mini supercomputer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
jeroen

mini supercomputer

Δημοσίευση από jeroen » 20 Απρ 2010 23:04

Είμαι προγραμματιστής και έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με hardware θέματα και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Δουλεύω σε ένα προσωπικό ερευνητικό project το οποίο συμπεριλαμβάνει πειράματα με αλγορίθμους που περιέχουν loops με 100άδες float πράξεις, ρίζες, λογαρίθμους και τριγωνομετρικές συναρτήσεις επάνω σε αρκετά GB από δεδομένα.

Δεν θέλω να σας ζαλίσω με τεχνικές λεπτομέρειες, οπότε μπαίνω απευθείας στο πρόβλημά μου: Σε έναν Athlon64x2 4600+/Ubuntu9.10 και τρέχοντας ορισμένα δοκιμαστικά, υπολόγισα χοντρικά ότι κάθε πείραμα χρειάζεται περισσότερες από 200-300 ημέρες σε έναν πυρήνα να ολοκληρωθεί. Κάθε πυρήνας που προστίθεται, εφόσον η λειτουργία του δεν καθυστερεί την επικοινωνία με την cache, την RAM και την FPU των υπολοίπων πυρήνων, ιδεατά μειώνει τον χρόνο σύμφωνα με τον τύπο [(time per core) / (number of cores)].

Χρειάζομαι να αγοράσω εξοπλισμό, κατά πάσα πιθανότητα να στήσω ένα beowulf cluster, έτσι ώστε ο χρόνος εκτέλεσης κάθε πειράματος να μειωθεί σε 1-2 ημέρες, δηλαδή ο κώδικάς μου πρέπει να εκτελείται 200 φορές ταχύτερα από ότι στον έναν πυρήνα του Athlon 4600+.

Ο χρόνος εκτέλεσης για τον κωδικά μου επηρεάζεται από αρκετές παραμέτρους, αλλά κυρίως:

ταχύτητα επικοινωνίας CPU/RAM καθώς ο όγκος των δεδομένων είναι τέτοιος που δεν επιτρέπει καλό utilization της cache του επεξεργαστή, όσο μεγάλη και αν είναι αυτή

ταχύτητα εκτέλεσης floating point (sse/sse2) και γενικά instructions per cycle * clock

Από όσο γνωρίζω, τα διάφορα εργαστηριακά benchmark που υπάρχουν στο internet εστιάζουν μόνο σε κάποιες παραμέτρους ταχύτητας και δεν είναι χαρακτηριστικά για το overall performance ενός συστήματος. Ένας επεξεργαστής θα μπορούσε να δίνει αρκετά GFLOPS σε ένα πρόγραμμα bench, αλλά να ξοδεύει πολλούς κύκλους στο να φέρει τα δεδομένα από την RAM για να κάνει τις πράξεις αν δεν τα έχει στην cache.

Επειδή δεν θέλω να ξοδέψω ένα σωρό χρήματα να πάρω μηχανήματα και τελικά να μην πετύχω τον σκοπό μου, και επειδή δεν έχω πρόσβαση σε τόσους διαφορετικούς υπολογιστές ώστε να δοκιμάσω πώς συμπεριφέρεται ο κώδικάς μου, πώς θα πρέπει να σκεφτώ ώστε να απαντήσω στο ερώτημα: Πόσα χρήματα κατ'ελάχιστον θα χρειαζόμουν σήμερα έτσι ώστε να στήσω ένα cluster που να τρέχει τον κώδικα σε x χρόνο; (αγνοώντας τον χρόνο επικοινωνίας μεταξύ των υπολογιστών)

Εναλλακτικές ιδέες θα ήταν περισσότερο από ευπρόσδεκτες. Έχω ήδη σκεφτεί χρήση GPU, αλλά την έχω απορρίψει καθώς ο προγραμματισμός σε GPU με τα σημερινά εργαλεία μου φαίνεται εκνευριστικός.

Ευχαριστώ πολύ
If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

mini supercomputer

Δημοσίευση από telas » 21 Απρ 2010 03:17

δεν γνωρίζω από τεχνικά θέματα, αλλά, μήπως έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να νοικίασεις τέτοιο εξοπλισμό και να κάνεις την δουλειά σου πιο γρήγορα κ οικονομικά;

Εκτός βέβαια εαν το θέλεις σε μόνιμη βάση, δεν το γνωρίζω, απλά λέω.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

jeroen

mini supercomputer

Δημοσίευση από jeroen » 22 Απρ 2010 02:00

Ναι είναι μάλλον καλή ιδέα, το έχω σκεφτεί. Αλλά θα χρειαζόμουν τέτοιον εξοπλισμό για καιρό, οπότε θα προτιμούσα να αγοράσω.
If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

mini supercomputer

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Απρ 2010 09:51

Πολύ Καλημέρα σου :D :D
Κι εγώ δεν γνωρίζω από τόσο βαρύ εξοπλισμό, που χρειάζεσαι και ζητάς. Ωστόσο θα μπορούσες να τον ενοικιο-αγοράσεις με την τεχνική Leasing.
Πληρώνεις κάθε δόση (σαν ενοίκιο), και στο τέλος σου μένει δικός σου ο εξοπλισμός.
Ακόμα και εταιρείες που έχουν/πουλάνε (ακόμα!) mini computers... Ακόμα κι αυτές δεν πιστεύω ότι περνούν και την ανθηρότερη περίοδο στις πωλήσεις τους, οπότε θεωρώ αρκετά πιθανή μια διευκόλυνση -τύπου Leasing- και με αρκετά προσιτή δόση / χρόνο αποπληρωμής. Μάλλον όμως θα πρέπει ν'αρχίσεις να ψάχνεις :D :D
Προσωπικά, θα πήγαινα πρώτα μια βολτίτσα απ'τα γραφεία της IBM.
ΙΒΜ ΕΛΛΑΣ A.E.
Λ. Κηφισίας 284
152 32 Χαλάνδρι
Τηλ. Κέντρο: 210 6881111
Τηλ. Toll-free: 800 11 68220
Fax: 210 6801300
e-mail: direct@gr.ibm.com <mailto:direct@gr.ibm.com>

Από εδώ
Καλό κουράγιο :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

mini supercomputer

Δημοσίευση από deninho » 22 Απρ 2010 12:37

jeroen έγραψε:Έχω ήδη σκεφτεί χρήση GPU, αλλά την έχω απορρίψει καθώς ο προγραμματισμός σε GPU με τα σημερινά εργαλεία μου φαίνεται εκνευριστικός.
Μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτείς. Η απόδοση των καρτών γραφικών, ειδικά των nVidia με CUDA, είναι κατά πολύ ανώτερη των επεξεργαστών. Πολύ οικονομικότερο, απλούστερο, και πιθανώς αποδοτικότερο από το να στήσεις cluster [με 2-3-4-χ απλούς υπολογιστές]

jeroen

mini supercomputer

Δημοσίευση από jeroen » 23 Απρ 2010 22:57

Έχει κανείς εμπειρία με GPU; Με ενδιαφέρει, όμως σκέφτομαι ότι αν μπλέξω με δαύτες, από την μία θα ρίξω πολύ διάβασμα και δουλειά για να μετατρέψω αρκετές συναρτήσεις σε vectorized λογική, αλλά από την άλλη θα ξοδεύευται πολύς χρόνος στο ανεβοκατέβασμα των δεδομένων μεταξύ RAM της κάρτας γραφικών και RAM της CPU στην συγκεκριμένη εφαρμογή. Είναι ο τρόπος που με βολεύει να παραλληλίσω τους αλγορίθμους τέτοιος (MIMD). Δεν ξέρω. Φοβάμαι μην χάσω χρόνο άδικα.

Το leasing είναι καλή φάση, αλλά μέχρι να ξεπληρώσεις κάποιο από τα θηρία της IBM, θα έχουν βγει Blue Gene τσέπης. :)

Μάλλον θα κοιτάξω να βρω κάποιον Intel i7 980 xtreme να τρέξω δοκιμαστικά, μήπως με ένα cluster από 2-3 τέτοιους τρέχω ικανοποιητικά.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

mini supercomputer

Δημοσίευση από deninho » 24 Απρ 2010 02:44

Γενικά είναι αρκετά μεγάλο το πακέτο [μόνο εξ όσων έχω διαβάσει. Από προγραμματισμό, δε σκαμπάζω και πολλά]. Ψάξε στο Google για GPGPU (general purpose GPU) για να δεις περισσότερες πληροφορίες

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης