Εύρεση Εργασίας - Get the Job Done

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gmatrix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gmatrix » 19 Απρ 2010 14:15

Καλημέρα παιδιά

Εγώ και η παρέα μου είπαμε να γεμίσουμε τον ελεύθερο μας χρόνο. Γιατί στην δουλειά μας έχουμε πάρα πολύ! :kaloe:

Έχουμε φτιάξει ένα site Εύρεσης Εργασίας με το όνομα Get the Job Done(Πιασάρικο! ε?).

Θα ήθελα όποιος έχει λίγο χρόνο να το δει και να μου πει την γνώμη του. Είμαστε πολύ πρόθυμοι και εγώ περισσότερο απο όλους να ακούσουμε σχόλια, ιδιαίτερα τα άσχημα(μην βαράτε πολύ!)

Επειδή μας αρέσει αυτό που κάνουμε και επειδή είναι στο ελεύθερο μας χρόνο είναι όλα free, ακόμα και απο την πλευρά του εργοδότη.

Το link, αν και είναι παραπάνω, είναι http://www.getthejobdone.gr/

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 19 Απρ 2010 14:24

Επειδή είμαι σχολείο και σε 2 λεπτά χτυπάει για διάλλειμα
με μία πρώτη μάτια μπορώ να πω πως μ'αρέσει ο σχεδιασμός του...

Nice Job ;)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2010 14:34

gmatrix έγραψε: Το link, αν και είναι παραπάνω, είναι http://www.getthejobdone.gr/
Θελω να μου απαντησεις ειλικρινα.
Αν σου ζητουσα εγω κριτικη για ενα site που εσυ θα το δεις οπως η εικονα που ακολουθει, τι θα μου ελεγες?
Συνημμένα
capture.jpg

gmatrix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gmatrix » 19 Απρ 2010 14:42

WOW!!

Φίλε μου πες μου σε παρακαλώ τον browser σου. Αν θες και έκδοση. Σε ευχαριστώ πολύ!

Μέχρι στιγμής το έχω δει σε ie7-8, firefox 3+, chrome και safari 4.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2010 18:28

δεν ειναι ο Browser μου αλλα παντα συνηθιζω να τεσταρω τα sites και σε ΙΕ6

gmatrix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gmatrix » 19 Απρ 2010 19:29

korgr έγραψε:δεν ειναι ο Browser μου αλλα παντα συνηθιζω να τεσταρω τα sites και σε ΙΕ6
ΙΕ6 δεν υποστηρίζει. Αυτό είναι αλήθεια. Πολλά απο τα CSS είναι unavailable σε ie6. Αντί για αυτό σκεφτόμουν να προσθέσω ένα js που να βλέπει αν έχεις ie6 και να σου προτείνει να κατεβάσεις έναν νεότερο browser. Αν και προσωπικά δεν θα το ήθελα. Έχω κάνει άθλους για να κρατήσω το size της πρώτης σελίδας κάτω απο 100kb κρατώντας τις περισσότερες εικόνες του template. Τα http requests βέβαια παραμένουν πολλά.

Αν ήταν στο χέρι μου η σελίδα θα είχε μόνο 2 images και θα ήταν 30kb. Λιγότερο απο 10 http requests, αν υπολογίσεις και css/js. Αλλά δυστυχώς έχουμε δημοκρατία(καθαρά αστείο).

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2010 20:07

Η γνωμη μου ειναι πως "δεν γινεται στον ie6" δεν υπαρχει.
Δεν σε αδικω ξερω πως ειναι μανουρα, πως το ποσοστο του ολο και μειωνεται κλπ
Όποτε βρεθηκα μπροστα σε τετοιες ασυμβατοτητες, ειχα δυο εναλλακτικες.
1. Αφιερωνα χρονο να το παντρεψω το συστημα αν ηταν δικη μου σελιδα (και αυτη ειναι δικη σου σελιδα), ή με επαιρνε το μπατζετ (δουλεια πελατου)

2. Εβλεπα πως ουτως ή αλλως το μπατζετ του πελατη (μετα απο τα συνηθη παζαρια) ηταν τοσο χαμηλο που δεν αξιζε να ασχοληθω ή φροντιζα απο την αρχη να εχω πιο simple καταστασεις που δεν θα μου εφερναν προβληματα ακομα και με τον ie6

Πιστεψε με ημουν απο τους πιο φανατικους στο "χεσε τον ie6 μωρε" μεχρι που επεσα σε ενα πελατη με εμπορια αυτοκινητων. Τοτε δεν ειχα καν εγκατεστημενο ie6. Παω στο γραφειο του για τις τελικες παρατηρησεις και να παραδωσω το site που ειχε ολοκληρωθει, και ανοιγει ενα ψιλοπαλιο pc στο γραφειο του να δουμε τη σελιδα. Αυτο που ειδα ηταν ο,τι ειδες και εσυ στο screenshot.
Αμεσως αρχιζω να του εξηγω τα διαφορα τα δικα μας, και κωλοmicrosoft, και προβληματικος browser απο τη μανα του, και πολυ λιγοι θα τυχουν να δουν το site με τετοιο browser κλπ κλπ.

Δεν καταλαβε χριστο απο τα τεχνικα οπως ειναι φυσικο και μου λεει το εξης απλο.
"Αν αγοραζες αυτοκινητο απο μενα, το οποιο να "φυσουσε" στις λεωφορους κλπ, και ξαφνικα οταν θα το πηγαινες για πρωτη φορα σε ενα δρομο με λακουβες θα σου εμενε στο χερι, τι θα μου ελεγες?
Θα με ακουγες αν σου ελεγα πως ειναι πολυ καλο αυτοκινητο αλλα θα το κρατας παντα σε καλους δρομους μονο?

Τοτε αφενος αλλαξα σταση ζωης απεναντι σε αυτα τα προβληματα, αφετερου εμπεδωσα και στην πραξη πως "ολα τα sites μπορουν να παιξουν και σε ie6".
Με καποιο τιμημα σκληρο (σπασιμο νευρων, χαμενο χρονο κλπ), αλλα θα παιξει.
Και αυτο που ειναι δικο σου site το αξιζει αυτο το τιμημα, πιστεψε με...
Με ολη την καλη προθεση

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 19 Απρ 2010 23:28

Με αυτά τα μυαλά να κλείσουμε το επάγγελμα του κατασκευαστή ιστοσελίδων.
Άλλο ένα αυτοκίνητο και άλλο μια ιστοσελίδα.
Όταν ο κόσμος θέλει μια ιστοσελίδα θέλει και φρου-φρου και αρώματα. Αυτά φαίνονται μόνο σε φυλλομετρητές που αναγνωρίζουν αυτά τα φρου-φρου.
Η θα χάσει 2-3 λεπτά από το χρόνο του για να έχει έναν φυλλομετρητή που τα αναγνωρίζει ή να κάτσει στα αυγά του.
Η τεχνολογία είναι τεχνολογία.
Σκεφτείτε όμως ότι τα αμάξια κατασκευάζονται με τεχνολογίες που βασίζονται πάνω σε άσχημες καταστάσεις δρόμων, οπότε δεν μετράει αυτό που σου είπε ο τυπάς.
Αν από την άλλη ο οδηγός θα το έχει το αμάξι για δύσβατους δρόμους, όπως η πλειοψηφία των ελληνικών δρόμων, να το πει στον έμπορα, διότι υπάρχουν δύο ειδικές κατηγορίες αυτοκινήτων για τέτοιες καταστάσεις.
Τα 4χ4 και τα .... τρακτέρ!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 19 Απρ 2010 23:54

cris29 έγραψε:Με αυτά τα μυαλά να κλείσουμε το επάγγελμα του κατασκευαστή ιστοσελίδων.
Με αυτά τα μυαλά θα γίνουμε επαγγελματίες. Αλλα θα συμφωνήσω πως ο χρόνος που σπαταλάς δεν αξίζει...

δυστυχώς ή ευτυχώς, προσωπικά στις δικές μας προσφορές αναφέρουμε πως η σελίδα θα παίζει σε σύγχρονους browsers και μόνο :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2010 00:08

έχεις χάσει το νόημα, το αυτοκίνητο είναι ο χρήστης με τον browser του και ο δρόμος είναι η σελίδα, αν ο δρόμος για την σελίδα σου δεν υποστηρίζει το αυτοκίνητο αυτό τότε τον έχεις χάσει..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Απρ 2010 00:20

siga re seis.. tha mas zhtate kai diploma se ligo gia na serfaroume sto internet... :lol:

Άβαταρ μέλους
Inprevious

Δημοσίευση από Inprevious » 20 Απρ 2010 02:09

Απο την πλευρα του korgr εχει δικιο..... αλλα πλεον και να θες να κανεις το σιτε σου compactible σε ιε6 δν χρεαζεται ελαχιστοι εχουν ιε6,αλλα πες οτι ο εργοδοτης σου που θελει τ σιτε η ο οποιςδηποτε "Χ" δει την δουλεια σου ετσι?τοτε?. εγω πιστευω καλυετερα να ειναι ολα ΟΚ παρα να εχεις κανει μια αμελητεα δουλεια.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Απρ 2010 11:39

Με τα μυαλα αυτα να δειτε τι εχει να γινει με την html5 και τα νεα css.
Εγω τους τα ειπα και στο vcdc και με κατηγορησαν πως τους ριχνω το επιπεδο της συζητησης.
Εδω θα ειμαστε και θα τα συζηταμε.
Επιλεκτικους browsers μπορουμε να εχουμε μονο σε ελεγχομενα περιβαλλοντα (πχ ενα admin panel)
Oχι στα front-end που θα μπει ο καθε πικραμενος δημοσιος υπαλληλος με τρεχα γυρευε μηχανημα και με αποκλεισμενα δικαιωματα διαχειρισης και εγκαταστασης.
Και η ζημια που σας κανει οταν αυτος θα αρχισει να διαδιδει στους συναδελφους του "ρε ποιο getthejobdone.gr? Μπειτε στο skywalker ή στο karierra να κανετε δουλεια", το ποσοστο αυτων δεν θα αντικατοπτριστει στα στατιστικα σας στο "Browser Statistics"

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 20 Απρ 2010 12:21

Όταν πάτε σε ένα μαγαζί μεταχειρισμένων και θελετε να πάρετε το yugo που σας γυάλισε και κάνει μόνο 1000 ευρώ ενώ ο τυπάς θέλει να σου πουλήσει την bmw που κάνει 10,000 και έχει περισσότερα κέρδη από αυτήν τί θα πρέπει να σου πει ο πωλητής;
Τι θέλω να πω. Οτι αν κάποιος θέλει μια ιστοσελίδα ως απλή βιτρίνα παρουσίασης του μαγαζιού του, να μπαίνει κάποιος στο πατ-κιουτ και χωρίς πολλά-πολλά θα του το κάνατε και σε απλή html. (περιπτωση αγοραστή που θέλει το yugo).
Αν όμως θέλει να το παίξει ο δήθεν θα πρέπει να είναι έτοιμος και για τα υπόλοιπα που φέρνει. (ο αγοραστής της bmw).
Για το κόσμο και μόνο: με ένα yugo το πασπατεύεις και μόνος σου σε ένα βουλκανιζατέρ και με 100 ευρώ έκανες και το σέρβις σου.
Ενώ την bmw θα το φας το 500άρι και θα πρέπει να πας και σε συγκεκριμένο κατάστημα για σέρβις, διότι είναι πιο εκλεπτυσμένο αμάξι.
(κι όποιος εννόησε ... εννόησε).

gmatrix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gmatrix » 20 Απρ 2010 12:52

Εν μέρη συμφωνώ με τον korgr. Να συμπληρώσω μόνο οτι δεν είναι δικιά μου η σελίδα. Απλά εγώ το παίζω ο developer της ομάδας. Και δεν είναι όλα στο χέρι μου.

Στους προσωπικούς μου πελάτες και στον εργοδότη μου πάντα ξεκαθαρίζω τι χρειάζεται, σε ποιον browser θα παίζει, πως θα εμφανίζεται στις μηχανές αναζήτησης. Αντίθετα αν φτιάξεις κάτι δικό σου και ΜΗ commercial(πολύ βασικό αυτό) έχεις το δικαίωμα να το φτιάξεις όπως θες και να μην χρωστάς σε κανέναν και να μην σε νιάζει τι λέει ο καθένας , αρκεί να σου αρέσει εσένα. Γενικά μιλάω.

Στην δική μου περίπτωση. Εκεί που καθόμασταν μια φορά με την παρέα μου συζητήσουμε για δουλειές και πιάσαμε το θέμα των Job Sites. Λέμε πόσο ωραίο θα ήταν να υπάρχει ένα Job site που να είναι FREE πάνω απο όλα, να μην χρεώνει 200€ την αγγελία, να μην εξαρτάται απο εταιρίες και να πρέπει να εμφανίζει 300 λογότυπα σε κάθε σελίδα, να έχει μόνο σοβαρές αγγελίες και όχι πυραμυδωτές μ@λ@κίες, αλλά να μπορεί να προσφαίρει όλες τις δυνατότητες που δίνουν skywalker, kariera. Δηλαδή, ανέβασμα βιογραφικού, προώθηση, job alerts κτλ.

Και λέμε ή θα κάτσουμε ο καθένας απο ένα 2ώρο την ημέρα να το φτιάξουμε ή θα πηγαίνουμε για kart.

Για όποιον έχει δει την πρώτη σελίδα του site. Θα δει δεξιά, στην μέση, "Δουλειές που προτείνουμε". Εκεί προς το παρόν έχει δύο αγγελίες. Αυτές τις αγγελίες τις έχω βάλει εγώ προσωπικά εκεί πέρα "καρφωτά" χωρίς να μας έχουν πληρώσει ή κάτι τέτοιο. Δεν τους ξέρουμε καθόλου. Απλά μου άρεσαν οι αγγελίες, γέλασα πάρα πολύ, είναι στο στυλ μας και στον τρόπο που βλέπουμε εμείς τα πραγματα. Και τις έβαλα και εγώ στο site μας.

Οι μικραγγελιάδες(για όποιον δεν ξέρει είναι κάτι τυπάδες που τους πας την αγγελία σου, τους δίνεις 20€ και αυτοί την βάζουν παντού) μας στέλνουν κάθε φορά απο 300-400 αγγελίες. Απο αυτές εμείς βάζουμε λιγότερες απο 50. Όλες υπόλοιπες είναι πυραμυδωτές εταιρίες που σου τάζουν 10000€/μήνα με ημιαπασχόληση.

Ελπίζω να μην κούρασα και να με καταλάβετε...

P.S. Ένας πελάτης μου ζήτησε SEO σε flash και οτι μια εταιρία του έχει κάνει ήδη προσφορά με 50€/μήνα. Τι να του πρωτοεξηγήσεις. :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες