Αναζήτηση στη βάση?

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alex_begos

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από alex_begos » 21 Απρ 2010 18:28

Παιδιά θέλω έχω ετοιμάσει μια φόρμα html όπου έχω όλα τα πεδία ενός πίνακα της βάσης μου. Θέλω με αυτή την φόρμα να κάνω αναζήτηση στο πίνακα της βάσης μου.

Ανάλογαγα με τα πεδία που συμπληρώνει ο χρήστης να κάνει αναζήτηση…
Ποια είναι η σωστή εντολή sql για να το κάνω αυτό? Τα αποτελέσματα θα είναι πολλά και έχω και pagination.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από fafos » 21 Απρ 2010 19:48

alex_begos έγραψε:Παιδιά θέλω έχω ετοιμάσει μια φόρμα html όπου έχω όλα τα πεδία ενός πίνακα της βάσης μου. Θέλω με αυτή την φόρμα να κάνω αναζήτηση στο πίνακα της βάσης μου.

Ανάλογαγα με τα πεδία που συμπληρώνει ο χρήστης να κάνει αναζήτηση…
Ποια είναι η σωστή εντολή sql για να το κάνω αυτό? Τα αποτελέσματα θα είναι πολλά και έχω και pagination.
yparxoun polloi tropoi anazhthshs, o klasikos where titlos='$leksi anazhthshs', o akoma klassiokoteros where titlos LIKE '%$leksi anazhthshs%', h o pio exeshzhthmenos (MATCH (titlos) AGAINST ('$leksi anazhthshs' IN BOOLEAN MODE)) o opoios thelei kapoies rythmiseis sthn vash sou kai exei kapoious periorismous stis lekseis - alla einai o pio apotelesmatikos-

apo ekei kai pera an exeis kai alla pedia anazhthshs (p.x. kathgoria) arxizeis kai pezeis me tis synthikes typou if($_GET[kathgoria]) { $wheresearch =' AND kathgoria='$_GET[kathgoria]';} klp klp

h kathe efarmogh exei tis dikes tis nootropies sthn anazhthsh..

Άβαταρ μέλους
alex_begos

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από alex_begos » 24 Απρ 2010 18:53

θέλω λιγο βοηθεια ακόμα...
ακολουθησα την συμβουλη σου κατάφερα να κάνω ενα search...

είμαι σε καλό δρόμο?

if (isset($_POST['search'])){

$blz=$_POST['blz'];
$kontonummer=$_POST['kontonummer'];
$ergebnis=$_POST['ergebnis'];
$date1 = isset($_REQUEST["date1"]) ? $_REQUEST["date1"] : "";
$date2 = isset($_REQUEST["date1"]) ? $_REQUEST["date1"] : "";

$and="";
if (!empty($blz) || !empty($kontonummer) || !empty($ergebnis) || $date1<>"0000-00-00" || $date2<>"0000-00-00" ){
$wheresearch="WHERE";}
if(!empty($blz)) { $wheresearch = $wheresearch." BLZ=$blz ";$and="AND";}
if(!empty($kontonummer)) {$wheresearch =$wheresearch." $and KONTONUMMER=$kontonummer ";$and="AND";}
if(!empty($ergebnis)) { $wheresearch =$wheresearch." $and ERGEBNIS=$ergebnis ";$and="AND";}
if($date1<>"0000-00-00") {$wheresearch =$wheresearch." $and CALENDARDATUM >= $date1 ";$and="AND";}
echo "<br> $wheresearch <br>";

$result = mysql_query("SELECT * FROM qc $wheresearch");
$maxrows=mysql_num_rows($result);
$pages = new Paginator;
$pages->items_total =$maxrows;
$pages->mid_range = 3;
$pages->paginate();

$result = mysql_query("SELECT * FROM qc $wheresearch $pages->limit");

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από fafos » 24 Απρ 2010 19:12

oxi... an doso pano apo 2 synthikes anazhthshs tha mou petaksei error epeidh epanalamvaneis to WHERE se kathe synthikh... gia paradeigma an kano anazhthsh se $blz kai $kontonummer to query tha ginei etsi:

$result = mysql_query("SELECT * FROM qc WHERE blz=$blz AND WHERE kontonummer =$kontonummer ");

vres mia statherh synthikh WHERE (p.x. $result = mysql_query("SELECT * FROM qc WHERE id!='' $wheresearch ");

katopin dose stis synthikes ton values ta AND h ta OR:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$wheresearch ='';
if&#40;!empty&#40;$blz&#41;&#41; &#123; $wheresearch .= " AND BLZ=$blz  ";&#125;
if&#40;!empty&#40;$kontonummer&#41;&#41; &#123; $wheresearch .=" AND KONTONUMMER=$kontonummer ";&#125;
if&#40;!empty&#40;$ergebnis&#41;&#41; &#123; $wheresearch .= " AND ERGEBNIS=$ergebnis ";&#125;
if&#40;$date1<>"0000-00-00"&#41; &#123; $wheresearch .=" AND CALENDARDATUM >= $date1 ";&#125; 
kai paei legontas...

Άβαταρ μέλους
alex_begos

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από alex_begos » 24 Απρ 2010 22:33

if (!empty($blz) || !empty($kontonummer) || !empty($ergebnis) || $date1<>"0000-00-00" || $date2<>"0000-00-00" ){
$wheresearch="WHERE";}
oxi me tin synthiki ayti ti where mpainei mono mia fora sthn arxh...
douleyei swsta....
apla rwtaw mhpws akoulothite kapoios kalyteros algorithmos gia tin anazhthsh giati den exw megali empeiria......

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από fafos » 24 Απρ 2010 23:36

alex_begos έγραψε:if (!empty($blz) || !empty($kontonummer) || !empty($ergebnis) || $date1<>"0000-00-00" || $date2<>"0000-00-00" ){
$wheresearch="WHERE";}
oxi me tin synthiki ayti ti where mpainei mono mia fora sthn arxh...
douleyei swsta....
apla rwtaw mhpws akoulothite kapoios kalyteros algorithmos gia tin anazhthsh giati den exw megali empeiria......
den douleuei sosta...

Drambuie7

Αναζήτηση στη βάση?

Δημοσίευση από Drambuie7 » 11 Μάιος 2010 14:09

Για να κάνω ενημέρωση σε μία βάση(update) πρέπει να κάνω ερώτηση όπως στην select;
$result = mysql_query("UPDATE test SET Mo=$Monday Th=$Thusday WHERE kod=$code");
Αυτό είναι σωστό?Ή πρεπεί να εκτελέσω και κάτι άλλο για να γίνει το update?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες