μεθοδολογία full flash site σε as3

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 20 Απρ 2010 11:13

Καλημέρα παιδιά,

έχω μια απορία πριν αρχίσω ένα site full flash. Ψάχνω στο internet για μια μεθοδολογία του πως να στήσω ένα site se flash as3.

Πολλά tutorials δουλεύουν με frame labels. Στο παρακάτω link
http://www.actionscript.org/resources/a ... Page1.html δίνει μια άλλη προσέγγιση.

Ένας προγραμματιστής που ξέρω σε πολλά site είχε διαφορετικά swf αρχεία και ανάλογα με το που έγινε κλικ φόρτωνε το αντίστοιχο.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Απρ 2010 12:32

Πολλα διαφορετικα swf αρχεια η δικη μου προταση και να αποφυγεις τα goto σε frame numbers. Παντου frame labels.

Ασχετο, αλλα το flash δεν συνισταται για full flash sites αλλα για να συμπληρωνει εξυπνα τις αδυναμιες της html. Ετσι θα εισαι και πιο seo friendly.
Τα εχουμε ξαναπει απειρες φορες βεβαια...

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 20 Απρ 2010 12:42

να το άκουγαν αυτό και οι πελάτες... καλά θα'ταν. δε χρησιμοποιώ γενικά flash αλλά το συγκεκριμένο project το απαιτεί. Συγκεκριμένα έχει στηθεί από προηγούμενο προγραμματιστή ένα site full flash σε as2 και frame labels και τώρα πρέπει εγώ να ενσωματώσω swfaddress καθώς και να κάνω αρκετές τροποποιήσεις στο layout του site.

Οπότε προτιμώ να το στήσω από την αρχή, παρ'ολο που δε προγραμματίζω σε flash, για να μη μπλέκω με κώδικα άλλου. Και γω μάλλον εκεί κατέληξα σε διαφορετικά swfs.

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 20 Απρ 2010 12:46

Ρίξε μια ματιά στο http://www.gaiaflashframework.com/ , είναι ένα έτοιμο framework που σου "φτιάχνει" μεγάλο μέρος του site(ξεχωριστά swf) και της πλοήγησης.

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 20 Απρ 2010 14:36

ok το έχω ακουστά το gaia framework. απλά επειδή οι γνώσεις μου στο flash είναι σε βασικό επίπεδο, δεν ξέρω αν θα με δυσκολέψει να δουλέψω αρχικά με framework.

το δύσκολο είναι να αποφασίσω πως θα δουλέψω, να βρω μια μεθοδολογία που θα με βολέψει αρχικά και αργότερα να δουλέψω με frameworks και patterns(MVC).

Σ'ευχαριστώ θα το ρίξω μια ματιά.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 17 Ιουν 2010 04:23

*** Αν εξακολουθεί να σε απασχολεί ακόμα ***

Αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιώ (swfobject+swfaddress) και πιστεύω είναι η πιο ενδεδειγμένη για full flash ιστοσελίδες (και όχι μόνο).

Ωστόσο, μπορώ να σου υποδείξω τρόπο με τον οποίο θα αλλάζεις url χωρίς να απαιτείται να ξαναφορτώνεται το swf αρχείο (δηλαδή να το φορτώνει από την cache). Χονδρικά θα καλείς την flash από ένα σταθερό σημείο, ενώ στο σώμα της θα παρακολουθεί το url και ανάλογα από την τιμή του θα τοποθετείται στο κατάλληλο σημείο της flash ιστοσελίδας.

Αν μάλιστα αυτό το συνδυάσεις με swfobject, θα εξισωθεί με μία html (από άποψης SEO), γιατί θα έχεις πολλαπλά urls σε δίκτυο ενώ οι μηχανές αναζήτησης θα διαβάζουν το περιεχόμενο από ένα συμβατικό html website.

ΑΝ σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου δώσω λεπτομέρειες κι αν προλάβω μπορώ να σου στείλω ένα παράδειγμα να δεις πως δουλεύει.

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 17 Ιουν 2010 18:19

Σ'ευχαριστώ πολύ,

βασικά το συγκεκριμένο project ακυρώθηκε, αλλά εξακολουθεί να μ'ενδιαφέρει για μελλοντικά ίσως site, κυρίως όμως για προσωπική γνώση.

Το βράδυ θα κοιτάξω πιο προσεκτικά αυτό που μου περιγράφεις και θα σε ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες. Όποτε προλάβεις και αν βέβαια προλάβεις θα ήθελα να μου στείλεις ένα παράδειγμα.

Thanks!

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 18 Ιουν 2010 04:01

Είναι πάρα πολύ απλό, αλλά στο εξηγώ αναλυτικά για να γίνει κατανοητό, αφού (αν κατάλαβα καλά) δεν έχεις ευχέρεια στη flash και το χρειάζεσαι για εκπαιδευτικούς λόγους.

Αυτός ο τρόπος εξομοιώνει την flash ιστοσελίδα με μία html, όσον αφορά την αναγνώριση του περιεχομένου από τις μηχανές αναζήτησης. Η κάθε επιλογή της flash μπορεί να έχει μία ξεχωριστή url θέση. Για αυτό το λόγο και λειτουργούν κανονικά για κάθε επιλογή μενού και οι επιλογές back/front/bookmark του browser, χωρίς μάλιστα να απαιτείται η χρήση της swfaddress.

Η ιδιαιτερότητα που έχει αυτή η λογική (από το να καλείς ξεχωριστά swf), είναι ότι επειδή καλείται πάντα το ίδιο swf (χωρίς πρόσθετες μεταβλητές), αρχικά φορτώνονται ΟΛΑ τα περιεχόμενα όλων των μενού από ενιαίο αρχείο και σε κάθε μεταβολή του μενού εισάγονται τα περιεχόμενα από την cache του browser. Επιτυγχάνεται δηλαδή μεγάλη οικονομία χρόνου.

ΠΑΡΑΔΟΤΕΑ:
Σου ετοίμασα ένα κατανοητό (ελπίζω) δείγμα. Μπορείς να το δεις σε λειτουργία καθώς και να επιθεωρήσεις τον source κώδικα από αυτό το zip αρχείο που περιέχει και τα html και το fla αρχείο, γραμμένο σε flash8.

ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ:
Ασφαλώς θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο εντυπωσιακό, αλλά προσπάθησα να κρατήσω την κατάσταση σε σαφή πλαίσια για να το ερευνήσεις με άνεση. Είμαι βέβαιος επίσης ότι θα μπορούσε να γίνει με πιο sophisticated τρόπο κατασκευής, αλλά υπάρχουν και οι περιορισμοί του χρόνου.

Χρειάζεται ακόμα δουλειά για να μπορεί να λειτουργεί και σε διαφορετικούς καταλόγους. Ωστόσο στα πλαίσια του χρόνου που είχα και σύμφωνα με τον λόγο που το χρειάζεσαι, σου δίνει να καταλάβεις πως δουλεύει και τι χρειάζεται για να γίνει ώστε να το βελτιώσεις για να δουλεύει σωστά και σε αυτά τα πλαίσια.

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ HTML ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ:
Στο πίσω μέρος (μπορείς να το δεις αν απενεργοποιήσεις το flash ad-on) υπάρχει μία τυπική τετρασέλιδη συμβατική ιστοσελίδα με μενού. Τα περιεχόμενα είναι όμοια με την flash ιστοσελίδα και είναι γραμμένα με τον απλούστερο τρόπο (div, h1,2, li, p και a tags) προκειμένου να γραφτεί γρήγορα και να είναι εύκολη, σαφής και γρήγορη κατά την ανάγνωση των bots. Με την βοήθεια του swfobject, η κάθε μία από τις σελίδες αντιστοιχεί με μία παράγραφο της flash. Σε κάθε σελίδα υπάρχει μία function με όνομα getCurrUrl, από την οποία η flash παραλαμβάνει το όνομα του εκάστοτε αρχείου.

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ FLASH ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ:
Μέσα στη flash ιστοσελίδα, έχω βάλει στο τελευταίο frame σε μία σειρά από φωτογραφίες, για να ανεβάσω το μέγεθος του swf στα 1,5M ώστε να γίνεται σαφής η φάση της φόρτωσης.

Η flash ιστοσελίδα έχει τέσσερα labels, ένα για κάθε μενού που αντιστοιχεί σε ένα html αρχείο. Όταν ξεκινάει ενημερώνει την μεταβλητή currHTML με το όνομα του αρχείο κλήσης (από την javascript), ακολουθεί η φάση φόρτωσης και κατόπιν καλεί το ομώνυμο label.

Κάθε label το έχω οργανώσει σε δύο φάσεις. Την φάση εισαγωγής και την φάση εξαγωγής που εκεί μπορείς να οργανώσεις τα animated effects της κάθε φάσης.

Έχω βάλει ένα πολύ απλό μενού. Όταν πατήσεις μία επιλογή, αφενός ενημερώνεται η μεταβλητή nextHTML με το αντίστοιχο url που αντιστοιχεί στο μενού που επέλεξες και αφετέρου προχωράει διαδοχικά τα frames της φάσης εξόδου μέχρι το τελευταίο από το οποίο κάνει την εξωτερική κλήση σύμφωνα με την τιμή της μεταβλητής nextHTML.

Τέλος, τα περιεχόμενα που βλέπεις τα αντέγραψα από μία ιστοσελίδα πελάτη μου.

Νομίζω είναι κατάλληλο για να παίξεις, αλλά για να λειτουργήσει θα πρέπει να το ανεβάσεις στο web.

Ότι χρειάζεσαι από εξηγήσεις, εντολές κλπ είμαι στη διάθεσή σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης