Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 14 Ιούλ 2003 00:40

Δεν πολυ-ταιριάζει στο θέμα του forum, αλλά ήταν ό,τι πιο "κοντινό" σε αυτό. Αν κάποιος mod νομίζει ότι πρέπει να μετακινηθεί, ας το κάνει.

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας για μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή που θέλω να αγοράσω. Γύρω στα 2 Megapixels είναι αυτό που ψάχνω (δεν είναι δηλαδή τίποτα σπουδαίο, αρκεί για τη χρήση που τη θέλω). Οι τιμές που έχω ακούσει είναι γύρω στα 200 ευρώ. Τι έχετε να προτείνετε;

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 14 Ιούλ 2003 07:36

Βρε φίλε ακόμα δεν έχεις μπει στο site του Μιχάλη
http://www.dpgr.gr/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιούλ 2003 11:30

freelyk έγραψε:Βρε φίλε ακόμα δεν έχεις μπει στο site του Μιχάλη
http://www.dpgr.gr/
Pos leme "akoma den mpikes sto site tou kir mitsou ?"

xaxaaxaxaxxaaxaax
xaxaxxaxaxaaxxaaxaxa

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2003 15:34

o Mixalis einai o Dr_Michael bre sy ;)

ki ap' oti eida sto www.dpgr.gr i Sony P10 poy thelo eina poli kalo mixanima... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιούλ 2003 16:54

Nai to katalava apla o tropos pou to eipe mou fanike asteios :P

xeexxeeeeeexexe

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 15 Ιούλ 2003 00:02

Καταπληκτικά Review θα βρεις στο
http://www.dpreview.com/
:P
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 15 Ιούλ 2003 14:40

Φίλε Mitsubishi επειδή έχω αρκετή δόση τρελας (!) με τη φωτογραφία μπορώ να σου πώ πως καλύτερα να πάρεις μια μηχανη SLR 35mm με κλασικό φιλμ δηλαδή παρά μια ψηφιακή σε αυτά τα χρηματα που διαθετεις.Η ποιότητα των λήψεων δε θα διαφέρει απο των κινητών τηλ/νων.Καμιά ψηφιακή μηχανή δεν εχει ξεπεράσει το φιλμ συγκρινόμενες με αντιστοιχης τιμής συμβατικές.Βέβαια εσυ θέλεις να περνάς τις φωτό απο τη μηχανη στον Η/Υ για επεξεργασία και δημοσίευση.Αν πάρεις όμως και ένα καλούτσικο scanner με δυνατότητα σάρωσης αρνητικών στα 150 ευρώ περίπου θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.Αυτή είναι η άποψη μου βεβαια,και δε θα προσπαθήσω να στην επιβάλλω.Αν θές να δεις μερικές δοκιμές ψηφιακών μηχανών αγόρασε το τρέχων περιοδικο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ (5,35ευρώ κοστίζει) έχει ένα ένθετο με δοκιμές.

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 15 Ιούλ 2003 19:51

gia mena canon ixus kai gamo ta ergalia
Εικόνα

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 16 Ιούλ 2003 03:29

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, ρώτησα και στο dpgr και ελπίζω να διαφωτιστώ!
aguila21 έγραψε:...καλύτερα να πάρεις μια μηχανη SLR 35mm με κλασικό φιλμ δηλαδή παρά μια ψηφιακή σε αυτά τα χρηματα που διαθετεις....Βέβαια εσυ θέλεις να περνάς τις φωτό απο τη μηχανη στον Η/Υ για επεξεργασία και δημοσίευση.Αν πάρεις όμως και ένα καλούτσικο scanner με δυνατότητα σάρωσης αρνητικών στα 150 ευρώ περίπου θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα...
Φίλε μου, το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι ότι βαρέθηκα αυτή τη διαδικασία δύο χρόνια τώρα (φωτογράφιση, να-τελειώσει-το-φιλμ, scanner) και θέλω αυτό που φωτογραφίζω να το περνάω ΑΜΕΣΩΣ στο site. Θέμα δηλαδή ευκολίας και μόνο είναι. Γι'αυτό και δε σκοπεύω να δώσω πολλά λεφτά για την ψηφιακή. Thnx anyway :)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Ιούλ 2003 07:53

Στις μηχανές SLR (που αλλάζουν φακό δηλαδή ή αλλιως ρεφλεξ) δε χρειαζεται να περιμένεις να τελειωσει το φιλμ.Μπορείς να το επανατυλιξεις και με ενα καρε τραβηγμενο.Βεβαια δεν ξερω γιατι θέλεις τη μηχανή,ενοω τη θεματολογια σου αλλά αν εχεις σκοπο να τραβηξεις αθλητικα δρόμενα καλυτερα να ξεχασεις την ψηφιακή.Ειναι πολύ αργες.Πρέπει να δωσεις πολλα χρηματα να πάρεις κατι γρηγορο

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 16 Ιούλ 2003 23:58

aguila21 έγραψε:αν εχεις σκοπο να τραβηξεις αθλητικα δρόμενα καλυτερα να ξεχασεις την ψηφιακή.Ειναι πολύ αργες.Πρέπει να δωσεις πολλα χρηματα να πάρεις κατι γρηγορο
Όχι, δεν σκοπεύω να τραβήξω τέτοια θέματα. Οι φωτογραφίες αφορούν κτίρια (ό,τι πιο... ακίνητο δηλαδή!!!).

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Ιούλ 2003 00:00

Να ξέρεις οτι η αρχιτεκτονική φωτογραφία απαιτει ειδικούς φακούς.

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 18 Ιούλ 2003 02:28

Δύο χρόνια τώρα τι κάνουμε, μπρίκια κολλάμε; :wink:
Δεν είναι πάντως αυτό που θα λέγαμε "αρχιτεκτονική" φωτογραφία. Τίποτα τόσο απαιτητικό.
Είπαμε, την ψηφιακή τη θέλω για τη δουλειά που ήδη κάνω για λόγους ευκολίας και μόνο.

ΥΓ Με εκείνο με τον ΟΤΕ που μου έλεγες, τι έγινε τελικά; Να υποθέσω πως είχα δίκιο;

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 18 Ιούλ 2003 03:15

Έγω έχω την Nikon 2100 η οποία τιμάται στα 320€ τελική τιμή αν δεν απατώμαι.
Οι εντυπώσεις που μου (ναι! χρησιμοποιώ και το "μου" καμιά φορά) έδωσε ήταν οι καλύτερες χωρίς βέβαια να έχω μέτρο σύγκρισης... Ασχολούμαι με την φωτογραφία ερασιτεχνικά, οπότε έχουμε και κάτι κοινό....
Θέλει ψάξιμο πάντως για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει! (χρησιμοποιώ και το "σου"!!!!)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 18 Ιούλ 2003 07:44

mitsubishi έγραψε:
ΥΓ Με εκείνο με τον ΟΤΕ που μου έλεγες, τι έγινε τελικά; Να υποθέσω πως είχα δίκιο;
Απλώς δεν άδειασα να ρωτήσω.Αν εχεις δικιο δε θα έχω πρόβλημα να το αναγνωρίσω φιλε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης