και κατά την δική μου γνώμη έχεις δίκιο. Και 2 πράγματα καθαρά ενημερωτικά.

Στην Ελλάδα, για όλες τις υπηρεσίες, το φιλοδόρημα συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που έχει πάνω η απόδειξη!

Αν τώρα κάποιος θέλει να αφήσει κάτι παραπάνω για τον σερβιρόρο (παράδειγμα) επειδή έκανε καλά την δουλειά του, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Για τα ταξί πιο συγκεκριμένα, σίγουρα μέχρι πριν από μερικά χρόνια απαγορευόταν να δεχθούν φιλοδόρημα. Έχω συγγενή ταξιτζή που έχει πάρει κλήση από αστυνομικό, επειδή δέχθηκε να κρατήσει φιλοδόρημα. Αν τώρα κάτι έχει αλλάξει και αυτό δεν ισχύει πία, δεν ξέρω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Απρ 2010 16:43

το φιλοδωρημα στις υπηρεσιες ειναι περιπου το 10% της καθαρης αξιας

αν θες το δινεις καθως δεν ειναι υποχρεωτικο , και το δινεις αν εχεις μεινει ευχαριστημενος απο την υπηρεσια και θες να δειξεις την εκτιμηση σου

στο Ταξι καποιες φορες που το εχω χρησιμοποιησει και μου εχει κανει ενα κατι ο οδηγος ειτε απο ευγενια ειτε απο γενικη οψη καθαριοτητας και ευπρεπειας αφηνω τα ρεστα συν 1 ευρω προς τα πανω ευχαριστωντας τον

βεβαια ειναι στην διακριτικη ευχερεια του χρηστη της υπηρεσιας αν θα αφησει φιλοδωρημα η οχι

συνηθως σε ξενοδοχεια που επισκεπτωμαι αφηνω καποιο ποσο 10 - 20 ευρω στο δωματιο για την καθαριστρια αν εχω μεινει ευχαριστημενος απο την παραμονη μου και την καθαριοτητα που θα δω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες